Освітлення відіграє надзвичайно важливу роль в інтер’єрі будь-якого приміщення у вашому домі. Це не просто функціональний елемент, а потужний інструмент для створення атмосфери. Зачасту, погане освітлення представляє вашу кімнату в далеко не найкращому світлі, роблячи її тьмяною, меншою та менш затишною. Як уникнути цього? Давайте спробуємо розібратися разом. Для цього ми розглянемо, як люстра в інтер’єрі вітальні може кардинально змінити зовнішній вигляд вашого приміщення.

Люстра відіграє важливу роль не тільки з практичної, а й з естетичної точки зору. Гарне освітлення – це дуже важливо, але крім цього люстра може стати ще й доповненням вашого декору, і внести ту саму відсутню родзинку. Наприклад, це може бути люстра на високій ніжці, з великою кількістю плафонів, і вся ця краса під стелею виглядатиме дуже стильно та вишукано, задаючи тон усьому інтер’єру.
🧐 Важливо знати: Люстру варто підбирати за багатьма критеріями. Перш за все, варто звернути увагу на її розмір, стиль, колір, а також на площу та висоту стелі кімнати, в якій ви збираєтеся її повісити.
У плані вибору навряд чи ви зіткнетеся з якимись проблемами, оскільки сьогодні існує таке різноманіття даного виду освітлення, що просто очі розбігаються. Задовольнити можна навіть найвибагливіші вимоги. Головним питанням тут буде, чи знаєте ви, що саме вам потрібно. Якщо Ви маєте дуже розпливчасте уявлення про те, яку люстру хотіли б бачити у своїй вітальні, пошуки можуть затягтися дуже надовго. Люстри бувають найрізноманітніших форм, розмірів та типів. Давайте спробуємо розібратися, якими ж вони бувають.

📝 Типи та види люстр: класифікація для початківців
Люстри відрізняються за своїм зовнішнім виглядом та стилем. Зазвичай виділяють такі види:
- Кришталеві люстри. Вони виглядають дуже дорого та вишукано, створюючи гру світла. Ідеально підходять для класичних інтер’єрів та стилю арт-деко, але вимагають високих стель.
- Люстри-свічки. Імітують старовинні канделябри. Такі люстри зазвичай дуже громіздкі, і в маленькій кімнаті виглядатимуть недоречно, але в просторій вітальні створять атмосферу замку.
- Люстри з абажуром. Класичний варіант, що створює м’яке, розсіяне та затишне світло. Така люстра має гармонійно вписатися в загальну концепцію дизайну кімнати.
- Класичні люстри. Цей вид можна назвати універсальним, оскільки він включає багато підвидів (ріжкові, з плафонами-квітами) і підходить практично для будь-якого традиційного інтер’єру.

Також люстри бувають різними за своєю конструкцією. Залежно від цього, виділяють різні види даного типу освітлення:
- Стельові люстри. Вони кріпляться щільно до стелі, тут немає довгих ніжок, ланцюжків та інших подібних елементів. Такий освітлювальний прилад буде чудовим рішенням для приміщень з низькими стелями.
- Підвісні люстри (на довгій планці або підвісі). Тут можливі варіанти конфігурації. У таких люстрах плафони можуть мати різний напрямок. На деяких вони будуть спрямовані вниз, а на інших – вгору.
- Люстри з регульованим підвісом. Цей вид відмінно підходить для вирішення проблеми освітлення над обіднім столом або журнальним столиком, дозволяючи змінювати висоту залежно від потреб.

Також цей елемент інтер’єру відрізняється за матеріалами. У цьому плані, як і з кольором/стилем, очі просто розбігаються. На сьогоднішній день у виготовленні люстр найчастіше використовують такі матеріали: пластик, скло, метал, дерево, текстиль, кришталь. Це далеко не повний перелік можливих матеріалів, у магазинах ви можете знайти і більш оригінальні варіанти.
Втім, незалежно від матеріалів, кольору та стилю, є важливі моменти, які варто враховувати при виборі люстри для вітальні. Так, наприклад, для маленької вітальні абсолютно точно не підійде велика, об’ємна люстра, в якій є безліч прикрас та дрібних елементів. І, навпаки, у великому, просторому обідньому залі, вітальні буде дивно виглядати мініатюрна, скромна люстра.
Щоб зробити правильний вибір і не мучитися з вибором, дотримуйтесь простих правил, і звертайте увагу на важливі моменти, такі як розрахунок розміру.

