Вітальня-спальня в однокімнатній квартирі: як створити комфортний та функціональний простір 🛋️🛌

Ви живете в однокімнатній квартирі і, природно, маєте уявлення про те, як буває важко розмістити в одному приміщенні зону відпочинку, робоче місце та місце для гостей. Це справжній виклик для будь-якого власника, адже потрібно знайти баланс між різними функціональними потребами. Водночас у вас є бажання створити комфортні та гармонійні умови для проживання. У такому випадку, рекомендуємо оформити вітальню-спальню в однокімнатній квартирі: грамотно розділити кімнату на гостьову зону та зручне, приватне спальне місце.

Для прикладу візьмемо звичайну кімнату, площа якої становить 19-22 кв.м. Спочатку необхідно вибрати стилістичне рішення майбутнього інтер’єру. Найкраще підійде в даному випадку мінімалізм, скандинавський або сучасний стиль, за допомогою яких можна зробити навіть невелику кімнату затишною та функціональною, не перевантажуючи її зайвими деталями. Ці стилі вітають світлі кольори, прості форми та багатофункціональні меблі.

Використання перегородок для розмежування простору в вітальні-спальні
Використання легких скляних перегородок допоможе розмежувати простір, не “з’їдаючи” світло.

🧭 Зонування вітальні-спальні в однокімнатній квартирі: ключові методи

В першу чергу, розмежовуємо спальне місце та зону для проживання (вітальню). Це найважливіший крок, який дозволить створити відчуття двох окремих приміщень. Межа може бути як фізичною, так і суто візуальною. Її можна встановити за допомогою правильного застосування елементів оздоблення, відтінків та аксесуарів або за рахунок спорудження гіпсокартонних стін, перегородок, стелажів чи штор.

Стелаж розмежовує спальну та вітальню зони
Наскрізний стелаж розмежовує спальну та вітальню зони, не перешкоджаючи проникненню світла.

Розмежування площі: фізичні перегородки

Спальне місце в однокімнатній квартирі можна відокремити фізично, щоб створити максимальну приватність:

  • Ширмою або шафою. Це найпростіший та наймобільніший спосіб. Ширму можна легко скласти, а шафу пересунути.
Зонування спальні за допомогою ширми
Легка та елегантна ширма – чудовий спосіб для зонування спальні.
  • Рухомою перегородкою. Розсувні двері-купе зі скла або дерева дозволяють повністю ізолювати спальню на ніч і об’єднувати простір вдень.
Зонування спальні за допомогою рухомої перегородки
Зонування спальні за допомогою стильної рухомої перегородки.
  • Багатофункціональним стелажем. Наскрізний стелаж – ідеальне рішення, яке одночасно служить перегородкою, системою зберігання та не перекриває доступ світла.
Стелаж для зонування та зберігання
Стелаж дозволить поєднати функціональність зберігання з поділом простору.
  • Використанням лоджії. Також можна утеплити лоджію і зробити з неї кабінет або відокремлене місце для відпочинку, а основну кімнату залишити під вітальню-спальню.
Спальне місце, розміщене в лоджії
Якщо дозволяє площа та конструкція, розмістіть спальне місце на утепленій лоджії.
  • Використанням ніші. Найчастіше в квартирах ніші використовують під гардероби, однак у малогабаритній квартирі з неї можна зробити ідеальне спальне місце. Спальня в ніші вийде комфортною та незвичайною. Ліжко при цьому не ставлять, а прямо на подіум розміщують якісний ортопедичний матрац.
Спальне місце, облаштоване в ніші
Спальне місце в ніші – затишне та функціональне рішення.
  • Текстилем. Спальне місце можна відокремити від решти приміщення шторами у вигляді завіси. Це створює м’яку та затишну межу.
Зонування простору спальні-вітальні контрастними шторами
Зонування простору спальні-вітальні за допомогою щільних штор.

Як варіант – обладнують декоративні рейкові перегородки. Це допоможе безпосередньо зонувати приміщення, розділивши його на вітальню та спальню. За допомогою декоративних решіток у кімнаті можна облаштувати різні стилі одночасно, адже вони є напівпрозорими та легкими.

Зонування декоративною перегородкою
Зонування декоративною рейковою перегородкою – трендове та стильне рішення.

🎨 Розділення спальні елементами декору: візуальне зонування

Якщо фізичні перегородки “з’їдають” забагато простору, відокремити спальню від вітальні можна за допомогою візуальних прийомів:

1. Предмети меблів.

Меблі застосовуються як зорове відокремлення спального місця від гостьової зони. Наприклад, диван, поставлений спинкою до , чітко позначає межу вітальні. Також виділити межу між даними територіями можна, якщо підібрати меблі різних стильових напрямків. Важливу роль в облаштуванні приміщення відіграють дзеркала. Вони дозволяють, наприклад, ефективно відокремити зону для прийому гостей, оскільки дзеркала завжди притягують погляд.

Дзеркало розмежовує спальню та зону відпочинку
Велике дзеркало може служити візуальною перегородкою між спальнею та зоною відпочинку.

2. Освітлення.

Надзвичайно важливо приділити увагу правильному вибору освітлення всіх зон у квартирі. Для спальні доцільно оформити м’яке, розсіяне підсвічування, яке формується за рахунок бра, торшерів або LED-стрічки. Для гостьової зони краще зробити світло яскравішим, використовуючи стельову люстру та точкові світильники. Це дозволить створювати різний настрій у кожній зоні.

Розсіяне світло в спальній зоні та яскраве у вітальні
Розсіяне світло в спальній зоні та яскраве у вітальні – ефективний прийом світлового зонування.

3. Оформлення кольором.

За допомогою оздоблення кольором можна витончено виділити спальне місце. Необхідно підбирати неяскраві, спокійні тони, які забезпечать у спальні атмосферу спокою та умиротворення. Застосування соковитих відтінків допускається лише як декоративне рішення, також яскраві кольори можна використовувати в різних аксесуарах. Вибираючи тональність для спальної кімнати, акцентуйтеся на такому кольорі, який сприятливо впливає на вас. Надто темні кольори здатні спровокувати депресивний настрій.

Світлі тони в спальній зоні
, пастельні тони в спальній зоні забезпечать атмосферу спокою та умиротворення.

🛏️➡️🛋️ Як зробити зі спальні вітальню, використовуючи для цього меблі-трансформери

«У тому випадку, якщо ви вирішили не зонувати приміщення, тоді для вітальні-спальні в однокімнатній квартирі потрібно використовувати такі меблі, які дадуть можливість поєднати призначення і однієї, і другої кімнати»

Якщо ви вирішили не зонувати приміщення стаціонарно, тоді для вітальні-спальні потрібно використовувати меблі-трансформери, які дадуть можливість поєднати призначення і однієї, і другої кімнати. Які потрібно вибирати меблі?

1. Шафа-ліжко.

Якщо розміри приміщення не дають можливості переробити стіни, рекомендуємо купити шафу-ліжко, що дозволить впоратися з кількома завданнями одночасно. Вдень можна сховати місце для відпочинку, звільнивши простір. Крім того, у вас є не тільки ліжко, а й шафа, в ній складають речі. У подібних шафах може бути присутня робоча зона, що дозволить заощадити площу квартири.

Відкидне ліжко, вбудоване в шафу
Відкидне ліжко, вбудоване в шафу, дозволяє заощадити максимум корисного простору вдень.
Шафа-ліжко з вбудованою робочою зоною
Шафа-ліжко з вбудованою робочою зоною – рішення 3-в-1 для маленьких кімнат.

2. Традиційний диван.

Якщо ви бажаєте мати повноцінне ліжко з ортопедичним матрацом, тоді даний варіант не підійде. Однак у цьому випадку ви суттєво заощадите вільну площу. Складений диван не займатиме великої ділянки кімнати і чудово доповнить обстановку. Радимо купити кутовий варіант розкладної конструкції, призначений для щоденного сну. Це ідеально підійде для приміщення з невеликою площею.

Кутовий диван в невеликій кімнаті
Кутовий диван ідеально підійде для невеликої кімнати, створюючи затишну гостьову зону.

3. Портативні меблі.

Така конструкція має коліщатка, і ви за необхідності можете рухати меблі в потрібне місце. Для малогабаритної квартири портативний вид меблів (наприклад, журнальний столик або крісло) часто є єдиним рішенням. Якщо потрібно, то портативні меблі можна переставити за 30 хвилин.

Портативне робоче місце на коліщатках
Портативне робоче місце на коліщатках легко і швидко забирається за необхідності.

У звичайні дні ви можете використовувати кімнату як спальню. Якщо мають прийти гості, тоді приміщення одразу ж стає вітальнею. Отже, якщо ви є власником однокімнатних апартаментів, то спальне місце та зону для прийому гостей можна раціонально облаштувати на наявній площі.

Портативна обідня зона для прийому гостей
Портативна обідня зона на коліщатках – зручне рішення для прийому гостей.

мінімалізм передбачає використання досить простих меблів, однак вони мають бути функціональними. Тут рекомендуємо розміщувати закриті види стелажів та полиць. Крім того, зробіть відкриті для доступу полиці, але речей на них розміщуйте небагато. Меблі повинні поєднуватися за відтінком та формою.

Вітальня-спальня в мінімалістському стилі
Вітальня-спальня в мінімалістському стилі – це функціональність та нічого зайвого.

Щоб кімната була добре освітлена, замість штор застосовують жалюзі чи легкий тюль. Декоративне оздоблення теж потребує простоти. Відмінно виглядатимуть у цьому стилі скляні, дерев’яні, тобто натуральні аксесуари. Усі оздоблювальні елементи, а також меблі мають бути орієнтовані на збільшення приміщення. Наприклад, яскрава картинка на стіні або незвичайна ваза забезпечить яскраву концентрацію, що дозволить чудово розширити площу.

Картини та дзеркало візуально розширюють площу
Картини та дзеркало в простих рамах візуально розширюють площу.

4. Розподіл світла.

Щоб забезпечити найефективніше розосередження світла в приміщенні, необхідно ретельно продумати освітлення всіх місць. Можна застосовувати розсіяне освітлення, з цією метою встановлюють плафони, невидимі оку підвіски. Не потрібно вибирати освітлювальні прилади химерних форм, виберіть звичайнісінькі світильники, що не особливо привертають погляди. У зоні спальні можна також поставити бра або нічник, тобто за допомогою освітлення виділіть переваги інтер’єру, а також сховайте всі недосконалості.

Зонування вітальні-спальні світлом
Зонування вітальні-спальні за допомогою різних сценаріїв освітлення.

Виділення зон за допомогою кольору

«Якщо бюджет обмежений, то розділити вітальню-спальню в однокімнатній квартирі на зони можна візуально, за допомогою кольору та оздоблення»

Використовуючи візуальні ефекти – стелі покривають фарбою на тон світліше, ніж стіни – можна успішно збільшити об’єм будь-якої кімнати. Цей прийом створює відчуття, що стеля вища, ніж вона є насправді.

Стеля на тон світліша за стіни, візуально збільшує простір
Стеля, пофарбована на тон світліше за стіни, візуально збільшує простір.

Як зорове збільшення площі приміщення застосовується світлий тон як головний. В основному в використовується 2-3 тони, отже, для другого кольору можна взяти тон дерева, а для третього відмінно підійде колір, що акцентує увагу, який розбавить загальний фон. Наприклад, беремо білий колір, тон темного дерева та фіолетовий. Це поєднання зробить приміщення комфортним та стильним.

Контрастний фіолетовий колір дивана розбавляє загальний фон
Контрастний фіолетовий колір дивана розбавляє загальний нейтральний фон.

Що слід взяти до уваги при оформленні спальні

Насамперед, при облаштуванні вітальні-спальні в однокімнатній квартирі слід подбати про те, щоб приміщення було функціональним та вільним. Часом цього важко досягти без докорінної переробки всієї кімнати. Якщо ви зважилися докорінно перебудувати квартиру, то доцільно розпочати роботу зі стіни, яка розташована між кухнею та кімнатою. Це дозволить передбачити подальші поділи.

