Як розставити меблі на кухні: від робочого трикутника до затишної їдальні 🍽️

Зручність приготування їжі та відчуття комфорту під час трапез залежить від правильного розташування функціональних зон. Знаючи, як розставити на кухні меблі, можна створити максимально ергономічний простір, де все необхідне для кулінарного процесу та виконання побутових завдань знаходиться під рукою. При облаштуванні багатофункціональної кімнати важливо вибрати правильну схему розміщення гарнітура, обідньої групи, барної стійки та інших предметів обстановки.

У кухонному приміщенні доцільно компонувати столярні вироби з урахуванням розміру площі та конфігурації. Навіть у наймініатюрнішому житлі з плануванням хрущовського типу можливо створити райські умови не тільки для кухарської справи, а й для приємного проведення часу з оточуючими та гостями. Головне – підійти до цього процесу творчо та з розумом.

Дизайнери інтер’єру постійно розробляють бездоганно продумані варіанти облаштування місць зберігання, готування, трапез, відпочинку під девізом «розставляємо меблі з розумом на кухні – отримуємо раціональний простір». Враховуючи їхні рекомендації та принципи ергономіки, вдасться назавжди зруйнувати стереотип про дискомфорт у надмірно великому або малогабаритному харчоблоці.

📝 Як розставити на кухні меблі: основи складання планування

Кухонне приміщення вкрай вимогливе до облаштування через численні завдання універсального простору. Якщо в багатокімнатному будинку його можна використовувати суто для приготування їжі, то в однокімнатній квартирі найчастіше тут організовується їдальня зона і навіть мобільний робочий кабінет. Тому необхідно чітко позначити призначення приміщення перед тим, як розставити меблі. повинна облаштовуватися з урахуванням багатьох факторів, що визначають вид планування:

  • Конфігурація та площа кімнати впливає на вибір варіанта розташування частин інтер’єрної композиції. Квадратна, вузька, прохідна – кожна форма потребує свого підходу.
  • Розташування віконних та дверних прорізів. З метою збільшення можливості реалізувати різні варіанти розстановки меблів, варто розглянути встановлення розсувних скляних дверей або дерев’яного полотна, що відкривається назовні.
Розсувні двері на кухні для економії простору
Розсувні двері – чудове рішення, яке збільшить можливості для розстановки меблів.
  • Розміщення комунікацій визначає область встановлення плити, раковини, посудомийної машини. При крайній необхідності інженерні системи можна модернізувати, але це вимагатиме узгодження з комунальними службами.
  • Кількість мешканців. Потреби багатодітної сім’ї кардинально відрізняються від запитів холостяка або молодої пари, що впливає на розмір обідньої зони та кількість місць для зберігання.
Вплив площі кухні на розстановку меблів
На розстановку меблів безпосередньо впливає площа та форма вашої кухні.

Грамотне розташування меблів на кухні дозволяє не тільки створити комфортабельні умови для готування, а й приємну, затишну обстановку для проведення сімейних вечерь та дружніх посиденьок.

🔺 Як розставити на кухні меблі: золоте правило “робочого трикутника”

Незалежно від форми та розміру приміщення, вкрай важливо умовно розділити його на три ключові області, що візуально утворюють форму трикутника. Вершинами цього трикутника є три головні зони активності:

  • Зона приготування їжі (плита). Тут має бути розташована варильна поверхня, духова шафа, мікрохвильовка, витяжка. Інсталюючи побутову техніку вбудованого типу в модуль кухонного гарнітура, вийде заощадити велику частину площі. Пристрої для запікання та розігріву їжі розумно розмістити на рівні рук, щоб не нахилятися.
Вбудована техніка на кухні для економії простору
Вбудована техніка дозволяє заощадити велику частину площі кухні та створює цілісний вигляд.
  • Зона зберігання (холодильник). По діагоналі від верхньої точки трикутника актуально розставити меблі на кухні для зберігання посуду, дрібної побутової техніки, бакалійних продуктів. Поруч необхідно встановити холодильник.
Система зберігання посуду на кухні
Продумана система зберігання посуду – запорука порядку на кухні.
  • Зона миття (раковина). Навпроти зони зберігання доречно встановити раковину та посудомийну машину. Це дозволяє зручно діставати продукти, мити їх та переходити до приготування.

Між цими функціональними зонами має бути відстань не більше 3 м і не менше 70 см. Коли всі атрибути кулінарного процесу знаходяться в кроковій доступності, значно економляться тимчасові витрати та мінімізуються тілорухи кухаря. Тому плиту, мийку та холодильник потрібно розташувати максимально близько один до одного, але з обов’язковою наявністю робочої поверхні (стільниці) між ними.

Схема трикутної розстановки меблів на кухні
Правило “робочого трикутника” – основа ергономічної розстановки меблів на кухні.

➖ Особливості лінійної (однорядної) розстановки меблів

У довгій та вузькій кухні немає більш виграшного рішення, ніж розміщення невід’ємних предметів обстановки вздовж однієї . Не варто перевантажувати тісну кімнату об’ємними частинами гарнітура – підлоговими та навісними шафами. Компактні вузькі тумби та полиці відкритого типу – вигідна альтернатива. До того ж, вони створять зручності для занять кулінарією, адже посуд легко знайти та дістати. Повітряно та невагомо виглядають моделі з металевими тонкими каркасами.

Обмірковуючи, як на кухні розставити меблі, обов’язково виділіть місце для стелажа-карго. Вузька шафа з полицями та тримачами на висувних механізмах характеризується відмінною місткістю. Розташувати її варто по сусідству з плитою або біля робочої стільниці.

Лінійна розстановка меблів на вузькій кухні
Лінійна розстановка меблів – оптимальне рішення для вузької кухні.

При однорядному розставлянні меблів актуально грамотно обіграти простір навколо вікна:

  • При бічному розташуванні прорізу варто в області підвіконня встановити обідню групу або кухонний диван. При нестачі місця можна прикріпити відкидну стільницю.
Розміщення обідньої зони біля вікна
Розміщення обідньої зони біля вікна створює затишну та світлу атмосферу.
  • Якщо вікно знаходиться на стіні, де планується розміщення гарнітура, варто розглянути ідею монтажу раковини під ним. Під час миття посуду господиня зможе відволіктися від домашніх справ або стежити за дітьми у дворі.
Монтаж раковини під вікном на кухні
Монтаж раковини під вікном – це практично, красиво та приємно.

Для облаштування кухні витягнутої форми актуально застосувати компактні модулі підвісного типу без ніжок з можливістю встановлення вбудованої техніки. Підвісні тумби не тільки виглядають стильно, а й економлять місце в зоні підлоги, створюючи відчуття легкості. Для посилення візуального ефекту доцільно виконати підсвічування нижньої частини підвісних конструкцій.

Підвісні ящики на кухні для економії місця
Підвісні ящики візуально полегшують інтер’єр та спрощують прибирання.

↔️ Як розставити кухонний гарнітур у прохідній кімнаті

У приміщенні з двома виходами оптимально використовувати паралельне (дворядне) меблювання:

  • По периметру однієї стіни розумно облаштувати основні місця дислокації кулінара: модулі з інтегрованою варильною поверхнею, духовкою, раковиною.
  • Уздовж паралельної стіни необхідно організувати системи зберігання та холодильник.
  • На віддаленій відстані від області готування доцільно організувати їдальню.
Система зберігання розташована навпроти зони готування
Система зберігання, розташована навпроти зони готування, робить простір максимально ергономічним.

Для відволікання уваги від двосторонніх входів у кімнату розумно підібрати оригінальне дизайнерське рішення для оздоблення кухонного фартуха. Видовищно виглядає облицювання плиткою незвичайної форми, мозаїчні керамічні розсипи, монументальні кам’яні композиції, мальовничі картини на оргсклі (скіналі).

Паралельна розстановка меблів на прохідній кухні
Приклад паралельної розстановки меблів на прохідній кухні.

Замислившись над тим, як на кухні все розставити, щоб нівелювати надмірно виражену паралельність планування, потрібно врахувати правило геометрії простору. Щоб розтушувати чіткі межі суміжних ліній меблювання, варто віддати перевагу столярним виробам із заокругленим обрамленням. Доречно в їдальні зоні поставити овальний або круглий стіл.

Округлі форми меблів на кухні
Округлі форми меблів візуально “пом’якшують” строгі лінії паралельного планування.

📐 Принципи кутової (Г-подібної) компоновки

Перебуваючи в пошуку відповіді на запитання «як розставити кухню правильно, якщо вона має форму прямокутника чи квадрата», варто акцентувати увагу на варіантах кутового планування. Переважна відмінність – раціональне використання місця в кутку кімнати, яке найчастіше не задіюється.

Г-подібна розстановка частин гарнітура дозволяє сформувати правильний робочий трикутник. У кутовій частині приміщення оптимально поставити модуль із врізаною мийкою, оточеною з двох боків плитою та холодильником.

Кутова компоновка кухонних меблів
Кутова компоновка кухонних меблів – найпопулярніший та універсальний варіант.

Об’ємну кутову частину гарнітура потрібно максимально використовувати для зберігання. Тому актуально укомплектувати її висувними багаторівневими кошиками, “каруселями”, посудосушителями.

Кутовий модуль для зберігання посуду
Сучасні кутові модулі дозволяють ефективно використовувати кожен сантиметр простору.

У протилежній стороні кухні розумно облаштувати затишну їдальню. Для реалізації цієї мети бездоганно підходить кутовий диван або кухонний куточок з м’якою оббивкою.

Кутова обідня зона з диваном
Кутова обідня зона з диваном створює затишний та комфортний простір.

🏝️ Як розставити меблі з гарнітуром острівного типу

Окремо розташовані модулі гарнітура (острів) можна встановити виключно у великогабаритній кухні площею від 15-20 кв.м.

  • У центрі кімнати передбачається встановлення багатофункціонального модуля, що складається з широкої стільниці, тумби з полицями. Робоча поверхня може обладнуватися раковиною або варильною панеллю.
Багатофункціональний модуль у центрі кухні
Багатофункціональний острів у центрі кухні – мрія кожного кулінара.
  • В кутку кухні раціонально організувати основну робочу зону, а на невеликій відстані від гарнітура розмістити острів, поєднаний з обіднім столом або барною стійкою.
Функціональний острівець з барною стійкою
Функціональний острівець з барною стійкою може слугувати і робочою, і обідньою зоною.

но виглядаючий кухонний острів відноситься до вишуканих елементів інтер’єрної моди. Щоб підкреслити інноваційний вигляд, актуально підібрати комплектуючі, створені за останніми технологіями: сенсорні змішувачі, розсувні дверцята, фурнітуру без ручок.

Кухонний острівець з прихованою фурнітурою
Кухонний острівець з прихованою фурнітурою виглядає стильно та мінімалістично.

Гарнітури острівного типу займають багато місця, але створюють максимальну зручність у процесі готування. Конфігурація острова має симетрично виглядати в тандемі з іншими предметами меблів.

🧐 Як розставити кухню в хрущовці: оптимізація тісного простору

Малогабаритний простір з легкістю можна зробити ергономічним, якщо з розумом вибрати та розмістити меблі:

  • Моделі з можливістю трансформації відмінно виконують завдання зберігання та організації обідньої зони. Компактні частини гарнітура можуть оснащуватися викатними тумбами, відкидними або розкладними стільницями.
Відкидна стільниця для невеликих кухонь
Відкидна стільниця – чудове рішення для дуже невеликих кухонь.
  • Високі кухонні елементи (пенали, холодильник) слід розташувати в кутах тісного приміщення, щоб вони не “з’їдали” простір.
Високі шафи розташовані в кутку кухні
Високі шафи та холодильник найкраще розташувати в кутку кухні.
  • Прозорі меблі – ідеальне рішення для маленького простору. Невагомі обідні столи з оргскла, стільці з прозорого пластику бездоганно підходять для меблювання.
Прозорі меблі для маленького простору
Прозорі меблі візуально “розчиняються” і не захаращують маленький простір.
  • Глянцеві меблеві фасади відбивають світло, стираючи межі приміщення та візуально розширюючи простір.
Глянцева меблі на кухні
Глянцеві фасади меблів візуально розширюють простір та додають світла.

Побутова техніка вбудованого типу, гарнітур з невеликою глибиною та здатністю трансформуватися – головні оптимізатори простору малогабаритної кухні.

Для створення красивого меблевого ансамблю, що трактується як кухонна зона підвищеного комфорту, необхідно всіляко використовувати ефективні способи оптимізації простору. Маститі дизайнери закликають назавжди забути про стандартизовану модель кухонної обстановки. У вік інноваційних технологій варто придивитися до креативно оформлених дизайнерських меблів та нетривіальних варіантів їх розстановки.

Часті питання про розстановку меблів на кухні 🤔

👉 Яка мінімальна відстань має бути між двома рядами меблів при паралельному плануванні?
Для комфортного пересування та можливості одночасно відкривати шафки з обох боків, мінімальна відстань між двома лініями гарнітура має становити 120 см. Якщо простір обмежений, допустимий мінімум – 100 см, але це може бути незручно для двох людей одночасно.
Найкраще місце – біля вікна, щоб максимально використати денне світло. Також можна використовувати підвіконня як частину столу або барної стійки. Якщо місця зовсім мало, розгляньте варіант відкидного або розсувного столу. Компактний кухонний диван або куточок також дозволяє розмістити більше людей, ніж звичайні стільці.
Це вкрай небажано. Плита та духовка нагрівають бічні стінки холодильника, змушуючи його компресор працювати інтенсивніше, що призводить до збільшення споживання електроенергії та передчасного зносу. Між ними має бути відстань не менше 15-20 см, або вузька шафа-карго.
Стандартна рекомендована відстань між стільницею та нижнім краєм верхніх шаф складає 50-60 см. Це дозволяє комфортно працювати на стільниці та мати вільний доступ до вмісту шаф. Цю висоту можна трохи коригувати в залежності від зросту господарів.
Ключовий момент – правильне зонування. Відокремити кухонну зону від зони відпочинку можна за допомогою кухонного острова, барної стійки, обіднього столу або дивана, поставленого спинкою до кухні. Також можна використовувати різне покриття для підлоги або багаторівневу стелю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *