Сучасні котеджі, дворівневі номери готелів або квартири, приватні кафе та ресторани двоповерхового планування – всі вони потребують облаштування такого специфічного інженерно-архітектурного елемента, як сходи.
Який їй бути, з чого її зробити і яким чином можуть бути декоровані сходи на другий поверх? На ці та деякі інші питання ви знайдете відповідь у цьому огляді.
Види сходових конструкцій
Сходи мають підвидовий поділ. Навіть найбільш витіюваті конструкції класифікуються як:
1. Маршова.
2. Гвинтова.
3. Комбіновані сходи.
У категорію останніх входять криволінійні, дугоподібні та всі моделі конструкцій, що являють собою мікс різноманітних елементів.
Безумовно, естетична роль сходів в інтер’єрному дизайні дуже важлива, проте її конфігурація вибиратиметься виключно за обсягом вільного простору в приміщенні, яке може бути безперешкодно виділено під установку даного інженерного об’єкта.
Буває так, що сходи, що сподобалися, безпосередньо до вашого домашнього планування не застосовна, тому що займе занадто багато місця. Адже ви не готові перетворити площу вітальні, наприклад, на сходи? Краса, звичайно, потребує жертв, але не ергономічних.
Маршеві сходи
«У високих та просторих приміщеннях сходи, що ведуть на другий поверх, мають кілька маршів, з’єднаних проміжними майданчиками або поворотні елементи, що складаються із забіжних сходів»
Це найбільш прості та неймовірно поширені конструкції. Їх збирають із прямолінійних фрагментів, облаштованих сходами. Останніх у фрагменті, що називається маршем, має бути до 16 одиниць. Щаблі повинні бути нормальної ширини та комфортної висоти.
Одномаршеві варіанти часто зустрічаються в невеликих дачних будиночках, тому що там висота прольоту дозволяє виконати вимогу щодо кількості щаблів. Також сходи такого типу використовують для з’єднання розташованих на різних висотах функціональних зон.
У більш високих і просторих приміщеннях сходи, що ведуть на другий поверх, мають кілька маршів, з’єднаних проміжними майданчиками або поворотні елементи, що складаються із західних сходів.
За своєю геометрією багатомаршові сходи бувають Г-подібними або П-подібними. Перші включають два марші встановлених вздовж суміжних стін, що сходяться під прямим кутом. Їх поєднують поворотні щаблі або майданчик. Конструкція відмінно виглядає у квадратних холах та кімнатах. Її поява дозволяє розташувати дивани та різноманітні системи зберігання біля стін та під сходами, залишивши вільною центральну частину. Це відкриває можливість безперешкодно потрапляти до інших частин будинку.
П-подібні сходи можуть з’явитися тільки в великих особняках, приміщеннях готелів, представництв. Розворот прольотів біля таких сходів 180о. Сполучним елементом в основному є майданчик. Забіжні щаблі зустрічаються набагато рідше.
Гвинтові сходи
Ці сходи відрізняються спіралеподібною формою. Забіжні сходи фіксуються до вертикального стовпа-опори. Дані рішення зазвичай стають найефективнішим елементом обстановки, але забезпечити безпечний і комфортний підйом готові не завжди. Їхнє конструювання потребує ретельних розрахунків. Гвинтові сходи для підйому на другий поверх використовують тоді, коли приміщення настільки мало, що вписати в нього якийсь інший варіант неможливо ні в якому вигляді.
Класична гвинтова модель займає не більше квадрата корисної площі. Крім цього, є можливість розміщувати її в будь-якій частині будинку та кімнати, навіть у центрі. Її вигляд настільки декоративний, що додасть шарму та таємничості інтер’єру будь-якої спрямованості.
Гвинтові сходи можуть виглядати не тільки як прикріплені до центральної стійки щаблі, її легко зробити більш декоративними. Достатньо розділити конструкцію на два марші і з’єднати їх за допомогою проміжного майданчика. Опорою для її прольотів можуть стати стіни чи кріплення іншого типу.
Визначаючись з типом підходящої конструкції, постарайтеся вибрати найбільш комфортний для експлуатації варіант, за яким не страшно підніматися, а головне – спускатися. Це буде можливо тільки при використанні міцних матеріалів та правильно виконаному розрахунку ширини та висоти сходів, а також радіусу повороту маршових витків.
