Настінні світильники в приміщенні використовувалися постійно, як для великих, так і малих кімнат, ще задовго до появи електрики. Спочатку це були смолоскипи, згодом – свічники та гасові лампи. Розміщені по стінах, вони затишно освітлювали обстановку, не заважали переміщенню людей. При необхідності їх легко було замінити на нові, а роботи виконувалися без використання додаткових пристосувань.
В Італії сімнадцятого століття набули поширення підсвічники, для кріплення яких використовувалися конструкції, що нагадують руку людини чи кінцівку тварини. Цей кронштейн перекочував до Франції і там же отримав назву «бра», що в перекладі означає «рука». Ця назва закріпилася за цілим класом освітлювальних приладів.

Електрика, що прийшла на зміну живому вогню, та застосування стельового освітлення не витіснили настінні світильники, а лише зробили їх більш функціональними та різноманітними, перетворивши з утилітарного предмета на потужний інструмент дизайну.
🎯 Призначення настінних світильників: 4 ключові функції
Настінне освітлення в інтер’єрі сучасного приміщення виконує кілька важливих функцій:
- Додаткове (локальне) освітлення. Воно використовується для підсвічування певної зони. Особливо це важливо, якщо в цьому місці виконуються роботи, пов’язані з точністю або якістю: приготування їжі на кухні, читання в кріслі, нанесення макіяжу біля дзеркала.

- Зонування простору. Грамотно організоване освітлення розділяє приміщення на зони або виділяє з кімнати певну частину, наприклад, зону відпочинку. Зонування дозволяє внести в певне місце відчуття захищеності та комфорту. Елегантно виглядають світильники одного стилю, але різні за величиною.

- Візуальна корекція. За допомогою освітлення можна візуально змінити розміри приміщення, підсвітити елементи декору, візуально підкреслити частину приміщення або приховати в півтінь окрему його частину. Наприклад, світло, спрямоване вгору, робить стелю вищою.

- Декоративна функція. Красиві настінні світильники здатні прикрасити приміщення, стати його головним акцентом, навіть коли вони вимкнені. Вони є повноцінним елементом декору, як картина чи ваза.

Види та особливості настінних світильників
До світильників належать прилади освітлення, які за допомогою спеціальних пристроїв кріпляться прямо на стіну. До переваг такого виду освітлення можна віднести:
- Зручність локального освітлення.
- Економію простору (не займають місце на підлозі чи столах).
- Практично не впливають на переміщення людей.
- Знаходяться невисоко, доступні для обслуговування та заміни лампочки.

За своїми конструктивними особливостями настінні світильники діляться на такі види:
- Класичні бра. Світильник являє собою кронштейн із закріпленим на ньому освітлювальним приладом, прикритим абажуром або плафоном. Світильники такого типу часто мають механізм, що дозволяє змінювати напрямок світлового потоку.

- Світильники-плафони (приповерхневі). Складаються з плафона та джерела світла, кріпляться задньою стінкою до стіни. Вони ніби “притиснуті” до поверхні. Найчастіше використовуються для невеликих приміщень: ванна, кухня, передпокій.

- Вбудовувані та точкові світильники (споти). До настінних світильників належать також точкові світильники спрямованого світла, які монтуються безпосередньо в стіну, створюючи ефект світла “з нізвідки”.

Для виготовлення світильників використовуються різні матеріали. Практично обмежень не існує: дерево, скло, метал, пластик, текстиль та бамбук, кришталь, гіпс, бетон. Це дозволяє підібрати ідеальну модель для будь-якого стилю інтер’єру.
🏠 Настінне освітлення в різних кімнатах
Настінне освітлення завжди спрямоване на внесення додаткового потоку світла до певної частини приміщення. За рахунок цього прийому виділяється частина кімнати, на ній акцентується основна увага. Таким чином, виконують зонування.
Настінні світильники у вітальні
Вітальня під дією настінних ламп перетворюється, набуває трохи таємничого вигляду, отримує індивідуальність. Настінні бра в інтер’єрі вітальні можуть підсвітити картини, елементи декору, акцентувати увагу на певній стіні або прикрасі. З їх допомогою можна позначити місце відпочинку, виділити частину кімнати.

Нижче наведено найчастіші варіанти використання місцевого настінного освітлення:
- Розміщені з різних боків від каміна світильники забезпечать його гарне підсвічування.

- Розташувавши бра біля крісла, позначають зону для відпочинку та читання.

- Підсвічування з ламп у ніші красиво виділить цю частину приміщення.

