Ризикнемо стверджувати, що кухня в однокімнатній квартирі – це безмежний простір для фантазії, експериментів і оригінальних рішень. З моменту придбання житла або на старті реновації старого виникає маса питань.
💎 Мрієте про королівський відпочинок? Купити ліжка з підйомним механізмом преміум-класу – лише зараз бонусний протектор у подарунок! 👑✨
Вибрати студійне планування чи зупинитися на ізольованій кухні? Які особливі вимоги до кухонної техніки диктує компактне житло? Зрештою, як обрати для кухні в однокімнатній квартирі оригінальний дизайн і придумати цікаві прийоми оформлення, щоб згодом дивуватися власному смаку та винахідливості?
Відповісти на ці запитання зможе тільки господар квартири, а завдання статті досить скромне:
- висвітити дійсно важливі моменти в плануванні та дизайні інтер’єру;
- зупинитися на вдалих рішеннях і модних “фішках”;
- познайомити читача з рідко використовуваними, але надзвичайно цікавими прийомами планування та оздоблення;
- надихнути проектами від професійних дизайнерів.
Що для нас кухня?
В однокімнатній квартирі кухні відведена особлива роль. Періодично вона природним чином стає то маленькою вітальнею, то кабінетом, то майстернею. Утім, це залежить як від її розмірів, так і від способу життя господаря: для когось кухня – всього лише куточок, у якому можна швидко поснідати.

Кухня в однокімнатній квартирі
Тому говорити про якийсь особливо вдалий інтер’єр кухні в однокімнатній квартирі не має сенсу, її вигляд визначають задані обставини. Про них і піде мова. Заздалегідь попереджаємо: всі судження суб’єктивні, а збіги – випадкові.
Функціональні особливості кухні в студії
У моді студійна організація простору. Чи не перше, що спадає на думку, коли треба спланувати ремонт кухні в однокімнатній квартирі на одного господаря, – це знести перегородки і розширити кімнату за рахунок об’єднання її з кухнею. А якщо йде оздоблення студії – зберегти її початкове планування. У такого підходу є і плюси, і мінуси, до того ж можна відзначити деякі особливості залежно від того, хто господар – чоловік, жінка або невелика сім’я.
Студія холостяка
Переваги студійного планування для чоловіка:
- Увечері все під рукою – телевізор, холодильник із пивом і мікрохвильовка з піцою.
- Вранці у кави менше шансів “втекти” 👍.
- У студії зручно розташовуватися компанією – досить просторо, і все під рукою .
- Різні круті технічні новинки підтримують брутальний дизайн інтер’єру – йдеться в даному випадку про посудомийні машини, сталеві або кам’яні стільниці, підсвічування, барну стійку тощо.

Студійне планування для чоловіка
Недоліки студійної кухні для однокімнатної квартири холостяка:
- Брудний посуд і сліди приготування їжі постійно нагадують про необхідність прибирання.
- Холодильник і посудомийка, як з’ясовується, гримлять.
- Крихти швидко розносяться по всій квартирі.
- Звичайна витяжка погано справляється з видаленням запахів, а потужна своїм шумом перекриває телевізор.

Приклад організації кухні в однокімнатній квартирі
Що переважить? Які переваги найпривабливіші і з якими недоліками легко змиритися – вирішувати вам. Ми ж нагадаємо про цікаві варіанти студійного планування, причому докладніше на прийомах ефектного дизайну кухні в однокімнатній квартирі-студії зупинимося трохи пізніше.
Студія для дівчини
Чим приваблива студія для дівчат:
- Квартира здається просторішою.
- Сучасне кухонне обладнання радує око.
- Можна підібрати кухонні аксесуари, які підтримують єдиний стиль дизайну інтер’єру.
- Зручно приймати гостей.

Студійне планування зробить однокімнатну квартиру просторішою
Приховані та явні недоліки студійного планування у квартирі дівчини:
- Запахи поширюються по всій квартирі. Необхідна потужна витяжка, але й вона іноді недостатньо ефективна.
- У кімнаті відсутнє відчуття приватності.
- Холодильник завжди поруч. Це важке випробування для тих, хто стежить за своєю фігурою.
- Навіть неголосне дзижчання обладнання порушує спокій.

Планування у квартирі для дівчини
Дивлячись на перелік недоліків можна посміхнутися, але насправді це дуже серйозні причини для того, щоб жінка зупинилася на варіанті планування однокімнатної квартири з ізольованою кухнею.
Студія для невеликої родини
Для молодої сім’ї однозначну перевагу має проєкт інтер’єру однокімнатної квартири з окремою кухнею. За необхідності вона перебирає на себе функції другої кімнати – робочого кабінету або міні-вітальні.

Кухня виконує функції міні-вітальні
Як ізолювати кухню у квартирі-студії?
Існують прийоми, що дозволяють пом’якшити недоліки студійної кухні в однокімнатній квартирі.
Скляні розсувні перегородки добре захищають кімнату від запахів. Матове скло створює відчуття приватності.

