Ось уже майже століття серед іменитих стилів живе такий напрямок як арт-деко. А що ж це таке? Двома словами описати його можна такими термінами як вишуканість та експресія. Він з’явився у “ревучі двадцяті” минулого століття, епоху джазу, розкішних вечірок та віри у світле технологічне майбутнє. Тим, що він постійно розвивається в ногу з часом, стиль нагадує модерн, але в іншому він абсолютно унікальний.
Арт-деко допоможе зробити квартиру не стільки привабливою, скільки по-справжньому оригінальною, тому що здатний задавати живий та феєричний настрій. Такий інтер’єр гарний для будь-якої кімнати, але якщо говорити відверто, то вітальня в стилі арт-деко завжди виглядає неперевершено. Ось на цьому прикладі ми й познайомимося зі стилем докладніше.
🧐 Неповторні риси: як впізнати арт-деко?
«У геометричному плані інтер’єр вітальні в стилі арт-деко вражає повною відсутністю плавних ліній та великою кількістю гострих кутів, а також різкою контрастністю, що химерно перемежується з абстракцією»
Чим же такий примітний арт-деко? Що відрізняє його від інших модних стилів? Давайте розберемо його на складові.

Перш за все, в такому інтер’єрі маса дорогих аксесуарів, серед яких не рідкість і справжні витвори мистецтва. Останні присутні в оригіналі. Копії в арт-деко вважаються моветоном. Декор сповнений блиску і навіть деякої глянцевості.
Якщо говорити про арт-деко професійною мовою, то це скоріше модерн, що розчинився в ампірі, ніж бароко або кітч. У певних деталях він еклектичний і вміщує елементи кількох стилів одночасно. Наприклад, поряд із примітивним мистецтвом тут є тонкість східного колориту і навіть проглядаються нотки грецьких мотивів. У геометричному плані інтер’єр вітальні в стилі арт-деко вражає повною відсутністю плавних ліній та великою кількістю гострих кутів, а також різкою контрастністю, що химерно перемежується з абстракцією.

Екзотичності стилю додають оздоблювальні матеріали, серед яких:
- Бамбук.
- Оксамит.
- Перламутр.
- Кокос.
- Атлас.
- Скло.
- Шкіра змії, акули, крокодила.
- Металеве лиття (латунь, бронза).
- Слонова кістка.

Отже, стиль легко впізнати за такими характерними рисами:
- Специфічний орнамент: зигзаги, трикутники, трапеції, етнічні мотиви. Тут ніколи не з’являються квіткові теми.
- Тема сонця: головною темою арт-деко є сонце та його промені. Цей мотив часто зустрічається у дзеркалах, світильниках, декорі.
- Геометрія: ламані лінії, трапецієподібні форми, гострі кути.
- Контрасти: найчастіше це поєднання чорного та білого (“клавіші піаніно”), а також використання рамок для зонування та акцентування.
- Кольори: домінуючі відтінки – сірий, бежевий, шоколадний, чорний, білий, сріблястий. Їх компаньйонами можуть бути золотий, пляшково-зелений або темно-бордовий.

✨ Вітальня в стилі арт-деко: нюанси оформлення
Кольорові рішення
Незважаючи на те, що в приміщеннях у дусі арт-деко можна побачити найрізноманітніші кольори, інтер’єр завжди виходить спокійним та гармонійним. А все тому, що пріоритетними залишаються біло-коричневі фарби, по яких акцентною лінією проходить золото, срібло, бронза. Яскравим завершальним штрихом стає чорний. Він здатний поглиблювати інтер’єр, надавати йому графічності, ділити поверхні на чіткі блоки. Таке прагнення до укладання інтер’єру в чорну рамку прийшло в арт-деко з африканського та колоніального стилю, ось тільки сприймається це набагато витонченіше.

Стіни
Вітальня в справжньому стилі арт-деко виділяється якістю виконання. У ньому немає місця недбалості. Арт-деко завжди вишуканий і досконалий у проробці кожного міліметра.
Обробити стіни в такій вітальні можна будь-якими матеріалами, що пропонуються сучасним ринком: обклеїти їх шпалерами, обшити дерев’яними панелями, просто пофарбувати. Радує те, що матеріали при оформленні кімнати можна комбінувати. Контраст при їх переході один в одного може бути неявним, але він має бути строгим.

Зі шпалер у вітальні краще використовувати текстильні варіанти, хоча підійдуть і звичайні, з легким шовковистим блиском та геометричним орнаментом. Малюнок не повинен переважати над фоном. Чому? Тому що складні меблі в обрамленні занадто розписаних стін перетворять шляхетний арт-деко на кітч.
Оформити вітальню в стилі арт-деко допоможе покриття стін молдингами. Ці вузькі та досить довгі прямокутники додадуть кімнаті висоти та нададуть стильності, створюючи характерні для стилю рамки.

