Відпочинок людині необхідний і це незаперечний факт. У процесі сну організм розслаблюється, сповнюється силами. Впливає цей час і формування настрою. Чи буде воно хорошим, залежить не від кількості проспанного годинника, а від комфортності самого сну, тому своє місце відпочинку потрібно облаштовувати з особливою любов’ю і турботою.
А це неможливо зробити, не знаючи, як вибрати матрац. Так-так, ви не дочули, ні диван, ні ліжко, а саме матрац. Якщо ви не хочете вставати з болем у спині або повертатися ночами, страждаючи від безсоння, то лягайте спати в зручне ліжко. Ну що спробуємо розібратися, який матрац потрібен саме вам?
Яким може бути сучасний матрац
Усі представлені в ринковому асортименті матраци можна ділити за декількома показниками.
1. За конструкцією: пружинні та безпружинні. До останньої групи відноситимуться такі екзотичні підвиди як повітряні та водяні моделі.
2. За віковими критеріями: дорослі та дитячі.
3. За жорсткістю.
4. За типом наповнення: одношарові та багатошарові.
5. За функціональністю: звичайні та ортопедичні.
Щоб визначитися, як вибрати матрац, що задовольняє вашим запитам, треба знати загальні критерії оцінки його якості.
Критерії вибору матраца
Вирішили змінити матрац? Не варто вирушати в найближчий магазинчик або намагатися відшукати комфортний екземпляр на ринку. Перша модель, що трапилася, може не виправдати ваших надій, тому знайдіть час і відвідайте спеціалізований салон, що пропонує виключно сертифікований товар високої якості. Тільки там ви зможете дізнатися про модель, що вам сподобалася, всю підноготну.
Безумовно, продавці проконсультують вас з усіх питань, однак і вам не завадило б і самому знати, на що звертати увагу у процесі вибору.
Отже. Вибираючи матрац треба перевірити такі позиції:
1. Ступінь жорсткості. Цей параметр зазвичай прописується в описі виробу.
2. Якість підтримки тіла у процесі сну. Ви не повинні відчувати жодної напруги, лежачи на своєму матраці.
3. Габаритні розміри. Матрац повинен чітко вписуватися в основу вашого ліжка.
4. Зовнішній вигляд.
Естетична привабливість для матраца аж ніяк не остання справа, як думають багато хто. І тут треба дивитись не на яскраве та оригінальне забарвлення, а якістю матеріалу, з якого пошитий чохол. Подивіться, що саме пішло на його створення, поцікавтеся, наскільки ця тканина практична у відведеній їй ролі і наскільки складно буде доглядати за таким чохлом. Кращі вироби зачехляються в жаккард. Такі чохли додатково простібаються на натуральній вовні або синтепоні.
Як вибрати матрац під свої потреби
Щоб мати комфортний сон, можна спати в зручному ліжку, тому є сенс познайомитися з кожним видом виробів персонально, щоб оцінити їх переваги або виявити недоліки.
Односторонні та двосторонні моделі
Односторонні матраци нічим не примітні. Вони мають невелику висоту. Одягнений на них чохол ідентичний з усіх боків. Спати на такому матраці не те щоб зовсім некомфортно, але якось незатишно. Щоб у цьому переконатися, немає потреби пробувати прилягти на нього, все видно як кажуть з першого погляду. Ось і виходить, що навіть ті, хто не знає, як вибрати матрац, підсвідомо шукають щось оригінальніше.
Набагато комфортнішими та зручнішими їх товари по підгрупі – двосторонні варіанти. Оскільки в нашому кліматі присутній чіткий поділ сезонів на спеку та холоднечу, ця модель матраців для вас може представляти певний інтерес. Ці вироби відрізняються якістю та розширеним функціоналом. Справа в тому, що в них передбачено дві сторони відпочинку: одна виконана з теплих тканин і призначена для експлуатації взимку, інша – з легенів, для літнього відпочинку. «Зимова» частина матраца утеплена натуральною вовною мериносової. Цей матеріал не відволожується і дуже теплий. Літню сторону покривають жаккардом. Поверхня виходить ковзною і добре вентилюється. Всі ці якості роблять матраци серії «зима-літо» чудовим рішенням для помірної кліматичної зони.
