Шпалери призначені для прикраси інтер’єру приміщення, а конкретніше — його стін. Їхня різноманітність здатна привнести унікальний стиль та затишок у будь-яку кімнату Вашого дому. Вони можуть стати як нейтральним фоном для яскравих диванів та крісел, так і самостійним акцентом в дизайні.
Іноді виникає потреба у фарбуванні шпалер. Найчастіше це пов’язано з тим, що старий колір набрид або перестав відповідати оновленій концепції кімнати, а переклеювати все полотно немає можливості чи бажання. Це значно швидший та економніший спосіб освіжити простір.
Однак бувають й інші причини. Наприклад, шпалери забруднилися, на них з’явилися дитячі малюнки або вони вицвіли під впливом сонячних променів. Фарбування дозволить повністю оновити зовнішній вигляд стін, кардинально перетворивши інтер’єр приміщення. Важливо до цього процесу підійти грамотно, адже від якості роботи залежатиме кінцевий результат. І ключовим його елементом є вибір правильної фарби для шпалер під фарбування. А вже від нього слід відштовхуватися у подальших діях.

Фарбування шпалер допоможе швидко та недорого змінити інтер’єр
Шпалерами під фарбування називають ті різновиди, яким покупець самостійно може надати потрібний колір. Переважно вони продаються в білому або світлому пастельному кольорі, з рельєфною фактурою по всій поверхні. Важливо розуміти, що звичайні шпалери, не призначені для фарбування, покривати фарбою вкрай небажано. Вони можуть розмокнути, деформуватися, а фарба ляже нерівномірно, зіпсувавши і стіни, і Ваш настрій.
🛠️ Інструменти для фарбування
Найбільш зручним та ефективним інструментом для фарбування шпалер є малярний валик. У нього велика площа дотику, що дозволяє швидко покривати великі поверхні, і ним легко працювати навіть без спеціальних навичок. Існує кілька видів валиків: велюровий, хутряний (з ворсом різної довжини) та поролоновий. Всі вони розрізняються за матеріалом виготовлення та довжиною робочої поверхні, тому підходять для різних завдань та типів шпалер.

Валик — найбільш відповідний інструмент для фарбування шпалер
Наприклад, валик з довгим ворсом зможе глибоко профарбувати матеріал склошпалер або шпалер з глибоким рельєфом, заповнюючи всі западини. А валик з коротким ворсом лише злегка пройдеться по фактурі, залишаючи поглиблення непрофарбованими, що може створити цікавий декоративний ефект.

Валик з довгим ворсом
Поролоновий ж різновид валика забезпечує найменшу площу дотику з поверхнею. Через його пористу структуру, при фарбуванні на шпалерах можуть з’являтися невеликі бульбашки повітря, що призведе до нерівномірного покриття. Тому його краще використовувати для гладких поверхонь або для нанесення клею, але не для фінішного фарбування шпалер.

Поролоновий валик з ручкою
Для кожної ситуації, кожного типу фарби для шпалер та їх матеріалу слід підібрати конкретний валик. При такому підході фарбування вдасться провести максимально швидко, а найголовніше — якісно, без розводів та непрофарбованих ділянок.
💡 Порада експерта: Перед покупкою валика проведіть по ньому рукою. Якщо з нього випадають ворсинки, такий інструмент краще не брати — всі ці ворсинки залишаться на Вашій стіні разом з фарбою. Якісний валик має бути щільним та пружним.
Малярні пензлі менш ефективні для великих площ, оскільки залишають смуги і процес займає набагато більше часу. Однак ними зручно зафарбовувати важкодоступні місця, куди не дістанеться валик. В основному це кути, стики, місця навколо розеток, вимикачів та плінтусів.

Малярні пензлі допоможуть зафарбувати важкодоступні місця
🎨 Види фарби
Загалом можна виділити кілька відповідних типів фарб для шпалер під фарбування. Основними є алкідні, водно-дисперсійні (включно з латексними), акрилові та водоемульсійні різновиди. Всі вони різняться за ціновою категорією, умовами експлуатації, екологічністю та іншими характеристиками. З цієї причини перед безпосереднім вибором фарби з ними рекомендується детально ознайомитися, щоб Ваша покупка була усвідомленою та правильною.
Алкідні фарби для шпалер під фарбування
Цей різновид фарб призначений в першу чергу для використання в нежитлових або підсобних приміщеннях. Така вузька сфера застосування пов’язана з потенційною шкодою для здоров’я. Справа в тому, що в алкідних фарбах містяться органічні розчинники, різні олії та смоли, які випаровуються в процесі висихання і можуть негативно впливати на організм. Людям, які знаходяться в приміщенні з такими пофарбованими шпалерами, з часом може стати зле, можливі головні болі. Плюс до всього, тривалий контакт може спровокувати загострення захворювань дихальних шляхів.

