Запитуючи, як вибрати кухню, слід продумати все до найдрібніших тонкощів, можливо, не завадить звернутися за допомогою до дизайнера, адже на цьому нелегкому шляху доведеться зробити кілька серйозних кроків.
Крок перший: розробка проекту кухні
Перше – це точні розміри кухні. Як правило, кухонний простір рідко буває великим, і хочеться, щоб кожен сантиметр був задіяний з користю. Після того, як будуть зняті мірки з усіх стін, бажано в масштабі накреслити приміщення і починати розробку проекту кухні, маючи меблі, мийку та побутові прилади з найбільш раціональної точки зору.
Професіонали у сфері кухарського мистецтва пропонують розміщувати кухонне обладнання у послідовності дій при готуванні: холодильник, обробна поверхня, мийка, стіл для нарізування продуктів, плита. При розробці проекту кухні слід дотримуватися відстані між робочими зонами для найбільш комфортної роботи, вона повинна бути не більше двох витягнутих рук.
Види планування кухні
Дизайнери виділяють п’ять варіантів планування кухонного приміщення:
- L-подібна;
- лінійна;
- Г-подібна;
- П-подібна;
- острівна.
Класичним і найбільш функціональним варіантом для квадратних приміщень вважається L-подібне планування кухні, що зберігає можливість вільного пересування по робочому трикутнику кухонних зон: миття, зберігання та приготування.
У вузькі приміщення ідеально вписується лінійне розташування. Під стільницею гарнітура розміщується вбудована техніка, що допомагає заощаджувати простір. Раціональним буде таке розташування робочих зон: з обох боків від розміщеної в центрі довгої стіни мийки монтуються обробні столи, по краях яких ставляться холодильник та плита. У невеликих приміщеннях для звільнення проходу на протилежний бік монтується розкладний обідній стіл та розставляються інші меблі для кухні.
Витягнутість приміщення добре приховується дворядним або Г-подібним розміщенням меблів та побутової техніки. Як варіант, з одного боку ставиться холодильник та раковина, з іншого – плита та робочий стіл. Це планування має один мінус – немає можливості чітко виділити зону їдальні.
Для просторого приміщення підійде П-подібне планування кухні, при якому всі предмети шикуються вздовж трьох стін. Вона дозволяє розмістити достатню кількість місць для зберігання запасів продуктів і приладів.
Дуже цікавими та популярними сьогодні є кухні – острови. У великих приміщеннях у середину виносять стіл із раковиною, плитою або стійкою бару. Яку кухню краще вибрати цілком залежить від вашого бажання, фантазії та можливостей.
При створенні проекту для кухні особлива увага приділяється ергономічності та комфортності, на приготування їжі має витрачатися мінімальна кількість часу, тому необхідно, щоб композиція була зручною в експлуатації.
Крок другий: визначаємо стиль кухонного приміщення
Як і будь-яке приміщення, кухонне приміщення необхідно оформити в єдиному стилі. Фотографії в інтернеті, пропозиції стильового оформлення кухні в меблевих магазинах, у дизайнерських каталогах демонструють, які бувають стилі кухні, представляють різноманітні моделі, колірні рішення та фактури.
Класична кухня
Класика не виходить із моди і не стариться, тому класичне оформлення кухонного приміщення найпопулярніше у сучасному житловому фонді. Це гарні кухні, часто з чистого дерева, масивні, оздоблені різьбленням і досить дорогі. У маленькій кухні такі меблі виглядати не будуть, а ось для високого об’ємного приміщення з великими вікнами це ідеальний варіант, що надає солідності, спокою та величі атмосфері. Така кухня буде улюбленим місцем для всіх домочадців.
Кухня у стилі модерн
Кухні в модерністському стилі вибирають успішні впевнені в собі городяни, що ставлять на чільне місце зручність. За основу в цьому напрямку береться зручність, комфорт, до тонкощів продумане розташування робочої та столової зон. Спокійна кольорова гама, відсутність дрібниць, багатофункціональні меблі, вбудована техніка, багато світла та відкритий простір характеризують кухні у стилі модерн.
Сільський стиль кантрі
Цей стиль поєднує функціональність та зручність оформлення кухонного приміщення з чарівною простотою, легким художнім безладом, домашнім затишком. Побутова техніка захована за дерев’яними фасадами, часто використовують плетені меблі, текстильне оформлення, санітарно-технічне обладнання декороване під латунь.