Збільшення простору за рахунок об'єднання кухні та кімнати
Прибравши стіну між кухнею та кімнатою, можна значно збільшити корисний простір.
  • Стіну між кімнатою та кухнею можна не чіпати, але тоді її слід перемістити. Врахуйте, що , яку ви зносите або пересуваєте, не повинна бути несучою. Переробка стіни дозволить значно розширити кімнату, і надалі її можна розділяти на функціональні зони.
Зміна розміру кімнати за рахунок переміщення стіни кухні
Змінити розмір кімнати, можна перемістивши стіну кухні (попередньо узгодивши перепланування).
  • Для правильного вибору розміщення зони спального місця потрібно визначити, який кут приміщення найтемніший. Найсвітлішу частину кімнати доцільно оформити для вітальні. Часто в однокімнатних квартирах встановлюють ніші, в них створюють зручне та незвичайне спальне місце.
Спальня, розташована в ніші
Спальня, розташована в ніші, виглядає функціонально та оригінально.
  • Гостьова зона від спального місця поділяється маленькою перегородкою. Щоб її зробити, не потрібно будувати капітальну стіну. Для відділення можна застосувати тканинну перегородку або негроміздку шафу. Доцільно поставити невисокий стелаж, щоб до стелі ще було місце, що дозволяє циркулювати повітрю.
Спальня відокремлена від вітальні невисокою шафою
Спальня відокремлена від вітальні зони невисокою шафою-комодом.
  • У тому випадку, якщо приміщення занадто невелике, а перепланування зробити немає можливості, рекомендуємо як роздільник використовувати симпатичну завіску, яка вдень стане елементом інтер’єру, а вночі допоможе відокремити спальне місце.
Контрастні штори зонують простір
Контрастні штори зонують простір і є стильним елементом інтер’єру.

💡 Економія місця: лайфхаки для маленьких просторів

Якщо приміщення маленьке, то постає таке питання: як можна заощадити простір? Це дуже важлива тема. У гостьовій зоні, яка поєднує в собі спальню, можна таким чином поставити меблі:

  1. Помістіть телевізор не на тумбочку, а на стіну. При цьому місце підберіть так, щоб екран було чудово видно як з вітальні, так і зі спальні. Відмінний вихід – кронштейн поворотного типу.
Телевізор, закріплений на стіні, видно з усіх зон
Телевізор, закріплений на поворотному кронштейні, видно як з вітальні, так і зі спальні.
  1. Не використовуйте громіздкі меблі. Вибирайте світлі меблі. Важкий диван замініть маленькою та зручною софою. Постарайтеся застосувати з користю не тільки горизонтальний, а й вертикальний простір. Зберігайте речі на стелажах, антресолях. Купуючи ліжко для спальні, зупиніть свій вибір на моделі з ящиками.
Полички над узголів'ям ліжка
Полички над узголів’ям додадуть ліжку більше функціональності.
  1. Якщо ви зібралися встановити високий подіум, слід потурбуватися про спеціальну конструкцію, яка дозволяє ліжку виїжджати з нього. На ньому можна встановити робочий стіл.

Заключення

Облаштувати функціонально вітальню-спальню в однокімнатній квартирі – не найпростіше завдання. Якщо грамотно вибрати тон облицювального матеріалу, зручні та складні меблі, відповідне освітлення, незвичайні декоративні аксесуари, дотримуватися стилю «мінімалізм», а також використовувати свою уяву, то в результаті можна зробити зручну та затишну кімнату.

Часті питання про вітальню-спальню 🤔

👉 Який диван найкраще обрати для щоденного сну в вітальні-спальні?
Обирайте диван для щоденного сну з надійним та простим механізмом трансформації, таким як “Єврокнижка” або “Дельфін”. Важливо, щоб у розкладеному вигляді він утворював рівну спальну поверхню без значних перепадів. Зверніть увагу на моделі з ортопедичним наповнювачем, наприклад, з блоком незалежних пружин Pocket Spring.
Робоче місце можна “розчинити” в інтер’єрі. Використовуйте стіл-консоль або секретер, який можна закрити, приховавши робочий безлад. Також можна облаштувати робочу зону в шафі: за розсувними дверима ховається стільниця та полиці.
Подіум – чудове рішення, але він підходить для кімнат з висотою стелі не менше 2.7 метрів, оскільки “з’їдає” висоту. Він дозволяє чітко зонувати простір, виділивши, наприклад, спальну зону, і організувати під ним величезний простір для зберігання речей або висувного ліжка.
Використовуйте кожен сантиметр. Антресолі, навісні полиці до самої стелі, вузькі стелажі-пенали, ліжко з підйомним механізмом, диван з нішею для білизни – все це допоможе організувати зберігання. Також розгляньте варіант встановлення шафи в коридорі.
Освітлення має бути багаторівневим та гнучким. Обов’язково встановіть димери (регулятори яскравості) для загального світла. У зоні вітальні світло має бути яскравішим (люстра, точкові світильники), а в зоні спальні – більш м’яким та камерним (бра, торшер, нічник). Це дозволить створювати потрібну атмосферу для кожної з функцій кімнати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *