Гардеробна в чистому вигляді, як окрема структурна одиниця, в наших будинках зустрічається рідко. І причиною тому не стільки дефіцит площ – розміри гардеробної кімнати можуть бути більш ніж скромними, – скільки наше упереджене ставлення до такого приміщення як до елементу розкоші, недоступного для звичайної квартири. А дарма, адже це, як мінімум, прекрасний спосіб організувати дбайливе та впорядковане зберігання своїх речей, звільнивши спальню, вітальню та передпокій від громіздких шаф.
Сучасне бачення дизайну та планування гардеробної кімнати настільки різноманітне, що дозволяє перетворити її на міні-будуар, де знайдеться місце не просто для трюмо з пуфом, а й для повноцінного куточка відпочинку, і навіть для декоративного каміна. Але за великим рахунком, яким би не був проект гардеробної кімнати, вже одна її поява в рази підвищує рівень комфортабельності житла та його вартість на ринку нерухомості. Так в якому варіанті вона може з’явитися у вашому домі?
🤔 Гардеробна чи все ж шафа-купе: що обрати?
На користь окремої кімнати для зберігання речей говорить зручність користування та приголомшлива функціональність. Її можна облаштувати в найневдаліших, на перший погляд, місцях квартири, де неможливо прилаштувати інші меблі. Це справжній порятунок для проблемних зон планування. Йдеться про:
- темні комори та глухі кути коридорів;
- ніші неправильної форми;
- простір під сходами у дворівневих квартирах.

Відмінні характеристики злегка псує той факт, що гардеробна – конструкція стаціонарна. Її не можна перенести та забрати із собою при переїзді, це невід’ємна частина планування. Ось тут шафа дещо виграє, оскільки вона мобільна, легко демонтується та транспортується. Не потрібно її і додатково оздоблювати, а також оснащувати освітленням. Зате в неї ніколи не вдасться помістити таку кількість різноманітних речей, та ще й розкласти з оптимальною раціональністю та повним оглядом.
Якщо поставити поряд проект гардеробної кімнати і фото шафи-купе – перша беззастережно виграє у місткості та зручності. У гардеробній ви можете бачити всі речі одночасно, тоді як у шафі частина з них завжди буде прихована за розсувними дверима.
📍 Шукаємо місце: де облаштувати гардеробну?
«Залежно від розмірів гардеробної кімнати, під неї може виділятися окреме приміщення або його частина»
Перш ніж зайнятися пошуком місця для облаштування чергової домашньої зони комфорту, потрібно вирішити для себе, якою вона має бути. Під велику гардеробну можна віддати одну з житлових або підсобних площ. Її поява позбавить необхідності розставляння в квартирі додаткових шаф, комодів та пеналів. У просторій кімнаті можна буде не тільки зібрати весь одяг та взуття домочадців, а й знайти містечко для складування електроприладів (пилососа, праски), кріплення ростового дзеркала тощо. Висока практичність забезпечується використанням у дизайні гардеробної кімнати різних, економлячих простір конструкцій та прийомів.

Якщо ж вільних метрів не так багато, під гардеробну можуть піти незадіяні кути або просто частина кімнати. Їх відмежовують від решти площі різного типу перегородками – гіпсокартонними, скляними або навіть текстильними. До речі, це чудовий спосіб скоригувати або взагалі приховати недоліки планування житлового простору. За дверима можна сховати зовнішні труби інженерних комунікацій та криві стіни, при цьому розробити проект гардеробної кімнати так, що вони не привертатимуть уваги. Прохідним приміщення для зберігання одягу роблять вкрай рідко, але все ж таки такий варіант можливий, і розглядати його варто, наприклад, при зонуванні великої студії.

