Дизайн арки для кухні з фотографіями

Арки в інтер’єрі кухні багатогранні. Це не тільки отвір для проходу з одного приміщення в інше, а й важлива деталь інтер’єру, в деяких випадках – джерело штучного освітлення і навіть замаскована шафа.

І якщо форма арки визначається сопроматом, то їх дизайн обмежений виключно фантазією людини, а матеріалом виготовлення може бути практично будь-який будівельний матеріал.

Найчастіше арку для входу на кухню роблять із каменю, дерева, ГКЛ або пластику – але за простотою монтажу гіпсокартонові конструкції поза конкуренцією. Їх виготовлення не вимагає надто вже специфічних знань та умінь, і цілком може здійснюватися своїми руками.

Функціональність та типи арок в інтер’єрі кухні

«Ніщо й ніхто не забороняє проектувати та створювати індивідуальний дизайн кухні з аркою»

Крім виконання своєї головної функції – отвор для проходу, арка для входу на кухню може використовуватися і для вирішення чисто інтер’єрних, декоративних завдань:

  • невелике приміщення візуально збільшується в об’ємі при використанні арочних отворів замість звичайних дверей з громіздкими полотнами;
  • за допомогою арок нескладно розділяти великі приміщення на зони (наприклад – кухонний блок та вітальня) без захаращення простору в цілому;
  • арка або навіть її імітація є невід’ємною деталлю деяких стилів інтер’єру.

арка в інтер'єрі кухні

Арка візуально збільшує приміщення в обсязі

Архітектурний пристрій арки незмінно вже багато століть – це склепінчаста конструкція, що створює розпір; але ось форма її може бути різною.

Найбільше, як найпростіші в будівництві, поширені арки класичної форми, проте не така рідкість і дизайнерські конструкції, контури яких найпростіше описати словом «незрозумілі».

Але, незважаючи на всю різноманітність арочних форм, їх прийнято розділяти на кілька великих категорій.

Класика

Як видно на фото, класичні арки на кухню мають контури геометрично правильного півкола. Вони універсальні, тому природно вписуються у будь-який дизайн.

Найчастіше конструкції такого типу використовуються в інтер’єрах античного чи середземноморського стилю, цілком доречні вони у стилях ампір та прованс.

арка в інтер'єрі кухні

Класична арка на кухню

Портали

Такий тип арок відрізняється строгістю форм при їхній одночасної простоті і дуже практичний – він дозволяє отримувати просторий прохід між приміщеннями, причому навіть при невеликій висоті стелі.

Зовні портальна конструкція зазвичай є прорізом у формі прямокутника із округленими краями.

арка в інтер'єрі кухні

Портал дозволяє отримати просторий прохід

Модерн

Як видно на фото, арка для кухні у стилі модерн – це свого роду гібрид портальної та класичної конструкції. Форма такої конструкції є сегментом кола: утворені горизонтальною підлогою і вертикальною стіною сторони прямого кута з’єднані геометрично правильною дугою.

З погляду архітектури, така арка не має однієї з опор і склепінь – вони об’єднані в єдине ціле. Найвдаліший тип арки у випадках, коли строгий стиль інтер’єру потрібно розбавити дизайнерським «пустощом» для пожвавлення обстановки.

арка в інтер'єрі кухні

Арка в стилі модерн в інтер’єрі кухні

Стрільчасті конструкції

Стрільчасті арки – спадщина готичної архітектури середньовічних часів, і вони влаштовуються у відповідних інтер’єрах. Відмітна і найхарактерніша ознака таких арок – сильно витягнута вгору форма з гострим склепінням, що нагадує вузький лист рослини.

Вони досить складно вписуються в сучасну архітектуру, проте візуально дуже збільшують висоту приміщення.

арка в інтер'єрі кухні

Арка витягнутої форми в готичному стилі

Романтичний стиль

В інтер’єрі кухні такого типу арки мають витягнуту закруглену форму, з метою спрощення монтажу зазвичай еліптичну.

Завдяки своїм м’яким контурам, вдало вписуються в інтер’єр просторих приміщень. Не вимагають великої висоти стелі – конструктивна міцність арки велика сама по собі, а естетичність та зручність проходу визначаються правильним вибором пропорцій отвору.

