Про своєрідність вітальні можна говорити багато. Можна називати цю кімнату візитною карткою будинку загалом, можна міркувати про її призначення зокрема, проте треба розуміти, що за всіма цими параметрами та затишною атмосферою стоїть виключно вдале планування вітальні.
Ось із цим аспектом ми й спробуємо досконально розібратися.
Вибір приміщення
Для кімнати такого функціоналу намагаються віддати найбільше приміщення у будинку. Як його оформити залежатиме від:
- Габаритів даного простору.
- Кількості вікон у ньому.
- Особливостей їх розташування.
- Наявність балкона.
- Наявність суміжних дверей.
Не менш важливо й те, які функції будуть покладатися на це приміщення. У кімнаті можуть:
- Збиратися на відпочинок домочадці.
- Проводиться вечірки та сімейні обіди.
- Працювати за умови, що в будинку немає кабінету.
- Розташувати гостей на нічліг.
Ось тепер, коли всі питання освітлені, можна зайнятися зонуванням. Щоб вам комфортніше працювалося, накидайте план кімнати на паперовому листі та спробуйте розподілити, що і де має бути.
Ідей градації вітальні може бути багато і всі їх варто зафіксувати у такому вигляді. Це дозволить вам, потім, переглянути всі варіанти, і вибрати з них, найбільш оптимальний, на вашу думку.
Погодьтеся, зробити вітальню затишною хочеться незалежно від її розмірів, тому не бійтеся неординарних рішень.
Експериментуйте, радьтеся з друзями, приміряйте дизайнерські знахідки, загалом, робіть все, щоб вітальня стала справді «обличчям» вашого будинку.
Планування вітальні
Правильно розпланувати простір вітальні – мало, потрібно вміло поєднувати виділені зони, щоб у кімнаті вийшла гармонійна атмосфера. Вона має легко трансформуватися відповідно до ситуації.
Якщо у вітальні зібралися домочадці на вечірні посиденьки, то їм комфортніше перебуватиме у заспокоєній обстановці, а ось до приходу гостей кімната має наповнитися урочистістю.
Досягти цього можна кількома способами.
Симбіоз приміщень
«Найчастіше прагнуть розширити просторове планування вітальні за рахунок її злиття з кухнею»
У малогабаритних квартирах усі приміщення мають скромні розміри. І тут є сенс об’єднати площі деяких із них.
Такий хід може стати панацеєю від тісноти, проте, перш ніж руйнувати стіни, що заважають, потрібно узгодити свої дії з БТІ та іншими дозвільними організаціями. Перепланування будь-якого масштабу допустиме лише з їхнього дозволу.
Найчастіше прагнуть розширити просторове планування вітальні за рахунок її злиття з кухнею. Робити це, звичайно, можна, але врахуйте, що вам доведеться обзавестися потужною витяжкою і організувати якісну вентиляцію простору, що вийшов.
Обов’язково відокремте зону приготування їжі від місця відпочинку, щоб у гостей не виникало почуття, що їх приймають на банальній кухні.
У такій обстановці можна посидіти з подругою, але для званої вечері – це вже моветон.
Найпростіше використовувати в зонуванні еркер. Ця сходинка дуже чітко розділить функціональні зони.
Підсилити ефект, що виробляється еркером, допоможе правильно організоване освітлення.
Хід, безумовно, хороший, проте наявність ступеня може стати причиною травм, якщо про неї забувати.
Просторова геометрія
Працюючи над плануванням вітальні, не можна відсунути на задній план її геометрію. Без урахування останньої, ви ніколи не розставите раціонально меблі. Наприклад, у квадратній кімнаті меблі можна поставити як симетрично, і асиметрично.
І тут важливі лише переваги власника, хоч і стилістичний аспект не можна ігнорувати. Якщо вітальня замислювалася в класичному стилі, залиште строгість її форм непохитними і обставте кімнату за всіма законами симетрії.
А ось у модерністський інтер’єр потрібно буде навпаки, вписати легку асиметрію.
