Коричневий колір – представник природної палітри, тому йому характерна природна краса і простота сприйняття. У нашій підсвідомості він асоціюється з деревами, а цей матеріал з давніх-давен використовувався людиною для будівництва та оформлення свого житла.
Використовуючи коричневий колір в інтер’єрі, ви завжди отримаєте затишну та теплу атмосферу, при цьому сам тон сприйматиметься нейтрально. Він не прагне панувати і привертати увагу, навпаки, коричневий завжди готовий відійти на другий план і стати просто тлом, що підкреслює красу свого приятеля в декорі. Можливо, тому методики використання такого природного відтінку в оформлювальному мистецтві сьогодні стали темою жарких дизайнерських баталій. Спробуємо простежити за перебігом розробок фахівців, а заразом і познайомимося з чудовим кольором ближче.
Коричневий. Психологічний портрет
Коричневий колір швидше буде присутнім в інтер’єрі людей, які бажають відпочити від суєтних турбот і потребують емоційного спокою, ніж у будинках тих, хто ще кидається у пошуках шляхів самовираження.
Почнемо здалеку. Поняття «коричневий» стало похідним від однокорінних слів «кориця», «кора» і буквально означає колір деревної кори. Однак якщо озирнутися навколо, то ви побачите, що це колір не тільки рослин, а й ґрунту, смаглявих людей, вовни тварин, осіннього листя, пожухлої трави та іншого. Іншими словами, цей природний відтінок незмінно і постійно супроводжує нас у повсякденному житті.
Можливо, це звучить парадоксально, але як би багато не було навколо нас коричневого кольору, ми примудряємося абсолютно не помічати його. У цьому й є особлива психологічна цінність коричневого кольору, що у інтер’єрі. Не секрет, що кожен колірний спектр має на людську психіку певний вплив і коричневий у цьому плані не є винятком. Його нейтральність, що здається, оманлива. Насправді, дивлячись на такі відтінки, люди миттєво заспокоюються, починають прислухатися до здорового глузду та набувають відчуття повної безпеки. Тож коричневі інтер’єри сприяють прийняттю виважених рішень.
Коричневі інтер’єри хороші для тих людей, яким за родом діяльності доводиться довго перебувати в барвистих барвах, яскравій обстановці, багато переміщатися і спілкуватися з непомірною кількістю клієнтів. Задовольнять вони й психологічні потреби тих, хто любить розважитись у сяючих ілюмінаційними вогнями та наповнених гримливою музикою закладах.
На думку фахівців, коричневий колір швидше буде присутній в інтер’єрі людей, які бажають відпочити від суєтних турбот і потребують емоційного спокою, ніж у будинках тих, хто ще кидається в пошуках шляхів самовираження. Таким чином, подібне оформлення приміщень слід пропонувати людям самодостатнім, таким, що відбулося і повністю впевненим у собі, адже не дарма коричневий колір включений до групи «солідних» та «елегантних» декоративних відтінків, які так люблять багаті люди та представники еліти.
Де і як використовувати коричневий колір?
Для використання коричневого планувальних обмежень немає. Він доречний у будь-якому приміщенні, будь то:
- Кухня;
- Спальня;
- Домашній кабінет;
- Гостина;
- Ванна;
- Бібліотека;
- Передпокій.
Обмежень немає, а ось нюанси є, адже коричневий таки відноситься до темного спектру палітри. Наприклад, коричневий колір потрібно використовувати в інтер’єрі маленького приміщення. Велика кількість затемнених поверхонь зроблять атмосферу кімнати похмурою, а її габарити ще компактнішими. Однак цей факт зовсім не означає, що колір протипоказаний до використання в маленькій передпокої або компактній ванній. Розбавивши його великою кількістю світлих відтінків або наповнивши яскравими акцентами, ви отримаєте неймовірно комфортні та барвисті інтер’єри.
А ось у дитячій кімнаті із коричневим потрібно бути дуже обережними. Достатньо обробити в цьому кольорі підлогу або дверний отвір і віконні рами, стіни ж краще «одягнути» у більш життєрадісні вбрання.
