Знайомтесь, плити перекриття

Щоб ви не будували із капітальних споруд, вам не обійтися без плит перекриття. Вони будуть потрібні в будь-якому випадку, незалежно від поверховості будинку або гаража, а також їх розмірів.

Плити перекриттів бувають різними. Розібратися, який їхній різновид потрібний у вашому випадку, можна тільки ознайомившись з їх асортиментом і якісними характеристиками.

Залізобетонне перекриття, що це?

Якщо подивитися на визначення, то стане зрозуміло, що плитою перекриття називають конструктивний елемент будівлі або іншого будівельного об’єкта, що поділяє його на окремі поверхи. Їх завдання – разом з іншими конструкціями, що несуть, забезпечити будову конструктивну жорсткість. Плити мають форму прямокутника і роблять їх, переважно, із залізобетону.

плити перекриття

Схема залізобетонного перекриття

Види плит для перекриття

Дані будівельні конструкції розрізняють за кількома параметрами. За способом виробництва вони бувають:

1. Монолітні.

плити перекриття

Монолітна плита перекриття

2. Збірного залізобетону.

плити перекриття

Збірно-монолітна плита перекриття

Перші виготовляються прямо на будмайданчику. Виглядає процес так:

– У вказаному проектом місці збирається опалубка.

плити перекриття

Складання опалубки для плит перекриття

– У готовому ложі монтується арматурний каркас.

плити перекриття

Арматурний каркас для монолітної плити перекриття

– Останнім кроком стає заливання на підготовлену ділянку бетонної суміші.

плити перекриття

Заливка опалубки бетонною сумішшю

Елементи збірного залізобетону відливаються на заводах залізобетонних виробів з дотриманням усіх норм та стандартів. На об’єкти їх доставляють спеціальним транспортом і одразу беруть у роботу. Монтаж здійснюється за проектним розпорядженням.

Залізобетонні плити поділяються на категорії за критеріями внутрішньої структури та конструкційними особливостями. У класифікації представлені:

1. Багатопустотні плити, що маркуються «ПК».

плити перекриття

Багатопустотні плити перекриття

2. Плити перекриттів, що маркуються «ППС».

плити перекриття

Плита перекриття ППС

3. Полегшені плити, що маркуються «ПНО».

плити перекриття

Плити перекриття ПНО

Повнотілі плити

До повнотілих конструкцій плит відносяться:
1. Безбалочні.
2. Ребристі.
3. Кесонні.

Безбалочні моделі

Плити цього виду монолітні, з рівною поверхнею. Опорою їм служать як стіни, і колони. Це представники саме тієї категорії залізобетонних плит, що рекомендуються для формування перекриттів у житлових будинках.

плити перекриття

Безболочна система перекриття

Гладка структура поверхонь позбавляє необхідності, при подальшій обробці приміщень, приховувати стельову зону за каркасами підвісних декоративних систем. Плиту можна просто прошпаклювати і пофарбувати. Все просто та дуже красиво.

плити перекриття

Безбалочні плити перекриття

Ребристі моделі

Плити перекриття даної серії являють собою систему, скелетною складовою якої служать перехрещені балки, з залитими бетоном пустотами, що утворилися. Ребристі плити готові витримувати найсерйозніші навантаження. Вони незамінні у будівництві габаритних торгових площ та виробничих цехів, де встановлюється важке устаткування.

плити перекриття

Ребристі плити перекриття

Для приватного будівництва плити перекриття ребристої серії, використовувати недоцільно за жодними показниками. По-перше, це дорого, по-друге просто непотрібно.

12
Кесонні моделі

Їх конструкція схожа на вищеописані ребристі плити, тільки в комірки сітки утвореною балковою основою заливається менш товстий шар бетонного розчину. Цей тип плит теж розрахований для облаштування промислових об’єктів та надзвичайно витривалий. Для житлового будівництва особливого інтересу не становить.

плити перекриття

Сутність кесонного перекриття

Чим хороші повнотілі плити перекриттів, то це необмеженістю розмірів своїх габаритів, оскільки збираються монолітні елементи безпосередньо на місці свого розташування.

