Ретро-стиль… Наскільки він різноманітний! Він зустрічає нас вишуканими, багатогранними, іноді дещо наївними, але незмінно чарівними та затишними інтер’єрами. Сьогодні цей декор все частіше став заглядати в наші будинки. Він не проти залишитися в спальні або облаштуватись у вітальні, але найбільш розкішно з усіх кімнат виглядає кухня у ретро-стилі. Чому саме вона? У цьому випадку все цілком зрозуміло. Вдумайтеся, ну яке ще з приміщень, несучи на собі друк часу, асоціюється з осередком і може ненав’язливо натякати на те, що для вас неймовірно важливі сімейні цінності, атмосфера умиротворення та тепла в будинку? Відповідь очевидна. Чи не так?
Якою може бути ретро кухня, які меблі та техніка в ній доречні, що говорять про стиль дизайнери, які матеріали, колірну гаму та декоративні елементи використовувати в оформленні – всі відповіді у цій статті.
Про характерні риси і багатогранність ретро-стилю
Оскільки поняття ретро не має прив’язки до конкретного історичного періоду, воно залишається досить розпливчастим. Дизайнерам вдалося дійти консенсусу щодо часових рамок періоду, обмеживши його кінцем XIX – другою половиною XX століть. Природно, що це дозволило оформляти кухню в ретро-стилі, використовуючи низку найцікавіших напрямків.
Вікторіанські замальовки
З моменту зародження вікторіанського стилю минуло вже два сторіччя. Свою назву він отримав на честь королеви Вікторії. Відмінними рисами «вікторіанської» кухні можна вважати:
- Солідність та презентабельність;
- Загальне відчуття дорожнечі;
- Багатство декору.
Кухню королів дізнаються по незмінному важкому столу, увінчаному масивною стільницею, завжди високим шафам, з прозорими дверцятами, плитою, стилізованою під справжнє вогнище і обов’язково натуральним оздоблювальним матеріалам на меблів. Зауважте, жодного натяку на нинішній індустріальний вік. Ретро – інтер’єр без металу та пластику!
Підлога краще викласти кам’яною плиткою або обробити деревом, проте за бажання її можна вистелити і лінолеумом. Це не вважатиметься моветоном, тому що перший лінолеум з’явився саме у вікторіанську добу. Використовувати техніку можна і потрібно, ось тільки в кухні, що оформляється в ретро-стилі, її доведеться вбудовувати та ховати. Висвітлення організоване масивною люстрою та аналогічними за стилем бра. Забудьте про точкові світильники – у вікторіанський стиль вони абсолютно не вписуються.
Французькі замальовки
Стиль Ар-Деко має точнішу дату народження. Знаковою подією для його появи стала художньо-декоративна виставка, що пройшла в Парижі – Arts Decoratifs. Згодом ці два слова і стали назвою цілого напряму декоративного мистецтва, що досі вражає своєю оригінальністю та сміливістю ліній. З рис стилю треба відзначити:
- Сувору впорядкованість;
- Етнічну насиченість;
- Розкіш та шик.
Ар-Деко – представник змішаних стилів. У ньому художність Ар-Нуво злилася із монументальністю неокласицизму.
Зі стилетворних рис в інтер’єрі завжди присутні:
- Строга геометрія;
- Дороге оздоблення;
- Етнічні мотиви;
- Яскраве освітлення.
Кухню в такому підвиді стилю-ретро дізнаються по багато інкрустованих стільницях з натурального каменю, стільцям з різьбленими ножами.ними і незмінно високими спинками, щедро прикрашеним різьбленням меблевим фасадам, дорогим посудом, розставленим на засклених полицях. Для Ар-Деко характерна різнорівнева підлога і така ж східчаста стеля. З елементів декору прерогатива залишається за смугастими, зигзагоподібними та «променистими» деталями.
Замальовки на тему пізнього модернізму
Пізнім модернізмом у дизайнерській справі називають повоєнний час. Візитною карткою цього підстилю стали «цукеркові» кольори та абсолютно безглузді форми. В інтер’єрах з’явилися:
- Пластикові стільці, що світяться неоном;
- Кресла: «Пісочний годинник», «Мураха» та «Яйце», – розроблені та втілені маестро Якобсеном;
- Просто гігантські, що нагадують монстрів, холодильники, що вражають, окрім габаритів, ще й своїми немислимими відтінками, на зразок ментолово-зеленого або супер блідо-рожевого;
- Диван-губи, подарований світу Сальвадором Далі.
Так, кухні в ретро-стилі 50-х мають, мабуть, найдивовижніший дизайн.