- Для того, щоб особливо красиву частину стіни, статуетку або вазу виділити, достатньо розмістити світильник поруч і направити світловий потік у бік об’єкта.

Якщо після ремонту щось не ладиться зі стилем оформлення приміщення, не вистачає завершального штриха, поекспериментуйте з настінними лампами. Вони не тільки послужать елементом декору, а й додадуть до приміщення світло та настрій.

Настінне освітлення кухні
Кухня належить до приміщень, де настінне освітлення застосовується як робоче та служить для поділу приміщення на зони. Правильно розташовані світильники допоможуть акцентувати увагу на вдалому декорі. Настінні світильники часто застосовуються для освітлення робочої зони разом із точковим підсвічуванням.

Обідня зона традиційно висвітлюється стельовим світильником. При розміщенні обіднього столу біля стіни за рахунок використання бра в інтер’єрі можна досягти якіснішого та затишнішого освітлення. Два-три світильники на стіні можуть не тільки освітлювати кухню, а й прикрашати її.

У кухонному приміщенні можна використовувати бра і для повноцінного освітлення, це особливо вдалий варіант при невисоких стелях. Для кухні найчастіше використовуються закриті світильники, які легко миються та очищаються від жиру.


Освітлення дитячої
При виборі настінного освітлення в приміщення, де багато часу проводять діти, зупиняйте свій вибір на світлодіодних лампах, вони мають нейтральний білий спектр і менше чинять негативної дії на очі. Додаткова перевага в тому, що ці лампи не нагріваються, не становлять небезпеки обпектися. Абажури не повинні бути крихкими та травмувати дитину.

Настінне освітлення ванної
Ванна кімната своєю підвищеною вологістю мало схожа на житлову. Яскраве освітлення додасть тепла та наповнить її затишком. Для невеликої кімнати настінне освітлення може бути основним джерелом світла. У ванній кімнаті воно застосовується часто для підсвічування дзеркала або як альтернатива стельовому освітленню.



Бра в інтер’єрі спальні
Атмосфера спальні має сприяти розслабленню та відпочинку. Цьому якнайкраще сприяє наявність бра в інтер’єрі. Найчастіше при виборі місця зупиняються поруч із узголів’ям ліжка або біля туалетного столика. Розташовані в зоні узголів’я ліжка, лампи не викликатимуть роздратування, сліпити яскравим світлом.

Вони вписуються гармонійно в будь-який стиль оформлення інтер’єру та можуть декоративно відповідати люстрі, хоча це й не обов’язково. На користь наявності настінного світильника біля узголів’я говорить той факт, що локальне освітлення кожного спального місця не заважатиме другому члену сім’ї. Найчастіше в спальні застосовуються два однакові бра, розташовані симетрично.


При виборі місця для їх розташування та напрямку світла керуються такими вимогами:
- Світильник має бути розташований на достатній від голови людини відстані.
- Світильник найчастіше встановлюють таким чином, щоб потоки світла від нього були спрямовані вгору або вниз.

- Для комфортного користування застосовують світильники з вимикачем на корпусі або розміщують вимикач у районі ліжка.
Якщо в спальній кімнаті знаходиться велике дзеркало або туалетний столик, світильники використовують для підсвічування дзеркальної поверхні.

Бра в інтер’єрі передпокою
Передпокій або коридор часто має мінімальні розміри. Використовувати верхнє освітлення не завжди доцільно. Для того, щоб візуально зробити кімнати вищими та світлішими, пропонується розмістити настінні лампи на рівні висоти людини так, щоб світловий потік відбивався від стелі.

Для того, щоб добре освітити місце розташування дзеркала і створити комфорт при його використанні, красиво виглядають два світильники, розташовані симетрично з двох сторін.

Вибір настінного світильника під стиль приміщення
Торгова мережа пропонує велику кількість освітлювальних приладів. Вибір настінного світильника виконують, орієнтуючись на стиль приміщення:
- Для класичного стилю характерний багатий декор. Вибирають світильники з опорами, декорованими під золото, бронзу чи латунь.

- Оформляючи приміщення під старовину, гарним рішенням будуть бра, виконані під канделябри.

- Створюючи приміщення в стилі хай-тек, зупиняються на строгих білих або металевого кольору світильниках.

- Для готичного стилю підходять ковані вироби з металу.

- Для арабського стилю характерні багаті світильники з матеріалу, декорованого під срібло або позолоту, прикрашені візерунками.

Використовуючи настінні світильники, можна кардинально змінити настрій та видимі розміри простору. Бра в інтер’єрі допоможуть розділити кімнату на зони, прикрасити її та внести гармонію.