Трапецієподібні та квадратні отвори

Щодо рідко зустрічаються форми. Трапецієподібна, прямокутна або квадратна арка на кухню оригінальна і при неправильному підході до дизайну виглядає просто гротескно.

Проте така конструкція максимально проста у виготовленні – у укоси звичайного прямокутного отвору достатньо вмонтувати декоративні вставки з гіпсокартону або сендвіч-панелі.

арка в інтер'єрі кухні

Арка квадратної форми

Східні (арабські) арки

Як видно на фото, на кухні арка в аравійському стилі має форму перевернутої підкови. Це не дозволяє вписувати її в будь-які інтер’єри, однак у дизайнах відповідних стилів (марокканського, наприклад, або індійського) вона буде цілком доречною.

Варіантів оформлення надзвичайно багато, причому деякі з них є комбінацією з іншими типами – але навіть у такому вигляді вони органічні лише в інтер’єрах зі східними мотивами.

арка в інтер'єрі кухні

Колоритна східна арка створить індивідуальний дизайн кухні

Перераховано лише традиційні та найпоширеніші типи арок, проте ніщо і ніхто не забороняє проектувати та створювати індивідуальний дизайн кухні з аркою.

Це може бути як суміш двох або навіть декількох класичних типів, так і взагалі абстрактна форма, але з обов’язковим дотриманням умови: навантаження на склепіння (верх) арки має бути по можливості мінімальним.

У багатьох випадках арка відіграє виключно декоративну роль і не є несучою опорою – у цьому випадку її дизайн робиться в єдиному стилі з меблями в приміщенні.

Матеріали для виготовлення арочного отвору

Матеріал вибирається зазвичай не тільки доречним у даному стилістичному оформленні, а й відповідно до фінансових можливостей. Що слід знати перед тим, як зробити на кухні арку?

Камінь

Найнадійніший і довговічніший варіант – кам’яна (цегляна) арка, але при цьому він і найдорожчий, що вимагає високої професійної майстерності.

Крім того, без додаткового декорування така конструкція виглядає досить непрезентабельно для інтер’єру житлового приміщення.

арка в інтер'єрі кухні

Кам’яна арка в інтер’єрі кухні

Деревина

Значно практичніше і зручніше арки з дерева – матеріалу доступного та відносно недорогого. Головний мінус та незручність дерев’яних конструкцій – складність виготовлення вигнутих елементів, але він з лишком компенсується зручністю та простотою монтажу.

Крім того, як добре видно на фото, таким аркам на кухню для надання ефектного зовнішнього вигляду в багатьох випадках вистачає мінімальної декоративної обробки деревини.

арка в інтер'єрі кухні

Оздоблення арки на кухні деревом

ГКЛ та дерев’яні плити

Ще простіше монтувати арки з гіпсокартонових листів – цей матеріал дозволяє за певних навичок виготовляти отвори будь-якого ступеня криволінійності.

Невеликі огріхи форм легко виправляються шпаклівкою, а фінішне оздоблення дозволяє надавати поверхні фактури будь-якого природного чи штучного матеріалу.

Єдиний мінус дизайну кухонь із гіпсокартоновою аркою – відносна тривалість оздоблювальних робіт.

арка в інтер'єрі кухні

Дизайн кухні з гіпсокартонною аркою

Конструктивна основа таких арок – каркас із спеціальних металевих профілів або дерев’яних рейок, що згодом обшивається листовим матеріалом.

Такий кістяк універсальний, і замість гіпсокартону при необхідності цілком можна використовувати листи ДВП або ДСП, пластик і навіть листовий метал.

Поліуретанові арки

Поліуретан – штучний матеріал, за своїми фізичними та міцнісними характеристиками аналогічний пластику. Такі пластмасові конструкції зазвичай продаються у вигляді набору готових елементів, необхідних для збору арки в отворі відповідної конфігурації.

Складання досить проста і не вимагає високої кваліфікації, оздоблювальні роботи не потрібні.

арка в інтер'єрі кухні

Поліуретанова арка на кухню

Головний недолік збірок з поліуретану – їх не надто висока механічна міцність, тому як несучі конструкції їх використовувати не можна ні в якому разі. Головна та практично єдина функція пінополіуретанових арок в інтер’єрі кухні – декоративна.

Закриття арок

Як добре видно на фото, особливість арки для кухні – постійна відкритість для проходу і, що іноді дуже неприємно, для перегляду. Ситуації, коли арку потрібно закрити, не такі вже й рідкісні, і для цього найпростіше використовувати завісу того чи іншого роду.

Найпростіший і найпопулярніший варіант – завішувати проріз арки звичайними шторами, що гармонійно вписуються в наявний інтер’єр.

На жаль, таким завісам притаманний дуже серйозний недолік – вони є прекрасними пилозбірниками і відмінно вбирають у себе навколишні запахи.

Єдиний спосіб боротьби з цим – регулярне прання штор, що аж ніяк не покращує їх зовнішній вигляд та міцність.

арка в інтер'єрі кухні

Франки в арці гармонійно вписуються в інтер’єр

Схожий варіант – використання рулонних (римських) штор, у складеному стані, що є компактним валиком. Вони більш зручні з точки зору використання, але мають всі властиві текстильні матеріали недоліки.

Ще один поширений варіант представлений на фото – завішування арки на кухню тюллю.

Велику практичність мають жалюзі з пластикових або дерев’яних пластин – вони можуть бути як вертикальними, так і горизонтальними. Заодно вони дозволяють візуально збільшити висоту або ширину приміщення, що в деяких випадках дуже корисно. У складеному вигляді жалюзі не займають багато місця та практично непомітні.

Єдиний недолік – це не найбільша зручність використання, але він притаманний лише низькоякісним дешевим моделям.

Арка як вход до кухні

Спочатку двері в кухню призначалися для відсікання специфічних запахів від інших приміщень – відсутність витяжок відповідної потужності не залишало інших варіантів. З появою сучасних примусових систем вентиляції потреба в глухих кухонних дверях відпала, і нині вони встановлюються скоріше за традицією, аніж за потребою. Тим більше – у малогабаритних квартирах, де кожні такі двері забирають приблизно квадратний метр житлового простору.

Особливості матеріалів стін

Цілком природне бажання повернути собі ці втрачені метри легко задовольняється використанням арки для переходу між приміщеннями, адже всі дверні отвори – це, по суті, вже готові «портали», які потребують невеликого декоративного оформлення.

Арки в інтер’єрі кухні можна розширювати або звужувати, надавати їм іншу форму, навіть переносити в інше місце.

Слід лише враховувати, що якщо в індивідуальних домоволодіннях перепланування можна здійснювати на свій страх і ризик, то у квартирах просто так його не зробиш – буде потрібно чимало дозволів від відповідних організацій.

Будівельних матеріалів, які використовувалися та використовуються для виготовлення стін у багатоквартирних будинках, дуже багато. Найбільш поширені такі:

  • цегла;
  • монолітний бетон;
  • пінобетон;
  • гіпсоліт (у старому житловому фонді);
  • дерево (у малоповерхових будинках);
  • залізобетонні панелі.

арка в інтер'єрі кухні

Для перепланування отримайте дозвіл від відповідних організацій

У всіх випадках, крім останнього, прорізування навіть нового аркового отвору проблем зазвичай не викликає, якщо він робиться не в несучих стінах. А ось у панельних будинках із цим набагато складніше – через конструктивні особливості панелей (закладена в них арматура попередньо напружена для надання залізобетону необхідної міцності) різати їх заборонено.

У багатьох ситуаціях панелі, що служать перегородками, набагато простіше прибрати повністю, а потім зробити нові перегородки з іншого матеріалу, передбачивши в них арочні отвори.

Арки з ГКЛ

Найпростіше такі перегородкові стіни робляться з гіпсокартонових листів – цей будівельний матеріал давно вже зарекомендував себе як недорогий та практичний. Дуже зручно використовувати його і для надання потрібної форми та остаточного оформлення вже готового аркового отвору.

При використанні ГКЛ нескладно, якщо дозволяють масштаби, влаштувати у схилах аркового отвору ніші, які згодом можна використовувати як міні-шафи та джерела штучного освітлення.

арка в інтер'єрі кухні

За допомогою ГКЛ арці можна надати будь-яку форму

Декоративне оформлення арок із ГКЛ

Вдалий підбір декоративного оформлення арки дозволяє повністю перетворити інтер’єр кухні, облагороджуючи його та надаючи йому аристократичного вигляду. Особливо добре це виходить при декоруванні аркового отвору підсвічуванням зі світлодіодної стрічки або мініатюрних світильників, що вбудовуються.

