У ванній кімнаті ми не тільки здійснюємо гігієнічні процедури, а й відновлюємо фізичні сили та зміцнюємо тонус після важкого робочого дня. Що там казати, якщо кожен день ми починаємо і закінчуємо у ванній. Саме тому інтер’єр даного приміщення обов’язково повинен приносити нам не менше задоволення, ніж процедури, що там приймаються. Отже, дизайн санвузла необхідно продумати до дрібниць, щоб не переробляти його багато разів. Однією з найважливіших деталей інтер’єру, яка задає тон всьому приміщенню, є розкладка плитки у ванній, і саме на ній ми зараз зупинимося докладніше.

📝 Як правильно спланувати розкладку плитки у ванній кімнаті
Більшість власників будинків та квартир зупиняють свій вибір на кахельній плитці для оздоблення ванної кімнати. Нічого дивного в цьому немає, адже цей матеріал користується величезною популярністю вже багато століть, причому заслужив він її завдяки своїм видатним властивостям.
💡 Порада експерта: Для ванної кімнати плитка є ідеальним варіантом, оскільки вона здатна довгі роки зберігати свій чудовий зовнішній вигляд в умовах підвищеної вологості та постійного контакту з парою та водою. Вона гігієнічна, легко миється та не боїться агресивних миючих засобів.
Крім того, нині на ринку є безліч найрізноманітніших модифікацій та марок кахельної плитки. Вибір її настільки великий, що навіть найприскіпливіші господарі обов’язково знайдуть для себе відповідний варіант – від бюджетного керамограніту до розкішного мармуру.
Що стосується конфігурації кахлю, то вона гранично проста: переважно це квадрати та прямокутники. А ось із колірною палітрою, фактурою, малюнком (причому він буває кольоровим та рельєфним), а також калібром елементів справи значно складніші. Тому плиточникам-початківцям ми можемо порадити сильно не захоплюватися маленькою плиткою, хитро-мудрими схемами та способами укладання, які вимагають множинної прирізки кахлю. Почати краще з чогось простішого, наприклад, з базової розкладки.
Звертаємо вашу увагу на те, що кахлю необхідно купувати із запасом приблизно 10-15% більше, ніж розрахована площа поверхні. Цей запас потрібен на випадок бою при транспортуванні та підрізки під час укладання. Навіть якщо кілька плиток залишиться, краще їх зберегти на випадок майбутнього ремонту.
✨ Прекрасні ідеї для дизайну ванної кімнати
Неймовірна різноманітність сортів та марок кахлю породила незліченну безліч ідей для оформлення ванної. Адже сам матеріал підштовхує нас до комбінування та вигадування нових поєднань, його окремі елементи подібно до конструктора в руках вмілого майстра складаються у чудові картини. Тим більше, що зараз виробники постачають у магазини цілі серії продукції, в яких основні елементи різних кольорів та фасонні деталі (бордюри, декори) ідеально поєднуються між собою.
Виходячи з цього, якщо ваш дизайн передбачає використання плитки різного кольору та калібру, найкраще зупинитися на кахлі одного виробника та однієї колекції. Таким чином ви позбавите себе мук з підбору кольору та підгонки за розмірами, оскільки плитка з різних партій може незначно відрізнятися за тоном та калібром.
Класичним варіантом розкладки плитки у ванній кімнаті вважається світлий верх та темний низ, що розділяються бордюрною межею посередині. Але не обов’язково суворо дотримуватися цієї схеми, що вже трохи набридла. Тим більше, що більшість дизайнерів просто-напросто не рекомендують облаштування маленьких ванн у такому стилі, адже таким чином візуально зменшується і без того невеликий простір. Взагалі, маленький санвузол краще не перенасичувати декоративними елементами, особливо якщо врахувати, що там і так занадто багато різних предметів.
Вибираючи колірну палітру, найкращим рішенням стане зупинитися на улюбленому кольорі, споглядання якого приноситиме задоволення. Головний критерій тут – власні відчуття, проте не варто нехтувати почуттям міри, адже “кричущий” дизайн чинитиме тиск на психіку і не дозволить розслабитися.
Розкладку плитки у ванній кімнаті краще починати від стіни, яка в повному обсязі потрапляє в поле зору при вході. При цьому центрування для укладання підлоги застосовується дуже рідко, і то якщо в середині є барвисте “панно”.
Розробляючи дизайн, не варто забувати, що, правильно розташувавши акценти, ви зможете візуально скоригувати геометрію приміщення. Так, для зорового збільшення санвузла краще використовувати невеликий кахель холодних блакитних, сіро-бірюзових та сріблястих тонів. При цьому плитку краще укладати горизонтально, а на поверхні підлоги ряди повинні розташовуватися діагонально. Краще зупинитися на вивіреному поперечному орнаменті або абстрактних смугах. Також зорово зробити ванну кімнату більшою допоможуть фризи, які слід укладати в місцях стикування стіни з верхніми та нижніми перекриттями.
Якщо ж ви бажаєте візуально збільшити висоту стель, тоді необхідно скористатися такими порадами:
- Укладання краще проводити у вертикальному напрямку.
- Декоруйте ванну вертикальними яскравими смугами та фризами, а також виділяйте кольором по всій висоті кути.
- Декоративні деталі слід встановлювати не нижче рівня очей.
- Професіонали радять для візуального збільшення простору встановити велике дзеркало або засклити двері матовим склом.
Крім того, нині дизайнери та великі будівельні гіпермаркети пропонують за допомогою 3D-моделювання заздалегідь побачити на моніторі комп’ютера вашу майбутню ванну, не варто нехтувати такою можливістю. Можна також і самостійно спробувати промалювати інтер’єр приміщення, причому не обов’язково використовувати комп’ютер, зробити це можна і від руки. При цьому, перш ніж все вимірювати, малювати та розфарбовувати, необхідно спершу створити точний план ванної кімнати.
Основні правила при накресленні плану ванної кімнати
Перш за все необхідно взяти в руки рулетку, лінійку, олівець та папір. Саме ці інструменти стануть першим етапом при створенні ідеально укладеного кахлю. Грамотно пропрацювавши план, ви напевно уникнете безліч проблем і недоліків при подальшій розкладці плитки у ванній кімнаті, зможете правильно розставити акценти, розташувати елементи декору і зробити так, щоб кахель ніщо не затіняло. Крім того, детально все обміркувавши, можна приховати під меблями або в далеких кутах прирізані елементи, що безумовно зробить вашу ванну тільки красивішою.
Знімаючи розміри, будьте максимально точними. Насамперед на план приміщення наносимо периметр підлоги, далі промальовуємо стіни, двері, ніші та виступи.
Обов’язково слід вказати, де розташовується сантехніка. Далі необхідно продумати, чи будете ви встановлювати нове або переносити старе освітлювальне обладнання, розетки, крани, труби тощо.
Обов’язково зробіть кілька копій отриманого плану, таким чином ви зможете випробувати на папері безліч різних варіантів декорування ванної. І якщо плани вже готові, тоді можна сміливо приступати до підбору схеми майбутнього укладання.
🏆 Найбільш популярні способи розкладки плитки у ванній кімнаті
Існує безліч способів укладання плитки, від найпростіших до складних дизайнерських. Розглянемо найпопулярніші з них, які ви зможете адаптувати для своєї ванної кімнати.
Спосіб розкладки | Особливості та переваги | Недоліки | Для якої плитки підходить |
---|---|---|---|
1. “Шов у шов” (базовий) | Найпростіший, економічний, універсальний. Створює чітку геометричну сітку. | Вимогливий до якості плитки, будь-які відхилення в розмірах будуть помітні. | Квадратна, прямокутна. |
2. “У перев’язку” (цегляна кладка) | Виглядає динамічно, приховує невеликі дефекти та різницю в калібрі плитки. | Не рекомендується для плитки з сильною різницею в розмірах (більше 1 мм). | Прямокутна (“кабанчик”). |
3. Діагональна | Візуально розширює простір, приховує непаралельність стін. Виглядає дуже ефектно. | Складна в укладанні, велика кількість підрізки та відходів матеріалу. | Квадратна. |
4. “Шахи” | Класичний контрастний варіант, додає графічності та стилю. | Може візуально зменшувати простір, вимагає ідеально рівних стін. | Квадратна, двох кольорів. |
5. Модульна | Створює динамічний, нерегулярний малюнок, виглядає дуже сучасно та оригінально. | Складна в плануванні та укладанні, вимагає точного розрахунку. | Плитка кількох розмірів. |
Спосіб №1. “Шов у шов”
Мабуть, найпростіший і найпоширеніший спосіб укладання, в якому ряди плитки розташовуються паралельно стінам ванни. При цьому по вертикалі точність напрямку вимірюється схилом, а по горизонталі – рівнем. Подібним способом можна укладати як квадратну, так і прямокутну плитку. Окремо слід зауважити, що цей метод дозволяє економити матеріал, а процес укладання плитки стає максимально простим. При укладанні не варто покладатися на точність свого окоміру, обов’язково користуйтесь спеціальними пластиковими хрестиками для швів.
Спосіб №2. Укладання плитки “в перев’язку”
Цей спосіб зовні виглядає не інакше як звичайна цегляна кладка, тому для нього найкраще використовувати прямокутний кахель. Це також досить простий прийом, але в ньому є свої нюанси: краще відмовитися від використання двох контрастних кольорів, оскільки так можна візуально зробити підлогу нерівною. Крім того, укладання краще проводити по горизонталі, бо вертикальне розташування виглядатиме безглуздо. Одним із плюсів укладання “в перев’язку” є можливість використовувати кахель з невеликим відхиленням у розмірах, цей дефект буде непомітний.
Спосіб №3. Діагональна укладка
Дуже непростий і витратний з точки зору використовуваного матеріалу спосіб, тому недосвідченим виконавцям краще від нього відмовитися. Як і в базовій кладці, стикові шви тут нагадують перехрещені лінії. Перевага діагонального укладання в тому, що з його допомогою можна візуально скоригувати непаралельні стіни, а також “розсунути” рамки невеликого приміщення.
Спосіб №4. “Шахи”
Це одна з варіацій способу “шов у шов”, тільки при укладанні застосовується кахель двох різних контрастних кольорів. Цей прийом додає інтер’єру графічності та динаміки, але може візуально зменшити невелике приміщення.
Спосіб №5. Модульний спосіб
Для розкладки плитки у ванній кімнаті таким способом необхідне використання трьох або більше типорозмірів кахлю, що дозволяє створити динамічний оригінальний малюнок. Причому це може бути не тільки чітко витриманий орнамент, а й хаотичне розташування. Щоб зробити укладання плитки даним способом, необхідно підібрати кахель з кратними розмірами, причому краще, щоб він був від одного виробника.
Спосіб №6. “Орнамент” або “Килим”
Цей спосіб укладання зовні нагадує палас із чудовим геометричним малюнком. Існує кілька варіацій на цю тему, наприклад, яскравий малюнок, розташований у центрі однотонного “полотна” або килим, облямований кольоровим бордюром.
Спосіб №12. Розкладка в клітинку
Така схема останніми роками користується величезною популярністю. На практиці вона виглядає як перехід від світлої плитки з вузьким темним бордюром до темної плитки того ж тону зі світлим бордюром. Такий плавний перехід дозволяє елегантно розділити між собою функціональні зони.
Спосіб №13. Розкладка мозаїкою
Мозаїка дозволяє створювати складні малюнки, панно, а також облицьовувати криволінійні поверхні. Вона додає інтер’єру розкоші та витонченості. Часто використовується для акцентного виділення зони душу або раковини.
Спосіб №14. Розкладка під паркет (“ялинка”)
Укладання прямокутної плитки під кутом 90 градусів одна до одної створює малюнок, що нагадує класичний паркет. Це додає динаміки та виглядає дуже стильно, особливо з плиткою, що імітує текстуру дерева.
Спосіб №15. Розкладка під стільники (гексагони)
Плитка у формі шестигранників дозволяє створювати дуже сучасні та оригінальні поверхні, що нагадують бджолині стільники. Можна комбінувати гексагони різних кольорів для створення цікавих візерунків.
💡 Порада експерта: Не бійтеся комбінувати одразу кілька способів укладання. Наприклад, основну площу стін можна викласти базовим способом “шов у шов”, а зону душової кабіни виділити ефектною мозаїкою або плиткою, укладеною “ялинкою”. Це додасть інтер’єру складності та індивідуальності.
Тонкощі розкладки плитки у ванній кімнаті
На якому б варіанті розкладки ви не зупинилися, вирішальне значення має те місце, звідки починатиметься приклеювання плитки на стіну. Ідеальним рішенням стане використання центральної стіни ванної як стартового майданчика. Це буде найбільша і вільна стіна, на якій немає меблів. Зазвичай вона знаходиться прямо над ванною.
Визначивши центр “основної” стіни, можна приступати до укладання, причому проводити його можна не тільки безпосередньо на центральну вісь, а й по обидва її боки. Спочатку слід укласти цілу плитку над ванною, а далі продовжити укладання вгору. Необхідно розрахувати кількість кахлю у всіх горизонтальних рядах так, щоб біля стін вийшли однакові за розміром підрізки.
При проведенні складної модульної укладки для початку краще буде розташувати візерунок на підлозі, таким чином ви зможете уникнути помилок при перенесенні його на стіну.
Починати укладання плитки для підлоги необхідно з найвідкритішої у ванній кімнаті стіни. При цьому спочатку необхідно здійснити облицювання стін і тільки потім підлоги.
У цій статті ми спробували познайомити вас з найкрасивішими та найпопулярнішими схемами облицювання, але перерахувати всі способи неможливо. Однак, володіючи базовими знаннями, ви зможете придумати свій оригінальний варіант, і тоді розкладка плитки у ванній не тільки прикрасить санвузол, а й стане “родзинкою” вашого будинку.