Розпис по склу вітражними фарбами: створюємо шедеври своїми руками 🎨

Скло як елемент інтер’єрного декору? Ця, на перший погляд, нудна, непоказна, нічим не примітна, крім прозорості, поверхня? А чому б і ні? Звісно, не в первозданному вигляді, а після деякої творчої доробки, але воно цілком здатне стати чудовою прикрасою стильної композиції, додати їй легкості, кольору та унікальності. Скло може перетворитися на справжній арт-об’єкт, що притягує погляди та розповідає історію.

Що для цього треба? Просто зробити малюнок на склі. І тут зовсім не обов’язково мати талант професійного художника чи проходити довгі курси. Питання його дизайну можна вирішити найрізноманітнішими способами, доступними навіть для початківців, які ніколи раніше не тримали пензля в руках. Ось із тим, як саме виконати розпис по склу своїми руками і будемо знайомитись нижче, крок за кроком.

Яким може бути розпис скла? Три основні напрямки

Декорувати скляну поверхню можна декількома прийомами, кожен з яких дає свій унікальний та неповторний візуальний ефект. Вибір залежить від ваших навичок, бажаного результату та стилю інтер’єру:

  1. Вільний розпис. Розмалювати поверхню відповідно до своїх фантазій, створюючи унікальний авторський малюнок від руки. Цей метод вимагає певних навичок, але результат буде абсолютно ексклюзивним.
  2. Імітація вітража. Асоціювати розпис із класичним вітражем, використовуючи спеціальні контури та прозорі фарби для створення ефекту кольорових скелець.
  3. Трафаретний розпис. Прикрасити скло, використовуючи готові або саморобні трафарети. Це ідеальний варіант для тих, хто не впевнений у своїх художніх здібностях, але прагне до акуратного та стильного результату.
Декор скляної поверхні вази розписом
Декор скляної поверхні може перетворити звичайну вазу на витвір мистецтва.

🎨 Вітражний розпис по склу: імітація розкоші, доступна кожному

Вітражне скло – видовище вражаюче та шляхетне, але, на жаль, сьогодні вкрай рідко зустрічається в інтер’єрах. Причина тому його надзвичайна дорожнеча та специфічність декору. Справжній вітраж, зібраний вручну зі шматочків кольорового скла, спаяних металевим профілем, буде прикрасою далеко не кожної обстановки. Елемент, що прийшов до нас із палацових та церковних дизайнів, зумів зберегти свою вірність класицизму та готиці. Щоб не дати унікальному дизайнерському рішенню стати повним раритетом, декоратори та виробники фарб знайшли вихід – вони зімітували технологію, розробивши вітражний розпис по склу.

Вітражний розпис по склу з квітковим мотивом
Вітражний розпис по склу дозволяє створити ефект справжнього вітража за допомогою спеціальних фарб та контурів.

Тепер вітражем найчастіше називають не зібране з різнокольорової скляної мозаїки полотно, а звичайне, розписане вітражними фарбами, віконне скло або дверна вставка. Останнє набагато дешевше у виробництві та доступніше для самостійного виконання, хоча візуально практично не відрізняється від справжнього вітража, особливо при правильному освітленні. Його використовують в оформленні приміщень у середземноморському стилі, модерні, провансі та навіть в еклектичних сучасних інтер’єрах, де він стає яскравим кольоровим акцентом.

Розпис на склі, що імітує справжній вітраж
При правильному виконанні візуально розпис майже не відрізняється від справжнього вітража.

📝 Трафаретний малюнок на склі: творчість без навичок малювання

Ця техніка дуже виручить тих, кому не дано красиво малювати, але є бажання творити. Трафарети для розпису по склу допоможуть декорувати поверхню рівномірно, акуратно та симетрично. Цікаві готові шаблони малюнків пропонують у магазинах, що спеціалізуються на товарах для творчості та декору. Там можна знайти орнаменти на будь-який смак: від класичних вензелів до сучасних геометричних візерунків. Простенькі заготовки цілком реально зробити самостійно, роздрукувавши потрібний малюнок з інтернету та вирізавши його на щільному картоні або пластиковій папці.

Використання трафарету для розпису по склу
Трафарет для розпису по склу – простий спосіб отримати ідеальний та акуратний малюнок.

Трафарети бувають:

  • одноразового використання: зазвичай виготовляються з паперу або картону на клейовій основі;
  • багаторазові: створюються з гнучкого пластику або самоклеючої полімерної плівки, їх можна мити та використовувати багато разів.

Перші виготовляються з паперу або картону, другі – з самоклеючої полімерної плівки. Обидва варіанти значно спрощують процес нанесення складних та повторюваних орнаментів, роблячи його доступним абсолютно для всіх. Як користуватися трафаретами для розпису по склу, розглянемо нижче.

👩‍🎨 Довільні малюнки на склі: простір для безмежної фантазії

«Малюнок на скло може наноситися на тривалий час або на короткостроковий період, наприклад, для святкового декору»

Розпис по склу своїми руками – це чудова можливість зробити інтер’єр унікальним, вкласти в нього частинку своєї душі та енергії. Розмалювати скляну поверхню можна як завгодно, головне, щоб картинка та колірне рішення відповідали загальному інтер’єрному настрою приміщення. Навіть якщо ви не вмієте створювати складні сюжети, прості геометричні фігури, абстрактні лінії, крапки або стилізовані квіти можуть виглядати дуже ефектно та стильно.

Унікальний авторський малюнок на склі
Авторський малюнок на склі, навіть найпростіший, зробить ваш інтер’єр абсолютно унікальним.

Малюнок на скло може наноситися на тривалий час або на короткостроковий період. В останньому випадку малюють фарбами, що легко змиваються (наприклад, гуашшю, змішаною з милом, або спеціальними маркерами для скла), і не вдаються до захисної фіксації зображення лаком. Так часто роблять напередодні будь-яких урочистостей. Наприклад, розмальовувати вікна та дверне скло прийнято напередодні новорічних свят, Великодня або дня народження. Красиві тематичні картинки, вибрані для розпису по склу, допоможуть створити відповідну святкову атмосферу в приміщенні.

Тимчасовий новорічний розпис по склу
Тимчасовий новорічний розпис по склу – чудовий спосіб створити святковий настрій для всієї родини.

🧪 Чим ведеться розпис по склу та кераміці: огляд матеріалів

«Найбільш актуальними та розрахованими на довгий термін служби вважають нітро-олійні фарби, що відмінно лягають, відмінно тримаються в малюнку на стеклі і практично не мають недоліків»

Розрізняють заводські (професійні) та саморобні фарби для розпису скла. Хоча сьогодні ринок пропонує величезний вибір готових фарб, рецепти саморобних складів можуть стати в нагоді для експериментів або коли потрібного відтінку немає під рукою. Найпростіший і нестійкий готується з аніліну та клею ПВА. Анілін можна змішувати з желатином. Ефект буде не набагато кращим, оскільки така вітражна фарба швидко вигорить на прямому сонці.

Набір фарб для розпису по склу
Сьогодні ринок пропонує величезний вибір спеціалізованих фарб для розпису по склу на будь-який смак та бюджет.

Радянський рецепт, що дістався у спадок, включає клей БФ-2 і пасту з кулькових ручок. Найбільш актуальними та розрахованими на довгий термін служби вважають нітро-олійні фарби, що відмінно лягають, відмінно тримаються в малюнку на склі і практично не мають недоліків, крім різкого запаху під час роботи.

