Люстра для кухні

Кухня – одне з найважливіших приміщень у будинку, тому що приготування їжі є невід’ємною частиною нашого життя. Створення затишної атмосфери і комфортних умов на дуже важливе, тоді і готувати в радість і їжа смачніша.

– ключова характеристика в цьому питанні, від нього залежить і враження від перебування на кухні, і те, наскільки зручно там готувати. Як вибрати люстру для кухні, щоб вона була і красивою, і добре пасувала до інших предметів інтер’єру? Постараємося розібратися в цьому питанні – перерахуємо, які бувають люстри і як взагалі правильно організувати освітлення на кухні.

Кілька зауважень про освітлення на кухні

Перше, що потрібно врахувати, займаючись питанням освітлення на кухні – кухня неоднорідна. Навіть у найменшому кухонному приміщенні можна виділити як мінімум чотири зони:

  1. Зона приготування їжі
  2. Зона для зберігання продуктів
  3. Мийка
  4. Обідня зона
люстра для кухни

Зони освітлення на кухні

Зона приготування їжі

Сюди можна віднести стіл для оброблення продуктів і плиту. Найбільш вимоглива до освітлення зона. Тут це не тільки питання зручності, а й питання безпеки. Якщо буде недостатньо світло, то є ризик травмуватися під час нарізання продуктів або невірно оцінити їхню ступінь готовності.

люстра для кухни

Підсвічування зони приготування їжі

Зона для зберігання

Холодильник, шафи, комора входять у зону зберігання. Тут головне бачити, що ви берете і що написано на етикетці.

Мийка

Раковина, посудомийна машина і шафи для тарілок. Тут яскраве освітлення не настільки важливе, як у двох попередніх зонах – достатньо й того, щоб не промахнутися повз полицю для посуду.

Обідня зона

Під час приймання їжі яскраве світло не таке важливе, набагато більше значення має атмосфера затишку – спокійне і приємне освітлення підвищать задоволення від приймання їжі.

Ці зони можуть розташовуватися поруч або бути суміщеними (наприклад, обідній стіл з обробним столом), або ж перебувати на деякій відстані одна від одної.

люстра для кухни

Люстра над обідньою зоною

Виходить наступне: по-перше, різні за призначенням зони кухні вимагають різного за інтенсивністю освітлення, по-друге, освітлення для деяких зон не потрібне постійно. Наприклад, після того як їжа готова і розкладена по тарілках, єдине місце, де потрібне світло – це сам обідній стіл. Висновок звідси такий: однієї люстри для кухні недостатньо і для створення комфортних умов потрібно кілька джерел світла.

Які параметри впливають на підбір освітлення

З принципом зонування ми розібралися, також визначилися з тим, що одна люстра навряд чи забезпечить достатньо світла. На що ще варто звернути увагу? Таких параметрів кілька:

  • Наявність вікон
  • На який бік виходять вікна
  • Площа кухні
  • Висота стелі
  • Розташування зон
  • інтер’єру
люстра для кухни

Організація освітлення на кухні

Вікна на кухні

Дійсно, перш ніж купувати освітлювальні прилади на кухню, корисно оцінити і роль природного освітлення. Великі світлі вікна можуть давати досить багато світла, у результаті ввімкнену люстру буде практично непомітно. У кухні без вікон же, навпаки, неможливо нічого робити, не ввімкнувши освітлювальні прилади. А за необхідності Ви завжди можете купити каркасні матраци зі знижкою і доставкою!

Світлий чи темний бік?

Оскільки робочий день у багатьох людей починається вранці, то знати, на який бік виходить вікно, дуже важливо. Уявіть такий приклад: вікна у вас на світлому боці, вранці ви готуєте сніданок, обідаєте на роботі, а вечеряєте в кафе чи ресторані. У підсумку постає питання, а чи потрібна взагалі люстра? Особливо в теплу пору року, коли сонце світить яскраво вже зранку. Але якщо вікна з темного боку, то вмикати освітлення доведеться вже вранці.

люстра для кухни

Люстри для кухні на світлій стороні

Площа кухонного приміщення

Один із найважливіших моментів. У маленькій кухні немає сенсу вішати величезну люстру або монтувати багато світильників, цілком вистачить і маленької люстри та одного-двох світильників над плитою й обробним столом. Для великого приміщення навпаки, знадобиться кілька люстр і не менше пари світильників для кожної зони.