Алкідна фарба для шпалер під фарбування
Однак, незважаючи на їхній шкідливий вплив, алкідні фарби мають низку незаперечних переваг. Вони створюють дуже міцне та еластичне покриття, насичене за кольором, тому таке фарбування шпалер буде мати приємний вигляд у підсобних приміщеннях. Ще варто відзначити їхню високу стійкість. Дані фарби добре переносять підвищену вологість, а також не втрачають свій колір під тривалим впливом освітлення. Також до їх складу часто входять антигрибкові добавки. Завдяки цьому шпалери, пофарбовані алкідними фарбами, не почнуть гнити і пліснявіти.

Завдяки своїм водовідштовхувальним властивостям алкідна фарба підійде для фарбування ванної
Термін їхньої служби в середньому становить близько п’яти років. Згодом їхній зовнішній вигляд погіршується, покриття може пожовтіти або розтріскатися. Ще варто додати той факт, що алкідні фарби належать до класу пожежонебезпечних матеріалів. Це додатково знижує сферу їх застосування в житлових будинках.
Якщо узагальнити, то алкідні фарби абсолютно не підходять для нанесення на шпалери в житлових приміщеннях будинку, таких як спальні, дитячі чи вітальні, оскільки є шкідливими для організму людини. Але вони відмінно покажуть себе в підсобних приміщеннях, гаражі, на балконі чи в коморі. За ціною за літр вони досить низькі, що робить їх економічно вигідним варіантом для технічних зон.
Водно-дисперсійні фарби
Цей вид фарб на сьогодні є найпопулярнішим і найуживанішим для внутрішніх робіт. На відміну від алкідних, водно-дисперсійний різновид не містить у своєму складі шкідливих органічних розчинників, олій та смол. Основою тут виступає вода. Тому він чудово підходить для фарбування шпалер у будь-яких житлових приміщеннях будинку. Плюс до всього, існує незліченна безліч варіацій за кольором завдяки можливості тонування. Тож водно-дисперсійна фарба для шпалер відмінно впишеться в будь-який інтер’єр кімнати, додавши йому краси та унікальності.

Водно-дисперсійні фарби мають багату колірну гаму
Сама вона поділяється на кілька ключових підвидів. Першим з них йде латексна фарба на водно-дисперсійній акриловій основі. Вона призначена в першу чергу для фарбування флізелінових шпалер з рельєфною фактурою. Також добре підходить для склотканини. Латексна фарба швидко висихає, має легкий, ледь помітний запах, який швидко вивітрюється. Він не відштовхує і не викликає дискомфорту. Тому фарбувати нею можна і кухню, і спальну, і вітальню, а також інші житлові приміщення. Але вона погано підходить для ванної кімнати, де вологість повітря стабільно підвищена.

Фарбування шпалер латексною фарбою
Також існує просто латексна фарба на водно-дисперсійній основі, не акриловій. Характеризується вона своєю довговічністю та високою еластичністю. До складу фарби входить акриловий латекс, а також бутадієн-стирол. Завдяки цьому досягається її пружність, що дозволяє приховувати дрібні тріщини на поверхні. У магазинах такий різновид фарби найчастіше продається білим. Кольору їй можна додати за допомогою колерування. В основному виходять тільки м’які, пастельні відтінки, а досягти різких, насичених кольорів майже неможливо.

Надати латексній фарбі необхідний колір можна за допомогою колера
Акрилова фарба для шпалер під фарбування
Акриловий різновид є дуже популярним у всіх видах фарбувальних робіт, в тому числі і в житлових приміщеннях квартири. Її сміливо можна використовувати навіть для дитячих кімнат, у зв’язку зі своєю повною нешкідливістю. Тому дана фарба для шпалер підходить дуже добре. До її складу не входить жодних шкідливих компонентів та хімікатів. Вона повністю безпечна для здоров’я людини. Але через великий список переваг акрилова фарба вважається однією з найдорожчих у своєму сегменті.