Скляні розсувні перегородки для зонування кухні
Непрозорі глухі перегородки дозволяють одному з членів сім’ї спокійно займатися на кухні своїми справами, не турбуючи інших світлом і незначним шумом. Звісно, про хорошу звукоізоляцію розсувних перегородок говорити не доводиться, але неголосні звуки, зокрема шум води і холодильника, що працює, не турбуватимуть сон того, хто вирішив прилягти раніше.
Непрозора перегородка для кухні в однокімнатній квартирі
Ще одна перевага непрозорих і напівпрозорих перегородок – візуальна ізоляція зони готування. Як наслідок – з’являється можливість відкласти миття і прибирання на той момент, коли гості розійдуться.
Нарешті, перегородки допомагають створити в студії затишний міський інтер’єр, в якому не буде видно типово кухонні аксесуари.
Планування та обладнання кухні в хрущовці: мистецтво приймати реальність
Завдання ергономічного і функціонального планування маленької кухні в типовій однокімнатній хрущовці вирішується набагато простіше, якщо вдається змиритися з тим, що на чотирьох квадратних метрах за жодних обставин не вдасться розмістити весь звичний кухонний комплект: широку зону готування, зберігання і обідню групу. Чимось доведеться пожертвувати. Які можуть бути варіанти?
Їдальня в кімнаті
Гарне рішення – винести обідню зону в кімнату. У кухні майже чарівним чином зможе розміститися все необхідне: повноцінний холодильник, плита, раковина, шафи і невелика, але достатня робоча поверхня.

Обідня зона у вітальні
Стіл у кімнаті може бути великим або зовсім мініатюрним. Поза обідом або вечерею він стане звичайним робочим столом, який у будь-якому разі необхідний. Проблема посиденьок із друзями вирішується якнайкраще. Єдине “але”: біганина з кухні до кімнати нікому не сподобається. Тому наступний лайфхак стосується дверей.
Перенесення дверей у кімнату і додаткова ніша
Якщо в кухні передбачені двері, що виходять у коридор, є сенс подумати про перенесення їх у бік кімнати. Технічно це вирішується просто: перегородка не несуча, а отже, за перепланування ніхто не оштрафує. Звісно, краще узгодити її відповідно до закону, особливо якщо квартиру планується коли-небудь продати.
Що це дає? По-перше, з’являється можливість перенести обідню групу в житлову кімнату і розвантажити простір кухні.

Перенесення обідньої зони дасть змогу розвантажити простір кухні
По-друге, у багатьох квартирах є можливість встановити нову перегородку не по лінії колишнього дверного отвору, а заглибившись у коридор. Таким чином, з’являється додаткова ніша, яку можна використовувати під холодильник або електропіч із витяжкою. Узгодження нової перегородки не зустріне заперечень, оскільки коридор – нежитлова зона, і за рахунок нього дозволяється розширювати кухню.

Перенесення дверей у кімнату
Які переваги дає перенесення дверей демонструють зручні планування кухні в однокімнатній хрущовці – вони представлені на фото.
Нестандартне оснащення
Вважається, що чим менша житлова площа, тим дорожче обходиться її облаштування. Звичайно, якщо в пріоритеті стоїть мінімізація витрат, можна заощадити на матеріалах і обладнанні. Однак для того, щоб домогтися максимального комфорту, доведеться йти на додаткові витрати.
На обмеженій площі кухні в однокімнатній хрущовці дорогий кожен сантиметр, тому меблі на замовлення в цьому разі – не розкіш. Меблі за індивідуальним проектом обійдуться дорожче, ніж купівля стандартних, але через маленькі розміри приміщення можна вкластися в розумні рамки бюджету.

Меблі за індивідуальним проектом ідеально впишуться в кухню
Значні витрати спричинить мініатюризація обладнання. Посудомийна машина заввишки 40 см, крихітна раковина і багатофункціональна піч (духовка-мікрохвильова піч-електрогриль) коштуватимуть помітно дорожче за стандартні, але в результаті ви отримаєте невелику, але ергономічну і повнофункціональну кухню.

Приклад невеликої повнофункціональної кухні
Щодо оздоблення фасадів необхідно зазначити таке: будь-який об’ємний декор або розпис на дверцятах чи фартусі, фурнітура, що виступає, в маленькій кухні недоречні – вони роблять її ще тіснішою. Перевагу треба віддавати гладким поверхням фасадів, втопленим або лаконічним ручкам, однотонним фартухам зі скіналі або дрібної плитки.

Віддайте перевагу гладким лаконічним фасадам
Кольорове рішення маленької кухні
Найочевидніший спосіб зробити кухню просторішою, повітрянішою – оформити її в білому кольорі. Тепер це не настільки безперечно. Дизайнери наполегливо пропагують насичені й темні відтінки палітри, що по-справжньому модно.
Темний колір свіжо і виразно звучить в інтер’єрі кухні в однокімнатній квартирі-хрущовці, але є закон, який порушувати не можна. Маленьке приміщення не терпить однотонного оздоблення. Саме контраст темного і світлого створює той об’єм, який візуально підкреслює наявність вільного простору.

Контраст темного і світлого створює необхідний об’єм
Контрасти необхідні навіть у білій кухні. Це можуть бути чорні рейлінги і фурнітура, темна ніша, виразна яскрава смужка на фартусі, нарешті, темно-зелена рослина на вікні або на навісній полиці.
Дизайн кухні в однокімнатній хрущовці
У якому стилі оформити кухню? Найлогічніше – в мінімалістичному. Ідеальним дизайном для хрущовок можна вважати продуманий до дрібниць, функціональний скандинавський і японський стиль. Одна з переваг мінімалізму – ідеальна організація систем зберігання і прагнення до вільних робочих поверхонь. Відсутність творчого хаосу на тісній кухні – безумовне благо.

Мінімалістичний дизайн кухні в однокімнатній квартирі
З цього не випливає, що для кухні маленької площі протипоказаний мальовничий стиль бохо, сентиментальний шеббі-шик або антикварно-футуристичний стімпанк. Однак, щоб екзотичний дизайн звучав переконливо, необхідний певний набір виразних засобів, типових аксесуарів, а в крихітній кухні в однокімнатній хрущовці не особливо розвернешся. Деяким дизайнерам подібні експерименти вдаються, але треба визнати – візуально кухня здається меншою, ніж могла б бути.
Дизайн інтер’єру великої кухні
Забудовники стали враховувати нові потреби і все частіше будують однокімнатні квартири з великою кухнею, яка від самого початку розрахована на повнокомплектне обладнання та розміщення комфортної їдальні зони. В однокімнатній квартирі кухня перебирає на себе функцію вітальні і, відповідно, до її оформлення підходять з усією відповідальністю.
У невеликій квартирі немає сенсу дробити простір на кімнати, оформлені в різних стилях і в неузгоджених палітрах. Якщо інтер’єр кухні однокімнатної квартири визначається дизайном житлової кімнати, то вдається уникнути візуального дисонансу.

Дизайн кухні має гармоніювати з основним простором квартири
Практично втілити цю ідею нескладно. Дотримуватися одного стилю простіше, ніж опрацьовувати два напрямки. Наведемо кілька лайфхаків, які спростять завдання.
Один із простих, але ефектних прийомів – копіювання в кухні виразних фрагментів оформлення житлової кімнати. Наприклад, якщо кімната обклеєна дизайнерськими шпалерами – на кухні ними можна обробити акцентну стіну в обідній зоні. Якщо в будинку присутні рустикальні дерев’яні меблі – на кухні для однокімнатної квартири той самий дизайн можуть мати стільці та навісні полиці.
Якщо зелені рослини прикрашають кімнату – нехай соковита зелень присутня і на кухні.

Кольорові акценти на кухні перегукуються з інтер’єром вітальні
Колірна палітра не зобов’язана в точності повторюватися, досить ввести її як акцент на загальному нейтральному тлі. До речі, використання одних і тих самих фарб і шпалер у кімнаті і на кухні в підсумку веде до економії на оздоблювальних матеріалах.
Сучасні стандарти дизайну інтер’єру наполягають на однотипному підлоговому покритті в кімнаті, передпокої та кухні, без порогів і видимих стиків.
Наприклад, підлога зі “зістарених” дерев’яних дощок на фото кухні у квартирі однокімнатній у стилі прованс продовжується в передпокої – це один із прийомів, що працюють на розширення приміщення.

Єдине підлогове покриття візуально розширює простір
Подібні вимоги поширюються на оздоблення стелі коридору, кімнати та кухні в однокімнатній квартирі – це стосується типу оздоблення (натяжна стеля, штукатурка) і декору (стельові плінтуси, розетки). Втім, дотримуватися цього правила нескладно, якщо приміщення оформляються в єдиному стилі.
Калейдоскоп прекрасних проектів
Якою ви хотіли б бачити свою кухню в однокімнатній квартирі – неповторною, вишуканою, зухвалою, функціональною, стерильною, розкутою? Остаточний вибір стилю залишається за господарем. Що б не проповідували модні дизайнери, тільки самі мешканці знають, у якій обстановці їм буде винятково комфортно поратися біля плити, снідати вранці, розмовляти вечорами.

Інтер’єр кухні в однокімнатній квартирі
Будемо раді, якщо наші поради допоможуть додати в інтер’єр стильні нотки, а фото кухні в однокімнатних квартирах, оформлених талановитими дизайнерами, надихнуть на розробку і втілення власного проєкту. Не забудьте поділитися своїми досягненнями!