Підлога
Фаворитним покриттям для підлог вітальні, що виконується в оригінальному стилі, вважається паркет “ялинкою” або мармурова плитка з контрастним геометричним візерунком. З кольорів у пріоритеті темні тони:
- Каштановий.
- Гіркий шоколад.
- Темно-горіховий.
Така підлога контрастуватиме зі світлим фоном стін та меблями, а обстановка у вітальні вийде святково-урочистою.

Стеля
«Для інтер’єру вітальні в стилі арт-деко справжньою окрасою стане поверхня стелі, що імітує водну бриж або вигин пера»
В арт-деко ніщо не залишається поза увагою, у тому числі й стеля. Її також можна оформити молдингами або зробити в ній спеціальні багаторівневі ніші, причому не обов’язково правильної форми. Добре виглядатиме і розміщена в центрі стелі ніша округлої форми, з якої може звисати каскадна люстра.

Особливості дизайну, меблі та декор
Інтер’єри арт-деко – це завжди протистояння геометричних форм. Вітальня, обстановка якої включає строгі меблі, наповнюється арочними прорізами, в центрі кімнати з’являються округлі пуфи або крісла обтічної форми. Лінеарність дизайну згладжують, вводячи в інтер’єр овальні дзеркала.
Не помітити буржуазність арт-деко просто неможливо, тому що його інтер’єри просто випромінюють гламур. У стилі не вітається аскетизм. Блиск і глянець з’являється тут не від дешевих аксесуарів, а від відполірованих стільниць, скляних дверцят меблів, кришталевих люстр та чудових дзеркал.

Візуальна ваговитість вітальні в стилі арт-деко не заважає інтер’єру залишатися компактним. Стильні меблі спроектовані так, щоб і заявлену функцію виконати, і місця багато не зайняти.
У дизайні такої вітальні неодмінно мають з’явитися зигзагоподібні форми. Це можуть бути трапецієподібні предмети інтер’єру, ялинки, криві лінії або колірні рішення з чергуванням темних та світлих смуг.
Меблі
Абиякі меблі в такій незвичайній вітальні поставити не вдасться. Обставляючи свою вітальню, не виставляйте меблі звичним способом – уздовж стін. Арт-деко віддає перевагу витонченому зонуванню. Простір кімнати треба розбити на підгрупи. Правильніше планування починати з центру вітальні. Туди можна поставити журнальний столик, що сяє скляною стільницею. Навколо нього надалі вибудовуватимуться композиції з дивана та крісел.

При всій театральності обстановки, в інтер’єрі арт-деко добре проглядається симетричність розташування предметів. Це означає, що навантаживши одну частину вітальні, ви повинні відповідним чином вчинити і з другою. На допомогу прийдуть дублюючі предмети меблів, наприклад, пара крісел або міні-столиків.

Форми
Аеродинамічні форми, що наповнюють інтер’єр вітальні, навіяні дизайном складних механізмів, а часом навіть автомобілів. Це можна чітко бачити в екстер’єрі м’яких меблів. Йдеться не про футуризм, а лише про легке згладжування кутів. У кріслах підлокітники непомітно перетікають у ніжки, а спинки диванів здаються єдиним цілим із сидіннями.

Інкрустація в арт-деко
Меблі в арт-деко не повинні бути аскетичними. Арт-деко – територія мистецтва інкрустації. Меблі оздоблюють перламутром, склом, камінням, слоновою кісткою, екзотичними породами дерева.
Текстиль у вітальні
Ще одним важливим елементом є текстиль. При всій своїй «ваговитості» атлас або оксамит пластичний і приємний на дотик, тому штори з такого матеріалу будуть просто ідеальні. На подушках можуть з’явитися нотки етніки. Якщо ви хочете бачити в декорі килим, то це має бути дуже м’який виріб з довгим ворсом.

Камін в арт-декорі
Цей декоративний елемент просто напрошується стати логічним центром вітальні. Тільки уявіть його високий, вузький та неймовірно витончений портал! Однак у міську квартиру краще встановлювати фальш-камін. Повісьте над каміном дзеркало. Це буде дуже в дусі арт-деко.

Заключення
Вітальня в стилі арт-деко – це особливий інтер’єр, у якого чимало специфічних особливостей. Його створення вимагатиме фантазії, тож якщо є бажання спробувати свої дизайнерські можливості, то цей стиль найкращий плацдарм. Спробуйте створити унікальну вітальню, де зійдуться і приживуться незвичайність, краса та затишок.