Вітальня – кімната в будинку особлива з різностороннім функціоналом. З одного боку це своєрідна візитівка, що представляє власників, з іншого – затишний куточок, де дуже люблять бавити вечори домочадці. Як поєднувати помпезність та комфорт, щоб і перед гостями не вдарити обличчям у багнюку, та задовольнити запити тих, хто живе в будинку?
Зробити інтер’єр презентабельним і водночас приголомшливо затишним допоможе оригінальне оформлення віконної групи. Ні, винаходити колесо тут не доведеться, достатньо буде просто додати ламбрекени у вітальню. Якими їм бути – залежить від того, в якому образі ви хочете піднести кімнату. Ось над питанням підбору варіантів та виготовлення ламбрекенів для зали своїми руками сьогодні і попрацюємо впритул.
Що за диво – ламбрекен?
Почнемо знайомство з декоративним елементом з азів, тобто із визначення його суті. Отже, ламбрекеном називають декоративне драпірування, що знаходиться у верхній частині зони вікна, що йде по всій ширині карниза. Дизайн ламбрекенів продумується в залежності від завдань, які можуть принагідно покладатися на них. Що у владі ламбрекену?
1. Бути декоруючим елементом шторної композиції.
2. Приховати неестетичний карниз та помарки в обробці віконного отвору та частини стіни над ним.
3. Коригувати сприйняття простору та геометрію вікна. Цілком закривши проміжок між вікном і стелею, жорсткий карниз-ламбрекен представить кімнату як вищу і додасть ширини вікна.
4. Стати кольоровим або фактурним акцентом інтер’єру і пов’язати воєдино всі відтінки, що присутні в оформленні кімнати.
Прийнято використовувати штори з ламбрекеном для залу, коли його потрібно оформити у певному стилі, наприклад, у бароко чи модерну.
Ламбрекени для залу: видова класифікація
Різноманітність варіантів дизайну ламбрекенів породило необхідність їхнього поділу на групи. У результаті дизайнери виділили три основні категорії виробів:
- жорсткі;
- м’які;
- комбіновані.
Жорсткі моделі
Цей вид ламбрекену відрізняє сталість форми. Його складками не пограє вітерець. На виготовлення подібного виробу йдуть тканини на дублірині, флізеліні чи полотно бандо.
Дизайн ламбрекенів суворий і величний. Але жорстким моделям не завжди надають звичної, можна сказати традиційної, прямокутної форми. По нижньому краю їх можна зробити асиметричними, фігурно вирізати і на додаток оформити декоративними елементами по всій поверхні полотна. Можна відвести під декор лише нижній сегмент ламбрекену. Якщо це не суперечить стилю інтер’єру, у дизайні ламбрекенів для залу, крім декоративних зрізів, використовують паєтки, і стрази, викладені у візерунковій формі або пущені по периметру вироби.
Фігурність ламбрекену вже приверне увагу, роблячи його акцентним інтер’єрним елементом, але для повноти ефекту сюди можна додати яскравих фарб, бажано контрастних до загально інтер’єрного рішення.
М’які моделі
Це похідні вузької смужки тканини, яка збирається шторною стрічкою у специфічні складки. Нижньому краю м’якого ламбрекену може бути додана форма арки, прямої лінії або хвилеподібного зрізу.
М’які ламбрекени – це складки. Останні можуть бути розгонистими горизонтальними,зафіксованими стрічкою або тасьмою, або короткими вертикальними. Іноді їх замінює композиція асиметричних полотен.
Способів формування м’яких ламбрекенів у вітальню не порахувати. Це найширший плацдарм для експериментів з їхнього дизайну та стимул зайнятися пошиттям ламбрекенів для залу своїми руками.
М’які моделі потрібні в кімнатах, стилізованих в романтичному дусі, провансі, шебі-шику.
Комбіновані моделі
«Над створенням комбінованих моделей ламбрекенів для зали своїми руками, без наявності певних навичок, краще не працювати»
Важко уявити, як це виглядає? Увімкніть уяву або пошукайте комбіновані ламбрекени на фото. Словами це описати складно, але ідея така: через виконані в жорсткому варіанті ламбрекена отвори пропускають смуги м’якого ламбрекену, зібраного в складки. Ось тут фантазію треба притримати. Навпаки отвори ніхто не ріже. Щоб задум вийшов ефектним, необхідно попереднє створення проекту.
Загалом над створенням комбінованих моделей ламбрекенів для зали своїми руками, без наявності певних навичок, краще не працювати. Сміливо залишайте їх проектування фахівцям.
Звичайно, складні конструкції виглядають цікавіше і вражають більше, але вписати їх можна далеко не в кожен інтер’єр. Наприклад, у кантрі вони будуть зовсім не доречні. Тут потрібний найпростіший, класично прямого дизайну ламбрекен.
Якщо звернутися до витоків, то наші предки взагалі гадки не мали про можливість надати ламбрекенам жорсткості, не кажучи вже про якісь комбінації. Хоча ні, комбінування все ж таки їм було знайоме, адже їм вдавалося створювати приголомшливої краси прикраси на вікна. У пошуках високої декоративності вони збирали ламбрекени в складки і далі виходили зі становища, роблячи конструкцію складносурядною або багатошаровою.
Звичайно така пишність хороша для декору панорамних вікон палацових залів, але в наших скромних житлах мало прийнятна. Сучасні життєві віяння – прихильники суворості та лаконічності, проте це не стало підставою для відмови від цікавого декоративного елемента в обстановці будинків, а лише змусило попрацювати над його формами та конструкцією.
Процес ламбрекенової еволюції, тобто те, наскільки разюче відрізняються старовинні ламбрекени в зал і новинки сучасності, можна побачити на фото.
Складні ламбрекени у вітальню
Такий різновид ламбрекенів для залу одержують із драпірування тканини різними способами з подальшою комбінацією декоративних елементів у єдину конструкцію. Які типи складок сьогодні використовуються?
Сваг
Традиційний елемент у дизайні ламбрекену. Має вигляд складчастого півкола. Це найменш придатний для маскування карнизу ламбрекен, оскільки часто кріпиться до нього лише з двох сторін. Відповідно, тканина провисає і створює півколо порожнього просторуа під ним. Увага можуть бути симетричними і не симетричними, використовуватися як окрема деталь або кріпитися парами, фіксуватися внакладку або взагалі перетинатися з іншими складовими м’якої конструкції.
Перекид
Елемент схожий з свагом, але одержуваний дещо іншим шляхом. Смужка тканини тут легко перекидається через карниз, утворюючи знайомі по свагу півкола. Найбільш ефектно виглядає перекид через сучасний трубоподібний карниз, особливо якщо ламбрекен підібраний в тон іншому віконному текстилю.
Джабот
Асиметричне рішення дизайну ламбрекену. Для нього характерна вертикальна складчастість та скіс нижнього краю. Місце розташування елемента – бічні зони віконного отвору.
Краватка
Елемент криється за формою джабота, але в складку в ламбрекені закладається по-іншому. Загини йдуть не в один бік, а робляться внакладку.
Кокільє
Центральна складова ламбрекену. Розташовується в оточенні сваг. Кокільє – елемент симетричний, також може мати спарений вигляд. Зовні схожий на два вкорочені вузенькі свага, що стикаються довгими сторонами. Приклад таких декорів ламбрекенів шукайте на фото.
Дзвіночок
Про форму цього елемента говорить сама назва. Додається у вигляді провисаючих вставок, які можуть розташовуватися як по краях ламбрекена, так і між свагами.
Дизайн ламбрекенів для залу має бути ефектним, тому комбінуючи декоративні елементи, не бійтеся використовувати гру кольорів. Робіть їх у контрастній або збалансованій гамі відтінків. Обов’язково виділяйте провідну лінію. Добре, якщо вона поєднуватиметься з колірним рішенням штор.
Декоративний дизайн ламбрекенів для залу
Щодо складного ламбрекену, то непоміченим в інтер’єр він не залишиться. Вже сама його будова притягуватиме погляди, що вже казати, якщо він ще й зроблений у колоритному кольоровому виконанні. З більш простими моделями доведеться повозитися. Для того, щоб зробити привабливими прості ламбрекени для залу, шукайте новинки, або користуйтеся вже перевіреними елементами.
Найпростіше ушляхетнити його, оригінально оформивши краї.
Бахрома
Ідеальна окантовка оксамитових та велюрових ламбрекенів. Часто зустрічається у дизайні ламбрекенів із тафти.
Фестони
Оригінальні, різні форми зубчасті виступи. Їхня поява здатна докорінно змінити сприйняття текстильного оформлення віконного отвору.
Тесьма
Спосіб хоч і простий, але не менш цікавий, ніж попередні. Якщо ви хочете прикрасити ламбрекен для зали своїми руками, то менш клопотного рішення шукати не варто. Неширока текстильна стрічка просто настрачується на край. Головне підібрати вдале поєднання.
З решти методик у принципі підійде будь-який хендмейд:
- вишивка;
- бісер;
- стрази.
Особливо затребувані ламбрекени з такою прикрасою у східних інтер’єрах та гламурних вітальні.
Жорсткі ламбрекени фото репрезентують у декорі іншого роду. На них кріплять об’ємні деталі. Вони можуть бути імітацією ліпнини, мати вигляд м’яких кольорів, викроєних з тканини. Є в дизайні ламбрекенів до зали новинка – їх почали прикрашати фотодруком.
Кілька порад
Штори з ламбрекеном для залу треба вибирати з розумом. Тут важливо правильно оцінити габарити кімнати. Віконний декор бере участь безпосередньо у формуванні сприйняття простору. Ламбрекени зі складками, та ще й великими і в достатку, зробить малогабаритну кімнату ще менше, тому непогано б ще до початку оформлювальних робіт поцікавитися питанням: яка довжина ламбрекена є адекватною?
За правилами дизайну гармонійно прикрашати віконний проріз буде тільки ламбрекен, що провисає не більше ніж на шосту частину відстані, що відокремлює підлогу від карниза. В іншому випадку, навіть будучи навернутим без порожніх провисань на карниз ламбрекен, все одно виглядатиме громіздко.
Вибір відтінку тканини на ламбрекен у вітальню ґрунтується на спільній інтер’єрній палітрі. Якщо проект передбачає контрастне рішення обробки вікна, необхідно ввести вибрані кольори в інтер’єр невеликими вкрапленнями.
Стильний дизайн ламбрекенів для залу
Кожен вид ламбрекену прийшов до нас із певної доби і, незважаючи на те, що сьогодні вони обросли масою нових декоративних елементів, розпізнати стилістичну приналежність таки можна.
Епоха Відродження подарувала нам ламбрекен у гладкому драпіруванні, декорований у верхньому сегменті вишивними візерунками. Внизу пускалася бахрома. Переважали урочисті святкові кольори: червоний, бордовий, насичена зелень, позолота.
Бароко уславився багатством прикрас ламбрекенів. Італійці не боялися насиченості яскравих фарб, і вміло гасили їхню агресивність добавками білого та золота. Пишність та урочистість дизайну ламбрекенів реально зашкалювала. При їхньому вигляді захоплювало дух.
Ампір – царство рожевих, вишневих, блакитних ламбрекенів, обшитих тяжкою бахромою. З додаткових прикрас незмінно були витончені орнаменти. У такому оформленні вони виглядали суворо та неймовірно вишукано.
Стиль, орієнтований перемогу, вимагає відповідного карниза до ламбрекену. Його обов’язково треба декорувати наконечниками шпилеподібної чи округлої форми, причому виконати їх із бронзи.
Французький рококо витончений. Саме французи придумали закладати ламбрекен у складки, згортати у легкі завитки та картелі, що додало оздобленню вікон кокетливості та ошатності. Особливий шарм виробам надавали облямівкою золотою бахромою, вишивкою орнаментів та троянд.
Неокласика відкрила нам повітряні ламбрекени, які у вітальні і сьогодні не здаються зайвими. Їх робили з парчі та муару, вуалі та органзи. У колірному рішенні упор робився на малинові, фіолетові, світло-жовті відтінки. У цей час на роль ламбрекенів стали братися дерев’яні панелі, декоровані різьбленням.
Ламбрекени до зали: сезонна новинка
Дизайнери прогнозують сплеск популярності твердих ламбрекенів. Для обробки віконної зони пропонується прямі, лаконічні моделі, не обтяжені надлишками декоративних елементів. Допустимо наявність смужки або постій геометрії малюнка в ідеалі замовляти однотонні ламбрекени в зал. У класичні вітальні можна вибрати штори, що принтовані вензелями.
Деяка здача позицій скандинавськими та мінімалістичними напрямками дозволила повернутися в інтер’єри соковитим та яскравим відтінкам віконного текстилю. Найбільш привабливо подібне оформлення виглядатиме на вікні в зимовий сезон, коли так не вистачає тепла сонячних променів та буйства природних фарб. На піку популярності соковиті кольори джунглів, смарагдовий та відтінок морської хвилі.
Любителі екстравагантних обстановок можуть пошити ламбрекени в зал своїми руками із тканин-хамелеонів. Змінний колір відповідно до інтенсивності та якості освітлення ламбрекен, стане акцентом дизайнерської композиції. Штори-хамелеони здатні зробити атмосферу надсвятковості, так й привнести до неї таємничість і романтизм.
Не здасть своїх позицій така декоративна фішка, як рослинний орнамент. Сплетіння найтонших гілок рослин в обрамленні квітів, пущені ламбрекеном, дозволять вписатися елементу в будь-який інтер’єр.
Для тих, кого не надихає симбіоз маточок-тичинок, теж є оригінальна ідея. У майбутньому сезоні до моди увійдуть блискучі штори, а також ламбрекени, де складку замінить комбінація смуг блискучих та матових тканин. Варіант розроблений для класичних інтер’єрів, однак, деяке доопрацювання допоможе адаптувати ідею і для використовування в інших ситуаціях.
Стрімко увірвався на модний олімп і набирає популярності ажурний карниз-ламбрекен. Цей чудовий представник жорстких ламбрекенів зробити своїми руками в домашніх умовах неможливо, оскільки малюнки в цьому випадку вирізаються лазерною технікою. Загалом, готуйтеся викласти за красу кругленьку суму.
Буфи. Це цікава модель ламбрекенів в зал, оскільки новинка інтер’єрного декору легко робиться своїми руками. Збирають її із цільного, оригінальним чином прошнурованого відрізу тканини. Буф може бути єдиним елементом дизайну віконної зони або комбінуватись із шторами. Приклади сольного та композиційного використання ламбрекену дивіться на фото.
Як поєднувати штори з ламбрекеном для залу
Варіантів комбінування штор та ламбрекенів існує безліч. Тут буйству дизайнерської фантазії немає меж. У класичному поєднанні, наприклад, пропонується використовувати матовий тюль, що стане основою композиції, і двоколірний ламбрекен в складку. Один із відтінків неодмінно повинен перегукуватися з кольором основи. Додатковими деталями можуть бути джаботи та сваги. Вони додадуть композиції урочистості та зроблять інтер’єр більш елегантним.
Просто шедеврально виглядає у вітальні комбінація з короткого тюлю та довгих штор з ламбрекеном, особливо, якщо тюль та ламбрекен будуть у теплих кольорових рішеннях.
Для того, щоб створити відчуття розкоші, до ламбрекенів у вітальні можна додавати:
- бамбукові завіси:
- гардини;
- тюль.
Для віталень будь-якого стилю доречні поєднання важких оксамитових ламбрекенів та повітряного тюлю в підлогу. Так само часто зустрічаються комбінації м’яких складчастих моделей та органзи, фіксованих до декоративної штанги.
Для ламбрекенів у вітальню романічної обстановки використовують мереживо. Такі конструкції робляться багатошаровими, щоб світло, що проникає крізь них, заломлювалося і наповнювало кімнат чарівним ефектом притінення і навіть напівтемряви.
Ламбрекени для залу своїми руками
«Зшити традиційний ламбрекен для зали своїми руками буде нескладно»
Про правила вибору довжини ламбрекену у вітальню вже йшлося, проте треба враховувати, що запропонований показник – відносне поняття. Підсумкове рішення щодо конструкції та дизайну ламбрекенів для залу приймається індивідуально, з урахуванням стилістичного рішення обстановки та розмірів вітальні. Залежність прямо пропорційна, тобто чим просторіше апартаменти, тим масивніше і важче повинні вибиратися в інтер’єр штори і ламбрекен.
Пошити традиційний ламбрекен для залу своїми руками буде нескладно. По суті, це буде звичайна фіранка, просто вкорочена до вирахованих розмірів. Створення декоративних доповнень вимагатиме спеціальних викрійок. Початківцям швей це може бути важко, тому будемо вчитися робити сваг простонародним методом.
Запасаємося відрізом тканини квадратної форми, з довжиною – півтора метри. Шматок згинається вдвічі. Діаметральні кути зіставляються та відзначається середина діагоналі. Ця лінія і буде верхньою частиною майбутнього свага.
Далі готуємо планку до якої прикріпиться майбутній елемент віконного декору. Це може бути не лише карниз, а й шматок дошки. На планці відзначаємо розташування центру та країв конструкції. У цих місцях фіксуємо складену тканину.
Тепер можна починати формувати першу складку ламбрекену. Вибираємо прийнятну ширину та робимо заклад. Фіксуємо отримане шпильками. Продовжуємо роботу, прискіпливо стежачи за рівністю та красою загинів. Надалі верхній край буде обшитий шторною стрічкою, а нижній обріжеться рівним півколом.
За таким же принципом можна попрацювати над іншими елементами для ламбрекену у вітальню. Для початку розраховується загальна кількість та розміри майбутніх доповнень. Джаботи та кокільє не повинні розташовуватися ані надто щільно, ані надто рідко. Зберіть ламбрекен та повісьте його на настінний карниз. Додайте в композицію тюль. Декор вікна готовий!
Висновок
Ламбрекени для залу – елемент акцентний, тому підходьте до їхнього підбору або пошиття відповідально. Перегини в драпірування та декорі можуть внести дисгармонію в обстановку. Замість очікуваного ефекту захоплення в цьому випадку на вас чекає повне розчарування. Не впевнені, що впораєтеся з декором вікна самі – кличте фахівців, це обійдеться дешевше в усіх відношеннях.