Акрилова фарба повністю безпечна, тому ідеально підійде для фарбування дитячої
Акрилова фарба на водній основі призначена для флізелінових матеріалів. Однак деякі її різновиди також підходять для паперових шпалер і склотканини, в тому числі і для попереднього ґрунтування. Акрилова фарба на водній основі відрізняється від латексних водно-дисперсійних своєю насиченістю. Пофарбовані нею шпалери можуть виглядати дуже яскраво та соковито. Ще одним її плюсом буде той факт, що з часом колір не втрачається і не вигорає на сонці. Акрилова фарба на водній основі на шпалерах прослужить дуже довго, протягом усього терміну експлуатації не виникне приводу для повторного фарбування.

Акрилова фарба стійка до вигоряння
Цей різновид повністю позбавлений будь-яких запахів. Це одна з позитивних відмінностей від водно-дисперсійної фарби, яка може специфічно пахнути. При фарбуванні не утворюється щільна плівка. Завдяки цьому шпалери під фарбою можуть “дихати”, що дозволяє не накопичуватися парі в приміщенні та запобігає появі грибка. А фінальною перевагою є її термін висихання. Він займає всього одну добу. Після цього до шпалер можна торкатися, не боячись забруднитися або зіпсувати покриття.

Акрилова фарба швидко сохне і не має запаху
Водоемульсійна фарба
Водоемульсійна фарба являє собою сполуку латексу (акрилату), антисептика, наповнювача і скріплюючих хімічних компонентів. Так само як акрилова і водно-дисперсійна, вона є екологічно чистою та безпечною. Тому підходить для проведення фарбувальних робіт у житлових приміщеннях, включаючи спальні та дитячі.
Водоемульсійна фарба характеризується вологостійкістю. Шпалери, які були нею пофарбовані, можна мити вологою ганчіркою. Шкоди це їм ніякої не завдасть, що особливо актуально для кухонь та коридорів. Також вона не має абсолютно ніякого запаху. Зважаючи на це, її можна використовувати в дитячій кімнаті, без страху виникнення у дитини алергічної реакції.

Водоемульсійна фарба відрізняється високою вологостійкістю
Цей різновид фарби швидко висихає, достатньо одного дня. Плівка, що утворюється на шпалерах, “дихає”. Фарба має високу паропроникність, на ній не буде накопичуватися конденсат. Це допомагає підтримувати здоровий мікроклімат у приміщенні.

Водоемульсійна фарба сохне протягом одного дня
Через свої експлуатаційні характеристики водоемульсійна фарба на силіконовій основі (один з її підвидів) підходить під фарбування шпалер на кухні і навіть у ванній кімнаті. Це пов’язано з її підвищеною стійкістю до вологості та прямого потрапляння води. Вона створює міцне покриття, яке не боїться пари та бризок.

Водоемульсійна фарба підходить для фарбування шпалер на кухні
📝 Грамотний вибір фарби для шпалер
Вибір фарби повинен ґрунтуватися на двох головних факторах: матеріалі шпалер та місці їх поклейки (тобто типі приміщення). Але крім них є ще безліч інших, менш важливих елементів, які потрібно враховувати для досягнення ідеального результату.
Найчастіше можна зустріти чотири основні матеріали для шпалер під фарбування:
- Паперові. Найпростіший і найпоширеніший різновид, що відрізняється низькою ціною. Вони екологічні, але найменш міцні.

Паперові шпалери під фарбування
- Флізелінові. Цей вид шпалер виготовляється з целюлозного волокна та різних добавок. Відрізняються своєю фактурністю, рельєфом та високою міцністю. Вони добре приховують дрібні недоліки стін.

Фактурні флізелінові шпалери
- Склошпалери. Цей різновид характеризується своєю надзвичайною міцністю та довговічністю, їх майже неможливо пошкодити механічно. Але для зміни кольору вони вимагають великої кількості фарби.

Міцні склошпалери під фарбування
- Вінілові. Це дуже надійний матеріал для шпалер (зазвичай на флізеліновій основі), але їх поклейка та вартість обійдуться дорожче за інші. Вони також чудово миються.

Вінілові шпалери для фарбування
Для класичних паперових шпалер найкраще підійде водоемульсійна фарба. Для флізелінових — водно-дисперсійна або акрилова. Склотканину найкраще фарбувати за допомогою зносостійких акрилових або латексних фарб, які витримають інтенсивне використання.
🧐 Важливо знати: Для приміщень з підвищеною вологістю (кухня, ванна кімната) або високим експлуатаційним навантаженням (коридор, дитяча) краще використовувати фарбу, що добре переносить такий режим. Ідеальним вибором будуть акрилові та латексні фарби, що утворюють міцну плівку, яку можна протирати і навіть мити вологою ганчіркою.