Саморобні фарби: рецепти для експериментаторів

Готуємо ПВА-анілін

Щоб приготувати ПВА-анілінову фарбу для розпису по склу та кераміці, знадобиться підготувати інгредієнти: розбавити вдвічі дистильованою водою 100 мл клейової основи ПВА та розчинити, згідно з інструкцією, порошок анілінового барвника. Отриманий розчин барвника проціджується через тонкий капрон. Тепер настав час гри з відтінками. Анілін в клейову емульсію додається краплями. Перевірка насиченості кольору провадиться на шматочку скла.

Процес змішування фарб для розпису по склу
Фарби по склу нескладно зробити своїми руками для творчих експериментів.

Готуємо желатиново-анілінову суміш

200 мл дистиляту підігрівається до 50°C, після чого в ньому розводиться 6 г звичайного желатину. Анілінову суміш готують за вищеописаною методикою. Барвник в остиглий желатин додають також краплями під регулярним контролем рівня насичення фарби. У вітражного розпису по склу, виконаного таким складом, може бути підвищена зносостійкість, якщо його додатково захистити.

Желатиново-анілінова фарба для розпису
Желатиново-анілінова фарба після покриття лаком має підвищену зносостійкість.

Після висихання малюнок на склі достатньо покрити безбарвним акриловим лаком. Не пробуйте повторити подібне з ПВА-аніліновими вітражними фарбами. Вони не розраховані на такі вишукування і просто попливуть від контакту з лаком.

Готуємо радянську рецептуру

Потрібна кількість клею БФ-2 розчиняється у подвійному обсязі ацетону. В отриманий розчин крапельно додається паста зі стрижнів кулькових ручок. Суміш треба ретельно перемішувати. Чи отримано потрібний відтінок, також перевіряється за допомогою пробного мазка на склі. Цей метод дозволяє отримати яскраві, прозорі кольори, але вимагає роботи в добре провітрюваному приміщенні.

Створення фарби з пасти кулькових ручок
Навіть звичайна паста з кулькових ручок може стати основою для саморобної вітражної фарби.

Готуємо нітро-олійний склад

Пропорційність даної суміші 60х40, де 60% об’єму займе прозорий меблевий нітролак, а 40% залишаться за розчинником 647. Надавати складу кольоровості потрібно художніми олійними фарбами. Оскільки це пастоподібний склад, то дозують його, орієнтуючись на розмір горошини. Добре вимісивши, комбінацію перевіряють на відповідність відтінку. Цей склад є найбільш стійким та довговічним з усіх саморобних варіантів.

Нітро-олійний склад для розпису скла
Нітро-олійний склад після висихання можна покрити лаком для додаткового блиску.

Розпис по склу вітражними фарбами такого типу також може покриватися шаром лаку. Це зробить виріб ще більш естетичним та стійким до зовнішніх впливів.

Готові фарби по склу: що обрати в магазині?

Хоча експерименти з саморобними фарбами є цікавими, для отримання гарантовано якісного та довговічного результату краще використовувати професійні матеріали. Ринок пропонує широкий асортимент фарб, які можна класифікувати за їх складом та властивостями.

📊 Порівняння популярних видів фарб для розпису по склу
Тип фарби Переваги Недоліки Найкраще підходить для
Акрилові
  • Прості у використанні, ідеальні для початківців.
  • Швидко сохнуть, не мають запаху.
  • Створюють щільне, матове покриття.
  • Непрозорі, не створюють ефект вітража.
Розпису посуду, декоративних пляшок, кераміки, створення щільних малюнків.
Вітражні (на основі розчинника)
  • Створюють яскравий, прозорий ефект справжнього вітража.
  • Добре розтікаються, утворюючи гладку поверхню.
  • Мають різкий запах, потребують провітрювання.
  • Довго сохнуть.
Імітації вітражів на вікнах, дверях, скляних перегородках та світильниках.
Вітражні (на водній основі, з випалом)
  • Без запаху, нетоксичні.
  • Після випалу стають дуже міцними, можна мити.
  • Потребують запікання в духовці.
  • менш яскраві, ніж у фарб на розчиннику.
Розпису посуду для щоденного використання (чашки, тарілки).
Контури (рельєфні пасти)
  • Створюють об’ємний контур, що імітує металевий профіль вітража.
  • Запобігають розтіканню рідких вітражних фарб.
  • Вимагають твердої руки та вправності.
Створення класичних вітражних імітацій, точкового розпису.

Універсальні

Це фарби по склу та кераміці. Ними також можна розписати фаянс та полістирол, оргскло та всілякий пластик. Склади відмінно компонуються. Малюнки на склі довго зберігають контрастність відтінків і не змиваються водою. Проте, важливо зазначити, що вони не підходять для розпису харчового посуду, оскільки можуть містити небезпечні для здоров’я компоненти.

Універсальні фарби для розпису різних поверхонь
Універсальні фарби створюють стійке покриття, що не змивається водою.

На водній основі

Найчастіше такі фарби потрібні на розпис скла, що знаходиться у вологому мікрокліматі. Для їх фіксації на поверхні потрібен випал у звичайній домашній духовці. Після такої обробки фарбам малюнка на склі не страшне навіть неодноразове механічне миття в посудомийній машині. На додаток до всього вони абсолютно нетоксичні, тому дозволені в розписі посуду, що використовується в побуті.

Розпис посуду фарбами на водній основі
Фарби на водній основі після випалу ідеально підійдуть для розпису посуду.

Глянцеві

Фарби можна змішувати між собою для отримання нових відтінків. Намальовані ними картинки відрізняються яскравістю, глибиною відтінків, приємним блиском. Наносяться, як правило, у два шари. Для просушування кожного потрібно як мінімум два дні. Готовий розпис скла потребуватиме лакового захисту для довговічності.

Малюнок на склі глянцевими фарбами
Глянцеві фарби відрізняються яскравістю та насиченістю кольору.

Що можна розписати фарбою по склу? Ідеї для натхнення

Малюнок на склі актуальний скрізь, де є відповідна для його нанесення поверхня. Прекрасним доповненням розписаної дверної скляної вставки стане аналогічно оформлений абажур настінного бра, торшера або стельового світильника. Можна декорувати інтер’єр вітражними картинами. Добре виглядає розпис по склу в нішах, на скляних перегородках для зонування простору. Вітражними вставками часто прикрашають стелі, створюючи ефект скляного купола.

Декор стелі вітражними вставками
Декор стелі вітражними вставками – розкішне та незвичайне рішення.

Розписане під вітраж скло може стати елементом декору сходів у дворівневих квартирах, його вставляють між дерев’яними або зробленими з нержавіючої сталі балясинами. Розпис по склу вітражними фарбами прикрасить кухонний гарнітур, душову кабіну, дверцята шафи-купе.

Малюнок на склі в інтер'єрі кухні
Вітражний малюнок на склі кухонних фасадів додасть інтер’єру унікальності.

Роспис по склу своїми руками: практичні поради

Розпочнемо розгляд питання з використання трафаретів у розписі по склу. Прості моделі багато хто цілком в силах зробити в домашніх умовах. Для цього навіть не обов’язково щось малювати: достатньо знайти відповідну картинку для розпису по склу на фото в інтернеті та роздрукувати її. Рівно вирізати деталі допоможе канцелярський ніж. Якщо має бути розпис скла кількох вікон або дверей, то краще, звичайно, купити багаторазовий шаблон із пластику.

Вирізання деталей трафарету канцелярським ножем
Вирізати дрібні деталі трафарету найзручніше за допомогою канцелярського ножа.

Як користуватися трафаретом: покроковий майстер-клас

Для розпису скла в такій техніці потрібні вітражні або акрилові фарби. Залежно від відтворюваного типу малюнка працювати можна пензлем, губкою або аерозольним балончиком. Вибір картинки для розпису по склу – справа суто особиста. Що потрібно для роботи:

  • сам скляний виріб (ваза, склянка, рамка для фото);
  • знежирююча рідина (спирт, ацетон);
  • фарба по склу;
  • пензлики, губка;
  • малярний скотч;
  • трафарет.

Етап I. Знежирюємо поверхню. Робити це обов’язково. Скло має бути позбавлене плям та забруднень, щоб на нього можна було рівномірно нанести фарбу. Підготувати поверхню можна, обробивши її ватним диском, змоченим у спирті.

Знежирення поверхні скла
Ретельне знежирення поверхні – запорука якісного та довговічного розпису.

Етап II. Прикладаємо до скла трафарет і при необхідності фіксуємо його скотчем. Фіксація зробить його нерухомим, що виключить похибки в роботі та затікання фарби під шаблон.

Фіксація трафарету на склі
Надійна фіксація трафарету допоможе уникнути змазування малюнка.

Етап III. Приступаємо до розпису. Поролон або губку злегка опускають у фарбу і промокальними рухами розподіляють її по трафаретних порожнечах. Після нанесення фарби трафарет потрібно акуратно зняти, не чекаючи її повного висихання.

Готовий розпис, зроблений за допомогою трафарету
Готовий розпис, виконаний за допомогою трафарету, виглядає акуратно та професійно.

Точкова техніка розпису (point-to-point)

Для роботи знадобляться контурні фарби в тюбиках з тонким носиком. В ідеалі відтворюється не повнокольоровий, а контурний малюнок, що складається з безлічі крапок. По абрисових лініях розставляються точки ідентичного розміру та на рівномірній відстані одна від одної. Першими промальовуються великі елементи обраної картинки, а потім вже дрібні деталі. Розмір точки регулюється силою натискання на тюбик.

Точковий малюнок на скляній тарілці
Точковий малюнок на склі виглядає дуже витончено та нагадує вишивку бісером.

Контурна техніка з заливкою

Спосіб, що дозволяє отримати найбільш виразні та барвисті малюнки на склі, що імітують вітраж. Для детального промальовування контурів користуються тонкими пензлями або спеціальними контурними фарбами.

Процес контурного розпису скла
Контурна техніка розпису вимагає акуратності та твердої руки.

Після того, як заготівля з контуром висохне (зазвичай це займає кілька годин), можна буде приступати до розфарбовування внутрішньоконтурних порожнеч. Робота вимагатиме акуратності. Фарби не повинні розтікатися та виходити за вже окреслені межі. Як правильно виконати даний етап розпису по склу продемонструють фото.

Техніка вітражного розпису без контуру

Робота, що вимагає певної вправності, оскільки вітражні фарби рідкі та схильні до розтікання. Щоб задум вдався, потрібно працювати на ідеально горизонтальній поверхні. Кольори наносяться поруч один з одним, і їхні межі змішуються, створюючи плавні акварельні переходи. Це чудовий спосіб для створення абстрактних композицій.

Процес вітражного розпису по склу
Вітражний розпис по склу – це справжня магія кольору та світла.

Заготівля для вітражного розпису повинна добре висохнути, і тільки після цього її можна буде взяти в роботу повторно. Коли малюнок буде готовий повністю і просушений, отримане панно покривають лаком для захисту.

Заливний вітраж

Малюнок на склі, отриманий таким способом нанесення, практично не відрізняється від справжнього вітража. Але так буде лише в тому випадку, якщо до вмілих рук докладеться ще й розуміння тонкощів освітлення картинки. Техніка найчастіше застосовується для оформлення дзеркальних поверхонь.

Заливний вітраж фарбами на дзеркалі
Заливний вітраж, виконаний спеціальними фарбами, створює унікальний об’ємний ефект.

При якісно зробленій заливці вітражна фарба утворює меніск (опуклу лінзу). Різної кривизни промені, проходячи крізь нього, змушують вітраж грати кольоровими переливами. Оскільки дифракція впливає і на межі бордюру, то останній є сенс зробити темним та блискучим.

Заливний вітражний розпис по склу
Заливний вітражний розпис по склу вимагає терпіння та акуратності.

Заливний вітраж роблять за наступним алгоритмом. Насамперед готується складальний стіл. На тканину укладається трафарет малюнка, який покривається попередньо знежиреним склом. Тепер потрібно нанести контур малюнка. Скло залишається сохнути на добу. Після цього розпочнеться найскладніша частина процедури – заливка осередків, що утворилися. Їх заповнюють по черзі, даючи висихати кожній залитій партії.

Процес заливки комірок фарбою
Акуратна заливка комірок фарбою – запорука красивого вітража.

Якщо трапиться протікання, його можна буде обережно видалити, знявши лезом бритви. Заливши останню комірку, вітраж слід залишити ще на добу сушитися. Потім отриманий малюнок на склі можна буде вставити в раму або металеве обрамлення.

На техніці заливки варто зупинитися докладніше. Комірки зафарбовують рясно змоченим складом пензликом або заливають його шприцом. При цьому торкатися бордюру суворо заборонено. Фарба повинна розтікатися в меніск самостійно, природним шляхом.

Заливка контуру пензликом
Заливка контуру пензликом вимагає точності та контролю кількості фарби.

Мармурування

Ще один цікавий та швидкий спосіб розпису скла. Спеціальні, різного відтінку фарби по склу по черзі тонкою цівкою вливаються в центр ємності, заповненої підігрітою водою. Утворені кольорові кола розтягуються в малюнок зубочисткою. У підготовлену купіль занурюється декорований предмет.

Процес мармурування скла
Мармурування скла – техніка, що дозволяє створювати унікальні абстрактні візерунки.

Після вилучення на його поверхні залишиться абстракційний малюнок. Картинка дуже нагадуватиме структуру мармуру. Фарбі дають висохнути і фіксують малюнок на склі лаком. Таким чином можна оформляти склянки, пляшки, посуд, невеликі плафони, міні-панно.

Декор ніжки келиха мармуруванням
Декор ніжки келиха, виконаний у техніці мармурування.

Заключення

Розпис по склу своїми руками – це захоплююче заняття, доступне кожному! Техніки не складні та доступні в освоєнні. Декорувати малюнками можна будь-яке скло, будь то велика річ або дрібничка. Зовсім неважливо, розпишете ви тарілку або віконне скло, головне, щоб вийшло в тему та душевно!

Часті питання про розпис по склу 🤔

👉 Які фарби краще обрати для початківця?
Для перших спроб ідеально підійдуть акрилові фарби по склу та кераміці. Вони непрозорі, густі, не розтікаються і легко наносяться. Ними можна малювати так само, як звичайною гуашшю. Вітражні фарби більш вибагливі та вимагають більшої вправності.
Так, якщо використовувати спеціальні фарби, що вимагають випалу. Після запікання в звичайній домашній духовці (згідно з інструкцією виробника) малюнок стає дуже стійким до води та миючих засобів. Посуд, розписаний звичайними акриловими або вітражними фарбами без випалу, можна лише обережно протирати вологою ганчіркою.
Поки фарба не висохла, її можна легко стерти ватною паличкою, змоченою у спирті або розчиннику, що йде в комплекті з фарбами. Якщо малюнок вже висох, його можна акуратно зішкребти лезом або канцелярським ножем.
Для промальовування дуже тонких ліній та дрібних деталей можна використовувати звичайну зубочистку або голку. Це дозволяє досягти високої точності, особливо в точковій техніці розпису.
Вітражний розпис чудово поєднується з и в класичному, готичному стилі або стилі модерн. Дерев’яні меблі темних порід, ковані елементи та витончені форми підкреслять шляхетність та красу вітража.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *