Європейській людині завжди були цікаві східні інтер’єри, але останніми роками цей стиль став просто неймовірно актуальним. Його магія, таємничість та обіцянка повного розслаблення ваблять тих, хто втомився від міської метушні та мінімалістичної стриманості.
Сьогодні в ньому прагнуть оформляти найрізноманітніші за функціоналом приміщення, проте найвдалішою чомусь виходить саме спальня в східному стилі. Відкриємо секрет: це диво відбувається завдяки тому, що східний інтер’єр – це образ збірний. У ньому є ціла низка напрямків: індійський, японський, арабський, китайський. Будь-яка з цих гілок називатиметься загальним поняттям «східний стиль», але при цьому матиме свої специфічні відмінності. Їх можна комбінувати або втілювати в декор як оригінальний дизайн, створюючи унікальний простір для відпочинку.
🕌 Особливості арабського інтер’єру: розкіш та млість
Арабські інтер’єри зустрічають нас масивною важкою меблями, виготовленими з темних, цінних порід дерева, та шикарними драпіровками з неймовірно дорогих тканин, таких як оксамит, шовк та парча. Неодмінним атрибутом цього напрямку є подушки, яких має бути багато, і які повинні мати різні розміри та фактури. Вони створюють атмосферу розслабленості та комфорту. Добре, якщо в кімнаті є арочні склепіння, які додають автентичності. Дивлячись на вищесказане, стає зрозумілим, що арабський інтер’єр у чистому вигляді може бути реалізований тільки в дуже просторих кімнатах. Він неодмінно повинен дорого виглядати і вражати своєю розкішшю.

⛩️ Особливості азіатського напрямку: спокій та мінімалізм
А ось азіатська лінія східного стилю (японський, китайський) відрізняється кардинально іншим підходом – стриманістю декору та філософією простоти. Тут мінімум додаткових елементів і максимум простору та повітря. Цей стиль віддадуть перевагу шанувальники мінімалізму та ті, хто шукає в спальні насамперед спокою та умиротворення. До речі, він чудово підходить для малогабаритних спалень, оскільки не захаращує простір, а навпаки, візуально його збільшує.

Критерій | Арабський стиль | Азіатський стиль (Японія, Китай) |
---|---|---|
Ключова ідея | Розкіш, багатство, чуттєвість, достаток | Мінімалізм, гармонія, спокій, єднання з природою |
Меблі | Масивні, різьблені, з темного дерева, низькі столики | Низькі, простих геометричних форм, з світлого дерева, бамбука |
Кольори | Насичені, глибокі: бордовий, золотий, синій, пурпурний | Природні, нейтральні: бежевий, коричневий, білий, кремовий, червоні акценти |
Декор | Багато текстилю (килими, подушки), різьблення, мозаїка, ковані світильники | Мінімум декору: ікебана, ієрогліфи, ширми, бамбукові ролети |
Найкраще підходить для | Просторих спалень з високими стелями | Малогабаритних квартир та для шанувальників мінімалізму |
🎨 Спальня в східному стилі: пишність дизайну
«За умови, що спальня, яка оформлюється в східному стилі, не вражає простором, потрібно зіграти на колірних комбінаціях, причому зробити акцент на візерунках та орнаментах, а не на стилістиці»

Перш ніж почати перетворювати спальню на східний будуар, потрібно розібратися з палітрою кольорів. Здавалося б, кімната специфічного функціоналу, а отже, її забарвлення не повинно відволікати від відпочинку. Тим не менш, дизайнери і в цьому випадку зупиняються на соковитих, глибоких і дуже насичених тонах, характерних для арабського напрямку. У фаворі червоний та всі його відтінки:
- Бордовий.
- Рожевий.
- Пурпурний.
- Теракотовий.
- Ліловий.
- Фіолетовий.
Дуже часто в декорі спальні з’являється глибокий синій тон, що символізує нічне небо. А ось зелений спектр у такому приміщенні не знайде собі застосування, незважаючи на те, що для багатьох мусульман він є улюбленим, бо символізує їхню віру. В інтер’єрі спальні він вважається занадто “денним” та активним.

Психологи радять для спальної кімнати підбирати холодні колірні рішення, тоді в ній буде простіше заспокоїтися після виру денних подій та розслабитися, що, природно, піде тільки на користь. Таке рішення стане оптимальним і для надто пересичених сонячними променями кімнат, тому що принесе з собою, крім душевного спокою, ще й прохолоду.
Тим, хто вважає за краще перебувати в оточенні теплих тонів, найкраще подумати про золотий, персиковий або рудий. Ці фарби теж вважаються класикою для спальні в східному стилі, нагадуючи про гарячі піски пустелі та спекотне сонце.

Тепер подивимося на стелю. У даному рішенні вона часто буває синьою, ніби символізуючи небо. Оскільки це дизайн спальні, на ній цілком можуть з’явитися зірки або, скажімо, знаки зодіаку. Часто їх пишуть золотом, але можливі й інтерпретації. Можна піти далі і оснастити стелю невеликими світильниками у формі зірок (ефект “зоряне небо”). У вечірній час це виглядає настільки красиво, що від стелі просто неможливо відірвати очей. Звичайно, ніхто не скасовував класику, тому біла стеля не вважатиметься моветоном у східному стилі, особливо якщо її прикрасити різьбленим карнизом.

Говорячи про меблі, хочеться відзначити їх масивність і красу темних відтінків полірування. Однак за умови, що спальня, яка оформлюється в східному стилі, не вражає простором, потрібно зіграти на колірних комбінаціях, причому зробити упор на візерунках та орнаментах, а не на громіздких меблях.
Ви пам’ятаєте, східний стиль – це збірна «солянка», тому якщо у вас з’явиться бажання додати в декор єгипетські нотки, то активізуйте в інтер’єрі жовтий колір. Він легко комбінується і з позолотою, і з чорним. Єгипетські мотиви будуть гарні і на додаток до темно-коричневого.

🛠️ Оздоблюємо східну спальню: стіни, ніші, арки
Не думайте, що стіни в арабській спальні обов’язково мають фарбуватися в червоний. Так, справді, цей фон, доповнений позолотою, з давніх-давен вважається символом багатства. Зрозуміло, що ефект розкоші в спальню найпростіше привнести саме цим шляхом, але чи буде обстановка такої кімнати комфортною?
Давайте згадаємо. Червоний – це найсильніший стимулятор для нашої психіки. Люди, які потрапили до такого приміщення, завжди відзначають почастішання серцебиття та появу наростаючого збудження. У такій обстановці розслаблятися доведеться довго. Що робити? Грати з півтонами, благо в червоному спектрі їх більш ніж достатньо: винний, теракотовий, кораловий.

Красиві стіни в спальні в східному стилі з арабським ухилом доповнює розкішно оформлена стеля. При достатній висоті її роблять багатоярусною та прикрашають різьбленням або орнаментами. У типових квартирах можна обмежитися стельовим розписом та різьбленими карнизами.
Крім фарб, стіни східного інтер’єру завжди прикрашають нішами. Їх організовують на різній висоті і переважно використовують для чисто декоративних цілей. У них розміщують:
- Вази.
- Світильники.
- Декоративні дрібниці.
Іноді в нішах спальні зберігають одяг. Якщо ви бажаєте отримати такі ніші у свою кімнату, використовуйте для їх створення гіпсокартон. І не забувайте про арки. Їх, до речі, теж можна зробити із цього матеріалу. Найбільш популярним у цьому напрямку є мавританський варіант арок.

