Хвилюючий момент – ремонт кухні – наближається до завершення. Оздоблювальні роботи практично закінчені, і невирішеним залишається лише одне, але чи не найважливіше питання: вибір кухонного гарнітура та кольору стільниці для нього. Дуже хочеться, щоб нові кухонні меблі були комфортними в усіх відношеннях, прослужили довго і, бажано, не спустошили гаманець. Ось і спробуємо подумати разом, на чому все-таки зупинитися, щоб Ваша кухня стала серцем дому.
Кухонні стільниці: огляд матеріалів 🧐
Перш ніж говорити про колір, важливо зрозуміти, з яких матеріалів виготовляють сучасні стільниці, адже від цього залежить не лише ціна, а й довговічність, практичність та зовнішній вигляд Вашої робочої зони.
Найбільш бюджетними є стільниці з таких матеріалів, як ДСП та МДФ із пластиковим покриттям (постформінг). Ціна їх, звичайно, приваблива, проте в екологічному аспекті вони можуть становити певну загрозу, якщо виробник використовує неякісні смоли. Якщо у Вас зовсім немає вибору, і Ви змушені задовольнятися цим варіантом, шукайте меблі, що пройшли попередню підготовку, з підвищеною волого- та термостійкістю. Стільниця, що не пройшла таке “загартування”, не прослужить і року, розбухнувши від першої ж пролитої склянки води.
Вибираємо колір стільниці на кухню
Більш перспективними є варіанти з плитковим облицюванням. Вони спочатку вологостійкі, не втрачають своїх колірних якостей під впливом ультрафіолету і відмінно експлуатуються. Проте, слабким місцем є шви, які можуть забруднюватися і вимагають ретельного догляду.
Стільниця з нержавіючої сталі знаходиться в середній ціновій категорії. Її поверхня буває матовою, рифленою та дзеркальною, що ідеально пасує до стилів хай-тек або лофт. Недолік: відсутність різноманітності вибору кольору. Його цілком вдало компенсують гравіюванням або комбінуванням з іншими матеріалами.
У найвищому ешелоні знаходяться кам’яні поверхні. Звичайно, штучні матеріали (акрил, кварцовий агломерат) дещо дешевші за натуральні (граніт, мармур). Виграють вони у останніх і за експлуатаційними показниками, тому що відмінно витримують температурні коливання, тоді як натуральний камінь цілком може тріснути від різкого теплового навантаження (наприклад, якщо поставити гарячу каструлю). Не вбирають імітатори й вологу, як це робить, наприклад, пористий мармур, на якому легко залишаються плями від вина чи кави. Зате натуральний камінь у стільницях підкреслює високий соціальний статус власника, а для певної категорії споживачів це найголовніший показник.

Світла стільниця гармонує з кольором меблів
Матеріал | Переваги | Недоліки |
---|---|---|
ДСП/МДФ з пластиком | Низька ціна, величезний вибір кольорів. | Боїться вологи на стиках, невисока термостійкість. |
Штучний камінь | Вологостійкість, гігієнічність, можливість ремонту. | Вища ціна, може дряпатися. |
Натуральний камінь | Унікальний малюнок, престижний вигляд, довговічність. | Висока ціна, пористість (мармур), крихкість. |
🎨 Параметри підбору кольору
Певних, залізобетонних правил підбору кольору стільниці в принципі не існує. Тут головне, щоб сама поверхня не здавалася чужою в інтер’єрі кухні, а отже, вона повинна поєднуватися з такими елементами, як кухонний фартух та фасади. Щоб не припуститися помилки, не соромтеся в салоні поєднати зразок стільниці зі зразками з каталогу фасадів. Якщо Ви заздалегідь визначитеся з бажаною колірною гамою, то процес підбору пройде набагато швидше і приємніше.
Можливих варіантів – безліч, і кожен з них хороший по-своєму. Немає схем поганих чи хороших, Ви вільні вибрати те, що найбільше імпонує саме Вам. Якщо Ви зупинилися на білій кухні, то їй до лиця буде стільниця в нейтральних кольорах, що імітує структуру каменю або дерева. У першому випадку перевага надається чорному або сірому кольору. Імітація дерева має бути світлою. Темні забарвлення тиснутимуть на таку кухню і позбавлять її витонченості та легкості.

Жовта стільниця розбавляє стерильно-білий дизайн кухні
Колір стільниці в багатокольоровій кухні
Кухні в яскравому колірному рішенні (червоні, сині, зелені), за правилами дизайну, доповнюють нейтральними стільницями. Це дозволяє збалансувати інтер’єр і не перетворити його на візуальний хаос. Пріоритетними кольорами залишаються:
- Бежевий.
- Деревний (світлі та середні відтінки).
- Мармуровий (з ледь помітними прожилками).
- Сірий та чорний.
При виборі відтінку стільниці спираються на “температуру” фасадів та глибину їхньої колірної насиченості. Теплим варіантам, виконаним в оранжевих, жовтих або червоних рішеннях, найкраще підійде кремова або коричнева стільниця. У «холодних» гарнітурах (синіх, блакитних, фіолетових) ефектніше виглядають мармурові та сірі варіанти робочих поверхонь.

