Незважаючи на вироблений роками стереотип, що будинки з контейнерів – це звичайні будівельні побутовки або примітивні конструкції для тимчасового житла на дачі, на практиці ці будівлі представляють сучасні споруди, що вражають своїм зовнішнім, цілком презентабельним виглядом і комфортом і затишком.
Застосування даних конструкцій для будівництва житла в країнах Європи та Америки дозволяє на практиці переконатися, наскільки хорошими є споруди, побудовані якісно і за хорошими проектами.
Історія виникнення контейнерних споруд
Ідея такого незвичайного проекту будинку з контейнерів не має автора. Не дивно. Нічого нового у цьому немає. Важливим є більш творчий підхід до споруд, дизайн та застосовані оздоблювальні роботи. Першим успішно використав контейнера як будівельні блоки Адам Калкін. Його приголомшливий сучасний і красивий будинок дивує зовнішнім виглядом, за яким важко простежується примітивна конструкція.
Отримавши істотну економію за рахунок застосування вживаного морського контейнера, талановитому архітектору вдалося створити повноцінний монолітний зовні будинок, що всередині складається з багатьох приміщень. Для будівлі знадобилося три блоки. Такий архітектурний прийом як застосування однакових панорамних вікон об’єднав контейнера в єдину конструкцію.
Особливості будівництва будинків з контейнерів
Ідея спорудження будівлі з блоків не нова. Подібні конструкції будує малюк із кубиків. Саме так і виглядає житло, що розглядається:
- Складені один на одного контейнери об’єднуються у багатоповерхове будівництво.
- Поруч розташовані конструкції утворюють велику одноповерхову будову.
- Можна спробувати якось контейнера змістити, незвичайно розташувати один щодо одного і отримати оригінальну споруду, яка претендуватиме на унікальність.
Для житла використовуються як залізничні, і морські контейнери зі сталі. Висота приміщення, що дорівнює ширині, невелика, трохи більше 2,3 м, для американських будинків це не вважається низькою стелею. Довжина може бути 6 та 12 метрів, залежно від контейнера.
Особливість таких будинків в гофрованій поверхні контейнера, що відрізняє високими характеристиками міцності. Це дозволяє без втрати міцності та за відсутності деформацій вирізати великі панорамні вікна, величезних розмірів дверей.
Будівництво контейнерних будинків впевнено продовжується. За такими проектами вже збудовано незвичайні готелі, популярні кафе. Контейнер були застосовані при будівництві ресторанів та офісів. Технологія потрібна при зведенні гаражів, будівель в умовах крайньої півночі та Антарктиди. Важливим вважається проявити фантазію та надати будівлі незвичайного оригінального вигляду.
Переваги та недоліки будинків, для будівництва яких використані контейнери
Конструкції з контейнерів стають все більш популярними і використовуються не тільки в якостіе тимчасового житла, а й служать постійного проживання. Причини популярності цілком зрозумілі:
- Контейнер має малу вагу всього кілька тонн, що передбачає будівництво невеликого фундаменту.
- Будівництво будинку виконується дуже швидко за рахунок формування приміщення за рахунок готових просторів.
- Конструкція відрізняється високою міцністю та надійністю, яку значно зменшують та знижують великі вікна.
- Будинок легко піддається транспортуванню, розбирається і збирається знову.
- Конструкція добре експлуатується в несприятливих сейсмічних та метрологічних умовах.
- Споруди мають невисоку вартість. Це пояснюється низькою ціною використаного каркасу, невеликими витратами на фундамент.
- Створення, що отримується з контейнерів, відрізняється унікальним дизайном і неповторністю будівництва.
- Контейнери легко поєднуються з усіма будівельними матеріалами, розміщуються в кілька поверхів, використовуються як тимчасове та постійне житло.
Але не все так просто з подібними будівельними конструкціями. Наявні недоліки не дозволяють житлу лідирувати серед будівель. Серед недоліків відзначимо найістотніші:
- Контейнери спочатку були призначені для перевезення вантажів, їх поверхні для захисту від атмосферного впливу обробляються токсичними складами. Проживання в будинку можливе лише після повного видалення слідів обробки.
- Контейнери виготовляються з металу, який легко нагрівається до високих температур та абсолютно не зберігає тепло. Проживання в будинку можливе лише у разі створення гарної теплоізоляції з двох боків.
- Висота стель у приміщенні менша ніж 2,4 м, що нижче стандартної та звичної для нашого побуту.
- Для захисту контейнера від атмосферних впливів та корозії необхідно використовувати спеціальні засоби.
Проект та проектування
Мета будівлі та її призначення визначаються з планування. Є достатня кількість типових проектів, але особливість такого будівництва найчастіше в тому, що будівлі самобутні та для їх зведення потрібні індивідуальні проекти.
Не слід нехтувати проектними роботами і покладатися під час будівництва на свою інтуїцію. Модульне будівництво потребує розрахунків на міцність, необхідно прорахувати навантаження і обчислити розміри фундаментів. Крім цих розрахунків, проектна документація визначає кількість будівельних матеріалів, зовнішній вигляд будівлі.