Шпалери, пофарбовані латексною фарбою, легко переносять вологе прибирання
Усі фарби мають певний коефіцієнт відбиття світла: матовий, напівматовий, атласний (сатиновий) і глянцевий. Всі вони застосовуються в різних кімнатах залежно від бажаного ефекту.
Рівень блиску фарби:

Глянцева фарба для шпалер під фарбування
Матова і напівматова фарба краще підходить для приміщень з надмірним освітленням, оскільки вона поглинає світло і приховує дрібні нерівності стін. Це ідеальний вибір для спальні або вітальні. Глянцева ж, навпаки, добре відбиває світло, тому застосовується в кімнатах з його недоліком (наприклад, з вікнами на північ), візуально розширюючи простір. У атласної фарби середні показники, вона має легкий шовковистий блиск і підходить для кухні та дитячої, оскільки є досить стійкою до миття.

Шпалери, пофарбовані матовою фарбою
Найбільш відповідними шпалерами для багаторазового фарбування є флізелінові та склошпалери. Вони мають високі експлуатаційні характеристики та зносостійкість. Але дуже важливо правильно підібрати фарбу під кожні шпалери. Це лише збільшить їх довговічність, а також додатково перетворить зовнішній вигляд виробу. В результаті кімната з флізеліновими або склошпалерами заграє новими фарбами і буде радувати Вас роками.

Флізелінові шпалери – оптимальний варіант для фарбування
⚙️ Особливості фарбування
Після того як вибір фарби, в яку будуть пофарбовані шпалери, зроблено, залишається ознайомитися зі специфікою процесу. Робиться це для того, щоб уникнути зайвих помилок, а результат в кінці радував око, а не вимагав переробки. Особливості фарбування розрізняються для кожного типу шпалер і фарби, тому розглянути їх слід докладніше.
Для паперових шпалер
Паперові шпалери під фарбування виготовляються багатошаровими. Зазвичай їх два або три. Це забезпечує можливість багаторазового фарбування. Виробники рекомендують міняти колір паперових шпалер не більше п’яти разів. Після цього їх структура руйнується, вони старіють і можуть відшаровуватися.
Паперові матеріали для шпалер дуже дешеві, тому їх якість недостатньо висока. Для якісного фарбування достатньо нанесення одного, максимум двох тонких шарів. Сильно просочувати фарбою шпалери не слід, оскільки вони можуть розмокнути. Достатньо нанести шар поверхнево. Якщо після цього на шпалерах залишаються якісь розводи або дефекти кольору, то можна нанести другий шар, але тільки після повного висихання першого.

Водоемульсійна фарба підійде для паперових шпалер під фарбування
Для паперових шпалер найбільше підійде водоемульсійна фарба. Прослужить у такому вигляді виріб кілька років, не втрачаючи при цьому свого зовнішнього вигляду.
Для флізелінових шпалер
Флізелінові шпалери є найкращим варіантом під фарбування. Сам матеріал досить якісний і надійний. Фактура шпалер рельєфна, причому це не втрачається в результаті фарбування. Для флізелінових шпалер найкраще підходять латексні, водно-дисперсійні або акрилові фарби. Загалом матеріал витримує до 10-15 циклів перефарбовування, що дозволяє оновлювати інтер’єр без капітального ремонту.

При фарбуванні флізелінових шпалер фактура зберігається
Сам процес зміни кольору досить простий. За допомогою валика слід нанести необхідну фарбу. Важливо не просочувати нею матеріал наскрізь, а рівномірно розподілити, зазвичай у два шари. Причому другий шар слід наносити перпендикулярно першому для кращого покриття, через 10-20 хвилин або після повного висихання (дивіться інструкцію до фарби).
Для склошпалер
Склошпалери через матеріали виробництва є найдовговічнішим і найзносостійкішим варіантом. Але разом з тим і досить дорогим. Зазвичай на їхній фактурі нанесено рельєфне зображення, яке не втрачається в результаті зміни кольору, навіть після 15-20 перефарбувань.
Фарбу на склошпалери потрібно наносити в більшій кількості, ніж на інші. Вона дуже добре вбирається, розподіляючись між волокон. У нефарбованому вигляді шпалери зі склотканини можуть бути неприємними для шкіри та викликати подразнення. Тому всі роботи слід проводити в будівельних рукавичках.

Фарбування склошпалер вимагає більшої кількості фарби
Перед фарбуванням склошпалер обов’язково здійснюється ґрунтування. Це дозволяє зменшити витрату фарби та покращити її зчеплення з поверхнею. Найкраще для них підходять акрилові або латексні фарби. Вони є одними з найбільш довговічних і стійких, що добре поєднується з характеристиками склотканини. В результаті виріб прослужить максимальний термін, при цьому його зовнішній вигляд та експлуатаційні характеристики не будуть поступово знижуватися.

Перед фарбуванням склошпалери ґрунтуються
Фарбу слід наносити у два шари. Причому після нанесення першого шару склошпалерам потрібно повністю висохнути, що може зайняти до 12 годин.
Для вінілових шпалер
У вінілових шпалер на флізеліновій основі багатошарова текстура. Тут фарбу слід вибирати згідно із заявою виробника. Зазвичай конкретна варіація (акрилова, латексна) вказана на рулоні шпалер.
Фарбуються вінілові шпалери в два шари. Перший є ґрунтувальним. Повністю йому висихати не треба. Другий шар слід наносити через десять хвилин після першого. На шпалери наноситься мінімум фарби, щоб вона не ввібралася вглиб матеріалу, а створила рівномірне покриття на поверхні.

Вінілові шпалери фарбуються в два шари
Для кожного типу шпалер і фарби існують специфічні особливості. Їх важливо враховувати, щоб результат фарбувальних робіт прослужив максимально довгий термін. Помилки у фарбуванні можуть призвести до того, що шпалери будуть виглядати недостатньо добре, псуючи зовнішній вигляд кімнати. А в гіршому випадку вони просто прийдуть в непридатність. Тоді доведеться на стіну переклеювати вже нові, що призведе до додаткових витрат часу та грошей.
🏆 Загальні рекомендації по фарбуванню
Крім специфічних особливостей для кожного типу шпалер і фарби, можна виділити кілька загальних рекомендацій. Пов’язані вони будуть з практичністю процесу, а також його безпекою для людини.
- Підготовка приміщення. Робота з фарбування шпалер повинна починатися з підготовки кімнати. З неї слід прибрати або пересунути на центр і накрити плівкою всі меблі, які заважають процесу. Це також допоможе уникнути їх забруднення.
- Очищення поверхні. Перед фарбуванням більшість шпалер слід очистити від пилу та знежирити. Інакше фарба може лягти нерівно або почати відшаровуватися. В результаті все доведеться переробляти. У гіршому випадку — переклеювати шпалери.

Перед фарбуванням шпалери необхідно почистити
- Захист поверхонь. Важливо підготувати кімнату до фарбування. Рекомендується застелити підлогу плівкою або газетами і заклеїти плінтуси, укоси та рами малярським скотчем. В іншому випадку існує ризик забруднити все фарбою. А якщо вона засохне, то видаляти її, швидше за все, доведеться за допомогою розчинника, а це досить важке завдання.

Перед фарбуванням шпалер застеліть підлогу плівкою
- Провітрювання. У приміщенні з пофарбованими шпалерами не рекомендується перебувати тривалий час до їх повного висихання. Майже будь-яка незасохла фарба (навіть на водній основі) має специфічний запах. Його вдихання може призвести до запаморочення. Обов’язково забезпечте гарну вентиляцію.
- Додатковий захист та декор. Крім фарбування, шпалери можливо додатково прикрасити або захистити. Найпростішим рішенням буде покриття виробу безбарвним лаком на водній основі. Це збільшить термін служби фарби, а також додатково захистить поверхню шпалер від стирання та забруднень.

Лак забезпечить додатковий захист для пофарбованих шпалер
Ще одним варіантом буде нанести різні візерунки за допомогою трафаретів. Або використовувати матовий лак, який додасть поверхні шпалер приємної оксамитовості. На етапі прикрашання можливо проявити будь-які творчі пориви. А в разі невдачі їх можна просто зафарбувати новим шаром фарби.
Вибір фарби для шпалер під фарбування — першочергове завдання. Від його грамотності залежатиме термін служби та зовнішній вигляд виробу. Шпалери повинні вписуватися в загальний інтер’єр кімнати і всього будинку. А також дуже важливим етапом є їх фарбування. До нього слід підійти з особливою ретельністю. Однак в результаті копіткої роботи Ваш будинок заграє новими фарбами та свіжістю.