Арка цього типу схожа на звичайну підкову, на дузі якої є незначне загострення. Якщо ви бачили колись вхід у мечеть, вам не важко буде зрозуміти, про що йдеться.
Основним декоративним елементом спальні, природно, є ліжко, тому його узголів’я завжди оформлюють з особливим трепетом. У випадку зі східним дизайном тут з’являться драпірування та розкішний декор. Ви цілком можете задрапірувати всю стіну за ним.
Подивимося на підлогу. У сучасному рішенні це може бути, звичайно, і ламінат, але в ідеалі її вистилають шикарною керамічною плиткою в теракотових тонах, застеленою м’якими килимами.

🛏️ Меблі для східної спальні: серце інтер’єру
Обставляти спальню у східному стилі дуже цікаво. Центр кімнати, природно, зайнятий ліжком. Воно завжди нагадує своїми розмірами аеродром і є досить високим. Каркас ліжка може бути кований або дерев’яний. Думаючи, як правильно його розташувати, враховуйте, що араби ніколи не ставлять цей предмет до вікна узголів’ям. У їхніх будинках ліжко часто розташовується на подіумі. Якщо стіна за ліжком не має особливих декоративних конструкцій, то обов’язковим є розкішне узголів’я.
💡 Порада експерта: Ще одним майже обов’язковим елементом є полог та балдахін. Вони можуть мати вигляд навісу у вигляді вітрила або являти собою круглий підвісний намет. Розкішний балдахін може встановлюватися і на високих опорах-стійках. Поява підвісу робить обстановку затишнішою і підкреслює її східну тонкість. Для нього можна використовувати будь-які тканини, від оксамиту до тюлю.

Приліжкові тумби раціональніше замінити чудовими багатокутними столиками в арабському дусі. В узніжжі може з’явитися розписна, різьблена або інкрустована скриня.
Шафа в спальні в східному стилі може бути і стандартною. Її цілком достатньо просто доповнити стилістичними елементами, наприклад, зробити її дверцята різьбленими або розписати їх. Добре впишеться в таку обстановку дзеркальна шафа-купе, розсувні дверцята якої будуть покриті панно зі східним орнаментом.

Ще одна класична деталь східного інтер’єру – дзеркало. У його конструкції важливо все: і форма (куполоподібна, аркова, стрілчаста), і тип обрамлення (мозаїчне, різьблене, розписне).

✨ Текстиль та освітлення: завершальні штрихи
«Закінчуючи декор спальні в східному стилі, наповніть її характерними ароматами»
Східний текстиль приваблює розкішшю фактур та красою забарвлень. Шовкова пишність завжди закінчується бахромою або пензликами. Відтінки насичені, яскраво-закличні, надзвичайно соковиті. Дуже доречними будуть подушки різноманітних форм і забарвлення.

Підкреслити красу спальні допоможе продумане освітлення. У спальні може працювати одночасно кілька світильників, що випромінюють м’яке, приглушене світло з різних точок кімнати. Відмінно прикрасять кімнату марокканські або мавританські світильники з кованими каркасами та кольоровим склом. У спальні в східному стилі вони можуть бути скрізь: на підлозі, на тумбі, на стелі, стінах.

Що стосується декоративних елементів, то у східній спальні завжди багато кування, бронзи, міді. Різьблені світильники з карбованими каркасами, величезні фруктові страви, витончені глеки. Також знайдеться тут місце глині та кераміці з характерним розписом.
Закінчуючи декор, наповніть спальню характерними ароматами. Для цього використовуйте пахощі, саші з прянощами, ароматичні свічки, проте робіть це в міру.

Заключення
Спальня в східному стилі настільки чудова, що не захопитися цією красою просто неможливо. Перебування в подібній обстановці, що огортає теплом і розкішшю, завжди підніматиме настрій. Прийнявши наші поради, ви цілком можете самостійно перетворити свою кімнату відпочинку на щось незвичайне, казкове, повітряне, а романтика, яка неодмінно оселиться в такій спальні, піде тільки на користь сімейним стосункам.