Висота стелі

Низька стеля може унеможливити встановлення люстри – ви просто зачіпатимете її головою, єдиний вихід із цієї ситуації – це стельові світильники для кухні. З високою стелею можна не обмежувати себе у виборі – навіть велика і розкішна люстра не завдасть проблем.

люстра для кухни

Люстра для кухні з високими стелями

Розташування зон

Площа кухні – важливий параметр для визначення кількості та потужності джерел світла, а ось для визначення їхнього оптимального розміщення треба враховувати розташування основних зон. Наведемо кілька простих прикладів для ілюстрації значення цього параметра:

Люстра висить у центрі кухні, а стіл для оброблення і плита розташовані так, що, працюючи за ними, ви перебуватимете обличчям до люстри. У цьому прикладі стає очевидно, що стельова люстра для кухні буде освітлювати відразу дві зони – обідній стіл і зону приготування.

люстра для кухни

Розміщення люстри в центрі кухні над робочою зоною

Люстра знаходиться у вас за спиною, коли ви готуєте їжу за плитою або за столом. У цьому разі ви затінюватимете робочий простір і для створення кращого освітлення знадобиться встановлення додаткових світильників.

люстра для кухни

Додаткове підсвічування робочого простору

Кутове розташування зон на кухні – тоді для кожної знадобиться окреме джерело світла

люстра для кухни

Підсвічування кутової кухні

Стиль

Створення закінченого образу кухні – це важливий аспект, тому люстра в інтер’єрі кухні, як і світильники, має вписуватися в загальну картину, ніби шматочки мозаїки. Погодьтеся, футуристичного вигляду люстра химерної форми з металу матиме недоречний вигляд на кухні, виконаній у класичному стилі або стилі ретро.

люстра для кухни

Люстра, як яскравий акцент в інтер’єрі

Особливості монтажу освітлення

Найпростіший і найочевидніший момент у монтажі стельової люстри для кухні або світильників – місця і способи встановлення всіх освітлювальних приладів потрібно планувати заздалегідь. Тобто, якщо ви раптом вирішите підвісити люстру або змонтувати світильники на вже завершену кухню з розставленими и і технікою, то будьте готові зіткнутися з деякими перешкодами.

люстра для кухни

Приклад схеми освітлення кухні

Перше – ви знаєте де проходить електропроводка на кухні? Без електрики жодна лампочка горіти не буде. Тож необхідно підвести дроти до місць майбутньої установки освітлення.

Друге – цілком імовірно, що для встановлення гнізд під світильники і кріплення для люстри доведеться просвердлити кілька отворів у стелі та стінах. А тепер уявіть, що всі меблі та новенька техніка вже стоять на своїх місцях. Мало того, що вам доведеться все це пересувати, так ще при цьому утвориться пристойна кількість сміття і пилу, яка осяде на поверхні всіх предметів обстановки, до того ж, можна випадково що-небудь подряпати або пошкодити. Вийти з положення можна, якщо накрити все плівкою або зовсім винести з кухні. Але краще до цього не доводити, а спланувати все заздалегідь.

І третій пункт – монтаж додаткових світильників. Часто їх встановлюють на шафи кухонного гарнітура, оскільки це простіше і зручніше, ніж свердлити . Тому, купуючи гарнітур на кухню, враховуйте, де будуть встановлені світильники і запитайте продавця про це.

люстра для кухни

Додаткові світильники на кухонних шафах

Стеля

Ще один важливий пункт – стеля. Зараз популярні натяжні стелі. У цьому немає нічого поганого: натяжна стеля недорого коштує, легко і швидко встановлюється, з неї змивається більшість забруднень, вона має гарний і сучасний вигляд. Але у неї є одна особливість – монтаж будь-яких конструкцій, на кшталт кріплень для люстри або світильників, краще проводити до встановлення стелі, або як мінімум, узгоджувати його з фірмою-установником, яка зробить у полотні отвори для цього або, що ще краще, сама змонтує всі прилади. Самим різати стелю для встановлення освітлення вкрай не рекомендується – без досвіду є ризик зробити отвори нерівними або не в тих місцях, особливо якщо точно не знаєте, де розташована проводка.

люстра для кухни

Люстра для кухні з натяжною стелею

У зв’язку з натяжною стелею потрібно згадати і кріплення для люстри. Існує два види кріплень – підвішування на гак і кріплення на планку. З гаком у натяжної стелі проблем виникнути не повинно – заздалегідь зробленого отвору під нього буде достатньо.

люстра для кухни

Кріплення люстри на гак

А ось із планочним кріпленням потрібно знати два параметри: висоту планки та її діаметр. Це необхідно знати до натяжки стелі, тоді фірма-установник зможе зробити в полотні отвір необхідного діаметра.

люстра для кухни

Кріплення люстри на планку

З класичною стелею підвісити люстру буде трохи простіше – як правило, у більшості кухонь уже є гак для неї. З іншого боку, встановити стельові світильники для кухні в уже заштукатурену і побілену стелю неможливо, для цього доведеться робити натяжну або підвісну стелю. У разі кріплення до підвісної стелі (гіпсокартон або інший матеріал) потрібно ще враховувати і її міцність, і масу люстри.

Вимоги до освітлювальних приладів на кухні

У процесі готування їжі на кухні виділяються різні речовини – дим, пар, гар. Поступово на поверхні техніки та меблів утворюється наліт, але там його не відразу помітно. Той самий наліт з’являтиметься і на освітлювальних приладах. Це призведе до зниження їхньої яскравості та погіршення якості освітлення.

Доведеться час від часу займатися видаленням сажі та кіптяви, що утворилася. Тому бажано, щоб усі лампи були обладнані захисними ковпаками. Порівняйте, що простіше: видалити наліт сажі з рівної поверхні захисного ковпака чи з кривої поверхні лампи. Не виключено, що лампа, зрештою, виявиться настільки брудною, що очистити її, не пошкодивши, не вийде, і доведеться робити заміну. Значно зменшити проблему диму і кіптяви допоможе встановлення витяжки.

люстра для кухни

Витяжка врятує освітлювальні прилади від пари і кіптяви

Ще одна важлива вимога – зручність і надійність увімкнення та вимкнення. Припустимо, у вас на кухні, крім люстри, ще є кілька світильників, і всі їх потрібно час від часу вмикати й вимикати. І робити ви це будете, можливо, з брудними або мокрими руками. Звідси вимога, аналогічна ковпакам для ламп, – елементи управління освітленням теж мають бути або захищені плівкою, або виконані з матеріалу, що легко піддається очищенню. Інакше кнопки можуть заклинити від налиплого бруду.

Щодо зручності елементів управління можна сказати наступне – вони повинні розташовуватися на видноті і бути легкодоступними. Якщо ви будете довго шукати вимикач або щоразу тягнутися за ним, приємних вражень вам це не принесе. Наприклад, вимикач для загального освітлення або люстри доречно розташувати біля входу на кухню, поруч із дверним отвором. А вимикачі додаткових світильників можна розташувати на шафах кухонного гарнітура, як і самі світильники. Розташування вимикача на нижній поверхні шафи дуже зручне – для його активації потрібно буде всього лише підняти руку.

люстра для кухни

Панель управління освітленням розташовуйте в доступному місці

Додасть комфорту використання регуляторів рівня освітлення на кухні, званих також диммерами. Найдоцільніше використовувати їх для потужних джерел світла – люстри або яскравих світильників. Тоді, встаючи вночі попити води, ви можете, щоб не перебивати сон, не вмикати освітлення на повну потужність. Вдень або ввечері теж потрібна різна інтенсивність освітлення – коли за вікном світло, немає потреби в яскравому світлі, а ввечері при приготуванні вечері вже потрібне яскравіше світло.

люстра для кухни

Димери дадуть змогу регулювати інтенсивність освітлення

Види ламп

У багатьох світильниках і люстрах можлива заміна ламп, зокрема на лампи іншого типу, і навіть додається інструкція, що дає змогу їх правильно розібрати, замінити лампу і зібрати. Але є моделі, зібрані виключно під лампи певних характеристик або взагалі не передбачають їхньої заміни, особливо це стосується світильників. Тому перед вибором і купівлею освітлювальних приладів важливо визначитися, лампи якого типу вам підходять. Лампи, залежно від технології виготовлення, розрізняються характеристиками світла, енергоспоживанням і терміном служби. Розглянемо основні типи ламп.

Розжарювання

Найстаріший тип ламп, донедавна використовувалися повсюдно. Конструкції лампи розжарювання сучасного зразка вже виповнилося більше сотні років. Завдяки простоті у виробництві та експлуатації, відносній довговічності та низькій ціні, набули поширення по всьому світу. Саме лампа розжарювання у більшості людей асоціюється з поняттям лампи взагалі. Головні недоліки ламп розжарювання – високе енергоспоживання, нагрівання, короткий порівняно з іншими типами ламп термін служби. Дуже низька ціна до деякого часу компенсувала всі ці недоліки, зараз лампи розжарювання поступово відходять у минуле. Світло, вироблене ними, має жовтуватий відтінок, тому найкращим застосуванням для них буде використання в нічниках.

люстра для кухни

Люстра з класичними лампами розжарювання

Галогенні

Теж лампи розжарювання по суті, але з однією відмінністю – внутрішній простір заповнений галогенним газом, а не інертним газом (або відкачування газу). Порівняно з простими лампами розжарювання вони мають більшу тривалість роботи і яскравість, менше енергоспоживання. Нагрівання поверхні лампи в них ще більш виражене – галогенні лампи навіть використовують як джерело тепла в печах для приготування їжі.

люстра для кухни

Підсвічування робочої поверхні галогенними лампами

Важливий момент: висока температура поверхні ламп розжарювання накладає обмеження на їх застосування в освітлювальних приладах, до конструкції яких входить пластик. Від нагрівання пластикові деталі деформуються і руйнуються. З цієї ж причини використання ламп розжарювання разом із натяжною стелею можливе тільки за умови дотримання відстані до полотна, а загальна потужність ламп розжарювання в люстрі не повинна перевищувати певне значення. Інакше від нагрівання полотно стелі почне провисати.

Люмінесцентні лампи

Основна їхня перевага перед лампами розжарювання полягає в більш низькому енергоспоживанні. З плюсів ще можна відзначити можливість підібрати лампу потрібної світлової температури – якщо ви звикли до ламп розжарювання, то вам це сподобається. Недоліком є складність утилізації – їх не можна викидати або розбивати (чим, на жаль, часто нехтують), бо всередині містяться отруйні речовини (пари ртуті).

люстра для кухни

Люмінесцентну лампу можна підібрати потрібної температури

Світлодіоди

Набули широкого поширення зовсім недавно, раніше головним обмеженням продажу світлодіодних ламп була висока вартість і відсутність ліній масового виробництва. Чемпіони з енергозбереження. Лампи на світлодіодах, що дорівнюють за рівнем освітлення лампам розжарювання, можуть мати вдесятеро меншу споживану потужність. Ще вони стійкі до пошкоджень і довговічні та теж виробляються з різною світловою температурою.

люстра для кухни

Світлодіодне освітлення

Така різноманітність ламп дає змогу підібрати свій тип ламп для кожного освітлювального приладу. Для великої люстри підійдуть лампи розжарювання або галогенні. Для точкових світильників – люмінесцентні або світлодіодні. Лампи на світлодіодах навіть можуть допомогти в майже безвихідній ситуації – коли потрібно встановити точкові світильники в готову й обставлену кухню. Низьке енергоспоживання дає їм змогу довго працювати у світильниках на батарейках, тому необхідність в електропроводці відпадає.

Фотогалерея – люстра на кухню

Відео

3 thoughts on “Люстра для кухні

  1. Avatar of Накт
    Накт says:

    О, так, звичайно, люстра для кухні – це саме головне, що потрібно для приготування смачних страв. Без неї жодна кухня не обійдеться. Хто ж не знає, що головне в кулінарії – це правильне освітлення?

  2. Avatar of Zavn
    Zavn says:

    “Ого, а я думав, що люстри тільки в залі висять! Вони ж такі великі й кришталеві, ніби з палацу якогось. А для кухні їх спеціально роблять, чи можна звичайну взяти?”

  3. Avatar of Наачвэб
    Наачвэб says:

    “Люстра для кухни – не просто источник света, а специя, придающая атмосферу уюта.”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *