Новонароджений більшу частину часу проводить у ліжечку, і бажання матері зробити це місце не тільки зручним і безпечним, а й красивим цілком природно.
🌿 100% екологічні матеріали! Купити дитяче ліжко з сертифікованого дерева – безпека для вашої родини! 👨👩👧👦
У спеціалізованих відділах магазинів дитячих товарів можна вибрати цікаві та практичні набори, що складаються з матраца, ковдрочки, подушки, бортиків і балдахіна, проте куди приємніше й дешевше пошити все необхідне самостійно. За допомогою перелічених нижче рекомендацій і порад легко декорувати дитяче ліжечко власноруч, зробити його комфортним, затишним і безпечним.
Постільні приналежності
Для створення постільних речей для дитини найкраще використовувати натуральні тканини:
- фланель – м’яка, така, що добре вбирає воду і проста у догляді, її найчастіше використовують для дитячих речей;
Наматрацник
Для того щоб захистити матрац дитячого ліжечка, його зазвичай закривають водонепроникним наматрацником, причому купувати останній зовсім не обов’язково – його нескладно зробити своїми руками.
Для цього використовують конструкцію, нижню часто якої становить клейонка, а верх – трикотажне, фланелеве або ситцеве полотно. По кутах виробу закріплюють гумки, щоб наматрацник не зісковзував.

Наматрацник захистить дитячий матрац від вологи
Ковдра
Безсумнівний плюс будь-якого зшитого власноруч виробу – можливість вибрати розмір речі, склад, колір тканини і наповнювача.
Цікаве рішення – клаптикова ковдра. Її незвичайний малюнок привертатиме увагу і тішитиме малюка, а виготовлення такого виробу забере у молодої мами зовсім небагато часу. Зшити ковдрочку для декорування дитячого ліжечка можна власноруч із клаптів будь-якої форми (квадратів, трикутників, смуг або шестикутників) і забарвлення.

Яскрава клаптикова ковдра для декору дитячого ліжечка
Виконану в клаптиковій техніці ковдру можна зробити об’ємною. Для цього кожен окремий елемент набивають будь-яким наповнювачем (синтепоном, ватою, синтепухом або іншим).

Об’ємна дитяча клаптикова ковдра
Ще один вдалий прийом – стьобаний виріб. Для цього між двома полотнами тканини прокладають рулонний наповнювач, потім зшивають усю конструкцію по периметру, після чого розмічають поверхню і прокладають декоративну стібку за допомогою швейної машини.

Стьобана ковдра для дитячого ліжечка
Подушка
При виготовленні подушки для немовляти слід пам’ятати, що виріб не повинен бути занадто об’ємним. У немовлят триває формування шийного відділу, і висока подушка може перешкодити цьому процесу.
Оптимальний варіант – подушка у формі метелика. Такі вироби мають заглиблення в центрі, завдяки чому голова немовляти надійно зафіксована, а природний вигин шиї не змінений. Щоб декорувати дитяче ліжечко такою подушкою, не обов’язково її купувати – можна зшити її власноруч із вати, латексу, гречаного лушпиння або синтепону.

Подушку метелика для дитини можна зшити своїми руками
Під час використання гречки важливо переконатися, що її запах і особливість (шарудіння) не викличуть занепокоєння в дитини.

Викрійка дитячої подушки у формі метелика
Постільна білизна
Щоб малюкові було приємно перебувати в ліжечку, для його декорування слід використовувати білизну, зшиту власноруч із натуральних тканин. І для немовлят, і для дітей старшого віку підійдуть комплекти із зображенням улюблених мультиплікаційних персонажів – барвисті малюнки стимулюватимуть розвиток зорового сприйняття.

Барвиста постільна білизна для декорування дитячого ліжечка
Обираючи колір постільної білизни для немовляти, варто пам’ятати, що надмірно яскраві або насичені тони (червоні, помаранчеві, фуксія) збуджуватимуть нервову систему дитини, завадять їй заснути. Краще вибирати комплекти, витримані в спокійних кольорах.

Для немовлят вибирайте білизну нейтральних тонів
Для того щоб прикрасити постільну білизну, найкраще скористатися вишивкою – сучасні технології дають змогу декорувати текстиль і фарбами, проте після кількох прань малюнок втратить яскравість, почне лущитися.
За допомогою вишивки на кутах простирадла, наволочки або підковдри можна не тільки прикрасити білизну – згідно з повір’ями, такий декор служить оберегом для малюка. Як малюнок можна вибрати простенький візерунок або виконати складну деталізовану вишивку.
Найголовніше при цьому – стежити, щоб прикраса не завдавала дитині дискомфорту. Тому використовувати бісер не рекомендується – об’ємні елементи можуть завдати немовляті шкоди.

Дитячу постільну білизну можна декорувати вишивкою
Декорування своїми руками каркаса дитячого ліжечка
Бортики
Бортики виконують не тільки декоративну функцію, вони також захищають малюка від протягу і оберігають його від ударів, коли він починає намагатися повзати і вставати самостійно.
Готові вироби, пропоновані магазинами, найчастіше прикрашені барвистими малюнками, а ось зшиті самостійно бортики можна виконати у формі розвивального панно. Зробити їх досить просто.

Приклад розвивальних бортиків для малюка
Єдине, про що потрібно пам’ятати – кожна деталь має бути надійно зафіксована, щоб не нашкодити дитині.

За допомогою викрійки ви зможете зшити бортики самостійно
Тканинні аплікації
М’які бортики дитячого ліжечка декорують зробленими своїми руками аплікаціями з фетру або бавовняної тканини. Важливо, щоб кожен елемент був досить великим і міцно пришитим до основи – у ранньому віці діти пізнають світ, намагаючись помацати і навіть спробувати на смак усі навколишні предмети. Вони можуть відірвати неміцно пришиті аплікації та заподіяти собі шкоду.

Тканинні аплікації на дитячих бортиках
Наклейки
Декорувати бортики можна і за допомогою спеціальних наклейок, знайти їх можна в господарських або меблевих відділах. Такі вироби легко зняти за потреби, вони не залишають на поверхні меблів липких слідів.
Готові аплікації
У магазині можна придбати спеціальні аплікації на клейовій основі. Вибір подібних виробів величезний: від простих візерунків до казкових персонажів. Їх можна приклеїти на будь-які меблі, вони будуть міцно триматися.

Для декорування ліжечка можна скористатися готовими тканинними аплікаціями
Для декорування ліжечка немовляти не слід використовувати вироби, прикрашені стразами та іншими елементами, що легко відкріплюються.
Фарба
Декорувати дитяче ліжечко можна, власноруч нанісши на каркас малюнок: орнамент, рослинний візерунок або зображення мультиплікаційних персонажів.

Декоруємо дитяче ліжечко фарбою
Для цієї мети рекомендується користуватися латексними або акриловими фарбами на водній основі: вони швидко висихають, не пахнуть і не містять токсичних речовин.
Полог
Полог, призначений для захисту малюка від протягу, комах і світла, також надає великі можливості для прикраси спального місця дитини. Ліжечко зі встановленим над ним пологом має затишніший і ошатніший вигляд.

Дитяче ліжечко з пологом
Придбати готовий виріб на будь-який смак можна і в магазині, проте зроблений власноруч полог набагато кращий. Кілька рекомендацій щодо виготовлення полога:
Для роботи потрібні тримач (його можна купити окремо) і тканина. Найкраще використовувати натуральні матеріали (бавовна, льон).

Схема виготовлення полога для дитячого ліжечка
Кількість тканини, яка знадобиться для створення полога, залежить від того, на якому рівні планується розміщення готового виробу. Варто придбати відріз трохи більшої довжини, ніж потрібно, щоб матеріалу точно вистачило.
Готовий виріб можна прикрасити за допомогою оборок, тканинних наклейок та інших елементів.
Згідно з думкою дитячих психологів, обстановка, в якій росте дитина, сильно впливає на її особистісні якості, і тому особливо важливо створити для свого чада комфортну і доброзичливу атмосферу.
Балдахін
“Магазини пропонують готові каркаси для балдахінів на будь-який смак, але за бажання декорувати дитяче ліжечко такою конструкцією нескладно і своїми руками”
Встановлення балдахіна – ще один спосіб уберегти немовля від комах, пилу і світла під час денного сну. Єдиний недолік цього предмета обстановки – необхідність регулярно (і досить часто) прати його, оскільки на тканині швидко накопичується пил.

Декорування дитячого ліжечка балдахіном
Для виготовлення балдахіна на дитяче ліжечко рекомендується використовувати тільки натуральні тканини:
- шифон;
- муслін;
- бавовняну або шовкову вуаль;
- шовкову органзу.
Каркас виробу можна вибрати, виходячи з власних уподобань: він може бути встановлений по всьому периметру спального місця малюка або в узголів’я, кріпитися до стіни або стелі, фіксуватися на спинці ліжечка або являти собою незалежну конструкцію і розміщуватися на підлозі.

Варіанти кріплення балдахіна для дитячого ліжечка
Магазини пропонують готові каркаси для балдахінів на будь-який смак, але за бажання декорувати дитяче ліжечко такою конструкцією нескладно і власноруч. Для основи потрібні дерев’яні рейки, профільні карнизи, металеві каркаси або інші матеріали.
Для декору балдахіна можна використовувати прикраси у вигляді метеликів, виконаних з легких тканин, наклеїти термічні аплікації або обробити виріб мереживом чи рюшами.

Декор балдахіна для ліжечка
Підзор
Молоді мами нерідко використовують вільний простір під дитячим ліжечком для розміщення там потрібних для догляду за дитиною дрібниць: памперсів, улюблених іграшок, засобів для догляду за шкірою малюка та інших речей, які можуть терміново знадобитися. Щоб імпровізований склад під спальним місцем дитини не порушував інтер’єр дитячої, найкраще декорувати ніжки ліжечка підзором.

Підзор замаскує речі, які знаходяться під ліжечком
Підзор – декоративний елемент, виконаний у вигляді спідниці, що обрамляє основу ліжечка. Зшитий з яскравої тканини, прикрашений оборками, він може стати цікавою деталлю в оформленні кімнати.

Виготовлення підзора для ліжечка
Декорувати дитяче ліжечко зробленим своїми руками підзором досить просто. Для цього знадобляться:
- близько 6 м тканини шириною 110 см;
- швейна машина;
- нитки в тон тканини;
- лінійка;
- кравецька крейда;
- шпильки;
- ножиці;
- прасувальна дошка з праскою.
Основу підзора складають 2 деталі – полотно, що розміщується під матрацом, і декоративна частина, прикрашена оборками.
Базове полотно для підзора
Спочатку з тканини викроюють базове полотно. Довжина і ширина цієї деталі мають дорівнювати розмірам основи ліжечка, під час розкрою до кожної сторони додають по 5 см.
Більша ж частина підготовленого відрізу тканини буде пущена на оборки. Для визначення розміру цих деталей використовують просту формулу: ширину основи ліжечка множать удвічі, а потім додають до неї 5 см. Далі вимірюють відстань від днища ліжечка до рівня підлоги, до отриманого значення додають 10 см. Вирізають 2 деталі з цими розмірами.
Майбутні оборки потрібно пропрасувати. Роблять це з виворітного боку, тканину підгинають по всій довжині на відстані 12,5 см від краю. Краї воланів підшивають, прокладаючи прямий рядок. Коли все готово, пришивають оборки до основи.

Пришивання оборок до основи
Виріб готовий. За бажанням його можна декорувати, але й без додаткових прикрас підзор надасть ліжечку ошатного вигляду і допоможе приховати складені під ліжечком речі від сторонніх очей.
Підвісні іграшки
Після першого місяця життя немовляти вже можна тішити підвісними іграшками: для цього нанизані на міцну основу улюблені дрібнички дитини (яскраві брязкальця, наприклад) кріплять з двох боків ліжка на бортики.
Декор дитячого ліжечка підвісними іграшками
Замість гірлянди з іграшок можна використовувати поодинокі предмети, надійно закріпивши їх на бортику ліжечка. Малюк, що лежить у ліжечку, зможе торкатися цікавих предметів, які видають звуки, і крім декоративної функції така конструкція принесе радість і користь дитині. Головне при цьому – періодично переміщати брязкальце з одного бортика на інший, щоб дитина не лежала, весь час дивлячись тільки в один бік.
М’які іграшки
М’які іграшки, зшиті руками мами, можуть стати улюбленими предметами малюка. Робити їх найкраще з натуральних тканин, а набивати гіпоалергенними наповнювачами натурального походження.

М’які іграшки для ліжечка можна зробити своїми руками
Корисними для розвитку дитини педіатри вважають наповнені крупами невеликі тканинні мішечки. Дитина, чіпаючи таку штучку, зможе розвивати дрібну моторику рук і пізнавати світ за допомогою тактильних відчуттів. Їх варто закріплювати на бортах ліжечка, в такому місці, де б малюк міг вільно до них дотягнутися.
Мішечки з крупою для розвитку дрібної моторики
Музичний мобіль
“Для декорування дитячого ліжечка можна використовувати невеликі іграшки у вигляді сніжинок, звірят, героїв мультфільмів та інші, зроблені своїми руками”
Конструкцію, що розміщується над узголів’ям дитячого ліжечка, зробити власноруч непросто, але ніщо не заважає креативно оформити вже готовий виріб, принесений з магазину.

Музичний мобіль кріпиться до каркаса ліжка
Для декорування дитячого ліжечка можна використовувати невеликі іграшки у вигляді сніжинок, звірят, героїв мультфільмів та інші, зроблені своїми руками.
Щоб виріб був безпечним, бажано використовувати для роботи тільки натуральну тканину високої якості:
- махру;
- бавовняні (ситець, фліс, сатин або бязь);
- фетр;
- фланель.
Як наповнювач найкраще застосовувати:
- вату;
- синтепон або синтепух;
- обрізки тканини.

Мобіль для ліжечка, зроблений своїми руками
Рекомендації
Кілька корисних порад від досвідчених рукодільниць з великим досвідом декорування ліжечка дитини:
- Полог на дитячому ліжечку – не просто аксесуар, він допомагає вберегти малюка від протягів, світла, комах. Однак через кілька місяців його варто прибрати – малюк може хапатися за тканину руками, смикати і навіть упустити на себе всю підвісну конструкцію. Дуже важливо регулярно і часто прати полог, адже на тканині збирається пил, який може призвести до розвитку в немовляти алергії.

Полог захистить ліжечко від пилу
- Для прикраси спинки можна використовувати вже готові або зроблені своїми руками аплікації, а за наявності відповідних навичок легко прикрасити каркас барвистими малюнками. Фарба для будь-яких дитячих речей має бути на водній основі, оскільки вона не токсична, не виділяє різких запахів і дуже швидко сохне. Коли дитина трохи підросте, зображення на спинці можна використовувати для дозвілля дитини – розповідати їй казки про намальованих на ліжечку персонажів.

Декор дитячого ліжечка малюнками
- Щоб немовля в періоди неспання могло розважити себе, на бортах ліжечка варто закріпити іграшки та брязкальця.
- Спальне місце дитини не може бути затишним і зручним без якісної та зшитої з красивої тканини постільної білизни. Молодим батькам варто пам’ятати, що подушки і ковдрочки з натурального пуху здатні викликати алергію у немовляти.
Висновок
Доклавши фантазію і спираючись на викладені вище рекомендації, ви легко зможете декорувати дитяче ліжечко вашого малюка своїми руками. Зусилля, вкладені в цей процес, окупляться вмить – у дитини з’явиться зручне, безпечне і затишне ліжечко, де вона проводитиме час із великим задоволенням.
Створені самостійно елементи декору обійдуться набагато дешевше готових виробів, крім того, можна підібрати відповідний під інтер’єр дитячої колір тканини і бути впевненим у якості та натуральності використаних матеріалів.