Кухні площею 8 і менше квадратів прийнято класифікувати як маленькі. Разом з тим, незважаючи на скромні розміри цього приміщення, його власник очікує, що воно буде затишним, стильним та функціональним.
У ньому має бути комфортно і приймати гостей, і збиратися сім’єю. Завдяки використанню сучасних матеріалів, предметів інтер’єру та техніки, кожен бажаючий може створити унікальний та красивий дизайн кухні
Сьогодні маленькі кухонні приміщення часто схожі на рубку атомного підводного човна – як за розмірами, так і за кількістю електроніки на квадратний сантиметр. Причина проста: в обмеженому просторі треба помістити холодильник, плиту, посудомийну машину, мікрохвильову піч та безліч інших необхідних побутових електроприладів.
Крім того, не слід забувати і про міні-бар, витяжку, системи подрібнення відходів та очищення води… причому дизайн кухні треба спланувати таким чином, щоб весь цей достаток міг безперешкодно функціонувати, а власник мав до нього вільний доступ.
Тут на допомогу дизайнерам приходять кухонні меблі: обертові та висувні конструкції, численні полиці, полички та скриньки. Сучасна фурнітура дозволяє максимально ефективно використовувати кожен квадратний міліметр площі.
Як наслідок, результатом реалізації проекту стане ергономічний дизайн, ступінь зручності якого залежатиме від майстерності дизайнера.
Створення дизайну кухні: планування приміщення
Планування оформлення кухні з маленькою площею має на увазі, що всі робочі зони будуть розміщені максимально компактно. Професіонали класифікують розміщення предметів інтер’єру в ній таким чином:
- однорядне планування приміщення – всі меблі розташовуються вздовж однієї довільної стіни. Це оптимальний варіант для кухні умовно-квадратної форми, яка зустрічається нечасто, і не найкращий вибір для всіх інших приміщень: якщо робочий простір більшої стіни перевищує 7 м, пересування в такому приміщенні викликає дискомфорт;
- кутове, або L-подібне, планування – цей варіант оформлення передбачає встановлення кухонних меблів біля двох сусідніх стін. Цей вид оформлення оптимально використовувати у тих приміщеннях, всі стіни яких рівні або незначно відрізняються за довжиною. При цьому велике значення буде мати місце вхідних дверей. Для того щоб вільний простір був якомога більшим, у дизайні кухні 8 і менше кв м використовують сучасну вбудовану техніку.
- U-подібне планування кухні – останній спосіб розміщення меблів, що має суттєві обмеження: по-перше, стіни приміщення повинні значно відрізнятися по довжині, по-друге, двері в нього повинні знаходитися на меншій стороні. Як випливає з назви цього виду планування, меблі та техніка розставляються півколом, центр якого розташований навпроти дверного отвору.
Примітка. L-і U-подібні планування економлять площу кухні завдяки наявності кутів – в них вбудовують мийку, плиту, холодильник і т.д. Кожен вид планування створює три робочі зони, які разом утворюють робочий трикутник.
Сума довжин його сторін має бути мінімальною, а всередині периметра заважати пересуванню не повинно нічого – це основний критерій розміщення техніки та предметів меблів. У дизайні кухні площа робочого трикутника має становити щонайменше 4 кв м. Це дозволить вам мати вільний доступ до всієї техніки при приготуванні їжі.
Відмінні риси дизайну кухні
Багато фахівців рекомендують використовувати класичні бежевий, білий, сірий і помаранчевий тони. Інтер’єр можна доповнити елементами яскравих контрастних кольорів або графікою.
- Невелика площа вимагає максимальної функціональності, тому в дизайні використовують переважно неяскраві кольори.
Це виявляється в тому, що при самостійному плануванні оформлення кухонного приміщення посуд, побутову техніку та інші пристрої намагаються сховати за фасадами та дверцятами, кольорова гама яких витримана в нейтральних тонах.
- Хорошим рішенням стане використання монохромного забарвлення.
Багато фахівців рекомендують використовувати класичні бежевий, білий, сірий і помаранчевий тони. Інтер’єр можна доповнити елементами яскравих контрастних кольорів або графікою. Безперечною перевагою такого доповнення стане легкість, з якою можна буде змінювати стиль оформлення – для цього вистачить нових штор, килимів, світильників.
- На чолі кута при створенні дизайну кухні стоять не краса та оригінальність, а практичність та функціональність.
Як правило, стандартний гарнітур для кухонного приміщення включає найнеобхідніше. Скористайтеся пропозицією конструкторів і придбайте вже готове рішення для маленької кухні, що включає 2-х або 4-комфорочну варильну панель, компактне і зручне миття, невелику шафку зі стільницею. Замість останнього можна розмістити холодильник відповідних розмірів, посудомийну або, рідше, пральну машину.
- Альтернативою стандартній кухонній шафці може стати вбудована ніша, в якій легко розмістяться побутова техніка, що часто використовується.
Це можуть бути кавоварка, мікрохвильова піч, тостер і таке інше. У деяких випадках в дизайн вузької кухні можна вписати барну стійку. Вона не лише замінить обідній стіл, а й стане додатковою робочою поверхнею.
Ще одним гарним рішенням у дизайні кухні площею буде встановлення маленького столика з круглою стільницею або компактного столу-трансформера, що у складеному вигляді займає до півметра площі приміщення.
- При плануванні дизайну прийміть до уваги, що мікрохвильову піч можна поставити на полицю або прибрати в шафу.
Менш популярний варіант – поставити її на стільницю нижньої шафки, оскільки в цьому випадку вона займе більшу частину робочої поверхні і заважатиме вам.
- На окрему увагу заслуговують рейлінги, які були, є і будуть дуже зручними та функціональними в дизайні кухні.
Їх можна використовувати при оформленні навіть дуже маленького приміщення. З їх допомогою можна компактно розмістити велику кількість кухонного начиння, яке, на додачу, завжди буде у вас під рукою.
- Пам’ятайте, що найкращим варіантом оформлення буде стиль мінімалізму.
Приміщення потрібне не для того, щоб розставити в ньому максимум предметів інтер’єру – насамперед воно забезпечує ваш комфорт.
Найбільше в маленькій кухні буде доречний стіл із круглою стільницею. Він не має гострих кутів, тому в обмеженому просторі за ним буде зручно як одній людині, так і компанії
При плануванні дизайну кухні одним із основних його елементів є планування обідньої зони. Для цього вам необхідно відповісти на питання – де саме ви вважаєте за краще приймати їжу: на кухні – у цьому випадку знадобиться обідній стіл, у вітальні чи окремій кімнаті – у цьому випадку можна обійтися і без нього.
Якщо стіл на кухні вам таки потрібен, то при його виборі слід врахувати два критерії: по-перше, він повинен займати якомога більше місця, при цьому його робоча поверхня повинна бути досить великою; по-друге, він має відповідати загальному стилю оформлення. Професійні дизайнери інтер’єрів дають кілька простих порад, дотримуючись яких ви отримаєте оптимальний результат:
- Найбільше в маленькій кухні буде доречний стіл із круглою стільницею. Він не має гострих кутів, тому в обмеженому просторі за ним буде зручно як одній людині, так і компанії. Немаловажно й те, що круглий стіл виглядає менш громіздко і з легкістю впишеться у більшість стилів оформлення, наприклад, хай-тек чи класику.
- Стіл з квадратною стільницею переважніше за стол з прямокутною поверхнею, оскільки виглядає компактніше.
- Темні сорти дерева надають столу респектабельного і солідного вигляду, проте в дизайні кухні площею 8 і менше кв м такі меблі виглядають занадто громіздкими. Найкраще вибрати стіл зі скляною стільницею, яка ідеально гармонує з темними ніжками. Дуже добре, якщо вона буде виконана з прозорого глянсового скла – у цьому випадку стіл додасть приміщенню блиску та світла.
- Можливо, ідеальним варіантом для вашої кухні стане стіл-трансформер, який займає у складеному вигляді мінімум цінного місцяа. Зазвичай він розсувається посередині, а на місце, що звільнилося, ставиться додаткова панель, збільшуючи площу робочої поверхні. При цьому кругла стільниця стає овальною, а квадратна – прямокутною. Існує також вид столів-трансформерів з бічними панелями, що фіксуються, які висуваються з-під стільниці. Ще одна модель таких столів працює від неприємного – у «вихідному» положенні його поверхня має максимальну площу, а ось за необхідності її зменшують, відкидаючи або складаючи бічні панелі. Останній варіант дуже зручний при плануванні дизайну кухні, оскільки дозволяє одразу оцінити площу, необхідну для її розміщення.
- Обідній стіл з металевими ніжками також заслуговує на вашу увагу. Масивні конструкції погано впишуться в інтер’єр, тому перевагу слід віддати витонченим ніжкам із покриттям зі світлого блискучого металу, наприклад, хрому. Крім того, кількість ніжок не обов’язково має дорівнювати чотирьом. Наприклад, при класичному оформленні кухні в інтер’єр чудово впишеться круглий дерев’яний стіл світлих тонів, що стоїть на одній прикрашеній різьбленню ніжці з витонченою кованою основою.
- У деяких випадках доречними будуть барні стійки – вони не тільки економлять простір, але також виглядають стильно та сучасно.