Комбіновані сходи
Архітектурна споруда цієї серії має дугоподібну чи криволінійну форму. Це поєднання складових маршових та гвинтових конструкцій. Комбіновані сходи прагнуть вгору, плавно згинаючи в різних напрямках. Це практично завжди ексклюзивні рішення, конструктивні особливості яких продиктовані не інженерною актуальністю, а господарськими амбіціями. Як би там не було, але сходи на другий поверх комбінованого типу завжди мають чудовий екстер’єр.
Матеріали в дизайні сходів на другий поверх
Сходи всередині будинків традиційно будують із:
1. Каміння.
2. Металу.
3. Дерева.
Будь-який із цих видів матеріалу самодостатній в естетичному та практичному плані. Чудово виглядають вони і в комбінації. Сучасні технології дозволили облаштовувати сходи зі скла.
Сходи з дерева
У сходовому будівництві дерево – найпопулярніша сировина. Його люблять за екологічність, простоту обробки, легкість введення в інтер’єр. Дерево – матеріал живий, тому несе із собою особливу атмосферу тепла та затишку, яка ніколи не буде зайвою у житловому будинку. Сходи такої фактури можна знайти і в бюджетному виконанні, і в неймовірно дорогому. До категорії бюджетних варіантів відноситься конструкція із сосни. Одномаршева міжповерхова споруда допоможе при облаштуванні невеликого дачного будиночка.
А ось для респектабельного особняка сходи на другий поверх будуть виготовлені з екзотичної та особливо твердої деревини. Звичайно, вона стане центральним інтер’єрним елементом. Неймовірно ефектно виглядають сходи у виготовленні, яких використовували різні сорти деревини.
Дерев’яні конструкції неймовірно практичні в експлуатації. Вони практично позбавлені недоліків. Єдине, що потрібно доглядати за цим елементом, це періодично освіжати лакофарбове покриття. Згодом може проявитися і скрип щаблів, але цього уникнути практично неможливо.
Сходи з каменю
Власне сам камінь натурального або штучного походження йде тільки на облицювання конструкції, що несуть елементи, включаючи марші нестандартних криволінійних і гвинтових форм, або відливаються з бетону на місці (для цього будують відповідної форми опалубку), або монтуються з вже готових блоків. Кам’яні сходи монументальні, тому стійкі. Також їх ковзаном вважають довговічність та пожежостійкість.
Сходи з металу
«Сходи на другий поверх з дерев’яними сходами та кованою огорожею сприймаються повітряно-легкою і стануть відмінним декором для класичного інтер’єру»
Це універсальні конструкції з відмінними міцнісними та експлуатаційними характеристиками. Метал може бути використаний у них скрізь: і на створення несучої частини, і в декорі перил. У популярних сьогодні мінімалістичних інтер’єрах блиск хромованих поручнів або сходів із нержавіючої сталі не здасться бездушним та могильно холодним.
Метал добре комбінується з іншими матеріалами, що використовуються в сходовому будівництві. Його головним партнером є дерево. Сходи на другий поверх з дерев’яними сходами та кованою огорожею сприймаються повітряно-легкою та стануть відмінним декором для класичного інтер’єру. Оскільки метал – матеріал пластичний, сходовим каркасам може бути додана будь-яка конфігурація. Обшити міцну основу можна каменем, склом, деревом чи їх комбінацією.
Сходи зі скла
Візуальна холодність скляних щаблів задовольнить канони хай-теку. Також прозора конструкція буде гарною в інтер’єрах з вінтажними вікнами. Сходи з такого матеріалу здаються ніжними та тендітними. При погляді них мимоволі зароджуються сумніви у міцності конструкції. Чи витримають блискучі поверхні вага людини, що йде?
Хвилювання марні, адже на складання подібних моделей використовують надміцне, загартоване за особливими технологіями скло. Такі сходи будуть не менш практичними і міцними, ніж металеві або кам’яні.
Слід уточнити, що скляні сходи потрібно відносити до розряду комбінованих. Це тому, що каркасна основа у них переважно виконана з металу. Іноді скло виступає у ролі огорожі біля дерев’яних сходів.
Оскільки поверхня скла слизька і вважається травмонебезпечною, то її обов’язково обробляють спеціальним протиковзким складом, покривають накладками або роблять рифленою.