Що ідентично для обох випадків, так це необхідність приділяти увагу використанню вільного простору. Розставляти предмети треба так, щоб вони не стискали пересування людей, що знаходяться в кімнаті.
Розміри меблевих предметів та кількість апаратури теж повинні бути у повній відповідності до габаритів вітальні. Напевно, мало кому буде незрозуміло, що малогабаритні меблі у великому просторі сприйматимуться неадекватно, і навпаки.
Планування витягнутої вітальні буде більш складним. Таку кімнату доведеться розбити щонайменше на дві частини:
- Їдальню.
- Куток відпочинку.
У першій частині може стати невеликий буфет або сервант, де будуть складені посуд, серветки, столові прилади, скатертини та столова група, що складається зі столу та стільців. У зону відпочинку ж можна придбати звичні для стандартних віталень меблі та цифрову техніку.
Щоб підкоригувати надто звужену геометрію кімнати, слід піти на невелику хитрість і всі об’єкти в ній розташувати навмисне асиметрично.
Цим легко відволікти увагу від не кращої архітектури та поселити у вітальні затишок. Відчуття завершеності простору принесе із собою кутові меблі. Розташуйте її квадратом, і «коридорний» настрій у вітальні більше ніколи не з’явиться.
Якщо планування вітальні передбачає організацію робочої зони, то виділіть для неї місце біля вікна.
Площі має вистачити для розміщення комп’ютера, полиць, етажерки або шафи, а також письмового столу.
Не допускайте помилок. Не слідуйте сліпо стандартам і не ставте меблі виключно лінійно, вздовж стін. Не варто зосереджувати її в якомусь одному місці, забиваючи, наприклад, кути.
Не нехтуйте цими порадами, і декор прямокутної вітальні неодмінно вийде виграшним.
Обставляємо маленьку вітальню
Зовсім інший підхід буде потрібний для оформлення маленької вітальні. Головним критеріям – затишку та комфорту, тут практично ніде розміститися, а отже треба подбати про раціональну обстановку.
Хоча обмежений простір і сильно стискує в діях, змушуючи враховувати кожен сантиметр, проте, в плануванні вітальні повинні з’явитися журнальний пересувний столик, кутовий диван, телевізійна панель і навісні шафи.
До боротьби за збільшення простору можуть бути залучені стелі, що відображають, і система освітлення.
Правильна організація останнього дозволить не залишити в тіні ні п’яди пощади. Зазвичай використовується системна комбінація із зонального та спрямованого освітлення.
Організуємо вітальню з каміном
Камін – чудовий декоративний елемент, який своєю утилітарністю дозволяє чітко та впевнено організувати простір.
Створення камінної зони вимагатиме певного простору, достатнього для комфортного сидіння перед осередком. В ідеалі безперешкодно грітися біля вогню та спостерігати за його грою повинні мати можливість не лише всі домочадці одночасно, а ще й присутні гості.
Вирішити таке завдання, встановивши крісла та навіть диван, все одно вдасться не повністю. Краще піти іншим шляхом і розкинути в прикамінній зоні пухнастий килим або шкіру великої тварини. На таких м’яких підстилках буде зручно проводити зимові вечори.
Планування такої вітальні можна виконати з двояким центруванням. У першому випадку основним елементом стане камін, біля якого буде організовано куточок відпочинку, у другому – телевізор, оточений двомісними диванами.
Взагалі, будь-які меблі, що з’являються в кімнаті з каміном, повинні бути з розряду багатофункціональними, а також просто пересуватися по її площі. Планування має бути схоже на театральні декорації, тоді вітальня щоразу сприйматиметься в новому ракурсі.
Нові рішення на старих площах
«Непогано закласти при плануванні вітальні куточок з фальш-каміном
Як часто нам у спадок дістаються квартирки у старих і не завжди добре спланованих будинках. Але навіть хрущовська архітектура може дозволити спланувати чудову кімнату для прийому гостей, головне правильно підійти до вирішення.
Оскільки площ буде явно недостатньо, знову-таки, буде порушено тему об’єднання їх із метрами зали чи кухні. Як це робиться, вище вже описувалося.
Ділити на зони приміщення раціональнішою буде барною стійкою. Природно, відповідно до цього кроку доведеться оформляти й решту простору.
Потрібно вибрати такий стиль інтер’єру, куди барна стійка вписалася б без проблем.
Непогано закласти при плануванні вітальні куточок із фальш-каміном. Це дасть їй загадковості та додатковий затишок.
Гостина на два вікна
Вітальня з двома вікнами безперечно світла і хороша в усіх відношеннях, проте її оформлення та меблювання може принести чимало додаткових клопотів.
Все залежатиме від типу розташування отворів. Вони можуть перебувати на одній зі стін, на протилежних поверхнях або взагалі займати суміжні. У якому б варіанті не були зроблені вікна, меблі в кімнаті повинні бути розставлені так, щоб до них можна було безперешкодно наближатися.
Планування вітальні такого типу завжди буде оригінальним.
У приватному будинку можна навіть вирішити, який вигляд і з якого вікна відкриватиметься.
Якщо у вас не з’являється раціональних ідей щодо облаштування вітальні такого типу – зневірятися не варто. Завжди є можливість запросити фахівця, який напевно підбере для вашого випадку кілька варіантів декору.
Ви можете відкоригувати ескіз на свій розсуд, додавши кімнаті індивідуальні особливості.
Погодьтеся, доповнювати та виправляти набагато простіше, ніж створювати проект з нуля.
Телевізор у вітальні
Сучасні способи облаштування простору не роблять телевізор об’єднуючим центром інтер’єру вітальнею, адже вона призначена насамперед для спілкування.
Ні, звичайно, в ній можна спільно переглянути передачу або серіал, але якщо це входить у ваші плани, тоді встановлюйте техніку так, щоб екран був добре видно всім присутнім.
М’які меблі
У плануванні вітальні м’яких меблів відводиться особлива роль, причому не формі предметів, а матеріалу їх оббивки.
Щоб привнести в кімнату ще більше тепла і зробити її неймовірно гостинною, купуйте дивани, затягнуті в:
- Шкіру.
- Велюр.
- Флок.
- Меблева бавовна.
В принципі підійде будь-який матеріал із підкреслено пухким переплетенням нитки.
Шафи для вітальні
Прекрасно, якщо шафи у вітальні матимуть відкриті полиці. На таких полицях можна розставити масу дрібничок на кшталт статуеток витонченої форми, фотографій в оригінальних рамках, декоративного годинника. Перед приходом гостей можуть з’явитися букетики милих квітів.
Картини у вітальні
Планування декору вітальні складно зробити завершеним, не додавши до інтер’єру картин. Це не обов’язково має бути панно на всю стіну. Цілком можливо, це буде добірка з невеликих репродукцій.
У разі картини можна розвісити групою, а чи не розподіляти їх у всіх вільним поверхням. Вийде своєрідна галерея.
Не зміцнюйте мальовничу красу під стелями, інакше в кімнаті з’явиться непотрібний офіціоз. Правильніше буде повісити репродукції так, щоб вони опинилися на рівні очей, тоді ваші гості зможуть розглянути їх у подробицях та отримати естетичну насолоду від перебування у вашій вітальні.
Висновок
Власнеручне планування вітальні – найоригінальніший спосіб розповісти про себе гостям та продемонструвати свій творчий початок.
Сьогодні тільки лінивий упустить таку можливість, тому що для декору приміщення такого роду практично нічого не доведеться робити з підручних матеріалів.
Все, що потрібно для оформлення, завжди знайдеться на полицях магазинів, так що дерзайте!
О, так, бо вибір кольору штор в вітальні – це справжній науковий проект, який вимагає глибоких знань і досліджень. Можливо, треба зробити презентацію PowerPoint про переваги і недоліки різних варіантів світлового розсіювання?
“Розмір вітальні не впливає на тепло зустрічі, але впливає на комфорт гостей.”
Чудова стаття! Планувальні нюанси вітальні розписані детально і зрозуміло. Цінна інформація для тих, хто хоче максимально ефективно організувати свій житловий простір. Рекомендую до прочитання!