- Оригінально та незвичайно в дизайні приміщення виглядають висувні стільниці та табуретки. Якщо їх скласти, вони перетворюються на компактні скриньки з дерева.
Стилістичне рішення інтер’єру кухні
У якому стилі краще оформляти кухню 8 квадратів? Та в принципі в будь-якому, що не містить надто помпезних елементів і не потребує великих просторів для своєї реалізації. Треба розуміти, що немає стилів хороших чи неприйнятних, модних та неактуальних. Є лише варіанти, що задовольняють вашим запитам і способу життя, або не підходять під них.
Дизайнери попереджають: чим яскравішим і епатажнішим буде інтер’єр вашої кухні, тим частіше його потрібно міняти. Вигадливість швидко набридає і починає дратувати. Домашній, а тим більше кухонний інтер’єр, де проходить більша частина життя господинь, має бути умиротворюючим і відповідати вашому кольоротипу. На що варто звернути увагу?
Прованс
Ці стилістичні рішення в останні роки стали суперактуальними, тому що в такій кухні найбільш вдалим чином вирішені проблеми ергономічності та компактності. Від прованського дизайну буквально віє елегантністю та неповторною французькою витонченістю, а атмосфера сповнена гармонії та затишку.
Прованс на кухні – це м’яка палітра кольорів і велика кількість рослин, світлі меблі та квіткові візерунки. Візиткою стилю служить велике відкрите вікно, обрамлене невагомими фіранками, і порцеляновий посуд, що виконує за сумісництвом роль декору.
Мінімалізм
Кілька педантичний, що характеризується ідеальним порядком та абсолютною чистотою, інтер’єр, з повністю відсутнім декором. Мінімалістична кухня – це ясність ліній, строгість форм та монохромність колірного рішення. Акцент робиться на висвітленні. З його допомогою створюється ілюзія безкінечності простору.
В атмосфері все максимально просто і функціонально. Ніщо не повинно «чіпляти око», окрім гармонійного аскетизму.
Етно
Екзотичні рішення з яскраво вираженими характерними рисами певного етносу. Найбільшу популярність у дизайні кухні здобули китайський, японський, індійський, скандинавський та марокканський напрямок. Вибір етносу передбачає повномірне відображення життєвого устрою та культурних традицій певного народу.
Матеріали декору та колірний спектр оформлення простору визначається відповідно до обраного напрямку. В етносі провідна роль покладається на яскравість обстановки, а техніка та меблі мімігруються під основне оточення.
Марокканські та індійські мотиви принесуть із собою буйство фарб, порадують соковитістю кольорових комбінацій та великою кількістю прикрас. Цінителі мінімалістичності в кольорах та обстановці обирають японсько-китайський напрямок.
Англійська кухня буде сповнена ґрунтовності та приверне увагу нальотом старовини. Скандинавський етнос, з його пастельним фоном, світлими меблями та підлогами, подарує кухні легкість.
Еклектика
Найбільш прийнятний, для багатьох варіант декору кухні, оскільки дозволяє комбінувати в її просторі відразу кілька стилів, схожих у текстурному, архітектурному та кольоровому аспекті.
Еклектику виділяє різноманітність елементів дизайну, насиченість кольорів та м’якість форм. Кредо стилю – зручність та комфорт.
Арт-деко
Стиль, що демонструє пишність та достаток. Це дуже своєрідне, але неймовірно привабливе поєднання розкоші та функціональності. В обробці використовуються найкращі із сучасних натуральних матеріалів, у тому числі:
- мармур;
- напівкоштовні камені;
- зміїна та крокодиляча шкіра;
- слонова кістка;
- шкіри екзотичних тварин.
Інтер’єр кухні рясніє конструктивними деталями та інкрустаціями з дорогоцінних металів та розсипів каміння. Стільниці, підвіконня, барна стійка і навіть раковина – все це виконано з натурального каменю, тому й служитиме практично вічно. У кольоровому рішенні прерогатива залишається за насиченим пурпуром, бархотно-синім, золотим та білим.
Висновок
Створення дизайну кухні площею 8 і менше кв м, по суті, не є чимось особливим. Звичайно, з професійним дизайнером вам навряд чи вдасться зрівнятися, але при належній увазі до вже сформованих принципів планування та оформлення ви отримаєте дуже гарний результат. Головне, щоб вам самим сподобалося, чи не так?
О, вау, планування дизайну маленької кухні. Так, звісно, це ж так складно. Хто б знав, що для цього потрібно не тільки знати, де стоїть холодильник, але й вміти розмістити всі ці невеличкі предмети на обмеженому просторі. Це ж справжнє мистецтво.
“Мистецтво дизайну полягає не в тому, щоб наповнити простір, а в тому, щоб створити його, незалежно від розмірів.”