Темна стільниця в багатокольоровій кухні
Ідеально біла стільниця – це універсальний варіант, справжній “хамелеон”. Вона є відмінним компаньйоном у будь-якому колірному розкладі. Хочете ошатну ніжну кухню – вибирайте стільниці білого кольору. А ось у випадку, якщо Вам до душі брутальні варіанти в стилі лофт, то без чорної робочої поверхні Вам не обійтися.
Темні стільниці у світлих кухнях: гра на контрастах
Чорно-білий дует належить до класичних поєднань, тому ніколи не втратить актуальності. **Однак таке рішення вимагає обережного підходу, тому що, граючи на контрастах кольору стільниці та фасадів, Ви завжди ризикуєте**. Темний колір сприймається досить важко, тому слід стежити, щоб контраст не був надто різким, особливо в маленьких кухнях. Чорного багато бути не повинно, тільки в цьому випадку йому вдасться створити атмосферу деякої загадковості та надати простору глибини. Поверхня темної стільниці обов’язково має бути глянсовою або напівматовою. У цьому випадку є шанс отримати прекрасний дизайнерський ефект, адже глянець відбиватиме світло, і біла кухня гарантовано не вийде нудною.

Блідо-салатова стільниця в білій кухні
За великим рахунком, стільниця в розкішному чорному кольорі буде відмінно поєднуватися з гарнітурами будь-якого забарвлення, хоча білі фасади в даному випадку – це особливий шик. Класика жанру завжди має елегантний та шляхетний вигляд. Погодьтеся, білий гарнітур – це стильно, та й стільниця до нього може бути підібрана будь-якої фактури та з будь-якого матеріалу. До речі, для чорної стільниці меблеві фасади можуть бути обрані не тільки білого кольору, але й відтінку топленого молока або слонової кістки, що зробить контраст м’якшим.
Стільниця в двокольоровій кухні
💡 Порада експерта: “При умові, що меблі об’єднали спектральні та нейтральні тони, кольору стільниці не дозволено додавати нові нюанси або домінувати.” Вона має стати об’єднуючим, а не третім зайвим елементом.
Сьогодні в моді комбіновані кухні, в яких зібрані в композиції два кольори. З якою з поверхонь потрібно поєднувати стільницю, за умови, що в гарнітурі скомбіновані нейтральні кольори? Колір стільниці найчастіше наближають до верхніх модулів. Наприклад, для гарнітура, виконаного за схемою «білий верх – чорний низ», правильним рішенням стане біла робоча поверхня. У цьому випадку в гарнітурі все буде врівноважено та гармонійно. Аналогічна асоціація і в бежево-коричневих кухнях.

Світла стільниця в двокольоровій кухні
Підбирати стільницю в тон верхньої частини зовсім не обов’язково. Топовим рішенням може стати стільниця, колір якої є чимось середнім між контрастними частинами гарнітура. Скажімо, якщо тумба зроблена в кольорі венге, а навісна шафка кремова, то цю компанію чудово доповнить кавово-молочна поверхня. Допустимі стільниці аналогічного кольору з нижніми конструкціями, правда, вони зливатимуться воєдино, але це зовсім не суперечить принципам дизайну. Який варіант буде для Вас симпатичнішим, вирішуйте самі.
За умови, що меблі об’єднали яскраві спектральні та нейтральні тони (наприклад, жовтий та сірий), кольору стільниці не дозволено додавати нові нюанси або домінувати. Їй потрібно стати “сірою мишкою”. У цьому випадку вибір робиться на користь мармурового, кремового, світло-сірого, бежевого відтінку.

Блакитна стільниця в біло-блакитній кухні
Інші колірні рішення та лайфхаки
Бежевий колір універсальний і готовий скласти компанію практично будь-яким контрастним відтінкам, при цьому виглядати це буде красиво і стильно. Так що стільниця в цьому рішенні може бути присутньою в будь-яких гарнітурах. А ось для бежевих фасадів варто підбирати робочі поверхні в темніших рішеннях. Доповніть їх шоколадними акцентами в загальному декорі (ручки, техніка, текстиль), і атмосфера кухні заграє емоціями.
Правильно підібрати тон стільниці для бежевих та білих гарнітурів допоможе такий підхід: візьміть до уваги **забарвлення фартуха** робочої зони. Якщо все на кухні буде у світлих тонах, загальна картина може вийти досить розмитою. Між елементами будуть стерті межі, пропаде чіткість ліній. Тому, якщо Ви бажаєте бачити на кухні тільки світлу стільницю, оформіть фартух контрастними кольорами або хоча б якось виділіть його на загальному тлі. За умови, що фартух вже готовий і, як на зло, виконаний у світлих фарбах, зробіть контрастною робочу поверхню меблів.

Рожева стільниця в інтер’єрі кухні
Передбачається поставити чорний гарнітур? Чудово! Головне, не укомплектовуйте його настільки ж темною стільницею. Для кухонного простору це буде занадто темно та похмуро. Не готові відмовитися від такого рішення – тоді знову використовуйте фартух. Зробіть його світлим, інакше все вийде, як і в попередньому варіанті – кухня перетвориться на єдину безлику колірну пляму.
До чорного гарнітуру відмінно підійдуть стільниці, що в колірному плані імітують світлі деревні відтінки та сірість каменю. У першому випадку Ви додасте в обстановку тепла та затишку, а в другому – візуальної дорожнечі та статусності.
Гарнітури в сірих тонах воліють бачити колір стільниць у сірих, білих та чорних відтінках. При виборі першого варіанту обов’язково слід зіграти на різниці відтінків. Робіть робочу поверхню на кілька спектральних тонів темнішою або світлішою. Це прикрасить гарнітур. Дуже оригінально виглядають у цьому контексті типи покриттів «під мармур» та стільниці, зроблені в інших ахроматичних тонах.

Бірюзова стільниця виділяється на фоні кухні кольору дерева
Кухня, що зустрічає дерев’яними фасадами, покривається стільницями кремового (що відрізняється від фасадів на кілька тонів) або білого кольорів. Можливе поєднання з робочими поверхнями чорного кольору, але таке рішення є досить ризикованим і вимагає підтримки чорного кольору в інших деталях. Найкраще з дерев’яними текстурами гармонують стільниці, що імітують камінь.
Дорогі меблі з масиву дерева завжди комплектуються натуральною кам’яною стільницею відповідного кольору, що підкреслює природну красу матеріалів.
Нейтральні кухні завжди раді кольоровим стільницям. Рішення може бути дещо незвичним, але воно неймовірно ефектне. **Акцентні кольори стільниці подарують світлому інтер’єру життєрадісність та яскравість**.
Де шукати колірні варіації? Загляньте в каталоги виробників. Ви напевно знайдете багато цікавих рішень серед ламінованих виробів. Можна замовити стільницю з акрилового каменю, і в цьому випадку вона беззаперечно буде пофарбована в бажаний замовником колір, навіть найсміливіший.

Стільниця салатового кольору
💡 Кілька дизайнерських рекомендацій
🧐 Важливо знати: “Не думайте, що, вибравши білий, сірий або чорний колір стільниці, Ви неодмінно повинні використовувати чистий і гладкий відтінок”. Фактурні поверхні часто виглядають цікавіше та є більш практичними.
Усі розглянуті нами комбінації, природно, принесуть користь. Однак якщо у Вас все ж залишаються сумніви, якою саме бути стільниці на Вашій кухні, покличте на допомогу універсальну паличку-виручалочку – стільницю нейтрального біло-сірого спектру. Якщо Ви плануєте наповнити кухню технікою в білих та чорних корпусах, то зупиніться на білому топі. У випадку ж, коли побутові прилади в металіку, краще вибирати сірий тон. В обох ситуаціях Ви гарантовано отримуєте гармонійний результат.
Не думайте, що, вибравши білий, сірий або чорний колір стільниці, Ви неодмінно повинні використовувати чистий і гладкий відтінок. Навпаки, придивіться до варіантів з кам’яними малюнками, як у дрібній, так і у великій фракції (імітація граніту, мармуру, терацо). Здалеку їх колір сприйматиметься як однорідний, але зблизька його фактурність викличе непідробний інтерес. Чим ще примітні подібні рішення? Своєю практичністю. На таких стільницях практично непомітні подряпини, дрібні крихти та плями, що в’їлися.

Червона стільниця – яскравий акцент в інтер’єрі кухні
Ваша кухня постійно задіяна в готуванні – подумайте про нераціональність ідеально білих та світло-кремових робочих поверхонь. Ваше життя набагато більше полегшить наявність темного топу, що імітує камінь або кам’яну крихту, на якому менш помітні забруднення.
І ще. Світла стільниця завжди здається більшою, тому в просторі маленької кухні такий гарнітур може виглядати надто громіздко. Темна стільниця теж не ідеал. Вона активно поглинає світло, якого в таких кухнях і без того дефіцит. Альтернативою стане щось середнє, не надто темне, але й не світле. Це цілком може бути варіація на тему сірих або бежевих відтінків.

Темно-синя стільниця
Висновок
Кухня – це не тільки робоча обстановка, а й куточок, де із задоволенням проводять час усі домочадці, ось чому її так хочеться зробити не тільки гігієнічною та практичною, а й неповторно стильною. А колір стільниці, втім, як і її фактура, в цій справі здатні зіграти далеко не останню роль. Так що підбирайте, комбінуйте, експериментуйте, адже Ви створюєте кухню своєї мрії, а не реалізуєте типовий проєкт. Успіхів!