Оскільки тональні варіації коричневого дуже великі і зовсім не схожі між собою, то за їх допомогою можна намагатися коригувати недоліки планування і створювати бажану атмосферу. Як це робиться? Розглянемо конкретні приклади.
У холодних і спочатку похмурих кімнатах краще застосовувати світло-коричневі, з деякою жовтизною, відтінки. Зробити атмосферу грайливою та радісною зможе рудувато-коричневий спектр. Темний шоколад надасть приміщенню дорогого вигляду з флером легкої таємничості.
Бажаєте отримати кімнату, в якій було б приємно посидіти та розслабитися – використовуйте відтінок кави з молоком. Цей варіант коричневого кольору додає в інтер’єр холодності та «безпристрасності», що дуже добре для релаксації.
Якщо коричневий має стати основним тлом у приміщенні, його слід урізноманітнити візерунками і фактурними вставками. Якщо залишити все глянсово-гладким або, навпаки, матово-оксамитовим, інтер’єр вийде нудним і безликим.
Дуже цікаво експериментувати із коричневими фактурами. В інтер’єр можна вводити не тільки дерево різних відтінків, а й бурий камінь, червоно-коричневу цеглу, шовк та шкіру. З цих матеріалів можуть бути зроблені панелі, оббивка диванів, крісел, циновки та килимки.
Будучи прерогативою природних матеріалів, коричневий вносить гармонію в декор, а такі рішення не можуть бути непривабливими.
Чим доповнювати коричневий колір в інтер’єрі?
З чорним, практично всіма відтінками сірого, темно-синього та фіолетового спектру працювати береться далеко не кожен дизайнер, тому що занадто багато зусиль потрібно докласти, щоб примирити ці тони та коричневий колір в інтер’єрі.
Підшукати компаньйонів коричневого кольору праці не складе. Його комунікабельність у цьому питанні просто унікальна. Чудовими партнерами стануть кольори карамельного діапазону. Доантрастний тандем з бежевим, капучино, кремовим, шампанью і слоновою кісткою воістину бездоганний. Отримані комбінації зроблять декор «смачним», що чимось нагадує кондитерські шедеври, на кшталт шоколадних тістечок із кремом.
У цій солодкій палітрі завжди знайдеться місце для яскравих, фруктово-ягідних акцентів, що нагадують про соковиту полуницю, солодку малину, сонячний абрикос, зрілу сливу. Однак ці включення абсолютно необов’язкові в карамельно-коричневих декорах, тому що різноманітність фактур і хитромудрість візерунків основного фону самодостатні самі по собі.
Подібні поєднання коричневого кольору в інтер’єрі будуть відмінним вибором для передпокою, ванної кімнати і навіть туалету, загалом, для всіх малогабаритних приміщень. Експериментуйте з плитковими візерунками на підлозі та стінах, нехай атмосфера цих кімнат теж набуде життєрадісності, затишку та тепло.
Яскравий, можна сказати, «гарячий» інтер’єр породить дует коричневого з помаранчевим. Одним тут все нагадуватиме про літній сад, повний абрикосових і персикових дерев, іншим – про осінній парк з мальовничо розфарбованим природою листям. Але про що б не навіювали думки садово-паркові декори, вони завжди залишаються свіжими та соковитими.
У цій комбінації є одна тонкість: поєднання з помаранчевим буде тим ефектнішим, чим глибший і насиченіший колір коричневих поверхонь. Помаранчевий можна використовувати на тлі коричневого кольору в інтер’єрі, «поселивши» його на шторах, текстилі або на інших дрібніших аксесуарах. Не буде нічого страшного, якщо обидва ці кольори будуть введені в інтер’єр у рівних пропорціях і стануть рівноправними партнерами.
Можна зробити лідером один тон дуету, причому абсолютно неважливо, який конкретно. У будь-якому разі, другий лише підкреслюватиме красу лідера. Однак зводячи ці кольори докупи, не обійтися без «містка», за допомогою якого можна буде уникнути контрастного протистояння. Як «примирювач» краще вибрати білий колір. Йому більш ніж іншим вдасться підкреслити глибину кожного тону, при цьому не тільки не погасивши їх яскравості, а й дозволивши блищати кожному у своїй красі.
Впорається із завданням і карамель, але цей відтінок явно приглушить соковитість дуету і зробить інтер’єр спокійнішим і схильним до мрій.
Коричневий колір у комбінації із зеленим – тандем непоганий, але менш яскравий та вражаючий, ніж попередня комбінація. Загальний декор не вражає і викликає захоплення. У нього дещо інша місія. Цей тандем, незалежно від того, хоче цього дизайнер чи ні, надає обстановці екологічної спрямованості. Це й не дивно, адже у природі ця пара символізує красу полів, лук, лісів. Потрапляючи в такий інтер’єр, розумієш, що в ньому все переповнене свіжістю та прохолодою. Тут навіть дихається по-іншому, настільки сильні асоціації із природою.
Якщо вам до душі екостиль, то приділіть увагу добірці фактур та текстур оздоблювальних матеріалів. Використовуйте більше дерева, натуральних тканин, наповніть кімнату живими рослинами. Таке оздоблення відносять до категорії інтер’єрів для душі. Вони з’являється бажання медитувати. А, власне, чому б не розслабитися і не зайнятися цим на дозвіллі?
Окрім таких поширених та незмінно виграшних поєднань коричневого кольору в житловому інтер’єрі, є ще кілька цікавих способів зробити кімнату ефектною та красивою.
Добре вживуться в інтер’єрі червоний і коричневий, але не в чистому дуеті, а в тріо з білим або одним із представників карамельного ряду. Такі фарби зроблять обстановку яскравою, вражаючою, а іноді навіть і апетитною, немов полуниця, прикрашенабитими вершками і щедро присмачена шоколадною глазур’ю.
Коричневий з білим – складна композиція і в чистому вигляді може виглядати дещо грубою та брудною. Однак якщо пограти відтінками коричневого кольору в домашньому інтер’єрі, цього непривабливого результату можна уникнути. Виберіть кілька відтінків із спектру, що відкривається горіховим тоном і венге, що завершується, і поекспериментуйте з добіркою поверхневої текстури і фактури. У цьому випадку ситуація вийде досить контрастною і в чомусь навіть графічною, але в той же час м’якою і затишною. Якщо є бажання, можете розбавляти отриману композицію яскравими аксесуарами в зелених, червоних, помаранчевих фарбах.
Не можна пройти повз розкішне поєднання коричневого із золотом, шовками, склом, дзеркалами, хутром. Оскільки цей колір спочатку вважається фаворитом багатіїв, то без його присутності просто неможливо відтворити жоден інтер’єр з навмисним прагненням вразити надмірностями та візуальною дорожнечею. Крім того, що коричневий колір символізує багатство, він ще своїм спокоєм і стриманістю не дозволяє виглядати кімнаті надто химерно.
Характерними аксесуарами для таких кімнат стануть:
- Кришталеві люстри;
- Дзеркала в різьблених оправах;
- Шовк;
- Оксамит;
- Інкрустовані позолоті меблі.
Інтер’єри, в яких коричневий «вінчаний» із золотом, можна декорувати хутряними пуфами або шкурами звірів, а натуральну шкіру в них можна використовувати взагалі без обмежень. Це лише надасть обстановці гармонійності.
Блакитні та рожеві тони в тандемі з коричневим привносять у будинок дух минулих часів. Такі ретро-комбінації часто зустрічаються в умовах жіночих спалень. Вони теж відчувається присутність чогось кондитерського. У парі з холодним блакитним коричневий може виглядати не дуже охайно, тому при підборі відтінків слід виявити почуття міри та смаку. Але навіть у цьому випадку кімнати виходять “зимовими”.
А ось із чорним, практично всіма відтінками сірого, темно-синього та фіолетового спектру працювати береться далеко не кожен дизайнер, тому що надто багато зусиль потрібно докласти, щоб примирити ці тони та коричневий колір в інтер’єрі, та й у цьому випадку немає повної гарантії, що результат вийде гармонійним і тішить око.
Коричнева спальня
Для спальної кімнати коричневий колір є просто знахідкою. Тільки тут його м’яка розслаблююча дія сприймається у повному обсязі. Благодійний психологічний мікроклімат забезпечить безтурботний сон і вранці, ви прокинетеся свіжими та бадьорими. Злегка поекспериментувавши з відтінками та пошукавши вдалі поєднання з іншими кольорами, ви обов’язково зробите інтимну кімнату абсолютно затишною.
Ушляхетніть коричневий колір в такому інтер’єрі присутністю білого, а щоб не було нудно, прикрасьте його яскравим аксесуаром або використовуйте як напарники блідо-рожевий і бежевий, які привнесуть нотки ніжності та романтичності. Підбираючи композиції, слухайте себе, і спальня стане затишним куточком вашого комфортного будинку.
Коричнева вітальня
Для вітальні принадність коричневого кольору полягає в його спокої та нейтральності. Його присутність допомагає зробити атмосферу в цій специфічній кімнаті справді гостиною та повною комфорту. Повірте, що при всій красі червоного, рожевого, зеленого та фіолетового інтер’єру, сидіти у вітальні, оформленій у цих фарбах, менш приємно, ніж у коричневій, що обволікає теплом. А от яскравих акцентів у цій кімнаті ніхто не скасовував. Життєрадісні елементи декору справді стануть родзинкою обстановки. У напарники до коричневого кольору у вітальні краще вибирати помаранчевий. Він додасть приміщенню сонячного настрою. Особливо це буде помітно в кімнаті, де є камін.
Вдало освітлити та «омолодити» бездонні глибини коричневого можна білим кольором. Інтер’єр радуватиме витонченістю.
Господарі з веселою вдачею можуть наповнити коричневий інтер’єр безліччю яскравих елементів. Це додасть завзяття та радості в обстановку. У такій кімнаті захочеться затриматися довше.
Грамотне фонове оформлення та правильна подача кольору зможе перетворити будь-який простір і зробити його дивовижним.
Коричнева кухня
Кухня, оформлена в коричневому кольорі, як і їдальня, виглядає досить оригінально. Шоколадні стіни породжують атмосферу респектабельності та сприяють гарному апетиту. На такій кухні дуже добре бавити зимові вечори.
Коричневий у дитячій
Психологи наполягають, що коричневий колір у дитячих інтер’єрах у великих кількостях просто зайвий. На їхню думку, він пригнічує дитячу активність, проте це не означає, що на нього накладено категоричне табу. У невеликих дозах та при гармонійній подачі, в оточенні інших відтінків, коричневий цілком здатний заспокоїти дитячі страхи. А це теж важливо у певних вікових періодах. Тож бути чи не бути коричневому у дитячій – вирішувати лише батькам.
Висновок
Коричневий спектр любимо дизайнерами за універсальність. Його можна використовувати у декорі практично всіх кімнат. Крім естетичної краси, цей колір дарує приміщенням специфічну атмосферу, яка заспокоює і утихомирює не гірше за зелену, тому коричневий колір в інтер’єрі оберуть ті, кому хочеться справжнього відпочинку та спокою у своїй оселі або ті, хто шукає захисту від тривог та стресів. Будучи за сумісництвом кольором консерватизму, він затребуваний у класичних декорах та у сучасному мінімалізмі. Так що залиште свої скептичні думки про похмурість коричневого і не асоціюйте його з меланхолією та песимізмом інших темних відтінків. Сміливіше використовуйте його при оформленні свого будинку та насолоджуйтесь приємною атмосферою неймовірного затишку!
Автор розглядає коричневий колір як елегантний та затишний вибір для інтер’єру, надаючи приклади його використання у дизайні.
Від прочитаного тексту стає зрозуміло, що коричневий колір у інтер’єрі може бути дуже стильним та ефектним рішенням. Автор розкриває різні способи використання цього кольору в дизайні, надаючи читачеві корисні поради та ідеї. Водночас, деякі аспекти залишаються не дуже зрозумілими, наприклад, як конкретно балансувати коричневий з іншими кольорами. Було б цікаво побачити більше візуальних прикладів та конкретних проектів. Проте в цілому, стаття допомагає зрозуміти, що коричневий – це дуже універсальний колір, який може додати тепла, затишку та елегантності до будь-якого простору.