Основні правила різних варіантів розміщення меблів на кухні

Кухня – це те місце в будинку чи квартирі, де всі домочадці проводять значну частину свого часу. Саме тут збирається вся родина за обіднім столом, тут господині творять кулінарні шедеври, тут ми п’ємо ранкову каву, слухаючи новини і плануючи день, що починається.

розставляємо меблі на кухні

розміщення меблів на кухні

Велику роль у створенні комфортного інтер’єру грає правильне розміщення меблів на кухні. Цьому потрібно приділити особливу увагу на етапі облаштування нового житла чи капітального ремонту.

розставляємо меблі на кухні

розміщення холодильника в ніші

Проект кухні з розміщенням меблів можна замовити професійному дизайнеру інтер’єрів, а можна скласти його самостійно. У цьому, якщо дати раду, немає нічого складного. Потрібно лише враховувати загальноприйняті правила розміщення меблів на кухні, розглянути всі можливі варіанти і вибрати оптимально з них.

У цій статті ми розповімо, якою повинна бути правильна розстановка меблів на кухні, як скласти проект, не припустившись помилок і розділити внутрішній простір на кілька функціональних зон. Ми розглянемо різні варіанти розміщення меблів на кухні будь-якої площі, обговоримо нюанси створення комфортного інтер’єру в умовах обмеженого простору – на 7 або 9 квадратних метрах.

Що має бути на домашній кухні?

розставляємо меблі на кухні

кухонні меблі та побутову техніку слід розміщувати так, щоб господині було максимально зручно готувати

Незалежно від того, чи збираєтеся ви щодня готувати на своїй домашній кухні обід із 3-4 страв та творити справжні кулінарні шедеври або плануєте обмежитися розігрівом напівфабрикатів, вам не обійтися без мінімального набору меблів та побутової техніки.

Для облаштування домашньої кухні вам знадобляться:

 • Модулі, розташовані на 1 та 4 рівнях (навісні та підлогові);
 • Робоча поверхня (стільниця);
 • Плита з духовкою;
 • Холодильник;
 • Мийка;
 • Витяжка;
 • Посудомийна машина.

розставляємо меблі на кухні

варіант розміщення раковини біля вікна

Якщо дозволяє місце, то оснастити домашню кухню можна барною стійкою, яка відмінно підходить для зонування внутрішнього простору, невеликим диваном, м’яким кухонним куточком або обіднім столом зі стільцями.

Нюанси для малогабаритних кухонь

Жителі малогабаритних квартир «хрущовської» споруди ставлять на кухні пральну машину, оскільки місце для неї у суміщеному санвузлі не передбачено. Правильне розміщення меблів у кухні – це те, що дозволить вам вмістити всі вищезгадані предмети, в тому числі і в умовах обмеженого внутрішнього простору.

Перше, що знадобиться – це проект розміщення меблів на кухні. Скласти його рекомендується ще до замовлення кухонних модулів та придбання побутової техніки.

Наявність проекту дозволить визначити максимальну кількість навісних та підлогових шафок, їх тип і розмір, довжину робочої стільниці, а також вдале місце розташування мийки, холодильника та плити, а за необхідності ще й посудомийної та пральної машини.

розставляємо меблі на кухні

в даному випадку порушено правило трикутника: раковина, газова плита та холодильник розміщені в один ряд

Типовий проект кухні з розміщенням меблів передбачає використання правила «трикутника». Його дотримання дозволить вам вільно переміщатися між меблями та технікою, виключить ризик ефекту нагромадження, забезпечить безперешкодний доступ до всіх шаф.

Основні правила розміщення кухонних шаф, столів та побутової техніки

розставляємо меблі на кухні

Г-подібне розміщення меблів на кухні

Самостійно складаючи проект кухні з розміщенням меблів, необхідно врахувати основні правила, якими керуються професійні дизайнери інтер’єрів. Через їх недотримання не вдасться запровадити навіть найвдаліший проект. Йдеться про оптимальне розміщення меблів на кухні. Отже:

 • Стільниця розташовується на висоті приблизно 85 см від рівня підлоги. Ця висота вважається оптимальною для господині середнього зросту.
 • Обідній стіл краще встановити як мінімум 90 см від робочої стільниці. Цього достатньо для забезпечення всім членам сім’ї можливості вільного пересування кухні. Його висота також має становити 85 см від рівня статі.
 • Плиту слід розміщувати щонайменше за 55 см від вікна, балкона або дверей для виключення ризику випадкового задування вогню протягом. Її небажано ставити до стіни, оскільки бризок жиру з розпеченої сковороди та інших забруднень уникнути не вийде.
 • Духовку не рекомендується ставити в кут. Це створить ефект захаращення кухні.
 • Біля варильної поверхні має бути розміщене все, що потрібно, щоб було під рукою під час приготування їжі. Але встановлювати поруч із нею висувні ящики не варто, краще віддати перевагу модулям.
 • Витяжку слід розмістити за 75 – 85 см від плити, залежно від зростання людини. Чим більший цей показник, тим потужніша потрібна модель. Цього вимагають правила розміщення меблів у вітальні.
 • Мийку для домашньої кухні слід вибирати глибоку, оскільки мити в ній має бути різний посуд, включаючи високі каструлі та інші ємності великого об’єму. Добре, якщо вона оснащена буде довгим регульованим змішувачем.
 • Кращим місцем для розміщення посудомийної машини буде біля миття. Це забезпечить її легке підключення до водопровідної труби та каналізаційного стоку. Але поруч має бути електророзетка. Підключати до електромережі посудомийну машину, використовуючи перенесення, заборонено.
 • Холодильник найкраще розмістити в кутку, але за умови вільного відкриття його дверей.
 • Пральну машину на кухні традиційно розташовують під робочою стільницею поруч із шафкою для посуду та висувними полицями.

розставляємо меблі на кухні

півострівна кухня

Розміщення кухонних меблів на різних рівнях

Оптимальне розміщення меблів на кухні вимагає розміщення предметів інтер’єру так, щоб вони не захаращували внутрішній простір, не перешкоджали вільному пересуванню і знаходилися в строго відведених для них місцях. Кухонні меблі в сучасних інтер’єрах розташовуються, як правило, на 4 рівнях висоти:

 • 1 рівень. На висоті до 40 см від рівня підлоги встановлюються підлогові кухонні шафки, що відрізняються підвищеною місткістю за рахунок глибокого об’єму полиць та висувних ящиків, а також великогабаритна побутова техніка – посудомийна та пральна машина, духова шафа.
 • 2 рівень. Він знаходиться на висоті від 40 до 80 см від рівня підлоги і представлений різноманітними полицями і висувними ящиками, призначеними для зберігання кухонного начиння, що часто використовується, а також відсіками для дрібної побутової техніки – м’ясорубки, кухонного комбайна, блендера, міксера і т.д. /li>
 • 3 рівень. На висоті від 80 до 190 см встановлюються різноманітні кухонні модулі, призначені для розміщення посуду та побутової техніки, що часто використовується – плити, мікрохвильові печі, мультиварки, електрочайника.
 • 4 рівень. На висоті понад 190 см від рівня підлоги розташовуються навісні кухонні шафки для зберігання рідкого посуду та інших кухонних предметів.

розставляємо меблі на кухні

лінійне розташування кухонних шаф

Чотирирівневе розміщення меблів на кухні дозволяє грамотно задіяти весь внутрішній простір, залишити в приміщення достатньо для безперешкодного пересування вільного місця і прибрати з робочої поверхні все кухонне начиння.

Функціональне розміщення меблів та побутової техніки

розставляємо меблі на кухні

холодильник, посудомийна раковина та газова плита розміщені в кроковій доступності один від одного

Вдалі фото розміщення меблів на кухні можна знайти в інтернеті. Але не поспішайте перший варіант, що сподобався, впроваджувати в життя. Справа в тому, що вибирати проект розміщення меблів на кухні рекомендується залежно від:

 • Загальна площа приміщення;
 • Архітектурне планування кухні;
 • Особливості вже придбаної побутової техніки;
 • Місце підведення комунікацій та розташування розеток;
 • Кількості домочадців і т.д.

розставляємо меблі на кухні

розміщення меблів у малогабаритній кухні

Найважливіше при розміщенні в кухні меблів – це її максимальна функціональність. Господиня повинна мати можливість одночасно стежити за всіма процесами, що проходять на кухні – нарізкою, миттям, варінням, жаркою, запіканням і т.д.

Від миття до робочої стільниці та від плити до холодильника має бути лише кілька кроків. В іншому випадку можна говорити про те, що варіант розміщення кухонних меблів обраний неправильно. Кухня не має достатнього функціоналу для того, щоб полегшити процес готування.

Як правильно організувати внутрішній простір, вибравши найкращий варіант розміщення меблів на кухні, розповімо в наступному розділі.

Особливості правильної організації кухонного простору

розставляємо меблі на кухні

острівний варіант розміщення меблів

Правильна розстановка меблів на кухні дозволяє використовувати весь її внутрішній простір економно та раціонально, причому без ефекту нагромадження та зі збереженням достатнього місця для вільного пересування.

Сучасні виробники кухонних меблів пропонують величезний вибір підлогових та настінних шафок, полиць та модулів, призначених для зберігання посуду, дрібної побутової техніки та іншого кухонного начиння, яке потрібне для приготування їжі.

Професійні дизайнери інтер’єрів дають наступні рекомендації щодо оптимального розміщення кухонних шаф:

 • Не розміщувати шафи та модулі з дверцятами в кутах кімнати, їх складно буде відкривати і тому доступ у їхні надра буде обмежений.
 • Між крайнім ящиком і стіною має залишатися щонайменше 5 см вільного простору. Воно може знадобитися для проведення труб та інших інженерних комунікацій.
 • Відстань між зоною прийому та зоною приготування їжі повинна бути не менше 90 см.
 • Відстань між двома паралельними лінійками на П-подібній кухні не повинна бути меншою за 120 см.
 • Навісні шафи повинні розташовуватися виключно над робочою поверхнею на відстані від 50 см до 70 см від неї;
 • Витяжку слід розташовувати на відстані 65 см від електричної плити та 75 см від газової поверхні.

розставляємо меблі на кухні

біля вікна можна розташувати невеликий кутовий кухонний диван

Цими правилами слід керуватися не тільки при розміщенні меблів у маленькій кухні. Актуальними вони будуть при плануванні інтер’єру просторого кухонного приміщення великого заміського будинку чи котеджу.

Вдалі варіанти розташування кухонних диванів

На особливу увагу заслуговує розміщення меблів у вітальні кухні. Для зонування її внутрішнього простору найчастіше використовують прямі та кутові дивани. Ці функціональні предмети меблів чудово підходять для поділу зони відпочинку та місця приготування їжі.

розставляємо меблі на кухні

на маленькій площі можна розмістити найнеобхідніше: раковину та мийку, а навпаки розташувати невеликий острів

Прямий диван можна розташувати в одну лінію з обіднім столом і використовувати його як додаткові посадкові місця при прийомі гостей. Вибирати рекомендується практична і проста модель зі шкіряною або тканинною оббивкою, яка легко чиститься, не набирає неприємного запаху і є стійкою до пошкоджень.

Кутові дивани, як можна здогадатися, встановлюються в кутку, чим непогано економлять дорогоцінні квадратні метри внутрішнього простору кухні-вітальні. Поруч із таким диваном теж можна поставити обідній стіл. Цей варіант хороший для тих сімей, які звикли проводити разом багато часу, граючи в настільні ігри, переглядаючи ТБ або просто спілкуючись за чашкою чаю.

Якою б не була розстановка меблів у маленькій кухні, пам’ятайте, що ширина трьох основних її робочих зон – робочої стільниці, варильної поверхні та миття не повинна бути менше 60 см. Це зробить їх зручними та функціональними. І тепер важлива порада всім досвідченим і молодим господаркам – постарайтеся не завантажувати робочу поверхню кухонним начинням та дрібною побутовою технікою. Складаючи проект кухні з розміщенням меблів, подбайте про те, щоб вони мали своє місце.

Правило «трикутника» та його роль у розміщенні меблів та побутової техніки на домашній кухні

розставляємо меблі на кухні

П-подібне розміщення меблів на довгій та вузькій кухні

При розміщенні меблів на кухні професійні дизайнери рекомендують дотримуватися правил трикутника. Потрібно це для створення комфортної обстановки на кухні. Вершинами трикутника є:

 • Плита;
 • Мийка;
 • Робоча поверхня.

Відстань між ними має бути в межах 1,2 – 2,7 метра. Дотримуватись правила трикутника рекомендується при розробці проекту кухні з розміщенням меблів, незалежно від її планування, квадратури та місць підведення інженерних комунікацій.

Стандартні варіанти розміщення кухонних меблів

розставляємо меблі на кухні

розміщення стільниці вбудованої в кухонний острів для економії простору

Найчастіше при оформленні кухонного інтер’єру використовують стандартні варіанти розміщення кухонних меблів:

 • Кутовий;
 • П-подібний;
 • G-подібний;
 • Лінійний;
 • Острівний;
 • Півострівний.

розставляємо меблі на кухні

Г-подібне розміщення стільниці підходить у тому випадку, коли двері на кухню розташовані в кутку

Фото розміщення меблів на кухні в різних варіантах можна знайти в інтернеті. Оптимальною буде кутова розстановка меблів у маленькій кухні, площа якої не перевищує 10 кв. Навісні та підлогові шафки розташовуються вздовж стін та використовується Г-подібна стільниця.

П-подібне розміщення в кухні меблів доцільне тоді, коли обідній стіл стоїть в іншій кімнаті.

Те саме стосується G-подібного варіанту, який використовується у випадку, якщо двері до кухні розташовуються в кутку.

Лінійні варіанти розміщення кухонних меблів використовуються в квартирах-студіях або в кухнях, поєднаних із вітальнями. Всі меблі та побутова техніка розташовуються вздовж однієї стіни. Острівні та півострівні варіанти хороші для просторих за площею кухонь. Всі вищеперелічені типи вимагають дотримання загальних правил розміщення меблів на кухні та максимально допустимих відстаней між ними.

Розташування на кухні техніки та додаткових елементів

розставляємо меблі на кухні

при розміщенні меблів в один ряд можна поставити великий обідній стіл

Оптимальна розстановка меблів на кухні зробить її зручною та функціональною, але за умови правильного розміщення побутової техніки та додаткових елементів. Йдеться про розташування:

 • Плити, які не повинні стояти біля дверей або біля вікна;
 • Мийки, розміщувати які рекомендується в безпосередній близькості до каналізаційного стоку;
 • Посудомийної машини і т.д.

розставляємо меблі на кухні

П-подібне розташування кухонних меблів

А також про розміщення додаткових елементів, що додають кухні функціоналу. Якщо дозволяє площа, то правильне розміщення меблів на кухні доповнить:

 • Невеликий стелаж, призначений для зберігання посуду для урочистих випадків;
 • Рейлінг для кухонного начиння, розмістити які рекомендується між робочою поверхнею та навісними шафками;
 • Барна стійка, що бере участь у розміщенні меблів у кухні вітальні і т.д.

розставляємо меблі на кухні

кутовий варіант розміщення меблів на кухні

Все це повинен включати робочий проект кухні з розміщенням меблів, яким потрібно керуватися при оформленні загального інтер’єру. Докладніше про його розробку розповість наступний розділ.

Складання проекту розміщення меблів на кухні

розставляємо меблі на кухні

важливо не тільки грамотно розставити меблі, але й правильно підібрати освітлення

Спочатку слід підібрати найбільш вдалі фото розміщення меблів на кухні. Це дозволить сформувати загальну ідею того, яким має бути спільний інтер’єр. Який би варіант розміщення меблів на кухні ви не вибрали, при розробці проекту потрібно керуватися такими принципами:

 • Поділом внутрішнього простору на кілька функціональних зон;
 • Економія місця;
 • Залучення простору в глухих кутах і під стелею;
 • Використання 4 рівнів розміщення меблів та побутової техніки;
 • Дотримання основних правил розміщення меблів на кухні.

розставляємо меблі на кухні

Г-подібне розміщення меблів дозволить заощадити квадратні сантимери

Крім того, потрібно враховувати й архітектурні особливості кухонного приміщення. Маленька кухня не дасть розгорнутися польоту дизайнерської фантазії, тому вибирати потрібно один із стандартних варіантів розміщення меблів. У великому за площею кухонному приміщенні обов’язково слід дотримуватися правила «трикутника». Для кухні-пеналу, які ще залишилися в старих панельних будинках, потрібно вибирати лінійне розміщення меблів.

Все це дозволить вам самостійно розробити вдалий проект розміщення меблів на кухні і відразу впровадити його в життя.

Ваше кухонне приміщення стане просторим, зручним та функціональним. У ньому буде приємно перебувати не лише господині, а й решті членів сім’ї.

Оцініть цю публікацію

Одна думка про “Основні правила різних варіантів розміщення меблів на кухні

 1. Avatar of Суавль
  Суавль :

  Автор детально описує різні способи розміщення меблів на кухні, намагаючись надати читачеві корисні поради для оптимізації простору та створення комфортного та функціонального середовища.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookie, щоб запропонувати вам кращий досвід перегляду. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.