Ортопедичний матрац
Перш ніж зайнятися пошуком відповіді питання, як вибрати матрац цього виду, розберемося, що таке у принципі. Ортопедичним, називають матрац, здатний повторити контури тіла, що лежить на ньому, без найменших зазорів. У цьому випадку вагове та компресійне навантаження в організмі розподіляється рівномірно, що особливо важливо для хребта.
Потрібно розуміти, що виріб – не панацея і матрац ні в якому разі не лікує хвороби кісток і суглобів, що вже є, його швидше можна назвати інструментом профілактики їх розвитку, тому що, відпочиваючи на ньому, людина реально позбавляється м’язової напруги і розвантажує натруджений за день хребет. Відпочинок на таких матрацах покладено, перш за все, організмам дітей і підлітків, що ростуть, дорослі ж їх швидше набувають через комфортність сну.
Але повернемося до питання, як правильно вибрати такий матрац. В ортопедичній групі є пружинні та безпружинні моделі.Перші доступні в ціновому відношенні. Тому про них є сенс поговорити докладніше.
Пружинний варіант ортопедичного матраца
В основі таких виробів лежать пружинні блоки. Вони можуть бути цілісними або складатися з окремих деталей. Будь-яка пружина служить серцем матраца, і саме від її функціональних характеристик буде залежати якість всього виробу.
Матраци з незалежними пружинами всередині більш практичні, ніж блокові. Оскільки в цьому випадку беруться циліндричні пружини, поміщені в спеціальні кишені (мішечки), то і якість такого матраца зовсім інша. Не скріплені між собою деталі не видають звуків, що скриплять. Такий матрац не дає ефекту хвилі. Незалежні пружини мають менший розмір, ніж стандартні двоконусні, тому щоб наповнити ними виріб, їх потрібно брати у більшій кількості, а це означає, що у виробу буде висока точкова еластичність. До речі, якщо ви дійсно поставили перед собою вибрати якісний матрац, цей показник вас повинен цікавити в першу чергу. Точкова еластичність відповідає за щільність прилягання матраца до тіла та його фізіологічний прогин під останнім у місцях навантаження. За низького показника еластичності матрац швидко покриється западинами і про якісний сон можна буде забути.
Крім пружин, в конструкції матраца є фільтр настилу. Ця жорстка прокладка розмежовує оббивку і пружини. Раніше з цією метою стелилася складена в кілька разів мішковина, сьогодні ж її успішно замінила термопресована повсть і спанбонд.
Простір між пружинним кістяком і оббивною тканиною заповнюють наповнювачем. Його основне завдання – перерозподілити вагове навантаження, ніж додати матрацу додаткову жорсткість або навпаки, пом’якшити його. Як вибрати матрац з урахуванням цього аспекту? Поцікавитись, який матеріал у вибраній вами моделі обраний на цю роль. Наповнювачем може бути:
1. Поролон.
2. Ватин.
3. Латекс.
4. Повсть.
5. Койра.
6. Кінське волосся.
Найгіршим варіантом зі списку є ватин. Він швидко скочується і відрізняється низькою пружністю. Поролон у цьому плані більш практичний, тому що має хорошу еластичність, головне щоб виробник використовував не дешеві марки матеріалу, а латексоподібні, які не просідають та не кришаться. До недоліків поролону відносять їх високу вологопоглинання. Найбільш якісними визнають матраци з латексним наповнювачем або з кінським волоссям. Однак останнім часом вироби, наповнені кінський волос, знайти складно, тому що матеріал здатний провокувати алергічні реакції. Його успішно замінила койра.
Тепер настав час дізнатися, як вибрати оббивку матраца, щоб виріб прослужив довгі роки. Найкращим матеріалом для цих цілей вважають жаккард. У нього висока щільність нітеплетіння, тому тканини цього виду належать до категорії міцних та довговічних. А взагалі на оббивку можуть використовувати 100% бавовну, 100% синтетику або їхню комбінацію в будь-якому співвідношенні. Зрозуміло, що натуральні тканини приємніші і спати на них комфортніше, зате синтетичні покриття підкуповують своєю міцністю. Однак матраци з суто синтетичною оббивкою купувати не рекомендують. Ніколи не купуйте вироби на чохол, якого використовували флок. Цей матеріал абсолютно непроникний для повітря та вологи.
Які ще показники підкажуть, як вибрати хороший матрац? Варіант виконання. Матрас може бути стьобаним і ґудзиковим. У першому випадку оббивну тканину простібають з флізеліном, синтепоном, а іноді навіть з наповнювачем, якщо структура останнього приймає мграцій. У ґудзичній моделі м’який шар фіксується шнурком та двома ґудзиками. Настилковий матеріал у цьому випадку може вільно мігрувати, що знижує якість матраців.
Безпружинні матраци
Цей вид матраців має багатошарове наповнення, тому ортопедичний ефект у них виражений слабо, тут швидше може йтися про фізіологічну зручність відпочинку на них. Наповнювачем у такому матраці може бути будь-що, від меморісу до койри. Такі типи матраців хороші для людей з надмірною вагою та хворобами хребта.
Як вибрати найжорсткіший матрац із цього ряду? Подивіться на двосторонній матрац. У ньому шари латексу перемежовуються із шарами кокосової койри. Сторона з кокосом має підвищену жорсткість, зворотна сторона – латексна, тому більш пластична. Латекс взагалі вважається ідеальним наповнювачем для матраців, тому що неймовірно еластичний та чудово підлаштовується під форму тіла. Цей матеріал завдяки своїм капілярним властивостям вміє створювати ідеальний мікроклімат для лежачого. Оскільки структура латексу перфорована для аерації, такий матрац легко регулює температурний рівень та підтримує комфортну вологість.
Як не потрапити в халепу, або чим часом «тішать» виробники
«Як вибрати матрац і не обзавестися «шедевром» з усім переліком проблем? Не женіться за дешевизною»
Виробники, у спробах отримати максимальний прибуток від своєї справи, йдуть на різні хитрощі. Ну що ж, доведеться знайомитися і з цією неприємною стороною «матрацної» медалі.
Варіант I
Виробник змінює конструкцію пружинних блоків. Ми вже говорили вище, що самі ходові вироби містять у своїй конструкції блоки двоконусних пружин. Так от, цей горезвісний блок вийде якісним лише в тому випадку, якщо буде укомплектований машинним складанням. Щоб заощадити та не купувати дороге обладнання на невеликих підприємствах, матраци збирають вручну. Це набагато дешевше, проте встановлені таким способом пружини не отримують кріплення необхідної міцності. Без належної фіксації вони швидко розбовтаються і почнуть скрипіти. Такий дефект, на жаль, при первинному огляді виявити неможливо. Він виявиться через кілька тижнів експлуатації.
Заощадити можна і на кількості витків пружини. Наприклад, замість належної п’ятивиткової «боннелі» встановлюються чотиривиткові пружинні елементи. Оскільки про пружність тут говорити не доводиться, отже, і ортопедичний виріб визнавати не можна. Як вибрати матрац без сюрпризу? Перевірити на стиск! Стандартний матрац із пружинами правильної висоти має товщину 18 – 22 см. Щоб перевірити модель, що сподобалася, її доведеться сильно стиснути, буквально до упору. Його товщина не повинна стати меншою за 15 сантиметрів. Такий прийом дасть вам зрозуміти, чи не є товщина виробу наслідком додавання до матрацу додаткових шарів наповнювача.
З метою економії можуть проріджуватися самі блоки пружин. За вимогами нормативних актів кількість пружинних рядів повинна відповідати ширині готового виробу, що виражається в дециметрах. Наприклад, у матраці з довжиною 170 см має стояти 17 рядів пружин, насправді їх може виявитися 16, 15 і навіть менше. При індивідуальному замовленні додавання пружинних рядів до норми може бути «покращенням» і взяти з вас додаткову плату. Перевірка в даному випадку полягає не в підрахунку рядів пружин, а в постановці матраца на коротке ребро. Якщо він прогинається і втрачає форму, то пружин у ньому недостатньо.
Як вибрати матрац і не придбати «шедевр» з усім переліком проблем? Не женіться за дешевизною. Купуйте матраци популярних фірм зі світовим ім’ям. Такі виробники точно дбають про свій імідж і на якості економити не будуть.
Варіант II
Низькоякісний настил. Цим терміном називають шари, що лежать під матеріалом, що екранує. Зазвичай на настили використовують повсть, поролон тощо. Використання низькопробного поролону з малою щільністю веде до того, що після декількох місяців наповнювач перетворюється на потерть. Поверхня матраца прикрашається вм’ятиною. На дотик визначити, що закладено під чохол неможливо. Розкривати виріб вам ніхто не дозволить, тому знову-таки не купуйтеся на дешевизну. Повірте, дива не станеться.
Дуже економічно при виробництві замінити якісний наповнювач ватином, при цьому багато хто не соромиться піднести це покупцю як покращену екологічність. Ви повинні розуміти, що у ватину нульова пружність і не помітити цього спочатку просто неможливо. З часом ватин взагалі звалюється і матрац набуде «приємної» бугристості. Після сну на такому ложі ви почуватиметеся наче побитий.
Доведеться помучитися і з питанням, як вибрати матрац з койрою. Цей чудовий матеріал дійсно популярний у іноземних виробників, однак у нас якісну койру використовують рідко через її дорожнечу. Ту, що нам пропонують, замішують на фенольних клеях, що в кращому разі загрожує лише неприємним запахом, а в найгіршій алергічній реакцією. У показниках пружності ці два матеріали також непорівнянні. Клеєна койра розсипається і вилазить крізь оббивку назовні.
Варіант III
Оббивка. Не бентежить недбайливих виробників і вітчизняний ситчик у ролі жаккарда.
Якщо ви не розумієтеся на тканинах і не знаєте, як вибрати матрац із справжньою жаккардовою оббивкою – попросіть допомоги у фахівця, інакше може статися так, що ваша обновка швидко набуде непривабливого вигляду. Тонка тканина швидко протреться,розтягнеться, а то й зовсім порветься. Іноді на оббивку пускають матеріали, що сильно електризуються, що теж малоприємно.
Якщо можливості проконсультуватися у спеціаліста, ні, спробуйте перевірити якість оббивки самостійно. Для цього трохи розтягніть і акуратно потріть тканину. Вона не повинна “битися струмом” і ворситися.
Варіант IV
«Вирішуючи завдання, як вибрати матрац, не соромтеся влаштувати невеликий допит продавцю»
Неякісне простеження матраців. Такі вироби служать зовсім недовго. Покриття практично миттєво починає повзти від точкових навантажень. Щоб пошкодити обшивку і змістити нижні шари, буває достатньо спертися об поверхню рукою.
Як вибрати матрац із правильною простібкою, підкажуть професіонали. Вони радять звертати увагу на якість рядка. Малюнок простібки не повинен бути великим. Не допускається пропуск стібків.
І останній прийом нечесних продавців, про який не можна замовчати. Дуже часто своїм низькопробним виробам горе-підприємці надають гучні брендові назви. Переглядаючи прайс, мало хто замислюється, чому на дві однакові категорії матраців настільки різні ціни, а з’ясовувати подробиці їх конструкції і поготів не збирається. І дарма! Справа в тому, що категорії виробам присвоюють самі виробники. Будь-яких установок та ГОСТів для категорій не існує.
У світлі сказаного вище, вирішуючи завдання, як вибрати матрац, не соромтеся влаштувати невеликий допит продавцю. Ось приблизний план питань, які б не завадило йому поставити:
1. Який блок встановлений в облюбованій вами моделі?
2. Що використано як наповнення та чиє виробництво?
3. Чи використовувалися у збиранні клею?
4. Який матеріал поставлено на оббивку?
5. Чи простеган матрац?
6. Чи має модель знімний чохол?
З таким підходом шанси підібрати дійсно зручний матрац потроюються.
Матрасна екзотика
В асортименті магазинів, крім звичних нам формою та знайомих пристроєм матраців, можна бачити і справжню екзотику, на кшталт водяних та повітряних моделей. Ці категорії, до речі, теж відносяться до ортопедичної серії, тому цілком можливо, що пріоритетом вибору для вас стануть саме представники цього ряду.
Водяний матрац
По суті це поліхлорвініловий чохол, наповнений специфічною рідиною або водою. Це унікальний виріб, що має низку оригінальних характеристик.
Отже, водяний матрац здатний забезпечити ідеально правильне положення тіла в процесі нічного відпочинку. Він сприяє повній релаксації м’язової системи. Встаючи з такого матраца, ви завжди будете у формі. Модель має функцію підігріву. Матрац гіпоалергенний. Термін його експлуатації, як мінімум 20 років, природно, при дбайливому відношенні.
Як вибрати свій тип водяного матраца в найширшому асортименті модельного ряду? Звичайно, лягти на нього. Це саме той випадок, коли вибір ґрунтується лише на ваших відчуттях і залежить лише від вашої фінансової спроможності. А взагалі, водяні матраци можуть бути:
– дорослі,
– дитячі,
– багатокамерні,
– Однокамерні,
– З твердими каркасами,
– З поліуретановим блоком.
Те, що такі екзотичні предмети в наших ліжках поки що є рідкістю – виключно наша заслуга. Страх, що вони порвуться, не обгрунтований. Спробуйте провести на такому матраці хоча б одну ніч, і відмовитись від подібного задоволення буде надзвичайно складно.
Повітряні матраци
Це не зовсім пляжний варіант, як думає багато хто, хоча певна конструкційна схожість у таких виробів є.
Як вибрати надійний повітряний матрац, підкажуть наступні рекомендації.
1.Зверніть увагу на наявність ребер жорсткості. Повітряний матрац обов’язково повинен їх мати. Як вони розташовуватимуться – це вже інше питання. Якщо ребра жорсткості розташовані поздовжньо, то від такої моделі краще відмовитися від початку. Довговічність – не її коник. У якісних матраців поперечні ребра жорсткості. Лазерне зшивання вертикальних вставок гарантує їм міцність та довговічність експлуатації. За рахунок пружності поверхні виробу забезпечується перерозподіл навантаження на хребет.
2. Не менш важливо з чого саме зроблені чохли надувних матраців. Зрозуміло, що для цієї мети використовуються синтетичні матеріали. Чохол може бути із пластику. Такий матрац добре брати із собою на пікнік чи на море, проте спати на ньому не надто комфортно. Занадто гладка поверхня не дозволяє утриматися на ній білизні.
Завдання, як вибрати повітряний матрац для комфортного ночівлі, не просто. Спробуйте варіанти з водонепроникного вінілу. Одна з поверхонь у таких матраців має шорстке покриття. Його наносять флоком, матеріалом, що зовні нагадує велюр. На такій поверхні постільна білизна триматиметься чудово. Воно не сумнівається і не сковзне.
Повітряні матраци універсальні. Їхня поверхня дуже просто чиститься, сам матрац не пропускає воду, тому їх сміливо можна брати з собою на природу, не хвилюючись про те, що ліжко відволожиться.
3. Як важливо вибрати матрац з герметичним клапаном, нікому пояснювати не треба. Це місце одна із слабких ланок виробів. Виробники знають про це, тому сучасні моделі оснащують клапанами із подвоєним захистом. Перевірити якість клапана легко. Наповніть матрац повітрям, закрийте вхідний отвір, після чого зволожте його водою з милом. Тепер лягайте на матрац і спостерігайте. Якщо в області клапана з’являться бульбашки, то ймовірність прокинутися на підлозі та здутому матраці дуже велика. Крім герметичності надувний отвір має бути досить широким. Це допоможе вам швидко накачати та спустити матрац при необхідності.
4. І ще один обов’язковий атрибут такого матраца, до якого потрібно виявити певну увагу – насос. Можна звичайно потренувати свої легені, але, мабуть, у цьому випадку спати вам вже буде ніколи, так що шукайте вироби з посиленими каркасами та вбудованими насосами. Перевірити ступінь наповнення повітрям матраца не складно. Просто сядьте на нього. Поверхня не повинна прогнути під вашою вагою.
Матраци для дітей
Як же хочеться вибрати такий матрац для свого чада, щоб йому було затишно та комфортно спати у своєму ліжечку. Але думати треба не тільки про спокійний сон дитини, а й про його здоров’я. Матрац повинен бути таким, щоб у малюка формувалася правильна постава, і хребет залишався здоровим. Звичайний ватний матрацик із цим не впорається, потрібно пошукати якісний ортопедичний спальний аксесуар.
Основні показники якості
Обираючи дитячий матрацик, потрібно зуміти правильно підібрати ступінь його жорсткості, а для цього бажано знати, який вид пружин у ньому встановлений. Це два основні параметри, які відповідають за ортопедичну ефективність виробу, тобто за здатність матраца приймати форму дитячого тіла. У якій би позі не спав малюк, навантаження на його хребет завжди залишатиметься рівномірним.
Наступний критерій, який підкаже, як вибрати вдалий матрац для малюка, це наповнювач. Цей матеріал не менш ніж пружинні блоки впливає на ступінь жорсткості виробу. На матрацах високої твердості зазвичай сплять новонароджені. Підсилити ефект допоможе наповнювач із кокосової койри. Якщо можливості купити суперекологічний матрацик немає, то шукайте варіант із натуральним латексом. На ньому дитині спатиметься не менш комфортно. З латексу або койри можуть бути зроблені і розділові прошарки, що ізолюють пружини від наматрацника. Обидва представлені наповнювачі безпечні в алергенному плані, чудово поглинають вологу і не зберігають запахи. Кокос при цьому ще й не обмежений у термінах експлуатації, тобто його можна вважати вічним матеріалом. Він не заборонить, переживши навіть сотні «аварій», бо в ньому безперешкодно циркулює повітря.
Як вибрати розмір матраца
В принципі, неважливо, на яке ліжко дитяче чи доросле вибирається матрац. В обох випадках це робиться за ідентичними правилами. Аксесуар не повинен бути довшим або ширшим за основу ложа, на якому його планується розмістити, інакше його знадобиться стискати, щоб втиснути в обмежені рамки спального місця. Внаслідок таких дій з’явиться або западина, або горб, що категорично неприпустимо. Якщо ж матрац виявиться меншим за площу ліжечка, то, природно, ямок і гірок не передбачається, проте з’явиться інша небезпека – щілини. У такий «капкан» може потрапити кінцівка дитини та травми у цьому випадку не уникнути. Магазинні варіанти ліжок та матраців, як правило, відрізняються стандартними розмірами, тому складностей з підбором та комплектацією не виникає. А ось виконане на замовлення ліжко, швидше за все, вимагатиме такого ж персонально зробленого матраца. Нестандартні параметри шукати у роздрібній мережі нераціонально.
Ватні матраци
Всупереч міфам про неякісність ватяних матраців, перелік їхніх переваг вселяє повагу. Якщо ви знаєте, як вибрати хороший ватний матрац, значить, у вашому будинку, на дачі або в машині з’явиться чудове місце для відпочинку.
До основних плюсів виробів належать:
– Пружність,
– натуральність,
– Простота у догляді,
– Вміння зберігати тепло,
– Зручність у транспортуванні,
– Приваблива ціна.
Ватні матраци сьогодні виробляють ручним та автоматичним способом. Вироби, вироблені першим способом, мають найвищу якість, на відміну пружинних матраців, у виготовленні яких краще використовувати спеціальну техніку. Роль каркасу у таких виробах виконує відстрочка. Правильно розкладений наматрацник наповнювач простібають, щоб він не комковался.
Висновок
Ми розглянули основні види матраців, познайомився з їх характеристиками, тепер спробуємо підсумувати отриману інформацію і розкласти її «по поличках».
1. Як вибрати жорсткість матраца, підкаже власну вагу. М’який матрац можуть дозволити собі ті, хто має масу тіла до 60 кг. Середня жорсткість – прерогатива власників ваги не довша за 95 кг. Ну і, відповідно, решті вагової категорії доведеться відпочивати на жорстких матрацах.
2. Розмір матраца потрібно ідеально підігнати до параметрів основи ліжка.
3. Для двоспального ліжка можна пошукати комбіновані варіанти матраців, де одна половина жорсткіша за іншу. Це знадобиться у випадку, коли у вагу людей, які відпочивають на ньому, суттєво різниться.
4. Не забувайте, що алергікам краще не спати на виробах з натуральними наповнювачами на кшталт кінського волосу, шерсті мериноса або кокосової койри.
5. Контролюйте якість прошивки матраца. Неякісний рядок не дрібниця, а привід відмовитись від покупки.
6. Не забувайте проводити тест на жорсткість виробу. Поставте матрац на ребро, притуліть його до стіни, тисне його і оцінюйте ступінь прогину.
Сподіваємося, ми допомогли вам відповісти на питання, як вибрати матрац, і тепер, при нагоді, ви зможете це зробити правильно.