🎨 Дизайн гардеробної кімнати: оздоблення та матеріали
Чим же можна оформляти приміщення такого специфічного призначення? Матеріалів безліч, і вибір залежить від бюджету, стилю та практичних вимог. Спробуймо відібрати найбільш оптимальні пропозиції.
Оздоблення стін
В останній час дизайнери все частіше віддають перевагу таким матеріалам:
- Пластиковим та дерев’яним панелям.
- Пробковому покриттю.
- Фарбі.
- Шпалерам.
Пластикові панелі
Цей матеріал є високодекоративним та практичним. Формова, колірна та фактурна різноманітність дозволяє реалізувати найсміливіші плани, імітуючи дерево, камінь чи текстиль. Простота монтажу говорить про те, що працювати над таким проектом оздоблення гардеробної кімнати може і непідготовлена людина. Пластик невибагливий, не вимагає специфічного догляду та не акумулює пил. Все це вінчає доступна ціна. Єдиною перешкодою на шляху до їх використання стає абсолютна повітронепроникність, тому декорувати стіни пластиковими панелями можна лише там, де у плануванні гардеробної кімнати передбачена якісна вентиляція.

Дерев’яні панелі
Їх вибирають для оздоблення стін за екологічність, натуральну красу, довговічність та практичність. Дерево створює особливий мікроклімат та приємний аромат. Матеріал дорожчий, тому в оздобленні приміщень подібного рангу застосовується не так часто. Навіть набір панелей для декору маленьких розмірів гардеробної кімнати виллється в копійчину. До того ж, у роботі дерево дуже вибагливе. Найменший скол – і вся естетика зникла, а отже, доведеться наймати фахівців-оздоблювальників, що теж стане недешево.

Пробкове покриття
Не менш безпечне та шикарне для дизайну гардеробної кімнати оздоблення, ніж дерев’яні панелі. Пробка є повністю натуральним, гіпоалергенним та “дихаючим” матеріалом. Вона простіше укладається на стіни, хоч і крихка, так що можна пробувати декорувати стіни своїми силами. Її тепла, оксамитова фактура дуже приємна на дотик.

Фарбування
Варіант універсальний та прийнятний для більшості споживачів. Коштує фарба недорого, наноситься просто, але при цьому дозволяє експериментувати з текстурою стін та їх колірним рішенням. Можна обрати будь-який відтінок з тисяч можливих. Сучасні водоемульсійні склади абсолютно нетоксичні, швидко сохнуть і не мають запаху, тому їх використання в житлових приміщеннях цілком виправдане.

Шпалери
Рішення, що пропонується досить великою кількістю проектів оздоблення гардеробної кімнати. Цей матеріал дозволяє творити шедевральні інтер’єри, навіть якщо не належить до люксового сегменту. Сучасні шпалери досить декоративні, міцні та практичні, а їхня ціна цілком лояльна. Якщо відкинути чисто паперові види, то решта (флізелінові, вінілові) за естетичністю та довговічністю ні в чому не поступаються іншим оздоблювальним матеріалам.

Оздоблення підлоги
Залежно від розмірів, гардеробна кімната може бути відразу і шафою, і примірочною, і куточком, де можна посидіти. Це говорить про те, що підлога в такому приміщенні піддаватиметься досить серйозному навантаженню. Присутність у кімнаті маси одягу має на увазі відсутність надмірного пилоутворення. Фахівці рекомендують при плануванні гардеробної кімнати закласти в проект щось із наступних підлогових покриттів:
Лінолеум
Матеріал для тих, хто вибирає економічний дизайн гардеробної кімнати. Така підлога буде практичною, відмінно перенесе щоденні вологі прибирання. Підібрати оптимальний варіант малюнка (наприклад, під дерево чи камінь) не складе труднощів. Щоб покриття прослужило кілька десятиліть, потрібно звертати увагу на рівень зносостійкості. Для гардеробної цей показник має бути не нижчим за 23-й клас.

Ламінат
Найбільш часто зустрічається в дизайн-проектах гардеробних кімнат. Він полюбився споживачам та фахівцям своєю схожістю з натуральними покриттями з дерева та адекватною вартістю. При виборі ламінату орієнтуються на його колірну гаму та показники міцності (клас зносостійкості). Параметри вологостійкості не настільки актуальні, оскільки гардеробна не відрізняється якоюсь специфікою мікроклімату. Дещо псує ідилію необхідність залучати до монтажу ламінату професіоналів для досягнення ідеального результату.

Напольна плитка
Прекрасне рішення для оздоблення підлог у гардеробних кімнатах будь-яких розмірів. За такою поверхнею буде легко доглядати. Вона міцна, довговічна та не боїться вологи. Є можливість імпровізувати в кладці, створюючи цілі картини на підлозі. Оригінально виглядають імітації природних фактур, особливо каменю, мармуру або дерева.

Дерев’яна підлога
Його присутність в інтер’єрі гардеробної додасть обстановці аристократизму та принесе з собою нотки тепла та особливого затишку. Дерев’яні підлоги в різних проектах гардеробних кімнат виглядають по-різному. Вони можуть викладатися паркетом, паркетною дошкою, масивом. Паркетна дошка – найбільш економічне рішення. Оскільки дерев’яний масив підлягає реставрації, прослужить така підлога вічність.


Освітлення в гардеробній
«У проекті просторої гардеробної кімнати має бути присутнім багаторівневе освітлення»
Схема освітлення розробляється з урахуванням габаритів приміщення. Якщо йдеться про невеликих розмірів гардеробну кімнату, можна обмежитися світлодіодними світильниками стаціонарного та мобільного типу. Їх кріплять під стелею та безпосередньо до полиць. Відмінним рішенням стануть світильники на прищіпках, які можна легко переміщати.

У проекті просторої гардеробної кімнати має бути присутнім багаторівневе освітлення. Тут задіюються: і люстри, і настінні світильники, і декоративне підсвічування.
🧐 Важливо знати! Світло в гардеробній має бути максимально наближеним до денного, але при цьому залишатися м’яким і теплим. Лампи холодного світіння спотворюють колірне сприйняття. При такому світлі неможливо буде зробити гарний макіяж та оцінити, наскільки гармонійно виглядає підібраний наряд.

Вибираючи конструкції світильників, звертайте увагу на їхню декоративність. У деяких випадках на них може бути покладена функція декору приміщення.
Стилістичні рішення в гардеробній
Здавалося б, проста гардеробна. Ну про які вишуканості обстановки тут може йти мова? Але ні, дизайнери і в проектах гардеробних кімнат зуміли провести асоціативні стилістичні лінії.
Класичний варіант
Солідні та респектабельні приміщення, в обстановці яких присутні дорогі меблі. Шафи збираються з масиву дерева. Фасади можуть бути оформлені патинованим МДФ або дорогим шпоном. Облаштування класичних гардеробних виправдане у великих будинках.

І все ж, класичний дизайн гардеробної кімнати більше імпонуватиме респектабельним людям середнього та старшого віку, які живуть у заміських будинках та котеджах.
Сучасні рішення
Ось це універсальний варіант, здатний задовольнити запити практично всіх категорій споживачів. Тут царство сучасних матеріалів та технологій. Наповнюють простір виробами зі скла, пластику, хромованого металу. Жодних карнизів та пілястрів, що прикрашають класичні інтер’єри.

Стиль Прованс
Вдале поєднання сільської простоти та французької розкоші затребуване і в наші дні. В фаворі оздоблення декору в старовинному дусі. Відмінно виглядатиме в дизайні гардеробної кімнати тепла палітра фарб. Оформлені квітковими шпалерами стіни вдало доповнять арочної конструкції двері та підлога з паркетної дошки. Стиль романтичний, тому підійде творчим особистостям.

Зонування та планування простору гардеробної
Після того, як обраний стиль та оздоблювальні матеріали, вам доведеться зіткнутися з проблемою організації її внутрішнього простору.
Планування гардеробної кімнати: типи
Спланувати обстановку гардеробної можна по-різному, залежно від її площі та форми.
- Лінійне планування. Весь комплекс штанг, поличок та ящичків сконцентрований уздовж однієї стіни.

- Кутове планування. Системи зберігання, розташовані вздовж двох суміжних стін, дають можливість економити простір.

- Паралельне планування. Розраховано на облаштування довгого та вузького приміщення. Системи зберігання розташовуються вздовж паралельних стін.

- П-подібне планування. Прерогатива квадратної або прямокутної гардеробної. Шафи займають відразу три стіни.

🔩 Функціональне наповнення гардеробної: системи зберігання
Роль систем зберігання в плануванні гардеробної кімнати переоцінити складно. Саме її елементи допомагають раціонально розмістити масу речей.
- Ящики. Обов’язкова складова. У закритих модулях одяг захищений від пилу.

- Штанги. Їм відводиться роль тримачів одягу. Логічно розміщувати штанги в кілька ярусів для короткого та довгого одягу.

- Полиці. Їх частіше відправляють на самий верх для зберігання речей, що рідко використовуються.
- Кошики. У них зберігають все, що не вимагає прасування, а також постільну білизну.

- Взуттєві полиці. Специфічні конструкції з окремими секціями, часто під нахилом.

- Міні-штанги (брючниці, краватничниці). Їх зазвичай кріплять до бічних стінок шаф.

💡 Трендові проекти та ідеї для натхнення
Гардеробна з островом
Останнім часом стало модним облаштовувати гардеробні за аналогією з кухнею, тобто, додавати в них острови. Яким саме бути даній конструкції – багато в чому залежить від розмірів гардеробної. На роль острова можуть братися пуфи, невеликі комоди або спеціальні комплекси.

У дизайні гардеробної кімнати, обмеженої в площах, острову варто надати вигляд комода. У плануванні просторої гардеробної доречнішим буде масштабний острів, буквально нафарширований висувними шухлядками. Центральним елементом може стати і невисокий стелаж.

Оригінально виглядає проект, де в якості острова встановлюється конструкція з місця для сидіння та вітрини для прикрас. Якщо дозволяють розміри, в ній можна розмістити розкішну оттоманку.

Гардеробна з туалетним столиком
Ну яка жінка відмовиться від відокремленого куточка, де можна було б спокійно привести себе до ладу? Установка в гардеробній туалетного столика матиме чимало переваг. Тут завжди гарне освітлення і все під рукою.

Столики в плануванні можуть передбачатися найрізноманітніші. Просто шикарно виглядають в будь-якій обстановці дзеркальні та скляні столики. У дизайні світлої гардеробної непогано виглядатиме темний дерев’яний туалетний столик.
Гардеробна в мансарді
Є вільний горищний простір? Чому б не використати його з користю? Не завжди зручний простір горища для цього підходить мало, а ось отримати цікавого планування гардеробну кімнату там можна. У частині з достатньою висотою стель чудово розмістяться закриті шафи, а під скатним скосом стане диванчик.

✨ Дизайн-хаки: лайфхаки для ідеального порядку
Працюючи над проектом тісної гардеробної, нехтувати дизайн-хаками просто нерозумно.
- На секції з взуттям можна зробити фотонаклейки. Вони полегшать пошуки потрібної пари.

- Ящики, що зберігають дрібнички, слід просто підписати.
- Капелюшки можна розвісити на мотузці, затиснувши за поля прищіпками.

- Штанга-пантограф полегшить діставання речей, розвішених у верхній зоні.

- Для потрібних дрібниць можна пошити або купити настінний органайзер, а всі сумочки розкласти по чохлах-кишенях.
Вдихніть в гардеробну життя
«Вирішіть, що буде фішкою у плануванні вашої гардеробної кімнати, і зосередьтеся на її виділенні»
Незважаючи на те, що приміщення не є житловою зоною, в дизайні гардеробної кімнати краса та затишок стоять далеко не на останньому місці. А породити подібні асоціації допоможе кинутий на підлогу м’який килимок, дизайнерські коробки. Підключіть до справи одяг. Його можна розвісити за стилями або колірними рішеннями. Роблять це за допомогою спрямованого освітлення.

Черпайте ідеї для облаштування своєї гардеробної в улюблених бутіках. На поличках завжди знайдеться місце для розміщення скромного букетика або кількох модних журналів. Напишіть на дзеркалі прямо губною помадою свій життєвий девіз. Це теж посприяє пожвавленню обстановки.

Перезавантаження
Не лінуйтеся регулярно переглядати вміст ящиків та шаф, особливо в маленьких гардеробних кімнатах. Після закінчення сезону ховайте речі, що втратили актуальність, подалі і на їх місце ставте новий гардероб. Нещадно прощайтеся з речами, що вийшли з моди, і прибирайте все, що вже ніколи не збираєтеся носити. Цим ви позбавите приміщення від захаращення.
Заключення
Правильний проект гардеробної кімнати, де все розподілено по місцях, розвішано за кольорами або сезонами, зробить процес одягання справді приємною та швидкою процедурою. Готові підвищити рівень комфортності свого побуту? Тоді за справу!