Багатопустотні плити відлиті таким чином, що всередині них з’являються поздовжні, аналогічні формі труб, просвіти. Це зменшує загальну масу конструкції, створює додаткові ребра жорсткості, покращує показник шумопоглинання.

плити перекриття

Кесонні перекриття створюють додаткові ребра жорсткості

Подібне удосконалення дозволяє використовувати багатопустотні плити для перекриття розлогих прольотів і в місцях підвищеного навантаження.

плити перекриття

Кесонні плити перекриття

Плити цієї категорії відрізняються:

1. Формою.
2. Діаметром порожнин.
3. Габаритними розмірами.

Відповідно до цих ознак пустотні плити і були розділені на типи, кожен з яких отримав індивідуальне маркування.

– Вироби з округлими порожнечами, діаметром 159 мм та перетином плити 220мм, призначаються для перекриття стін з опорою на дві сторони. Їх класифікаційне маркування 1ПК.

плити перекриття

Кесонні плити перекриття з округлими порожнинами

– Залізобетонні плити з тими ж параметрами порожнеч і плиткового перерізу, але що передбачають спирання по трьох сторонах, промарковані як 1ПКТ.

плити перекриття

Плити перекриття ПКТ

– Ще один аналогічний за всіма параметрами представник плит перекриттів, що вимагає при своєму укладанні опори з усіх чотирьох сторін, був помічений як 1ПКК.

плити перекриття

Плити перекриття ПКК

– 220 міліметрову плиту з діаметром порожнеч 140 мм і укладається з опорою на дві сторони, маркували як 2ПК.

плити перекриття

Плити перекриття 2ПК

– Її аналог із трьома опорними сторонами, позначений 2ПКТ.
– Останній представник цієї розмірної серії з чотиристоронньою опорою промарковано 2ПКК.
– Круглопустотная плита перекриття все тих же 220 мм, але з отворами, діаметр яких зменшений до 127 мм, з обов’язковою опорою на дві сторони торця, має позначку 3ПК.

плити перекриття

Круглопустотна плита перекриття ЗПК

– Розмірний аналог із трьома опорними сторонами промаркований 3ПКТ.
– Відповідно, плита з розміром 220 мм і порожнечами 127мм диметра, яка потребує опор під всі чотири сторони, позначена як 3ПКК.

плити перекриття

Круглопустотна плита перекриття ЗПКК

– 260 міліметрова плита з діаметром округлих порожнеч 159 мм та двома торцевою опорою відзначена як 4ПК.
– Більш товста плита, перерізом 260 мм та округлими просвітами діаметром 180 мм, має маркування 5ПК. Опорними у неї є дві торцеві сторони.
– Двохпорна плита перерізом 300 мм та діаметром отворів 203 мм позначена 6ПК.
– Залізобетонна плита з товщиною 160 мм і отворами 114 мм, також відноситься до підвиду двоопорних моделей і маркується 7ПК.
– Плита перерізом 260 мм та овальною формою порожнин повинна спиратися на стіни двома торцями. Вона промаркована літерами ПГ.

плити перекриття

Ребристі плити перекриття ПГ

– Останній у класифікації вид панелі, виробляється способом безперервного формування. При перерізі 260 міліметрів і діаметральних порожнечах 159 міліметрів вони можуть нарізатися в наступних уніфікованих розмірах:

1. По довжині – 6 та 12 метрів.
2. За шириною – 1. 1,2. 18 метрів.

Опора таким плитам потрібна під дві торцеві боки. Відмітне маркування серії – ПБ.

плити перекриття

Безопалубні плити перекриттів ПБ

Крім різниці в товщині та геометричних показниках, пустотні плити відрізняються способом армування. За ДСТУ вироби з двома та трьома опорними сторонами комплектуються попередньо напруженою арматурою. Грамотний забудовник, бачачи такі плити, знає, що бити отвори для прокладання комунікацій потрібно так, щоб не порушити цілісність арматурної сітки.

Безперешкодно пробивати можна перекриття категорії ПК та ПГ. Діаметр їх порожнин не менше 114 см, що дозволяє безперешкодно проводити через них каналізаційні стоки навіть 100 мм перерізу.

Плити ППС

Це вироби, що виробляються з використанням спеціального стенду, шляхом поздовжньої та поперечної нарізки. Стенд нагадує прокатний стан стометрової довжини. Суміш армованого бетону, що рухається по ньому, проходить передбачені технологією виготовлення ЗБВ етапи, після чого відправляється під алмазний різак, для габаритного формування. Даний спосіб отримання залізобетонних плит дозволяє отримувати конструкції перекриттів нестандартних розмірів та великих довжин.

плити перекриття

Плити перекриття ППС

Головні технічні параметри та розшифрування маркувальних знаків

«Залізобетонні плити міжповерхових перекриттів у стандартному варіанті мають товщину 220 мм, проте зустрічаються і полегшені варіанти з перетином 160 мм»

Про важливість плити перекриття в будівельних конструкціях говорити зайво, тому вимоги стандартизації при її випуску повинні дотримуватися беззаперечно. Відповідність ДСТУ повинна виявлятися у всьому, починаючи від габаритних показників, але найголовніше, щоб вимогам Держстандарту відповідала міцність та жорсткість виробу. Увага треба звертати на стійкість до утворень тріщин та деяких інших параметрів, які відповідають за витримування проектного навантаження.

плити перекриття

Маркування та розміри плит перекриттів

Згідно з ДСТУ, всі плити маркуються відповідно до стандартних показників. Це робиться для зручності роботи проектувальників та будівельників. У маркуванні присутні літери та цифри, розшифровка яких не складно навіть для непрофесіонала.

плити перекриття

Приклад маркування плит перекриття

Нанесені на плиту букви означають марку виробу. Наступні по них дві цифри – це покажчик довжини плити. Вона шифрується у дециметрах. За показником довжини слідує розмір ширини. Це ще дві цифри і той самий дециметровий масштаб. Остання цифра в рядку виражає показник загального розрахункового навантаження, тобто несучу можливість плити як перекриття. Вага самого жбі до цієї цифри не входить. Остання літера в кінці маркувального тавра несе інформацію про марку використаного бетону.

плити перекриття

Макувальне тавро на плиті перекриття

Спробуймо розшифрувати маркування ПК 60-12-9т. Літери говорять нам про те, що плита відноситься до круглопустотних. Іншими словами, утворюють порожнечі в ній запаралелені отвори виконані в циліндричній формі. Довжина виробу 60 дм, ширина – 12 дм, максимально допустиме навантаження 9 т, а відлито воно із бетонного розчину М200.

Залізобетонні плити міжповерхових перекриттів у стандартному варіанті мають товщину 220 мм, проте трапляються і полегшені варіанти з перетином 160 мм. Вони відносяться до третьої категорії тріщиностійкості, що говорить про те, що поява останніх на їх поверхні допустима в ході експлуатації і на основні показники, що несуть, дефект впливу не вплине.

Є серія плит, посилена додатковим армуванням. Вироби з неї відносяться до класу AV. Але все ж таки найкращу несучу здатність приписують монолітним плитам. У створенні перекриттів цього класу використовують арматуру марки Н.

плити перекриття

Залізобетонні плити міжповерхових перекриттів

Порівняльний аналіз монолітних перекриттів та плит збірного залізобетону

Займаючись будівництвом власного будинку за містом, ви неодмінно зіткнетеся з питанням закупівлі плит перекриття. Чому віддати перевагу? З цим вам допоможе визначитися знання плюсів та мінусів кожного типу залізобетонного виробу.

Почнемо із монолітних видів.

«За» їх каже:

1. Помірна матеріаломісткість.
2. Відсутність помилок при монтажі.
3. Відсутність швів.

плити перекриття

У монолітних плит перекриття відсутні шви

4. Довговічність експлуатаційного терміну.

«Проти» свідчить:

1. Сезонність ведення робіт.
2. Трудомісткість процесу (створення опалубки та дорогих риштовання).

плити перекриття

Зведення монолітних перекриттів досить трудомісткий процес

3. Затягування термінів будівництва (прийдеться чекати застигання бетону природним шляхом).
4. Необхідність залучення спеціалістів для правильного армування монолітної плити.
5. Ціна будівельних робіт із облаштуванням монолітних перекриттів зростає.