Види планувань
Залежно від розміщення контейнерів один щодо одного та їх кількості виходить різні за плануванням та площею приміщення:
- Часто застосовується розміщення під одним дахом кілька контейнерів поспіль, які стикаються своїми довгими сторонами. В цьому випадку за рахунок організації отворів усередині приміщення кімнати з’єднуються та об’єднуються. Цікавий варіант і вдалий з точки зору безпеки, коли одна зі стін виходить відкидна і використовується як прибудинковий простір. А внутрішня частина стіни є панорамними вікнами.
- Великий розмах для дизайнера залишають контейнери, розташовані у шаховому порядку один щодо одного. У цьому випадку виходить цікаве внутрішнє планування житла.
- Використовується варіант паралельного розташування контейнерів на відстані один від одного.
- Широко застосовується планування, коли один контейнер розташований над іншим і разом нагадують ящики комода.
- При розміщенні контейнерів у конструкції, що нагадує букву П, утворюється невеликий і затишний внутрішній дворик, який можна добре прикрасити і використовувати для проведення всієї родини.
Безпека будівництва
Для будинку, його обстановки серйозну небезпеку становлять не лише гризуни та бактерії. Ще більшої шкоди та шкоди завдають грабіжники. Будинки із контейнерів не складають винятку. Для того щоб уникнути непрошених гостей та захиститися від їх присутності, застосовують спеціальні технологічні та конструкційні прийоми:
- Для підвищення безпеки відразу за дверима в контейнер встановлюють каркасну стіну із звичайним отвором для дверей. У випадку, коли господарі їдуть на тривалий проміжок часу, вони зачиняють звичайні двері стійкі до зламів з контейнера.
- Другий спосіб підтримки безпеки, незважаючи на витратний характер, дуже надійний та зручний. Одна із стін обладнується підйомною. За нею встановлюється скляна стіна, яка дозволяє будівлі наповнюватись достатньою кількістю світла. Бажано підйомну стіну виконувати з такого матеріалу, як дерево, і під час присутності господарів використовувати як затишну терасу.
Для зручності вікна, двері можуть мати різні форми і розміри. Це не вплине на надійність споруди, але урізноманітнить дизайн приміщення. Для того щоб проникнути в приміщення і завдати йому шкоди, знадобиться багато часу і знадобиться застосування спеціальної техніки та інструменту. На щастя, у злочинців він не завжди є.
Будівництво будинку
Будівництво будинку починається із фундаменту. У цьому плані будівництво будинків із контейнерів немає від звичайної будівництва.
Будівництво фундаменту
Це саме та основа, на якій зводиться будівництво і від якості якої залежать характеристики та довговічність будівлі. Будівництво фундаменту відрізняється високою ціною. Для будинків з контейнерів потужний фундамент не потрібен через невелику вагу конструкції. Для одноповерхової будівлі достатньо використовувати фундаментні блоки та заглибити їх у ґрунт. А ось дизайнерські конструкції та багатоповерхові споруди вимагають добротної стрічкової армованої основи.
Для влаштування стрічкового фундаменту готується котлован згідно з проектними даними. Встановлюється опалубка та арматурний каркас, заливається бетонна суміш. Під час формування фундаменту виконується ущільнення бетону спеціальним обладнанням. Далі починається технологічна пауза, дається час на те, щоб остаточно застиг фундамент, це не менше 22 днів.
Антикорозійна обробка
Для захисту від атмосферного впливу та запобігання корозії необхідно на самому початку будівельних робіт виконати антикорозійну обробку. Як захисні склади використовують залізний, а потім свинцевий сурик. Зверху слід використовувати фарбу, яка добре зберігає властивості при високих температурах.
Будівництво будинку
Встановлення модулів виконується за допомогою спеціальної техніки, інакше контейнер не встановити на фундамент. Далі елементи скріплюються між собою та фундаментом за допомогою зварювання, і виходить єдина конструкція. Наступний етап будівництва включає в себе внутрішні роботи зі встановлення перегородок, вирізування отворів під вікна та двері.
Влаштування даху
Незважаючи на те, що верхня поверхня контейнера є, для того щоб він мав гідний вигляд, виконуються роботи з будівництва даху. Це досить складний процес та його етапи не відрізняються від будівництва покрівлі звичайного житлового будинку. Відмінною особливістю контейнерів є їх високі характеристики міцності, тому в якості покриття на дах можна використовувати будь-який матеріал. Навіть конструкція на кілька поверхів його легко витримає.
Утеплення будинку
Роботи із утеплення контейнера не відрізняються від звичайного утеплення будинку. Спочатку встановлюється решетування та заповнюється утеплювачем. Як утеплювач використовується мінеральна вата, пінопласт та інші матеріали. При будівництві цього виду житла, особливо якщо в ньому передбачається проводити значну частину часу, не варто економити на утепленні, краще виконати його із забезпеченням певного запасу.