📏 Як підібрати люстру за шириною (діаметром)
Люстру підбирають залежно від її діаметра, щоб вона виглядала пропорційно до розмірів кімнати. Щоб зрозуміти, який діаметр вам необхідний, знадобиться калькулятор та проста формула. Отже, виміряйте довжину та ширину вашої вітальні в метрах, складіть ці два числа і помножте суму на 10. Отримане число – це ваш приблизний ідеальний діаметр люстри в сантиметрах.
Для наочності, спробуємо зробити обчислення для умовної вітальні. Отже, довжина нашої кімнати становить 4,5 м, а ширина – 4 м. Складаємо ці числа: 4,5 + 4 = 8,5. Множимо результат на 10: 8,5 * 10 = 85. В результаті ми отримуємо наш ідеальний діаметр – 85 см. З цією цифрою можна сміливо йти в магазин і орієнтуватися вже на конкретні цифри, а не намагатися прикинути “на око”.

Крім діаметра, на ширину люстри візуально можуть впливати різні елементи оформлення. Так, наприклад, є світильники, які перевантажені дрібними деталями. Така люстра буде здаватися візуально меншою. Це теж варто враховувати. Завжди варто пам’ятати золоте правило: краще вибрати люстру, яка буде здаватися трохи великою, ніж ту, яка здається занадто маленькою. У другому випадку ваша кімната виглядатиме «порожньою».
↕️ Як підібрати люстру за висотою
По висоті люстру варто вибирати залежно від висоти ваших стель. Логічно, що чим вищі ваші стелі, тим більшої висоти люстру можна вибрати. Тут також є гарне правило: зазор між підлогою вашої вітальні та нижнім елементом в оформленні люстри має бути щонайменше 210 см. Це мінімальний рівень, який забезпечує комфортне пересування під нею. Якщо буде трохи більше, це навіть непогано. Винятки з цього правила бувають, наприклад, якщо ви вибираєте люстру для їдальні над столом.

Також варто пам’ятати, що висота люстри часто може змінюватися. Вище ми вже згадували, що бувають люстри з регульованим підвісом. Робиться це за допомогою додавання або видалення окремих ланок ланцюга або регулювання довжини троса.
✨ Як підібрати люстру за стилем оформлення
Головним правилом у даному випадку буде відповідність люстри дизайну вашого приміщення. Зачасту, не враховуючи цей фактор, покупці роблять помилки. Розглянемо найкращі варіанти поєднання:
- Якщо інтер’єр вашої вітальні класичний, вам ідеально підійде люстра «водоспад», велика кришталева люстра або люстра з безліччю ріжків-свічників.

- Якщо ваш інтер’єр екзотичний або в еко-стилі, то найкраще тут виглядатимуть люстри з дерева, ротангу, бамбука або інших природних матеріалів.
- Якщо у вашому інтер’єрі переважають комфортні та масивні м’які меблі, вам ідеально підійде стельова люстра з безліччю овальних та круглих плафонів у стилі модерн.
- Якщо у вас будинок у французькому стилі (прованс), то ідеальним варіантом буде люстра з елементами венеціанського скла, кристалами та текстильними абажурами.

- Якщо у вашому інтер’єрі переважають елементи арт-деко, тут будуть доречні плафони та підвіски з декоративного скла, елементи полірованого хрому та нікелю.
- Для будинку в сільському стилі (кантрі) дуже доречні будуть ковані елементи в конструкції люстри або люстра у вигляді старого колеса воза.
- Якщо ваш інтер’єр мінімалістичний, тут ідеально виглядатиме витончена люстра – візерунки металевих ниток, невеликі плафони, різні сплетення.

Також часто можна зустріти люстри з кольоровими плафонами, вони користуються не найбільшою популярністю, але можна звернути увагу і на них.
💡 Порада експерта: Пам’ятайте, що з кольоровими плафонами маленькі кімнати здаватимуться ще меншими, а у великі кімнати вони, навпаки, можуть принести комфорт та оригінальність.
Також при виборі люстри багато хто відштовхуватиметься від її ціни. На ціну можуть впливати такі моменти: матеріали, з яких вона виготовлена; складність конструкції, розміри; тип цоколя; кількість та розмір плафонів; якість та бренд.

Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам правильно підібрати люстру. Головне пам’ятайте, що люстра в інтер’єрі вітальні – це далеко не останній елемент, і варто грамотно підійти до його вибору.