Переваги заводських конструкцій міжповерхових перекриттів:

1. Виготовлення в умовах цехів, з дотриманням усіх технологій та лабораторним контролем якості.

2. Простота збирання.

3. Швидкість монтажних работ.

плити перекриття

Заводські плити перекриттів відрізняються швидкістю встановлення

З недоліків можна відзначити лише меншу жорсткість щодо моноліту.

Як купувати плити перекриття

Замовляючи залізобетонні вироби, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

1. Заявку на постачання ЗБ надсилайте постачальнику письмово і обов’язково дочекайтеся видачі рахунку. Перевірте у ньому список найменувань, позиційну кількість товару. Це позбавить непорозумінь при фактичному отриманні плит. Чи не той розмір чи то кількість загрожує допостачанням або обміном, що у випадку з подібними габаритними вантажами обійдеться в копійчину.
2. Обов’язково цікавтеся у продавця назвою безпосереднього виробника матеріалу. Ви зможете зайти на його сайт та перевірити відгуки про якість продукції, переглянути репутацію.
3. Звертайте увагу на марку бетону, використаного на відлив плит та його якості.
4. Вимагайте додатка паспорта якості на товар, що поставляється вам.

плити перекриття

Сертифікат якості на плити перекриття

5. Отримуючи плити, перерахуйте їх кількість і обов’язково зробіть їх зовнішній огляд на можливі дефекти, на зразок тріщин, сколів тощо. Якщо такі є, сповістіть про це постачальника та складіть акт дефектури з підписами свідків огляду. Можливо, надалі цей папір вам знадобиться.

Як транспортувати та складувати залізобетонні плити

Плити перекриття бажано монтувати відразу після поставки на будмайданчик

Якщо плити вам везе постачальник, то відповідальність за цілісність виробів буде повністю покладена на нього, а ось якщо ви займаєтеся самовивозом – то вже будьте пильні самі.

Насамперед, дотримуйтеся рядності штабелів по висоті, що дуже важливо саме у випадку з плитами перекриттів.

Слідкуйте, щоб плита спиралася на дно кузова всією поверхнею, а не частинами.

плити перекриття

Транспортування плит перекриття

Не можна вантажити вироби безпосередньо один на одного. Використовуйте бруски прокладки з дерева. Їх треба укладати так, щоб вони не випали під час руху, тобто не під самі краї.

плити перекриття

Бруски прокладки для перевезення плит перекриття

Як уже говорилося, плити перекриття бажано монтувати відразу після поставки на будмайданчик. Якщо це неможливо, вам доведеться організувати їхнє правильне зберігання. Для цього потрібно зробити таке:

1. Виділити ділянку для складування плит відповідну їх довжині і вирівняти її поверхню.
2. Не викладати вироби із залізобетону безпосередньо на ґрунт. В ідеалі зробити підмостки можна з непотрібних піддонів, яких на будівництві зазвичай завжди з надлишком.

плити перекриття

Зберігання плит перекриття

3. Вивантажуючи плити, так само як і при транспортуванні, прокладайте їх дерев’яними брусками, розташувавши в 20 сантиметрах від країв виробу.
4. Постаратися зберегти під час штабелювання рівномірність вертикального навантаження.
5. Організувати захист від опадів. Найпростіше закрити плити щільною плівкою та обв’язати.

Висновок

Раніше, дивлячись на складені в штабелі залізобетонні плити, ви навіть не здогадувалися, скільки корисної інформації містить їхнє маркування. Всі вироби були для вас на одне “обличчя”. Але, зіткнувшись з безпосереднім процесом будівництва, пропуск у знаннях доведеться відновлювати, інакше повноцінно контролювати його хід ви не зможете.

Відео

Оцініть цю публікацію

2 думки про “Знайомтесь, плити перекриття

  1. Avatar of Мелентий
    Мелентий :

    “О, ще один матеріал для плит перекриття, який обіцяє неперевершену міцність та довговічність. Чи не почували ми це вже сотню разів?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookie, щоб запропонувати вам кращий досвід перегляду. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.