Фасад може бути оброблений декоративною цеглою, просто поштукатурен та пофарбований, покритий натуральним каменем. При нанесенні лакофарбових покриттів використовують спеціальні фарби, стійкі до високих та низьких температур та їх перепадів.
Використовуючи сайдинг або сайдинг-панелі для покриття зовні, можна додатково утеплити будівлі. Наявні в торговій мережі дані матеріали можуть бути пофарбовані в різні кольори та відрізнятися за якістю. Дані якості дозволяють ідеально підібрати матеріали, щоб будинок добре вписався в ландшафтний дизайн і відповідав стилю, обраному архітектором.
Внутрішнє утеплення та обробка приміщень
Для обробки внутрішніх приміщень можна використовувати гіпсокартон, фанеру, USB плити. Правильніше закріпити їх на жорсткий каркас із металу. Для утеплення зсередини покривають поліуретаном. Як стельове покриття можна використовувати натяжні стелі, гіпсокартон, армстронг. Можна просто пофарбувати деревину.
Як покриття на стіни використовуються ті ж матеріали, які застосовуються для звичайних будинків: шпалери, штукатурки. Підлога покривають лінолеумом, паркетом, кахлем.
Опалення та підключення до інженерних комунікацій
Невеликий фундамент передбачає холодну підлогу. Добре для будинків з контейнерів підходить такий вид опалення, як система теплої підлоги. При гарній теплоізоляції стін та даху та невисоких стель будинку матимуть комфортну температуру для проживання.
На користь пропонованого опалення говорить той факт, що контейнери відрізняються герметичністю, в них відсутні протяги, а після утеплення ці проблеми, що проживають, зовсім не хвилюють. Добре опалюють цей вид житла сонячні батареї, які легко можна розмістити на даху.
Визначаючи будинок із контейнерів як житло для постійного проживання, варто звернути увагу та передбачити підключення будівлі до інженерних комунікацій: водопостачання, каналізації, електро та газопостачання.
Можливість підключення до водопостачання та каналізації визначається на етапі вивиконання проектних робіт. У разі відсутності централізованої подачі води розглядають питання будівництва свердловини та подачі води до будинку за допомогою насоса. Відсутність централізованого водовідведення компенсують будівництвом вигрібної ями.
Вентиляція каркасних будинків
Каркасне житло відрізняється високим ступенем герметичності модулів. Це відносять до важливих недоліків подібних конструкцій. Для усунення цієї проблеми створюється спеціальна система примусової або природної вентиляції.
Внутрішній дизайн приміщення
Меблі, стиль оформлення внутрішніх приміщень визначається господарем будинку і не має великих обмежень. Винятком є стиль барроко та класика, дизайн яких відрізняється масивними меблями, що важко розміщуються в низькому невеликому просторі контейнера.
Вибираючи стиль оформлення внутрішніх приміщень, необхідно враховувати невелику висоту приміщень. Для оформлення варто уникати темних похмурих тонів. Для візуального розширення площі добре використовувати світлі пастельні тони, у тому числі білі. Для цієї ж мети добре підійдуть дзеркала, вони завжди зорово збільшують простір.
Зробити приміщення світлішими допоможуть великі панорамні вікна. Жорстка гофрована конструкція контейнера сприяє таким конструктивним елементам. Великі вікна прикрашають будинок і дозволяють йому красиво виглядати, майже ширяти в навколишньому просторі рослинності.
Вартість будівництва
Вартість будівництва модульного житла в кілька разів менша за традиційні звичні споруди. Більшість витрат, близько третини, посідає внутрішні роботи, підведення інженерних комунікацій, оплату праці працівників. Вартість транспортування контейнера можна порівняти з його ціною або трохи перевищує.
Велика вартість витрат, які необхідно витратити на утеплення житла та придбання теплоізоляції. При використанні для будівництва двох або кількох конструкцій економія досягається за рахунок застосування поєднаної стіни, яка не потребує теплоізоляції.
У будь-якому випадку, незалежно від планування або обраного дизайну, контейнерні будинки дозволяють отримати економію, а від їх будівництва отримуєш суцільні вигоди.
За допомогою фантазії можна невпізнанно змінити зовнішній вигляд контейнера, надати йому зовсім інших контурів, додати веранду, навіси. У цьому випадку під прекрасною сучасною будовою буде важко знайти сліди модульної будівлі. У нашій країні все-таки такі конструкції рідко застосовуються як постійне житло. Існує думка, що житло має відрізнятися добротністю будівництва. Натомість у країнах Європи та Америки будинки з контейнерів популярні та затребувані.
Авторе, чи могли б ви детальніше розповісти про будинки з контейнерів? Як саме вони будуються, які особливості їх конструкції та дизайну? Які є переваги та недоліки такого типу житла? Чи є вони популярними в різних країнах світу і чому? Які технології застосовуються при їхньому виробництві та утепленні? Чи вважаються вони екологічно чистими? Будь ласка, поділіться більше інформацією на цю тему.