Якщо ви мрієте про унікальний інтер’єр, але вам ніде розвернутися, оскільки потрібно економити простір – додайте в обстановку ліжко-подіум. Це не просто меблі, а справжнє архітектурне рішення, яке трансформує кімнату.
Його поява допоможе оригінально зонувати простір, що особливо актуально для студій або дитячих кімнат. Крім того, що в будинку з’явиться повноцінне спальне місце, цю ж територію можна буде використовувати під організацію кабінету, як ігрову зону або як містку систему зберігання. Ще одна перевага такого рішення – можливість зібрати ліжко-подіум своїми руками, причому зробити це, не витрачаючи особливих сил та коштів. Спробуймо розібратися в тому, як влаштована дана конструкція і як її встановити.
🧐 Види ліжок-подіумів: два підходи до комфорту
Ліжко-подіум може бути зроблене у двох основних варіантах, кожен з яких вирішує різні завдання:
- З розташуванням спального місця НА подіумі. Це класичний варіант, що створює ефект “королівського ложа”.
- З висувним ІЗ подіуму спальним місцем. Це геніальне рішення для максимальної економії простору.
Перший варіант дає можливість облаштувати в піднятій над підлогою частині відмінне місце зберігання не тільки для постільних речей, а й для інших предметів: сезонного одягу, спортивного інвентарю, дитячих іграшок. Це, по суті, величезний комод, на якому розташований матрац.

Другий варіант – справжня знахідка для малогабаритних квартир, однак він значно складніший для самостійного виконання. Для його реалізації краще запросити фахівця або мати серйозні навички в роботі з меблями. Це не означає, що даному типу конструкції увага приділена не буде; ми розглянемо його особливості.

Моделі обох варіантів ліжок-подіумів фото в інтернеті представляють у великій різноманітності. Можна знайти цікаве рішення, гортаючи відповідні каталоги або придумати свій унікальний варіант. Отже, приступимо!
🛠️ Конструюємо ліжко-подіум своїми руками: покроковий гід
Підготовчий етап: планування – запорука успіху
Без підготовки ніякої справи не зробиш, тому перш ніж почати працювати, створіть ескіз майбутньої конструкції, де будуть відображені всі заміри. Знаючи висоту каркаса ліжка та матраца, а також висоту коліщаток (якщо ліжко висувне), ви зможете розрахувати висоту самого подіуму. Не можна робити його впритул. Ліжко повинно легко заходити в нього навіть не будучи застеленим, тобто з подушками, ковдрами та іншим.

Ширина подіуму визначається довільно. Звісно, вона не може бути меншою за ширину спального місця. Подумайте, чи будуть вбудовуватися з боків внизу якісь скриньки і яке навантаження доведеться витримувати поверхні подіуму. Останнє вкрай важливо, оскільки від цього залежатиме вибір витратних матеріалів та крок несучих балок.
🧐 Важливо знати: Щоб зібрати висувне ліжко-подіум, потрібно мати досвід роботи з меблями. Реально оцініть свої можливості. Можливо, варто зупинитися на більш простому варіанті стаціонарної моделі, де спальне місце розташовується зверху. Вона набагато простіша у виготовленні та пробачає дрібні помилки.

Закінчивши з ескізом, зберіть набір з актуальних інструментів. У ньому повинні бути:
- Вимірювальна рулетка, лінійка, олівець.
- Дриль, шуруповерт.
- Молоток.
- Електролобзик або пила.
- Викрутка.

З кріпильних матеріалів запасіться дюбелями та саморізами. Якщо декоруючим матеріалом буде обраний ковролін, може знадобитися будівельний степлер.
Висувне ліжко-подіум: магія трансформації
Почнемо з визначення поняття подіуму в цьому випадку. Він являтиме собою підняту на певний рівень над підлогою, порожню всередині конструкцію. Каркас ліжка ставиться на коліщатка, щоб спальне місце простіше було витягувати. Дана модель – це чудова можливість заощадити дорогоцінні метри корисної площі.

Присутність такого ліжка у вузькій і надмірно довгій кімнаті – це шанс скоригувати невдале планування і надати приміщенню більш квадратного вигляду. На самому подіумі можна розставити книжкові стелажі, обладнати робочий куточок або ігрову площадку дитини.

Матеріали та каркас подіуму: особливості збірки
Для облаштування ліжка-подіуму своїми руками знадобляться брус перетином 5х5см, металеві куточки, 9 мм листи ОСП або товста фанера, які підуть на обшивку каркаса, а також фурнітура. Даний вид подіуму є каркасним. До його переваг можна віднести багатофункціональність, малу вагу та простий монтаж. Для підвищення міцності основи їй потрібно надати додаткову жорсткість, що робиться додаванням проміжних лаг.

Початком роботи над каркасом стане демонтаж плінтусів. Далі слідує розмітка. Крокова відстань розташування опор 40 – 45 см. Якщо подіум нестиме велике навантаження, відстань треба зменшити. Наступним етапом стане укладання довгих напрямних, які фіксуються до вертикальних опор. Між собою напрямні будуть з’єднуватися короткими брусками.

Каркас ліжка: основа для здорового сну
Висувна частина має бортики та настил. Бортики можна вирізати з МДФ або спеціальних меблевих щитів. Щоб надійно фіксувати матрац, достатньо бортиків п’ятнадцятисантиметрової висоти.

Настил, який буде тримати матрац, повинен мати припуски в розмірах. Для формування рамки нижнього настилу потрібен брус. Місця з’єднання елементів слід оснащувати прокладками зі звукоізоляційного матеріалу, це позбавить від скрипу. По центру рами кріплять несучі перекладини, до яких згодом будуть прибиті гнучкі ламелі – основа під матрац.

До готового каркасу ліжка прикручують ролики. Обирайте якісні меблеві коліщатка з м’яким покриттям, щоб не дряпати підлогу.
Обшивка подіуму і завершальний етап
Змонтувавши каркаси, можна зайнятися наданням подіуму завершеного вигляду. Для цього його каркас потрібно обшити листовим матеріалом високої міцності (ОСБ або товста фанера). Листовий матеріал розкроюють відповідно до креслення і кріплять до каркасної основи на саморізи.

Після обшивки настає час декору. Оздоблювальним матеріалом може стати ковролін, лінолеум, ламінат, паркет. Пріоритетним у виборі має стати те покриття, яке ідеально відповідає загальному інтер’єру. Не нехтуйте безпекою: на його майданчику не повинно бути слизько.

Колірне рішення декоративного покриття повинно відповідати концепції дизайну кімнати. Якщо зона подіуму не є ділянкою, що вимагає виділення, то правильно буде обробити його в тому ж тоні, що й решту підлоги.

👑 Ліжко-подіум зі спальним місцем зверху: простота та функціональність
Дана модель надає можливість організувати в просторі подіуму об’ємну систему зберігання. Ліжко-подіум такого типу, що створюється своїми руками, може розташовуватися в будь-якій частині кімнати, навіть по центру. Вбудовані в нижній частині ящики дозволять розвантажити шафи або взагалі відмовитися від них.

З чого почати і як зібрати?
Початок робіт також буде пов’язаний з проектуванням конструкції. На кресленні повинні бути відображені габарити каркаса, узголів’я, кількість та місце розташування ящиків. Для розрахунку міцності – максимальне навантаження на перекриття не повинно бути більше 750 кг/м².

У даної моделі подіум матиме блокову конструкцію, що складається з 3 частин. Блоки збираються з бруса. Місця з’єднань додатково змащують клейовим складом. Після складання конструкцію фіксують струбцинами до висихання клею.

Каркас під матрац і висувні секції
По периметру подіуму фіксуються несучі бруски. Потім ставляться опорні бруски, які будуть брати на себе все навантаження. На них укладається основа ліжка, яка може бути зібрана з рейок (ламелей) або листів ОСБ.

Для монтажу висувних секцій потрібна дошка та фанера. На стінках ящиків проріжте 5-ти мм поглиблення, в них буде вставлятися фанерне дно. До ящиків кріпляться роликові направляючі для зручності користування.


Обшивка фасаду подіуму
Підказку, як краще обшити фасад ліжка-подіуму, можна пошукати на фото. Якщо ви вибрали для цієї мети фанеру, її поверхню потрібно буде ретельно відшліфувати, заґрунтувати та пофарбувати або покрити лаком.

💡 Порада експерта: При роботі над ліжком-подіумом своїми руками, є сенс замовити готові моделі фасадів за індивідуальними розмірами, які робляться з пластику та МДФ. Їх поверхня може бути матовою або глянсовою, мати візерунки у вигляді імітації різьблення. Виглядати таке рішення буде дуже ефектно та професійно.

Заключення
Зібрати ліжко-подіум своїми руками – досить актуальна дизайнерська задумка. Її поява дозволить максимально функціонально використовувати домашній простір. Крім цього, зробивши її в оригінальному дизайні та оснастивши підсвічуванням, даний предмет меблів можна буде подати як головний декоративний елемент обстановки.