Коли дитина закінчує молодші класи, настає час для великих змін. Веселі шпалери з ведмежатами, шторки з м’ячиками та сонечками стають вже не зовсім доречними. Переобладнанням дитячої кімнати доведеться зайнятися обов’язково. До 12-13 років у хлопчиків та дівчаток з’являються власні вподобання та інтереси, які мають бути відображені в дизайні їхнього особистого простору. Дитячі кімнати в такому віці перетворюються на окрему територію, своєрідний власний світ. І підліток зможе комфортно почуватися лише в тому інтер’єрі, який відповідає його уявленням про зручність та стиль.
🧐 Специфіка оформлення підліткових кімнат: не просто ремонт, а діалог
Кімнати для малюків батьки обладнують на власний розсуд, керуючись особливостями віку, вимогами до безпеки та своїми фінансовими можливостями. Але такий підхід абсолютно не працює з підлітками. Їхня кімната виконує набагато важливішу функцію.
Крім створення комфортного приміщення з необхідними зонами, потрібно враховувати психологічну роль обстановки. У цьому віці діти прагнуть підкреслити свою індивідуальність. Для них життєво важливо перебувати в оточенні тонів, предметів, що відповідають їхньому внутрішньому світу та інтересам. Така кімната стає для них фортецею, місцем, де можна відчути максимальний комфорт, за бажанням відгородитися від усього світу, побути наодинці з собою.

🧐 Важливо знати: Не нав’язуйте свою думку при виборі дизайну. Можна лише радити та пропонувати ідеї, але останнє слово має залишитися за майбутнім господарем чи господинею. Не варто брати за орієнтир загальний стиль квартири чи модні тенденції. Якщо вам не подобається ідея, яку обрала дитина, ви можете просто зачиняти двері до її кімнати. Головне, щоб комфортно було самому підлітку.
Звісно, мова не йде про підтримку нераціональних рішень, таких як гамак замість ліжка чи фарбування всіх поверхонь у чорний колір. В інтер’єрі дитячої підліткової кімнати мають бути ергономічні меблі, зручні зони для відпочинку, розваг та занять, гармонійний дизайн. Але дитина сама повинна вибрати:
- відтінки та кольорову гаму;
- стиль та дизайн меблів;
- декор та аксесуари.

Ви можете взяти участь у складанні дизайн-проекту, надавати допомогу у виборі оздоблювальних матеріалів, меблів для дитячої підліткової кімнати, керуючись досвідом та знаннями, але лише в ролі радника.
📝 Ключові критерії у виборі ідеї дизайну
Незважаючи на яскраво виражену індивідуальність, підліток не зможе самостійно розробити грамотний дизайн. Дитячих знань та навичок для цього недостатньо. Батьки разом з дитиною можуть переглянути галереї готових ідей професійних майстрів. Можливо, серед них знайдеться варіант, що відповідає площі, плануванню кімнати та вподобанням дитини.

Якщо в готових проектах підібрати потрібне оформлення не вдалося, доведеться розробляти свій інтер’єр. У плані потрібно відобразити всі нюанси. Це допоможе без проблем вибрати та придбати все необхідне.
Є кілька критеріїв, якими слід керуватися при складанні проекту:
- площа та планування приміщення;
- розваги та інтереси дитини (музика, спорт, малювання, комп’ютерні ігри);
- комфортність та безпека;
- улюблені відтінки та фактури.

Потрібно створити всі зони, які мають бути в кімнаті: для сну, навчання та розваг. Якщо приміщення невелике, зони доведеться поєднувати, але не на шкоду комфорту. Наприклад, дитячий диван-трансформер може служити і місцем для спілкування з друзями, і повноцінним спальним місцем.
Кімната для підлітка має бути функціональною, оригінальною, практичною та відповідати сучасним стандартам.

🎨 Орієнтири у виборі стилю: від лофту до хай-теку
Оздоблення та меблі обираються з урахуванням стилю. Цей орієнтир може надати суттєву допомогу у підборі деталей та тонів. Професійні дизайнери радять визначати стильовий напрямок на основі головних захоплень дитини.
Найбільш популярні зараз дизайни підліткових кімнат у стилях:
- лофт,
- авангард,
- сафарі,
- хай-тек,
- середземноморський,
- кітч.

Цей набір включає всі основні інтереси та вподобання сучасних підлітків. Нескладно знайти відповідні види оздоблення, меблі, щоб дотриматися канонів стилю та індивідуальних смаків дитини. Сьогоднішній асортимент товарів кожному надає таку можливість.
Лофт у кімнаті підлітка
Якщо дочка чи син-підліток має бунтарську натуру, вважає себе практично дорослою, самодостатньою людиною, порадьте йому придивитися до стилю лофт. Такі оформлення зазвичай обирають діти, які приділяють увагу творчості, захоплюються малюванням, музикою, кіно. Кімнати в стилі лофт:
- мають максимальну відкриту вільну площу;
- оформлюються білими, сірими оздоблювальними матеріалами (імітація бетону, цегли);
- прикрашаються яскравими акцентами (постери, графіті);
- обставляються тільки найнеобхіднішими меблями в насичених, контрастних кольорах.

У кімнаті не буде зайвих предметів, необов’язкових декоративних елементів. Це допоможе підлітку легко справлятися з прибиранням. Меблі для такого стилю вибираються прості, лаконічні. Це може бути низьке підліткове ліжко типу татамі, відкриті стелажі. Гарним варіантом стануть конструкції-трансформери.

Авангард у кімнаті підлітка
Авангард може привабити сміливого юнака з рішучим характером та суто чоловічими захопленнями, такими як техніка чи спорт. Кімната в цьому стилі:
- оформлюється з використанням яскравих, чистих фонових кольорів;
- має нестандартне, але максимально практичне планування;
- рясніє великими геометричними формами;
- обладнується нестандартними меблями.

Основні кольори інтер’єру вибираються з урахуванням смаків підлітка. Це може бути спокійний молочний, теплий жовтий, виразний салатовий або енергійний червоний. Меблі-трансформери ідеально підходять для цього стилю: ліжка-горища, дивани-столи, підвісні крісла обов’язково сподобаються господарю.

Сафарі в дизайні дитячої
Багато дівчаток і хлопчиків у цьому віці захоплюються географією, флорою, фауною. Такі діти відрізняються самобутністю, зазвичай мають спокійний, миролюбний характер. Стиль сафарі в їхній кімнаті приживеться ідеально. Така кімната:
- оформлюється в природних гамах (коричневий, зелений, бежевий, золотистий);
- прикрашається фотошпалерами, принтами з тваринами, рослинами;
- обставляється меблями з натуральних матеріалів, наприклад, з натурального дерева.

Оформлення хай-тек
Високою популярністю у підлітків користується ультрасучасний хай-тек. Всі діти цього віку захоплюються гаджетами, цікавляться технічними новинками. Технічний, футуристичний хай-тек може стати ідеальним варіантом. Кімнати в цьому стилі:
- оздоблюються яскравими глянцевими матеріалами;
- оснащуються сучасними технічними засобами;
- обставляються лаконічними, функціональними меблями з елементами з металу, пластику.

Середземноморський дизайн
У підлітковому середовищі чимало романтичних натур. Юнаки мріють про підкорення морських просторів, дівчата – про нескінченні подорожі. Їм напевно сподобається середземноморський стиль, що передбачає:
- використання характерної морської колірної гами (білий, синій, блакитний, пісочний);
- включення тематичних елементів (карти, якорі, мушлі, штурвали);
- встановлення простих дерев’яних меблів.

Дерев’яне ліжко з бортиками перетворить кімнату на каюту юнги. Для дівчинки можна обладнати балдахін з білосніжним тюлем.

Кітч у підлітковій кімнаті
Можна сміливо назвати кітч одним з найвдаліших рішень для дизайну підліткової кімнати. Цей стиль обов’язково оберуть життєрадісні бунтарі, які віддають перевагу субкультурам, аніме та графіті. У кітча кілька характерних особливостей:
- перевага яскравих, кричущих кольорів;
- заперечення будь-яких правил у поєднаннях відтінків та стилів;
- незвичайні види оздоблення та текстилю (оксамит, хутро).

Оформити грамотно кімнату в такому стилі складно. Але надається можливість реалізувати всі побажання підлітка. Можна довірити розробку проекту професіоналам або підглянути ідеї в інтернеті.
⚙️ Практичні правила оформлення кімнати підлітка
Точних рекомендацій щодо вибору оздоблення бути не може, але є загальні поради дизайнерів:
- Не варто купувати дорогі матеріали. Більшість підлітків не відрізняються акуратністю, а їхні смаки швидко змінюються.
- Віддайте перевагу нейтральним тонам для стін. Це дозволить легко змінити інтер’єр за допомогою декору, коли інтереси дитини зміняться.
- Міцність меблів – ключовий критерій. Їм доведеться проходити серйозні випробування.
- Мінімум текстилю. Вибирайте практичні матеріали, які легко чистити.
- Продумані системи зберігання. У кімнаті має бути достатньо місця для всіх речей.

Відмінним варіантом для стін є паперові або флізелінові шпалери. Їх легко переклеїти без особливих витрат. Як покриття для підлоги можна використовувати практичний лінолеум або ламінат.

Неможливо прищепити любов до порядку, якщо немає виділених місць для кожної речі. Це потрібно врахувати при виборі столів, шаф, полиць.
🚹 Меблі в кімнаті для хлопчика
💡 Порада експерта: Зверніть увагу на функціональність та ергономіку. Кімната хлопчика має бути максимально практичною. Ось кілька порад:
- Продумайте системи зберігання для одягу, гаджетів, спортивного інвентарю.
- Віддайте перевагу нестандартним моделям: ліжка-горища, дивани-трансформери.
- Не захаращуйте простір зайвими предметами.
- Оберіть якісний ортопедичний матрац – це інвестиція у здоров’я хребта, що активно формується.

Зараз в меблевому асортименті є ліжка, що розкладаються з шафи, висуваються з подіуму. Раціонально використовувати площу допоможе модель з висувними місткими боксами для зберігання речей.

🚺 Меблі в кімнаті дівчинки
Догодити юній леді складніше, ніж невибагливому юнакові. У дівчинки-підлітка чимало вимог до комфортної кімнати, які потрібно задовольнити.
Особливості статі необхідно враховувати при оформленні. Кімнати для дівчаток повинні мати в інтер’єрі:
- зручне ліжко з якісним матрацом;
- місткі сховища для одягу, взуття, аксесуарів, косметики;
- трюмо або дзеркало, що дозволяє побачити себе на повний зріст;
- естетичні предмети декору.

Обираючи меблі, потрібно враховувати, що особистих речей у неї неймовірно багато. Залежно від площі кімнати та стилю, можна встановити шафу-купе, шифоньєр, комод, навісні полиці. Не забувайте про туалетний столик з дзеркалом, де юна леді буде вчитися доглядати за собою.

Практичності інтер’єру дівчатка приділяють не надто багато уваги, але естетичні показники для них дуже важливі. У кімнаті можна використовувати різні види текстильного декору: портьєри та тюль, красиві покривала та ніжні пледи, декоративні подушки, килими.

Підібравши грамотно оздоблення та меблі, можна створити в кімнаті максимальний комфорт та затишок. Інтер’єр, оформлений з урахуванням смаків підростаючих леді та джентльменів, стане для них улюбленим куточком, де завжди можна сховатися від штормів та бур, які влаштовує непростий підлітковий період.