Зробити одну затишним гніздечком – аж ніяк не просто. Наш застарілий житловий фонд пропонує їх далеко не в апартаментному вигляді, причому мізерність площ часто доповнює невдале планування однокімнатної квартири.
Крихітна кухня в комплектації неправильної форми кімнати, мізерна передпокій, що більше нагадує пенал, і суміщений тісний санвузол – ось те, що постає перед очима щасливого новосела. А чи можна з цього «багатства» зробити щось більш комфортне та функціональне?
Безумовно, якщо зрозуміти, що зовнішня привабливість житла залежить не від його квадратури. Для його благоустрою доведеться міняти планування малогабаритної квартири і розробляти адекватний дизайн простору, що вийшов. Про те, якими способами це можна зробити, і йтиметься нижче.
Планувальні ази
На що мають бути орієнтовані зміни? В основі правильного планування однокімнатної квартири 30 кв м або 40 кв м лежать три кити:
1. Візуальне розширення простору.
2. Ергономічне компонування меблів.
3. Раціональне використання площі.
З якого боку підійти вирішення завдання – справа вибору. Можна почати грандіозне перепланування або спробувати обійтися менш радикальними методами. Враховуючи те, що однокімнатне житло найчастіше купують холостяки та необтяжені дітьми сім’ї, то можна спокійно рекомендувати придивитися до варіанту відкритого планування. Перетворення «хрущовки» на студію для них завжди безпрограшний варіант. Але тут потрібно бути готовим до того, що ізольованим куточком у такій квартирі залишиться лише передпокій, тож, по суті, все життя буде виставлено на показ. І все ж таки є сенс зважити всі «за» і «проти» такого рішення.
Відкрите планування: що воно дає?
«Принципи організації єдиного простору будуть ідентичними як для типового планування однокімнатної квартири, так і площ у новобудові»
Квартири-студії вже давно перестали бути дивиною. У тому, що такі інтер’єри реально хороші, вже змогли переконатися і проектувальники, і споживачі. Звичайно, найпростіше їх відтворювати в будинках вільного планування. Тут не доведеться зносити стіни, а отже, процес реалізації ідеї суттєво здешевиться. Але за великим рахунком принципи організації єдиного простору будуть ідентичні як для типового планування однокімнатної квартири, так і площ у новобудові. Отже, що має квартира-студія в активі.
1. Простор. Будучи вміло декорованим, об’ємний простір виглядатиме не менш затишним, ніж ізольовані куточки. Безглуздо заперечувати очевидне. Розмах і масштабність завжди приємніші оку, ніж невеликі замкнені простори. А отримати їх, у разі ухвалення рішення реалізації подібного планування малогабаритної квартири, можна знісши розділову стіну між кухнею та житловою площею. Об’єднання приміщень дасть можливість мати не тільки кухню, як робочу зону, а доповнити її повноцінною обідньою групою, наприклад.
2. Велика кількість світла. Природне освітлення дуже важливе у створенні домашньої атмосфери. Його недолік може спричинити психологічний дискомфорт. Знесення перегородок сприяє його безперешкодному проникненню в усі кімнатні куточки.
3. Свободу переміщення. Зникнення стін у плануванні однокімнатної квартири 40 кв. м. позбавить проблем з меблевими перестановками. Тепер всі предмети можна розставити адекватно, а не нагромаджуючи один на одного плюс безпроблемно їх пересувати при необхідності змінити інтер’єрну обстановку.
4. Плацдарм для розваг. Саме так охрестять відкрите планування квартири-студії любителі приймати гостей. Поки ви доводите до кондиції кулінарні шедеври, друзі можуть облаштуватись на дивані, адже в такій обстановці ніщо не перешкоджає спілкуванню. Все в зоні видимості та чутності, тож ходити хвостом за вами вже ніхто не буде. Та й у розпал вечірки всім буде де повеселитися. Місця вистачить і для танців, і для демонстрації акробатичних трюків.
5. Візуальний контроль. Якщо подивитися на специфіку планування однокімнатної квартири на фото, то можна зрозуміти, що студійна обстановка дозволяє ненав’язливо контролювати все, що відбувається в будинку. Цей аспект стане в нагоді, якщо в квартирі живуть діти. Діти ніколи не випадатимуть із поля зору. До речі, у відкритому плануванні однокімнатної квартири 40 кв м завжди знайдеться місце для організації ігрового простору.
6. Комфорт для мешканців з обмеженими можливостями. Тема дуже делікатна, але обійти її не можна. Квартири студійного типу – ідеальне рішення для візочків. Вони зможуть приєднатися до сім’ї за столом, безперешкодно потрапити до зони приготування, ванної кімнати, туалету. У плануванні однокімнатної квартири можна навіть передбачити облаштування пандусів.
З позитивними моментами відкритих планувань розібралися, тепер подивимося, що в них сприймає наше розуміння затишного житла. Лідируючою проблемою стала повна відсутність звукоізоляції. Насолодитися усамітненням у тиші, якщо хтось дивиться телевізор чи вирішив послухати музику, не вдасться. Як не крути, а права когось із проживаючих в однокімнатній квартирі відкритого планування обмежуватимуться. Вирішити проблему можна лише синхронізацією дозвілля.
На другому місці – трудомісткість збирання. Єдиний простір з великим полюванням збирає пил по кутах, та й неохайність обстановці може надати повного посуду мийки або розкладених газет. Можливо, на цей недолік слід подивитися з іншого ракурсу? Трохи посилює дисципліну і питання самоусувається.
Третій недолік можна назвати вузькоспеціалізованим, оскільки стосується зменшення кількості поверхонь для декору. Відсутність стіни у плануванні однокімнатної квартири 30 кв. м не дозволить облаштувати картинну галерею або фотовиставку з розмахом. Ці елементи доведеться розміщувати на стінових просторах, що залишилися вільними. Можливо в повному обсязі потреби в такому декорі задоволені і не будуть, однак знайти варіанти, що задовольняють, буде можна. Ідеї, як це реалізувати у нестандартному плануванні однокімнатної квартири, підкажуть фото.
Оглянувшись на сказане вище, можна сміливо робити висновок, що жити в квартирі-студії швидше комфортно, ніж ні.
Вільне планування: що це?
Насамперед, не слід плутати це поняття з відкритим плануванням. За великим рахунком юридично вільних планувань взагалі не існує, і зараз ви зрозумієте чому. Даним формулюванням описують коробки квартир у новобудовах, що мають лише несучі стіни та позбавлені усіляких перегородок. Їх підносять як щось дуже зручне, що дає можливість самостійно вирішувати, де і що буде. Єдиний простір і відсутність будь-якого початкового планування в однокімнатній квартирі 40 кв м у принципі виглядають дуже привабливо, адже власникам житла в панельках ніколи не бачити індивідуально організованих просторів. Але ейфорія пропаде, як тільки з’ясується, що свобода планування площ поняття більш ніж відносне, адже правила перепланувань поширюються на таке житло. Тут також не можна підвищувати підсобні площі за рахунок житлових і переносити вологі зони. У силі та метражні обмеження. У вільному плануванні теж не можна облаштовувати кімнати з площею не більше 9 квадратів.
Виходить, що свобода дій обмежується суто можливостями вибору зміни простору житлової зони. А загалом це чистої води завершення будівництва, причому за тим планом, який затвердив забудовник. Потрібно розуміти, що при придбанні подібного житла та бажанні облаштувати його під себе всі свої бачення облаштування простору потрібно реєструвати в БТІ.
Планування малогабаритної квартири: візуальні хитрощі
Оскільки для малогабаритних квартир актуальна підвищена функціональність обстановки, на це повинен працювати кожен сантиметр її площі. Можна пошукати, як раціонально виконати планування однокімнатної квартири на фото або розробити проект самому, включивши власну фантазію на всю міць. А які ідеї щодо цього є у дизайнерів?
Насамперед, вони рекомендують позбавлятися від незграбності простору. Плавність перетікання ліній у приміщенні додасть кімнаті просторості. Більше того, тактика дозволить планувати простір однокімнатної квартири 30 кв м з максимальною практичністю.
Якщо ж згладити кути неможливо, то змусіть їх працювати на вас. Не давайте пустувати навіть найпотаємнішим із них. Можливо, там до місця припаде вішалка або чудово стане комп’ютерний стіл, зроблений за індивідуальним проектом.
У плануванні малогабаритної квартири не можна кардинально зонувати простір. Різкість контрастів та багаторівневість помітно зменшить кімнатні обсяги. Виділяти функціональні ділянки найкраще предметами обстановки. Наприклад, диван може стати межею зони відпочинку та кухні, а оригінального дизайну шафа відокремить від загального приміщення зону сну.
Планування однокімнатної квартири 40 кв. м настільки невдале, що нікуди прилаштувати телевізор? Чи не біда. Зробіть під нього нішу у стіні. До речі, так само можна робити і з іншими елементами обстановки. Облаштувавши нішу просто вивести з інтер’єрура громіздка книжкова шафа.
Стінові ніші можуть з’явитися не тільки в кімнаті. Їх можна зробити в коридорі.
До задіяння у відкритому плануванні просто просяться підвіконня.
- обідні столи;
- робочі зони;
- куточки відпочинку.
Залиті світлом, вони допоможуть заощадити на електроенергії.
Якщо в плануванні однокімнатної квартири 30 кв м занадто маленька передпокій, збільшіть її за рахунок суміщення санітарних зон (одні двері вже краще за дві).
Не влаштовує вигляд кухні? Візуально її допоможуть мінімалістичні інтер’єрні рішення, такі як, скажімо, вбудована техніка і глянець меблевих фасадів.
Якщо немає можливості реалізації відкритого планування, спробуйте використовувати наступні прийоми.
1. Зробіть повністю в склі балконний блок – це дасть більше світла і простір відразу перестане здаватися занадто тісним.
2. Будьте стриманіше в декорі цієї зони: важкі портьєри, складчасті гардини, ламбрекени «посадять» і так невисокі стіни, так що ефект скляних дверей зведеться до нуля.
3. Оформляючи стіни, не використовуйте принтовані шпалери.
4. Для того, щоб приміщення здавалися просторими, додайте в планування малогабаритної квартири високі двері.
Крім цих прийомів, виділяти зони у невеликій кімнаті можна, використовуючи мобільні перегородки типу ширм та штор.
Ширми
Досить практичний і естетичний спосіб планування простору однокімнатної квартири 30 кв м. До плюсів подібного рішення слід віднести простоту використання перегородки. Її легко поставити в будь-якій частині кімнати. вписати в обстановку будь-якої спрямованості. Ширмами в плануванні малогабаритних квартир виділяють зони сну, Як вони будуть виглядати в плануванні однокімнатних квартир – дивіться на фото.
Штори
Не менш популярні у справі зонування та фіранки.вільно підібрати їх дизайн, щоб перегородки не виглядали на загальному тлі безглуздим вкрапленням. За тканинним пологом можна ховати ліжко, розташовувати зону відпочинку.
У таких випадках особливо гарні штори зі східними візерунками або розкішні балдахіни. Відокремити передпокій від гостьової частини будинку можна бамбуковими фіранками.
Рівневі рішення
У плануванні однокімнатної квартири 40 кв м цілком можна вдатися до облаштування подіумів. Рівновим зонуванням може бути виділена обідня зона. Непогано виглядатиме на піднесенні диван. Сам подіум, при раціональному використанні простору, теж залишається пустим, у ньому організують зони зберігання.
Їх можуть представляти висувні або шухляди. Стильно виглядає невелике піднесення для декоративних деталей і домашнього саду.
Балкон +
Чудова можливість збільшити житловий простір. Балконне вікно забирається, решта простору утеплюється. Балконної площі вистачить для організації відпочинку, кабінету, комп’ютерної. Основна складність такого планування малогабаритної квартири буде у стилістичній гармонізації балконної зони з основними площами. Домогтися відчуття єдиного простору допоможе правильний підбір кольорів та фактур оздоблювальних матеріалів.
Кілька планувальних ідей
Затишне лігво холостяка
Чоловіки чудово почуваються в максимально відкритому просторі, тому скромну однушку можна сміливо перетворювати на квартирку студійного типу підвищеної комфортності. У ній мають бути:
1. Простора кухонна зона з куточком для трапез.
2. Містка система зберігання.
3. Зона TV.
4. Затишний санвузол.
Як реалізувати задумане
«Позитивним моментом такого вільного планування є можливість безперешкодно переміщати предмети обстановки кухні та вітальні»
З 40 або 30 кв м внутрішніх стін, що були в плануванні однокімнатної квартири, повинні залишитися лише обмежують ванну кімнату. Отриманий вільний простір зонуватиметься двома прозорими скляними панелями. Перша відокремить гостьову частину від зони сну, друга від кухні.
Загалом, при відкритому плануванні, розміщується невеликий диван, книжковий стелаж, телевізор та журнальний столик. Площа кухні комплектується П-подібно розташованими стільницями, з обов’язковим включенням у робочу зону підвіконня, і досить великим, розрахованим на шість персон, обіднім столом. Позитивним моментом такого вільного планування є можливість безперешкодно переміщати предмети обстановки доухні та вітальні, що дозволить створювати різні композиції, актуальні поточному моменту.
При необхідності можна розширити санвузол, дещо перенісши стіни, тоді на його площі знайдеться місце всім необхідним сантехнічним приладам та побутовій техніці.
Містку шафу-купе краще винести до вхідних дверей. Таким чином, з’явиться відмінна система зберігання, що не захаращує основне приміщення. Як буде виглядати подібне планування однокімнатної квартири, шукайте на фото.
Що отримаємо в результаті
Лаконічно зоноване відкрите планування з мінімальним інтер’єром; подоба вбиральні; простору туалетну кімнату; чудово прибрану кухню з повноцінною обідньою групою. Спальна зона видалена і дарує відчуття усамітнення.
Недоліки інтер’єру
Система зберігання дуже наближена до вхідних дверей, єдине ізольоване приміщення – ванна кімната.
Гніздечко закоханих
Тут акцентною частиною стане спальна зона. У плануванні однокімнатної квартири має з’явитися гостьовий салон, функціональні системи зберігання, містка житлова сфера.
Як реалізувати задумане
Міжкімнатні стіни доведеться демонтувати, біля кухонної частини організувати будуар, де виділити місце для комп’ютерного столу. Робоча поверхня кухонного гарнітура ввімкне підвіконня. Мийка перенесеться на протилежну вікну стіну. Коридор виділиться двома діагональними перегородками, під одну з яких можна буде поставити шафу-купе. Простір, що залишився, в плануванні малогабаритної квартири віддається під гостьову зону. Між кухнею та вітальнею поміщається обідня група.
У TV-зоні ставиться диван, отоманка, консольний комод, журнальний столик. Простора ванна має джакузі, умивальник, туалетні аксесуари. Тут же розташується пральна машинка.
Що отримаємо в результаті
Більш ніж оригінальне відкрите планування; затишний будуар; пристойний гостьовий салон, практичну кухню, містечко для роботи, розкішний санвузол та містку систему зберігання.
Недоліки інтер’єру
Немає виділеної обідньої зали.
Інтер’єр для сім’ї з дитиною
Складність планування однокімнатної квартири 30 кв м у цьому випадку полягатиме в необхідності організації двох ізольованих зон сну, просторої вітальні та розміщення в обмеженому просторі масштабної системи зберігання.
Як реалізувати задумане
Прийде задіяти балкон. Його утеплюють та приєднують до основної площі. Підвіконня при цьому зберігають та інтерпретують як барну стійку. Її використовуватиму замість обіднього столу. Саме приклади таких планувань однокімнатних квартир часто демонструють на фото. Кухня переміщається до центру приміщення. Її поєднують із куточком відпочинку, що включає TV-зону. З меблів додається диван та стелаж.
Дитяча з навчальною зоною займає площу колишньої кухні. У ній ставиться ліжко і глибока шафка. У батьківському будуарі є місце для просторого ложа з глибокими ящиками для білизни.
У відкритому плануванні від зони вітальні будуар відокремлює легка ширма, що не захаращує простір. Гардероб виноситься до передпокою. Санвузол зменшується, ванна замінюється душовим куточком.
Що отримаємо в результаті
Величезне місце для відпочинку з можливістю виділення ігрової, затишні спальні, продуману систему зберігання. Потенціал приміщення використано максимально ефективно.
Недоліки інтер’єру
1. Складність реалізації. Планування однокімнатної квартири 30 кв м з кухнею в центрі вимагатиме серйозних капіталовкладень та множинних погоджень.
2. Запах їжі буде чути по всій домашній території.
Висновок
Просторове планування малогабаритної квартири – процес трудомісткий. У разі об’єднання площ ще й складний у погоджувальній частині. Однак усі зусилля щодо вдосконалення житла винагороджуються з торицею. Різні способи реалізації задумів у зміненому плануванні однокімнатних квартир дозволяють приголомшливо урізноманітнити дизайн. У просторі, що відкривається, часом складно дізнатися типову хрущовку. Ну хіба це не стимул зайнятися покращенням своїх житлових умов?