Скло здатне коригувати просторові обсяги, роблячи їх зорово більшими, так що скляні сходи на другий поверх будуть відмінним рішенням для скромного холу. Особливо привабливим здається в цьому аспекті гвинтовий тип конструкції. Зібрана з огляду на ергономіку, вона сприятиме максимальному і безперешкодному проникненню світла в приміщення, чим додасть обстановці легкості
Підвищити міцність поручнів та сходів зі скла можна обробивши їх УФ-друком.
Сходи та стилі
Сходи у стилі модерн
Якщо вам до душі яскравість і виразність форм, то зупиніться на дерев’яних сходах, інтерпретованих у дусі модерну. Вигнутість і витонченість «рослинних» ліній, футуристичність форм та наявність різьблених елементів стануть чудовим доповненням загальностильового рішення інтер’єру.
Вікторіанські нотки
Для сходових маршів із шикарного дерева, оформлених у найкращих традиціях вікторіанства, характерна наявність:
- Балясін.
- Опорні стовпи.
- Кулястих прикрас.
Такий тип сходів, що піднімаються на другий поверх, найчастіше прикрашає ліпнина, різнорідна окантовка та різьблення. Іноді періла у вікторіанських сходів формуються з груп вертикальних та горизонтальних деталей, що збираються у вигляді грат.
Неокласицизм
Неокласика несе в домашній інтер’єр пишноту та розкіш, відповідно і сходи в такому декорі повинні відповідати загальній концепції. Її варто зробити досить широким і урочисто оформити. Передати велич епохи допоможе:
- Камінь.
- Дерев’яні складові з лазерним різьбленням.
- Виразне кування.
Ключовими композиціями конструкції стануть ступінчасті подіуми, укорочені ролети та балясини, обточені у формі конусоподібних пілястр.
Арт-деко у сходах
Для стилю характерні прольоти строгих ліній із невисокими витонченими сходинками. Конструкції такого дизайну чудово сприймаються в просторому добре освітленому інтер’єрі арт-деко. Чудовим доповненням картині стануть прозорі світильники з білими абажурами.
Стилю не скривлять етнічна геометрія та гра контрастів. З декоративних матеріалів можна використовувати зміїну шкіру, слонову кістку, бронзу та кристали. Відмінною рисою сходів арт-деко на другий поверх стане вільний міжсходинковий простір.
Класичні рішення
Це універсальні моделі сходів, які не втрачають своєї актуальності присутності в інтер’єрах упродовж століть. Традиційно, основою таких конструкцій стають марші, з такими ж звичними системами кріплення – косоурами та тятивою. Класичні сходи притаманні витриманість і елегантність форм. Декоративні елементи типу різьблення, візерунків, завитків мають місце, але перевантажувати ними декор не варто. Сходи з дерева прийнято фарбувати в приглушені тони і прикрашати елементами розкоші, що підкреслюють респектабельність конструкції витриманої на кшталт «класик».
Сходи-етно
Невід’ємний атрибут дерев’яного котеджу, побудованого з урахуванням етнічних традицій. Сходи для такого декору варто поставити дубову або з ясеню. Оформлення її отворів слід узгодити з обраним напрямом етно-декору інтер’єру. В інтер’єрі з африканським ухилом будуть чудово виглядати сходи на другий поверх, вигнуті у вигляді гілки. В індійському напрямі виправдано гру відтінків. У фаворі:
- Бірюза.
- Помаранчевий.
- Малиновий.
При превалюванні тропічних ноток сходи краще зробити у вигляді гвинтової конструкції та використовувати як сировину темну деревину.
Сходи в провансі
Провансу імпонують витончені дерев’яні драбинки. Основними відмінними моментами таких конструкцій можна назвати нерівно забарвлені в пастельні фарби сходові марші, з явними ознаками потертості та старіння. Широкі сходи і не менш зручні поручні можуть бути просто розкриті лаком, щоб підкреслити натуральний р.малюнок і недоторканість структури дерева.
Сходи в кантрі
Уявити собі сільський будиночок без миленьких дерев’яних сходів на другий поверх, не обтяжених особливими вишукуваннями, просто неможливо. Основною сировиною для створення такої конструкції стане береза, вільха, сосна. Масивному дубу, з його пишнотою, в таких інтер’єрах робити нічого. Декор кантрі-сходів виконується традиційним для стилю прийомом: сходи застеляються яскравим домотканим текстилем. На стінах вздовж ступінчастих маршів непогано розвішати картини з мальовничими сюжетами або оригінальні ручні вироби.
Сходи середземноморські
Стиль спочатку легкий, повітряний, просякнутий умиротворенням, тому й сходові конструкції, що з’являються в ньому, повинні випромінювати романтизм і добродушність. Усі сходові складові мають бути щедро декорованими фресками, мозаїкою, фактурною штукатуркою. Провідними кольорами для сходів середземноморському виконанні є: бірюза беж, сливовий, коричневий.
Сходи для лофта
Для ультрамодного лофта характерні поєднані сходи зібрані їх металевими поручнями та дерев’яними сходами. Не варто забувати про промислову стилістику даного напрямку, якому чужі обмежені та захаращені побутовим мотлохом простору. Сходові марші мають бути ергономічними, а конструкція загалом – компактна.
Дизайн підсходового простору
Простір під сходами не порожній. Його необхідно максимально ефектно вписати в інтер’єр. Зручно облаштувати на цій площі місце зберігання різноманітних речей. Тут відмінно помістяться вбудовані шафи та всілякі полички. Можна встановити там відкриті стелажі, на полицях яких виставити сувеніри, книги та інші декоративні аксесуари. Якщо сходи на другий поверх розташовані в холі, під нею вийде затишний куточок відпочинку або міні-гардероб, де домашні зможуть зберігати повсякденний одяг. Загалом, підключайте фантазію та насолоджуйтесь результатами.
Як забезпечити безпеку
Для того, щоб експлуатація сходів протікала без ексцесів, треба грамотно підійти до її облаштування.
- Якщо сходовий марш налічує понад три сходинки, його неодмінно обладнають перилами. Частота розташування баляс – 15 см. якщо балясини вузькі і в діаметрі не перевищують 5 сантиметрів, то на кожну сходинку їх потрібно ставити по дві. Ця умова має стати пріоритетною, якщо у будинку є діти. Малюкам подобається дотримуватися за тонкі опори, та й до поруччя вони не завжди можуть дотягнутися.
- Для безпеки дітей не варто облаштовувати поручні додатковими поперечними опорами, які можуть сприяти влізанню на них. Потрібно стежити і за станом сходів. Якщо вони за проектом відкритого типу, їх тимчасово потрібно «знешкодити». Закрити зяючі прольоти сьогодні можна, користуючись найрізноманітнішими матеріалами, зокрема деревом та склом. Естетичний вигляд сходів на другий поверх від цього не тільки не постраждає, а й стане оригінальним.
- Оздоблення сходів обов’язково проводити протиковзкими матеріалами. При використанні в декорі плитки беріть види з шорсткою поверхнею. Щодо каменю, то підійде матеріал після термообробки. При непереборному бажанні милуватися блискучим глянцем сходових прольотів оснастите сходинки килимками, що клеються самі, або закрийте їх середину ковроліновою доріжкою.
- Якщо сходи є досить широкими, встановіть додатковий поручень по стіні.
- Не захаращуйте підступи до сходів. Біля неї має бути зручно пересуватися, підніматися на сходи та спускатися з них. А якщо ні, то травми будуть вашими постійними супутниками.
- Підвищать рівень безпеки забарвлення сходів на другий поверх у світлий тон та гарне освітлення прольотів. На темних сходах (мається на увазі колір матеріалу) не завадить додаткове підсвічування сходів. Не варто заощаджувати на цих нюансах. В даному випадку, безпека стає запорукою здоров’я та коментарі тут зайві.
Сходове підсвічування
«Сходи на другий поверх потрібно мати можливість комфортно використовувати не лише в денний час, а й уночі»
Ставши невід’ємним інтер’єрним елементом багатьох будинків, сходи перетворилися з функціонально значущого елемента ще й на декоративний, ставши повноцінною стилістичною ланкою. Це дало стимул максимально органічно вписувати конструкцію в основне концептуальне бачення домашнього інтер’єру. Сходи на другий поверх потрібно мати можливість комфортно використовувати не лише у денний час, а й уночі. Це стане реально лише за відповідного підсвічування даної зони. Стельові світильники в такому випадку, враховуючи конструкційні особливості місця, впоратися із завданням на відмінно не зможуть, так що доведеться спантеличитися місцевим освітленням.
При правильній організації сходового освітлення конструкцію можна перетворити на нестандартний, у своїй декоративності, елемент інтер’єру. Таку можливість подарує неймовірна різноманітність варіантів та матеріалів, працювати з якими зможе навіть непрофесіонал, головне, при організації підсвічування сходів дотриматися не тільки вимог безпеки, але й не порушити єдності стилістичної спрямованості декору в цілому.
Оптимальну освітленість, простору забезпечить комбінація з: стельової люстри, що висить по центру прольоту, настінних бра і точкових світильників, а також прихованих у стелі.
Бра не стіну прийнято кріпити на рівні півтора метра від рівня щаблів. Ця відстань дотримується в міру підйому,так що світильники матимуть незвичайне і оригінальне ступінчасте розташування.
Важлива рівномірність і розташування точкових світильників. Їх закладають із інтервалом у півметра.
Плюси місцевого підсвічування сходів
Популярним способом підсвічування сходів, що ведуть на другий поверх, залишається місцеве освітлення. Освітлювальні системи можуть бути зовнішніми або вбудовуватися в поручні та сходинки.
Затребуваність місцевого підсвічування обумовлена якістю освітлення кожного сходового елемента. Жоден виступ конструкції не залишиться у тіні. Необтяжливе прокладання кабелів, швидкий монтаж систем та спрощена схема встановлення світильника також є не останніми факторами при виборі способу освітлення сходів.
Організація підсвічування сходових сходів позначиться на загальному сприйнятті інтер’єру кімнати. В атмосфері з’являться нотки розкоші, а ситуація стане здаватися більш елегантною.
Підсвічуючи сходи невеликого розміру, можна візуально розширити прольоти.
Сходові конструкції з підсвічуванням ступенів чітко візуалізують початок і закінчення прольоту, тому небезпека оступитися зводиться до мінімуму.
Тонкощі місцевого сходового підсвічування
Місцеве підсвічування, що організується безпосередньо в зоні сходової конструкції, повинно мати помірну яскравість. Ефект забезпечується використанням ламп невеликої потужності.
У тому випадку, коли сходи на другий поверх встановили у вітальні, її підсвічування не має виглядати зайвим акцентом і виділятися із загальної концепції стилістичного рішення. Їй відводяться виключно другорядні ролі.
Вибір світильників
Функціональне підсвічування можна організувати за допомогою неонових джерел світла, що дають м’яке світло, що не утворює тіней, що є не останніми умовами щодо безпеки експлуатації сходів.
Поступово висвітлять простір галогенові лампи, проте їх використовують набагато рідше через сильне нагрівання при роботі. Крім того, вони бояться стрибків напруги, що, на жаль, у заміських будинках не рідкість.
Лідируючі позиції у освітленні сходових маршів займають світлодіоди. Найпростіше зробити гарне підсвічування сходів, що ведуть на другий поверх, можна світлодіодними стрічками. У поєднанні з датчиками руху світлодіодне підсвічування стало ноу-хау у світі електротехніки. Розумне освітлення, що створюється за їх участю, дозволить:
- Знизити витрати на енергоспоживання, оскільки світло буде вмикатися на сходах тільки в момент появи на ній об’єкта, що рухається.
- Не шукати вимикач у темряві. Отже, на сходи спокійно можна буде вийти навіть із зайнятими руками.
Точкове підсвічування та оригінальні ідеї освітлення сходів
Настінні бра в освітленні сходів є різновидом точкового підсвічування. Їх систематизація в схему є досить трудомістким процесом. Такий тип підсвічування також має вписуватися в провідну стилістичну концепцію. Це цілком вдасться, якщо не робити її сліпуче-яскравою.
Організувати освітлення сходових сходів можна досить нетривіально, використовуючи світильник для підлоги з вишуканим дизайном. Його ставлять під сходи. Таким чином не тільки підсвічують сходи, а й створюють романтичну обстановку в підсходному пространстві, яка є неодмінним супутником приглушеного світла. До речі, приглушеність світла можна використовувати для зонування кімнатного простору. Результат може бути приголомшливим.
Сходове підсвічування як стилістична ланка інтер’єрного декору
Не випасти із загальної концепції декору підсвічуванням сходів на другий поверх допоможе облік його особливостей, що породить ідеальний дизайнерський симбіоз. Працюючи над схемою освітлення, треба врахувати фактуру сходів і проаналізувати світлочутливість матеріалу, використаного її створення. Для дерев’яних сходів знадобляться джерела, що випромінюють тепле жовте світло. Для конструкції в дусі модерну або хай-теку, в яких зазвичай використовуються не зовсім стандартні матеріали, а також їх викликають комбінації, чудовим рішенням буде холодне світло.
Гвинтові сходи, на думку іменитих дизайнерів, можна чудово висвітлити одним, але досить великим світильником зі стельової серії, спустивши його на довгих кріпленнях у простір спіралеподібної конструкції. Лампи в цьому випадку використовують малопотужні. Щаблі у гвинтових сходах також намагаються підсвітити окремо і забезпечити датчиками руху. Зовнішній вигляд повністю освітлених хитромудрих сходів викликає непідробне захоплення. Атмосфера затишку не буде порушена, якщо сходи на другий поверх висвітлюватимуть джерела розсіяного світла. Винятком є класичні інтер’єри, де можна використовувати спрямовані, але, знову-таки, не сліпучі світлові потоки.
Нестандартні види інтер’єрних сходів
Незвичайних рішень дизайну сходів є чимало, але корисними для невеликих будинків можуть стати: імітація стелажу і складні варіанти, що трансформуються. Перші неймовірно стильні та привертають увагу, а ось другі практичні та зовсім непомітні. Вони зовсім не займають місця. Ці чудові конструкції дуже схожі з горищними драбинками. Їхнє облаштування виправдане, коли підйом на другий поверх потрібно не так часто. Сходи-трансформери можуть заміщатися на мансарду, мати вигляд «гармошки», розсуватися як пожежні аналоги, але при цьому залишатися інтер’єрними варіантами. Конструкції функціональні. З їхньою допомогою прикрашають інтер’єр, з’єднують приміщення, розділяють простір.
Висновок
Вузькі ступінчасті гірські стежки і широкі, повні урочистості, марші палацових чертогів – як різноманітні дороги, які ведуть нас вгору. Але не поспішайте реалізувати у своєму будинку неординарні сходові конструкції. Залишіть такі рішення для відчайдушних сміливців. Нехай ваші сходи на другий поверх будуть, перш за все, зручними і стилістично грамотно доповнюють інтер’єр простору, куди вони будуть вписані. Тепер ви знаєте, як це зробити!
Автору вдалося детально і цікаво розкрити тему сходів в домашньому інтер’єрі, демонструючи глибоке розуміння теми.
“Не той красивий, у кого дом красивий, а той, у кого в домі затишно.”
1. Назва тексту не надає чіткого розуміння щодо його змісту. Вона має бути більш інформативною і привабливою для читача.
2. В тексті можуть бути технічні помилки, які важливо виправити перед публікацією. Наприклад, символ “& # 8217;” замість апострофа.
3. Необхідно забезпечити ясність і зрозумілість тексту, уникати слів і фраз, що можуть бути незрозумілі для читача.
4. Переконайтеся, що текст має логічну структуру і послідовність. Він повинен бути організований таким чином, щоб читач міг легко слідувати вашим думкам.
5. Використовуйте більше описів і деталей, щоб зробити текст більш живим і цікавим для читача.
Цей текст, здавалося б, присвячений дійсно важливому елементу будь-якого багатоповерхового житла – сходам. Вони не тільки виконують свою пряму функцію, але і можуть стати справжнім прикрасом інтер’єру, якщо підійти до їх дизайну з уявою. Я сподіваюсь, що автор розкриє не тільки практичну сторону питання, але і поділиться цікавими ідеями щодо оформлення сходів. Хотілось би також бачити поради щодо вибору матеріалів та стилів.
О, так, звичайно, сходи в домашньому інтер’єрі – це ж такий глибокий та неперевершений тематичний напрям. Думаю, ми можемо обговорювати це годинами, адже що може бути цікавіше за відтінки дерева та форму ступіньок?
“Не суди будинок по його передніх дверях.”