Кухня хай-тек
Стриманість строгих ліній, скло та метал, фарбовані хромовані меблеві фасади, останні моделі побутової техніки докорінно відрізняють високотехнологічну кухню від приміщення у сільському стилі. На столах і полицях не місце дрібничкам, ніякого захаращення простору, кухня має бути просторою, світлою та зручною для господині.
Зі стилем кухонного приміщення визначилися? Ідемо далі. На порядку денному вибір кольорового оформлення та освітлення кухні.
Крок третій: колір кухонного простору
Вирішення проблеми, як вибрати колір кухні, в якій кольоровій гамі оформити приміщення відіграє важливу роль, адже від основного кольору кухонного простору залежить загальне враження інтер’єру. До того ж він впливає як на душевний настрій, а й бажання приймати їжу. Блакитний колір додає приміщенню свіжості, зелений – умиротворення та гармонії, помаранчевий піднімає настрій та апетит. Покращує апетит та червоний колір, зворотний ефект дає синій та його відтінки.
Монохром на кухні
Монохромні поєднання набули великої популярності в інтер’єрі кухні. При оформленні застосовують лише один колір, розбавляючи його різними відтінками. Відмінним рішенням будуть не лише чорно-білі кольори, а й сірі тони. Зонованийе приміщення досягається за допомогою відтінків, яскраві аксесуари розбавляють інтер’єр, роблячи його менш нудним. Монохромні інтер’єри дають можливість експериментувати зі стилями, в результаті чого може вийти оригінально оформлене приміщення, дороге та аристократичне.
Кухні на контрасті
Колірна схема кухонного простору в даному випадку ґрунтується на застосуванні протилежних відтінків. На контрасті ґрунтується більшість інтер’єрних стилів. Цікавими є поєднання кольорів:
- білий із чорним;
- помаранчевий із синім;
- зелений з червоним;
- жовтий з фіолетовим.
Застосовувати контрасти в інтер’єрі кухні потрібно помірно, краще їх використовувати на фасадах. Щоб надто насичені поєднання не викликали роздратування та дискомфорт, можна скористатися хитрим прийомом: розставити аксесуари контрастного кольору, які будь-якої миті можна легко та без особливих витрат замінити. Недорогим буде варіант заміни обридлого інтер’єру використання пластикових фасадів, які також просто замінюються на нові.
Кухні в одному тоні
Оптимальним варіантом для однотонного інтер’єру є світлі пастельні тони. Такі інтер’єри здаються нудними, але при використанні правильно розставлених акцентів він виглядатиме не гірше за контрастні поєднання. Виразності додадуть однотонному кухонному простору різнофактурні поверхні. У цьому випадку все залежить від фантазії та можливостей власника квартири.
Суміжні тони в інтер’єрі
Кольори, що знаходяться по сусідству у спектрі, дають дуже органічне та приємне для очей поєднання. Цікаво виглядають жовтий із помаранчевим, фіолетовий із синім. Подібні з’єднання відтінків можливі навіть у невеликих кухнях та у будь-якому інтер’єрному напрямку. Забарвлення дерев’яного фасаду або використання пластику допоможе при необхідності легко змінити інтер’єр.
Основні прийоми, які використовуються при підборі кольорової гами кухні, допоможуть визначитися з питанням, як вибрати колір кухонних меблів:
- фасади вибираються світліші підлоги, але темніші за стіни;
підлогове покриття має бути на кілька тонів темнішим за стелю;
- використовуються три основні кольори у приблизному співвідношенні 6:3:1 з переважанням відтінків світлої палітри;
- оббивка та фасади повинні бути в контрасті зі стінами (яскраві стіни та спокійні відтінки фасадів або експресія кольору меблів та нейтральне тло);
- фартух і стільницю не рекомендується виконуватить в одному тоні з фасадами;
- контрастні поєднання додадуть унікальності навіть маленьким кухням, де темні відтінки небажані.
Ці нескладні прийоми допоможуть створити ексклюзивний інтер’єр у кухонному приміщенні будь-якого розміру, зробивши його комфортним, стильним та затишним.