Отже, пізній модернізм впізнають по безлічі пластику і хрому, меблів з біленого натурального дерева, підлогам-«шаховим дошкам», зібраним з лінолеумних плит, хитромудрим аксесуарам, яскравому барвистому текстилю і футуристичній, неземній атмосфері.
Індустріальний напрямок
Кухню, оформлену в індустріальному стилі, не сплутаєш ні з чим. Бетонні або цегляні стіни, зухвало грубі меблі, достаток металевих елементів – ось її основні риси.
Промисловий стиль має на увазі:
- Великий простір;
- Присутність у декорі труб вентиляції, каналізації, стельових балок та інших подібних «вишукувань»;
- Розмаїття скла, сталі, бетону;
- Меблювання гарнітурами з необробленої деревини та металу.
Як варіант обробки, в кухні «промислового» відгалуження ретро-стилю може бути:
– Дощата підлога;
– Декоративна цегла або рельєфна штукатурка;
– обшита деревом або пофарбована в білий колір стеля;
– Склоблочні перегородки.
“Ще той інтер’єрчик!” – скажете ви, і будете абсолютно неправі, тому що при всій цій, на перший погляд, непривабливій обстановці, приміщення виходить просторим і по-своєму затишним.
Різноманітність напрямів, що існує в рамках стилю ретро, зовсім не привід думати, що у нього немає чітких рис, які варто було б враховувати при облаштуванні кухні з минулого. Крім того, що в обстановці використовуються тільки меблі з ефектом старіння і ховається вся техніка та інша сучасна атрибутика, в ній має бути велика кількість текстилю та посуду. Взагалі, напрямок ретро не цурається великої кількості декоративних елементів, тому що в ті роки, що відтворюються, про неживий мінімалізм ще не чули. Що стосується колірної палітри, то в Ар-Деко та вікторіанському стилі превалюють її приглушені тони, а ось у пізньому модернізмі ми можемо спостерігати просто божевілля композиційного змішування та яскравості фарб. Так що в якому напрямку ретро-стилю не була оформлена кухня, їй завжди буде чим виділитися.
Як правильно меблюється кухня в ретро-стилі
Якщо ви не готові витрачати серйозні суми на старовинні меблеві вишукування для кухні в ретро стилі, тоді доведеться задовольнятися купленим або зробленим на замовлення гарнітуром.
Відтворення на кухні духу минулих років – справа нелегка. Тлумачно підібрані меблі допоможе вирішити це питання практично.ски наполовину. Залишається з’ясувати: що саме має бути на ретро-кухні? Вирішувати проблему обстановки можна по-різному. В одному випадку варто пошукати справжні антикварні предмети меблів, які швидше за все доведеться ще й реставрувати: фарбувати, шліфувати, загалом, надавати їм ефектного і стильного вигляду. Природно, що такий підхід вимагатиме чималих матеріальних вкладень.
Якщо ви не готові витрачати серйозні суми на старовинні меблеві шедеври для кухні в ретро стилі, тоді доведеться задовольнятися купленим або зробленим на замовлення гарнітуром. Бюджетні меблі зазвичай збираються із МДФ і мають полівінілхлоридне покриття. Оскільки при її виробництві активно використовуються різноманітні методики «старіння» (обробка кракелюрним лаком, брашування, патинування) і враховуються декоративно-історичні особливості кожного предмета, то гарнітури, що виходять на виході, мало чим відрізняються від антикварних аналогів, та й коштують набагато дешевше.
Щоб ви не вирішили, працюючи над меблюванням своєї незвичайної кухні, враховуйте специфічні нюанси стилю. Справа в тому, що в ті давні часи кухонних гарнітурів, у тому вигляді, як ми звикли їх бачити зараз, просто не існувало. Кухні обставляли буфетами, тумбами, сервантами. Таку добірку навіть умовно складно називати меблевим комплектом. Хочете отримати кухню у справжньому ретро-стилі – тоді замініть верхні модулі гарнітура відкритими полицями, а нижній частині надайте форму тумб, оснащених дверцятами. Під стільницею успішно сховається висувний ящик. Оздоблення дверей може відрізнятися. При виборі вікторіанського стилю фасади краще зробити фільончастими та декорувати інкрустацією чи різьбленням. У модерну оптимально виглядатимуть гладкі поверхні.
Якщо меблі виготовлені з справжнього дерева, то її добре прикрасять кам’яні стільниці і химерна латунна фурнітура. Загальний декор можна доповнити кованими елементами.
Їдальня група в дусі ранніх епох має бути представлена масивним столом і такими ж солідними, що викликають замилування своїми габаритами, стільцями. Недалеко минула середина минулого століття була не настільки вимогливою до подібних елементів обстановки, тому на кухні в ретро-стилі цього періоду цілком вистачить скромного столика нескладної конструкції, оточеного яскравими табуретками або стільцями, які можуть бути зроблені навіть з легкого пластику.
Побутова техніка в ретро-інтер’єрі
Кухня у ретро-виконанні – це не привід відмовитись від благ цивілізації. У ній цілком може бути присутня побутова техніка, просто вписати її в інтер’єр треба так, щоб не порушилася загальна ідея стилю. Досягти такого компромісу можна декорувати холодильник, посудомийну машину та інші гаджети фальш-панелями. Робиться це легко і без особливих витрат. Другий спосіб дорожчий і полягає у придбанні техніки у вже стилізованих корпусах. Обтічні форми, плавність ліній, яскравість кольорів доповнюють подовжені ручки-скоби. Не кожен виробник може похвалитися тим, що в лінійці товарів, що випускаються ним, є подібна техніка, тому що виготовлення її клопітно і витратно, а попит на такі побутові прилади невеликий. Однак, якщо існує можливість, не відмовте собі в задоволенні зупинитися саме на даному варіанті, який подарує кухні в ретро-стилі особливий шик.
І ще: не забувайте про важливість декоративних елементів. Скатертини та штори, кухонне начиння та настінні годинники, бляшанки та декоративні тарілки, статуетки та вазочки – всі вони, будучи ретельно підібраними відповідно до духу епохи, додадуть інтер’єру кухні неймовірний шарм.
Ретро-кухні: дизайнерський майстер-клас
Вибираючи деталі та продумуючи акценти, якими ви збираєтеся наповнити кухню в ретро-стилі, постарайтеся, щоб у них не було навмисності.
- Головним джерелом натхнення при відтворенні ретро-інтер’єру є старі, трохи відреставровані меблі. Не поспішайте відправити на звалище стіл або стільці, які не один десяток років провалялися на горищі. У них закладено особливу енергетику, яка допоможе створити на кухні в ретро-стилі справді самобутню обстановку.
- Шукаючи відповідні аксесуари, не полінуйтеся забратися на занедбану комірчину або з’їздити в бабусиний будиночок. Перевернувши гори мотлоху, ви цілком можете стати власником старовинної кавомолки, витонченої етажерки, зробленої руками знаменитого мебляра, або дорогим антикварним сервізом, так що не бійтеся забруднитися. А взагалі, у цьому специфічному ретро-декорі можуть знайти своє місце старовинні гравюри, пожовклі фотографії, симпатичні жерстяні коробочки, в яких колись зберігалися льодяники-монпансьє та інші дрібниці, що нагадують минулі часи.
- Вибираючи деталі та продумуючи акценти, якими ви збираєтеся наповнити кухню в ретро-стилі, постарайтеся, щоб у них не було навмисності. Речі обов’язково повинні створювати атмосферу комфорту і викликати лише позитивні та яскраві емоції. Якщо в сімейних засіках не знайшлося нічого подібного, то доведеться пошукати такі «дрібниці» на блошиних ринках чи комісійних магазинах. Найчастіше там можна «відкопати» справжні скарби.
- Чарівність стилю ретро можна підтримати не лише автентичними та старими речами. Набагато цікавіше сприйматиметься інтер’єр з легким нальотом старовини, тонким натяком на приміщення з історією, які можна створити невеликими, але неймовірно виразними деталями. Черпати ідеї для цього можна переглядаючи ретро-фільми. У них прихована ціла криниця ретро-фішок. Багато цікавого можна знайти і у друкованих виданнях чи на просторах інтернету.
Висновок
Стилі ретро досить еклектичні. Вони беруть у свій інтер’єр «чужорідні» елементи, тому не бійтеся експериментувати. Постарайтеся відчути колоритність тих днів, які вже давно канули в роки, і ваша кухня в ретро-стилі вийде просто унікальною.
“В стилі ретро кухня – міст між минулим і сучасним, де смаки минулого стають втіхою сьогодення.”
Цікава стаття! Я давно цікавлюся ретро-стилістикою в інтер’єрі, а кухня – це важлива частина будь-якого дому. Автор майстерно змішує старе з новим, створюючи унікальну атмосферу. Я вражений, як можна перетворити звичайну кухню, використовуючи вінтажні елементи, але при цьому не втратити зручності сучасних технологій. Це дійсно на стику часів, коли старе і нове гармонійно доповнюють одне одного. Я впевнений, що цей матеріал стане в нагоді всім, хто прагне привнести в свій дім нотки ретро.