Не зайвим буде облицювання арки лакованими дерев’яними елементами – це буде вдалим рішенням для більшості інтер’єрних стилів.

арка в інтер'єрі кухні

Підсвічування арки настінними світильниками

Якщо дозволяє простір, то найкраще не обмежуватиметься однією аркою, а влаштувати кілька арочних отворів – це дозволить не тільки візуально збільшити об’єм приміщення, але й сильно полегшить завдання надання загальному дизайну гармонійності.

Крім того, такий прийом дає можливість зонувати внутрішній об’єм кухні, одночасно практично не обмежуючи свободу пересування нею. Слід лише враховувати, що для підтримки арочних склепінь потрібно буде встановлювати опорні колони та прикрашати їх у відповідному стилі.

арка в інтер'єрі кухні

Зонування кухонного простору аркою

Кам’яне облицювання арок

Натуральні матеріали, до яких належить і камінь, для оздоблювальних робіт застосовуються досить часто, особливо у сучасних дизайнерських проектах. Особливо популярний такий спосіб декорування отворів для проходу в кухнях заміських будинків, не рідкість там і кам’яні арки, представлені на фото.

Максимальний ефект досягається при оформленні каменем світлих відтінків аркового входу, настінного кухонного «фартуха» та стільниці, оздоблення ним витяжки – все це дозволяє не лише візуально розширити простір, але й дуже практично.

Такий інтер’єр відмінно доповнюється класичними меблями та кованими світильниками, особливо якщо поверхню стіни біля плити та змонтованою над нею витяжкою теж оформити у вигляді арки.

Головна умова – зберігати єдність колірного стилю, особливо якщо прийнято рішення не надто «випинати» кам’яні елементи у загальному дизайні.

арка в інтер'єрі кухні

Кам’яне облицювання арки поєднується з облицюванням кухні

Загалом облицювання каменем, особливо темним, надає приміщенню атмосферу середньовічного замку, для будівництва яких, як відомо, використовувалися лише природні матеріали – а в наші дні це безумовна ознака статусності та забезпеченості.

Аналогічних ефектів можна досягти і при використанні як матеріал для виготовлення арки цегли – його складно назвати природним матеріалом, але інтер’єр приміщення він, при правильному підході, оживляє дуже добре.

арка в інтер'єрі кухні

Облицювання цеглою пожвавлює інтер’єр кухні

Іноді вдалим дизайнерським рішенням стає поєднання облицювального каменю та акрилової плитки, якою обкладають укоси отвору. Дуже оригінально виглядає поєднання каменю-пісковика по контуру та мозаїки на внутрішній поверхні арки для кухні, як на фото.

Альтернативні способи оформлення арки

Камінь та цегла – дорогі будівельні матеріали. При обмеженості бюджету можна декорувати арку більш доступними способами.

Панелі та накладки

Найпоширеніший спосіб оформлення – оздоблювальними панелями та накладками із МДФ або поліуретану.

Вони можуть імітувати фактуру будь-якого будматеріалу, проте найчастіше це деревина рідкісних і дорогих порід, доречна в інтер’єрі будь-якого типу.

арка в інтер'єрі кухні

Оздоблення арки панелями з МДФ

Монтаж таких декоративних елементів простий і не вимагає високих професійних умінь, кріпляться вони на клей та спеціальні цвяхи з крихітним капелюшком.

Робота починається з обрамлення внутрішніх поверхонь арки, після завершення цієї операції встановлюються зовнішні накладки – це не складніше за монтаж дверної коробки.

Лєпніна

Декоративна ліпнина використовується в основному в дизайні арок для кухонь античного спрямування.

Для її кріплення застосовується клей типу «рідкі цвяхи», але в деяких випадках так само, як і в попередньому випадку, можна використовувати гвоздики без капелюшків.

арка в інтер'єрі кухні

Арка з ліпниною в інтер’єрі кухні

Шпалери

Найпростіший і бюджетніший варіант оформлення арки – це обклеювання її поверхонь шпалерами. Асортимент цього оздоблювального матеріалу дуже великий і можна підібрати імітацію будь-якої текстури; Крім того, можна використовувати шпалери під фарбування.

Єдине правило – перед початком обклеювання потрібно за допомогою невеликого зразка перевірити відповідність одержуваного результату задумам. Погляньмо, як зробити на кухні арку, оформлену шпалерами.

Порядок дій відрізняється від оформлення панелями та ліпниною. При роботі зі шпалерами насамперед обклеюються зовнішні сторони арки, причому за їх контуром залишається невеликий (2-3 см) запас шпалер.

Після висихання шпалерного клею цей запас підвертається всередину, на укоси арки, і також приклеюється. І вже в останню чергу на ці підвороти та укоси арки клеяться підготовлені листи шпалер.

Таке оформлення робиться швидко і просто, але має свої мінуси, головні з яких – низька механічна міцність шпалер та їх швидка стирання.

Арочне оформлення інших архітектурних елементів

«Урізноманітнити дизайн кухні можна, якщо оформити у формі арки простір в області робочої зони»

Отвор для проходу – не єдиний елемент, який можна оформляти у вигляді арки. Наприклад, дуже ефектно виглядають зроблені в такому стилі вікна – за допомогою інтер’єру легко надати середньовічний відтінок, зробити його цікавим та елегантним.

Урізноманітнити дизайн кухні можна, якщо оформити у формі арки простір в області робочої зони. Разом з нею гармонійно виглядатимуть шафи з дверцятами арочної форми, і навіть у світильників цілком може бути використаний арочний декор.

За наявності традиційного каміна його портал у формі арки виглядатиме дуже ефектно.

арка в інтер'єрі кухні

Простір в області робочої зони у формі арки

Кольорове рішення зазвичай вибирається таким чином, щоб увага акцентувалася саме на арочних елементах загальної композиції. Можна зробити їх контрастними по відношенню до іншого інтер’єру, можна виділити фактурою, можна навіть надати несподіваної форми – але потрібно намагатися дотримуватися тонкої межі: арки повинні привертати до себе увагу, але не бути центральним елементом усієї обстановки.

Загальні рекомендації

Найголовніша умова при влаштуванні арки як вход на кухню – ця архітектурна деталь повинна максимально природно вписуватися в існуючий інтер’єр, а не виглядати безглуздо.

Матеріал і тип вибираються відповідно до загальної стилістики приміщення – для класики більш придатні дерево та гіпсокартон, а в лофті набагато органічніше буде виглядати цегла або камінь.

Для хай-теку найкраще підійде пластик.

Плануючи арочний прохід на кухню, слід встановити в районі робочої зони потужну примусову витяжку та переконатися у її працездатності – інакше специфічні запахи готування рознесуться по всьому будинку.

Достаток декоративних елементів в оформленні арки, як це видно на фото, погано поєднується з невеликими розмірами приміщення – у маленьких кухнях краще робити отвори у строгому стилі.

Крім того, арки не надто добре виглядають, якщо висота стелі набагато нижче трьох метрів – у таких випадках стандартні двометрові двері виглядають значно органічнішими.

арка в інтер'єрі кухні

Отвори у строгому стилі підійдуть для маленьких кухонь

Арковий отвір має добре висвітлюватися – особливо це актуально у випадках, коли арка веде з кухні до темного коридору. У цих приміщеннях нерідко робиться різний рівень стелі і різне яскравість освітлення – цей момент найкраще продумувати заздалегідь.

Суміжні приміщення, що з’єднуються аркою, повинні оформлятися в єдиній стилістиці – інакше отвір виглядатиме просто безглуздо і недоречно.

Висновок

Арковий прохід дає можливість надати індивідуальності типовому проекту та розбити простір на функціональні зони. В інтер’єрі кухні правильно спроектована арка дозволяє збільшити освітленість житлового простору та візуально змінити його масштаби.

Ця важлива архітектурна деталь здатна не просто прикрасити житло – вона здатна за мінімальних витрат повністю змінити його атмосферу.

Відео

5/5 - (11 голосів)

2 думки про “Дизайн арки для кухні з фотографіями

  1. Avatar of Лопц
    Лопц :

    Автору вдалося надзвичайно ефективно використати фотографії для ілюстрації дизайну арки для кухні, що робить статтю надзвичайно корисною та інформативною.

  2. Avatar of Кавеоть
    Кавеоть :

    Що це означає? Я не розумію, як можна використовувати фотографії для дизайну арки на кухні. Може, я пропустив щось?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookie, щоб запропонувати вам кращий досвід перегляду. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.