Крок четвертий: освітлення кухні
Але навіть вдало підібране рішення кольору кухні може виглядати непоказно при поганому освітленні. Тьмяне світло навіть приголомшливий колір перетворює на похмурий і непривабливий. Темні тони на кухні доречні лише при правильно розміщених світильниках, а яскраві та нейтральні вимагають додаткового освітлення. Кухня повинна мати три рівні освітлення: над робочим столом, в обідній зоні та загальне верхнє освітлення.
Світло для робочого столу
Робоча поверхня вимагає найкращого освітлення, тому тут необхідне локальне підсвічування. Ідеально підійдуть для цієї мети накладні світильники, що монтуються на нижню частину шаф.
Вони чудово освітлюють обробний стіл, роблю кухню зручною, затишною та безпечною. Таке підсвічування являє собою круглі світильники або подовжені лампи з корпусом із пластику, що захищає лампи від пари, вологи та жирового нальоту. Як альтернативу можна застосовувати світлодіодні стрічки, що дають до того ж ефектне підсвічування різних кольорів.
Оригінальним способом освітлення робочого столу будуть полички, що світяться зсередини, або скляний низ навісних шафок. Цікавим варіантом є і кухонний фартух, в який вмонтовано світлодіодне підсвічування.
Освітлення обідньої зони
Обідній стіл теж має бути достатньо освітлений. Для цього можна скористатися різними варіантами.
Найпопулярнішим способом зараз є оригінальний підвісний світильник, оформлений абажуром або плафоном. Він розташований прямо над центром обідньої зони, причому ідеальним рішенням в даному випадку буде наявність механізму, що регулює довжину підвісного шнура. Середня відстань від лампочки до столу має бути в межах півтора метра. Якщо підняти світильник вище, приміщення стане яскравим та урочистим, спустити нижче до столу, більш затишним, м’яким та домашнім. Світильники бажано брати матові, що м’яко розсіюють світло. Інакше він різатиме очі тим, хто сидить за столом. Не рекомендується купувати на кухню тканинний абажур. Чистити його досить складно, а забруднюється він, навіть за відмінної витяжки досить швидко. Більш практичними будуть пластикові або скляні плафони.
Інший спосіб підсвітити обідній стіл – використання кількох невеликих плафонів. Для стандартних столів цілком достатньо 2-3 таких світильників. Розмістити їх можна різними варіантами: однією купкою або по центральній лінії на рівній відстані один від одного. Над круглим та квадратним столом достатньо одного світильника у центрі, якщо модель столу подовженаабо їм служить барна стійка, то ідеальним варіантом будуть два-три підвіси, що рівномірно висвітлюють обідній стіл.
Для освітлення столу, присунутого до стіни, можна використовувати бра, світло яких спрямоване вниз. Цей спосіб не дуже вдалий, тому що не завжди доречний у стильовому плані, висвітлює лише частину стільниці, і дуже розсіює світло.
Освітлення їдальні можна непогано оформити за допомогою шинної системи або підвісної гіпсокартонної конструкції із вбудованими точковими світильниками. Такий модуль може зіграти роль елемента, що поділяє на зони кухонний простір. Світильники можуть бути вбудовані і в козирок із меблевого ламінованого ДСП або МДФ.
Верхнє світло для кухні
Загальне освітлення кухні слід планувати рівномірним, максимально нейтральним. Усі варіанти підсвічування можуть використовуватись частково або одночасно. Для базового освітлення приміщення ідеально підійдуть вбудовані в стелю точкові світильники, люстра, світлодіодна стрічка, підвісний світильник.
При розробці проекту освітлювальної системи кухні постарайтеся зробити так, щоб зональне освітлення включалося частинами. Крім зручності в користуванні, це допоможе заощаджувати електрику, включаючи рівно стільки світла, скільки потрібно зараз.
Крок п’ятий: матеріали для кухні
Питання, з якого матеріалу вибрати кухню, набагато серйозніше, ніж спочатку. Якщо для вітальні чи спальні вибір інтер’єрних матеріалів залежить тільки від смаку та бажання господаря, то оформлення кухонного приміщення потребує особливого підходу, оскільки не всі матеріали витримають підвищену вологість, вплив пари та перепади температур.
Матеріали для фасадів
Особою кухні є фасад, що визначає дизайн кухонних меблів, загальний стильовий напрямок приміщення. Кількість матеріалів, що використовуються для корпусу та фасаду меблів величезна. Фасади меблів із ДСП та МДФ покривають плівкою, ламінують або фарбують емаллю.
Випускають фасади з алюмінієвого профілю або рамкові декоровані склом або пластиком. Перш ніж вибрати матеріали для кухні, необхідно оцінити всі їхні майна та недоліки.
Натуральне дерево, покрите водовідштовхуючим складом, ідеально підходить для кухонних меблів, вироби з нього міцні, стійкі до деформації, розраховані на тривалий термін служби. При правильному та дбайливому догляді вони служать десятиліттями, лише трохи змінюючись під впливом сонячних променів. Це не дуже пластичний матеріал, тому створити вигнуті хвилясті лінії з натурального дерева не вийде. Зате оформлення в класичному стилі надасть респектабельності та солідності кухонному інтер’єру.
Мультиплекс – більш бюджетний матеріал, за екологічними властивостями аналогічний натуральному дереву. Він складається із склеєних смужок дерев різних порід, стійкий до вологи, високих температур, потоків пари.
Набагато нижче за вартістю, але ппро характеристики теж підходящий матеріал для кухні – МДФ. Цей матеріал складається із спресованої деревної стружки, просоченої спеціальними смоляними складами, що надають особливої міцності та вологостійкості. За стійкістю до деформації та міцності МДФ перевершує деякі сорти деревини. Його пластичність дозволяє створювати оригінальні форми фасадів, використовувати різноманітні види покриттів. Найбільш довговічним покриттям є пластик, який легко доглядати. Вкрита фарбою МДФ виглядає набагато цікавіше, ніж вкрита плівкою, але й коштує трохи дорожче. Плівка теж має недолік – згодом вона може відшаровуватися, особливо в місцях, що піддаються впливу води та високої температури.
Найнижчий за ціною, але менш довговічний та екологічний матеріал – ДСП. Низькі сорти цього матеріалу легко розмокають у вологому середовищі, деформуються, тому купуючи кухню з ДСП, треба бути готовим до того, що через кілька років корпус доведеться замінити.
Матеріали стільниці
Найчастіше піддається хімічному та фізичному впливу стільниця кухні, тому при виборі матеріалу слід насамперед звертати увагу на практичність.
Натуральний камінь – благородний матеріал, гарний, респектабельний, служить практично вічно. Однак у нього є одна особливість, він дуже тендітний і при сильному ударі можуть утворитися сколи. Постійний контакт із продуктами та хімічними речовинами можуть змінити колір, особливо біля каменю світлих тонів. Цих мінусів не має штучний камінь, що є сумішшю кам’яної крихти з екологічно безпечними смолами. На вигляд він нітрохи не поступається натуральним породам каменю, але більш стійкий до різноманітних зовнішніх впливів.
Сталь – найбільш підходящий матеріал для стільниць кухонних приміщень у стилі хай-тек. Робочі поверхні зі сталі легко миються, не бояться води, вогню, дуже міцні і добре виглядають.
Ламінат для стільниць набагато бюджетніший за столи з каменю і сталі, хоча за міцністю практично їм не поступається. Ламіновані поверхні легко очищаються, витримують високі температури, мають великий вибір відтінків. Ці характеристики відносяться лише до високоякісних ламінатів, недорогі швидко деформуються та втрачають привабливість.
Натуральне дерево – найкрасивіший матеріал для стільниць, що надає тепло, затишок, приємну атмосферу кухонному простору. Для підтримки дерев’яних стільниць у відмінному стані слід регулярно обробляти їх спеціальними масляними складами, що створюють водовідштовхувальне покриття.
Кухонні аксесуари
Фасади і корпус меблевого гарнітура це лише картинка, форма, за якою ховається головний вміст, начинка кухні, її внутрішні складові, які повинні бути зручними, практичними, ергономічними.
Найпопулярніший кухонний аксесуар – ящики, пристрій яких настільки різноманітний, що можна написати окремий трактат. Ящики можуть мати подвійне дно, килимки з гуми, що знімаються, містити лінійні і вертикальні роздільники, комплектуватися пластиковими і дерев’яними лотками для зберігання столових приладів.
При виборі миття слід віддати перевагу виробам із нержавіючої сталі округлої форми. Такі раковини виглядають естетично, зручні при використанні. Встановлена в кутку мийка значно економить кухонний простір. Посудну сушарку краще розмістити прямо над мийкою або на відстані витягнутої руки від неї.
Зручними і дуже практичними для приготування їжі вважаються висувні робочі поверхні, столики, що викочуються. Кутові шафки часто комплектуються висувними елементами, що обертаються, які економлять кутовий простір кухонних секцій.
Деякі виробники монтують у такі шафи полицю, що обертається, з контейнерами під різні види сміття.
Майже всі заводи встановлюють окремі полиці зі спеціальними гніздами для зберігання пляшок.
Сучасні кухні немислимі без поручнів та релінгів, закріплених на стіні. Вони дозволяють завжди мати під рукою необхідні дрібні предмети кухонного начиння. Стійка бару часто прикрашається металевим жердиною з поличками, що обертаються.
На особливу увагу заслуговують вітрини з вмонтованими розетками та підсвічуванням, спеціальні ніші для невеликих побутових приладів: тостерів, блендерів, кавоварок.
Фурнітура кухні
Дрібна, але досить важлива та помітна у вигляді кухні деталь – це фурнітура, що повністю змінює інтер’єр кухонного приміщення. Як і всі інші частини кухні, ручки мають бути ергономічними, красивими та практичними. Найзручнішою вважається форма ручок у вигляді скоби або П-подібна.
Для сільських стилів кантрі, прованс використовуються ручки – кнопки менш зручні, але повністю вливаються в стильовий простір.
Сучасні кухонні шафи часто монтуються без ручок, оскільки вся фурнітура захована всередині. Дверцята відкриваються натисканням на поверхню шафи.
Слід зацікавитися механізмом «доводчик ходу», який встановлюється на дверцята, ящики та інші ковзні елементи. Механізм дозволяє останні сантиметри руху, що закриває, проробляти повільно і плавно, що запобігає гучним хлопкам дверцятами. Для зручності догляду за фасадними елементами на них іноді встановлюють петлі, що розстібаються. За допомогою їх можна зняти або повернути на 180 градусів, щоб без проблем прибрати пил і забруднення в поверхні.
Існує безліч інших аксесуарів, які полегшують роботу на кухні. Варто лише пам’ятати, що встановлення кожного з них, навіть найменшого, буде подорожчати загальну вартість кухні. Дрібниці вирішують багато, але саме вони іноді є основною причиною надбавок у ціні: чим більше в гарнітурі деталей, тобто полиць, ящиків, скляних та дзеркальних елементів декору, тим вищою буде підсумкова сума.
Крок шостий: вибір моделей кухонних меблів
Питання, як вибрати меблі для кухні, зовсім не пусте. Більшість часу практично кожна сім’я проводить на кухні: готування, прийоми їжі, посиденьки за чашкою ранкової кави, вечірнє чаювання, прийоми гостей. Тому кухонні меблі повинні бути в першу чергу зручними, функціональними, і при цьому органічно вписуються в стильову спрямованість простору. Особливо важливо правильно підібрати меблі для невеликих кухонних приміщень, тому що все необхідне має вписатися так, щоб залишалося вільне місце для переміщення. Проте нерозв’язних завдань немає, у будь-якій ситуації можна знайти оптимальний варіант вирішення проблеми.
Призначення меблів у кухні
Перше, що необхідно зробити, визначити, для чого потрібні меблі у вашій кухні. У кожній родині кухня використовується по-різному. Тим, хто не любить готувати чи не має на це вільного часу, кухня служить більше для прикраси квартири. У цьому випадку ідеальним буде мінімальний набір найнеобхідніших меблів.
Якщо господиня любить радувати сім’ю новими смачними стравами, їй знадобиться велика кількість систем для зберігання продуктів, кухонних приладів. Потрібно лише ретельно продумати розміщення меблевих шаф та столів щодо комунікацій.
Кухня, яка часто використовується як приміщення для їди, повинна мати велику обідню зону. По можливості її слід візуально або за допомогою предметів меблів відокремити від зони приготування їжі. Ідеально для цієї мети послужить барна стійка, що виконує відразу кілька функцій: відокремлює їдальню від робочої зони, замінює обідній стіл, служить системою зберігання. Непоганим варіантом є поєднання вітальні та кухні. Це дуже модний і стильний напрямок, зручне та комфортне розташування меблів збільшує простір візуально та реально, дозволяючи розмістити на кухні більшу кількість необхідних меблів та приладів.
Перед придбанням обстановки чітко визначте, які види меблів для кухні у вашому будинку потрібні, щоб приміщення було зручним.ункціональним та містило всі необхідні предмети.
Вибір обіднього комплекту меблів
Головним предметом кухні-їдальні є обідній стіл. Фахівці з ергономіки розрахували, що оптимальною для комфортного розміщення кожної присутньої за столом людини буде відстань у 70 см. За такою формулою і варто розраховувати розмір кухонного столу, визначивши для початку середню кількість людей, що постійно збираються за ним. Для непередбачених випадків підходять столи-трансформери, що збільшують поверхню чотири рази.
Кухонні меблі повинні ідеально виглядати в інтер’єрі кухні. Столи для кухні класики вибирають із дерева або імітації. Для стильних кухонь модерн та ганьби-тік підійдуть столи зі скла, металу, пластику або їх комбінацій. Для невеликих приміщень чудово підійдуть столи зі скляною стільницею на металевих ніжках. Вони не захаращують приміщення, скло не сприймається як предмет, тому кухня здається просторішою.
Класикою жанру для кухні стали столи прямокутної та квадратної форми, зручної, ергономічної та функціональної. За прямокутним столом вільно розміститься вся родина, а якщо поставити по центру, можна прийняти велику компанію гостей.
Непоганий варіант для кухні – круглі столи. Вони не мають гострих кутів, тому менш травмонебезпечні. За таким столом можна розмістити більшу кількість гостей, і атмосфера посиденьок буде ближчою та дружньою. Мінусом є те, що такий стіл вимагає розташування по центру приміщення, тому що присунути до стіни не вийде.
Подібні характеристики мають і овальні столи, відрізняються вони лише більшою місткістю. Столи неправильних форм у вигляді трикутника або багатокутної стільниці підходять не всім, але привернуть увагу своєю незвичністю, а в деяких ситуаціях можуть бути дуже зручними.
Стільці підбираються у відповідному стильовому напрямку, головне щоб комплект виглядав стильно, був зручним, практичним та комфортним, не займав весь кухонний простір, залишав господині місце для маневрів. Для великого приміщення можна вибрати м’який диван, кухня стане ще затишніше та приємніше.
Побутова техніка в інтер’єрі кухні
Кухонний інтер’єр неможливо уявити без побутової техніки. Якщо вам ще справно служить старий холодильник і пральна машина, то швидше за все меблевий гарнітур доведеться робити на замовлення, щоб підігнати під розміри техніки. Якщо заміні підлягає абсолютно все, то краще вибрати повний комплект, щоб не ускладнювати проектування варіантами комбінацій. При можливості вибору кольору кухонної техніки слід зупинитися на тому, що ідеально підходить під обраний дизайн приміщення.
Підбирайте на кухню лише ту техніку, яка потрібна. Придбані вами технічні девайси, такі як пароварка, мікрохвильова піч можуть практично не використовуватися, займаючи місце і зменшуючи вільний простір.Розрахуйте потрібну кількість конфорок на варильній поверхні, продумайте параметри холодильника.
Зручно і стильно виглядає вбудована техніка, яка створює максимально ергономічний простір, надає акуратного вигляду. Але цей варіант має негативні моменти. По-перше, доведеться спочатку купувати всю техніку, а згодом можуть з’явитися проблеми із заміною, що вийшла з ладу техніки та розміщенням меблів.
Затишок, стиль, функціональність кухні більшою мірою залежать від вибраних меблів, тому це питання необхідно вирішувати відповідально та серйозно. Меблі повинні бути практичними, радувати око, витримувати перепади температур, підвищену вологість, ідеально підходити за параметрами. Зрештою вирішувати, яку вибрати кухню, дизайн і колір меблів, стиль інтер’єру, вам належить. Дерзайте, фантазуйте, пробуйте. У вас все вийде!
О, так, звичайно. Ще одна “універсальна” інструкція, яка обіцяє ідеальність за шість кроків. Якщо було б так просто, всі мали б ідеальні кухні.
Які, на вашу думку, ці шість кроків до ідеальної кухні?