Камін – дивовижний та чарівний домашній куточок, де із задоволенням проводить час вся родина.
Це місце воістину чарівне. Його присутність піднімає настрій і одночасно заспокоює, знімає втому та налаштовує на філософський лад, дозволяє відчути себе захищеним та умиротвореним. Наскільки вираженим буде подібний ефект багато в чому залежить від того, як виконано оздоблення каміна. Ось цьому нюансу організації каміну і буде присвячена подальша розмова.
Варіанти обробки каміна
Побудувати дорогий камін або додати до інтер’єру його імітацію – це лише півсправи. Далі постане питання про його дизайн. Як і чим можна ушляхетнити цей нетривіальний предмет обстановки, щоб він гармонійно вписався у вже існуючий інтер’єр? Чим взагалі виконується декоративне оздоблення каміна?
В принципі, тут можна використовувати будь-які матеріали, включаючи дерево та скло. Розглянемо переваги основних декоративних рішень.
Облицювання плиткою
Кераміка досить популярна в обробці декоративних камінів. Оздоблювальні елементи, створені з обпаленої глини, за своїми якостями схожі з вогнетривкою цеглою, яка є основним матеріалом у справі кладки печей, що діють. Поверхня плитки завжди добре декорована. Її часто покривають глазур’ю, що надає матеріалу не тільки чудового вигляду, але й робить її водовідштовхувальною.
З такої обробки каміна буде легко змивати бруд і видаляти кіптяву. Асортимент керамічної плитки неймовірно широкий. Вона має не лише колірну, а й формову різноманітність. Все це можна і потрібно використати. Неординарне оздоблення печі зробить її зовнішній вигляд неповторним та дозволить без проблем вписати об’єкт у загальне інтер’єрне рішення кімнати.
Які види плитки користуються популярністю?
- майоліка;
- теракоти;
- керамограніт;
- клінкер.
Майоліка
Цю представницю кераміки відрізняє невеликий розмір, глазуроване покриття та наявність малюнка. Декор емаллю робить її барвистим, яскравим і блиском, що відливає. Майоліку в основному вибирають при обробці декоративних камінів у класичних інтер’єрах.
Теракота
Це не менш цікавий варіант обробки каміна, ніж розглянутий вище. По суті, теракота є аналогом майоліки. Відмітною ознакою є відсутність шару глазурі на лицьовій стороні.
Керамограніт
Матеріал створюється із суміші високоякісної глини та цементу, тому відрізняється підвищеною міцністю. Зовні він є чудовою імітацією натурального каменю. Декоративне оздоблення каміна керамогранітом – найпростіший спосіб перетворити його на арт-об’єкт.
Клінкер
«Те, що керамічна плитка представлена в широкій різноманітності форм, розмірів і малюнків, дозволяє виконувати обробку каміна своїми руками навіть непрофесіоналам у кладці»
Цей представник групи кераміки також виготовлений з обпаленої глини. Його характерною ознакою є велика товщина елементів.
Те, що керамічна плитка представлена в широкій різноманітності форм, розмірів і малюнків, дозволяє виконувати обробку каміна своїми руками навіть непрофесіоналам у справі кладки. Для реалізації ідей з декору не доведеться вдаватися до використання якоїсь складної техніки та специфічного інструменту. Прирізування елементів для припасування по поверхні цілком можна зробити звичайною болгаркою. Для фіксації плитки при обробці печі потрібно використовувати термостійкий клей або глинистий розчин із добавками солі та піску.
Майстер-клас з облицювальних робіт
Оздоблення каміна своїми руками керамікою трудомістка і проходить у кілька етапів.
Насамперед готується поверхня. Це можна зробити двома способами. З ділянки, що оформляється, можна усунути пил, залишки старої обробки, якщо така була і знежирити оброблену площу. У другому випадку оброблювану частину зміцнюють металевою сіткою, по якій потім накидатиметься розчин.
Далі треба зробити приміряння плитки і прирізати деякі елементи, привівши їх до необхідних розмірів. Крім болгарки з алмазним диском, це можна зробити плиткорізом.
Декоративне оздоблення каміна плиткою починається знизу. Важливо, щоб перший ряд ліг рівно, без перекосів та зміщень. Для цього краще відбити лінію старту, вивіривши її рівність рівнем. Чи не ховайте далеко інструмент. Надалі ним перевірятиметься горизонтальність кожного укладеного ряду.
Завершальним штрихом буде затирання швів. Затирочні склади при обробці печей наносять м’яким гумовим шпателем. Важливо відразу ж прибирати з поверхні кладки залишки сумішей, що адгезують, так як вони здатні пошкодити цілісність емалевого покриття обробки.
При роботі над оздобленням каміна акуратніше вивести шви можна, скориставшись спеціальними маячками у вигляді пластикових хрестиків. Вони дозволять зробити ширину швів рівномірною по всій поверхні кладки.
Щоб плитка не обсипалася, для її фіксації треба брати термостійкі клейові суміші.
Мозаїка
В обробці декоративних камінів часто використовується мозаїчна кладка. Для такого декору згодяться будь-які матеріали, що опинилися під рукою, з термостійкими характеристиками. Мозаїку можна купити в готовому вигляді, навіть вже зібраної за типом плитки. Але із фасування ексклюзиву не викладеш. Якщо вже взялися за оздоблення каміна своїми руками, то краще повозьтеся з черепками та уламками. І на матеріалі заощадите, і ефект буде карколомний.
Працювати із мозаїкою складніше, ніж зі стандартною плиткою. Тут самому доведеться продумувати малюнок, шукати вдалі комбінації кольорів, але й варіантів обробки каміна в цьому випадку також більше.
Як працювати з мозаїкою
«Малюнок із мозаїчних елементів, обраний для обробки каміна, попередньо збирається на підлозі»
Поверхня до кладки готується так само, як і при декоративному оздобленні каміна плиткою. Після очищення поверхня оштукатурюється з метою вирівнювання. Рівномірність нанесення шару перевіряється рівнем. Щоб продовжити рок служби декоративного покриття, розчин краще накидати на металеву сітку. Спочатку її кріплять до поверхні шурупами. Для штукатурних робіт на обробку печі можна купувати готові склади, глину. Із бюджетних варіантів допускається використовуватистандартний цементний розчин кладки, що замішується з цементу, піску і води.
Малюнок із мозаїчних елементів, вибраний для обробки каміна, попередньо збирається на підлозі. Це необхідно робити з метою перевірки наявності всіх елементів та контролю відповідності візерункових кольорів. Якщо картинка склалася бездоганно, можна починати наносити розмітку на ділянку каміна, що декорується.
Наступний етап – власне викладання мозаїки. Для цього на кожен елемент з тильного боку наносять клейовий розчин шаром до 4мм і щільно притискають деталь до стінки в потрібному місці. При декоративному оздобленні каміна слід уникати виходу розчину в місцях стику складових деталей. Його буде складно видаляти з дрібнофракційних компонентів, внаслідок чого зовнішній вигляд композиції втратить свою привабливість і презентабельність.
Камінь
Як варіант обробки каміна може використовуватися камінь. Натуральні матеріали досить дорогі і для їх обробки потрібні специфічні навички та інструменти, проте виглядають осередки в такому дизайні просто велично. Найчастіше використовуються:
- граніт;
- черепашник;
- сланець;
- мармур;
- вапняк;
- піщаник.
Граніт
Він чудовий в обробці каміна і в «дикому» вигляді (без обробки), і в полірованому. Граніт простий у догляді, тому що може митися миючими засобами, а надзвичайна міцність робить його невразливим до механічних пошкоджень. Єдине, що зупиняє власників камінів від його вибору як дизайнерське рішення – дорожнеча і неможливість виконати обробку каміна своїми руками. Камінь важко піддається різанню і шліфування.
Черепашник
Це оптимальне рішення обробки печі. Камінь не такий складний у обробці, доступний за ціною, має привабливу фактуру. Істотним недоліком матеріалу є його м’якість та пористість. Декор з черепашника просто пошкодити, а в пори постійно набиватиметься пил і сажа. Щоб камін не виглядав неакуратним, його доведеться серйозно доглядати.
Піщаник та вапняк
Ці два типи каменю відрізняються великою сортовою різноманітністю, що відкриває можливість з легкістю підібрати обробку каміна в такому аспекті, щоб оформлене ним вогнище стало гармонійним доповненням будь-якої обстановки. Оформлення порталу виходить красивим, але таким, що вимагає особливого догляду, так як і пісковик, і вапняк готові буквально вбирати сажу.
Сланець
Досить міцний облицювальний камінь, що відрізняється оригінальністю зовнішнього вигляду. Його можна вважати гідною альтернативою звичним варіантам обробки камінів, проте органічно вписати вогнище, з таким оформленням, можна далеко не в кожний інтер’єр.
Мармур
Цей мінерал – справжній лідер у декоративному оздобленні камінів. Природна краса, помірна ціна, сортова різноманітність – ось його провідні характеристики, що дозволяють безпраці підбирати тип каменю під конкретний дизайнерський проект.
Штучний камінь
Штучно створені ідентифікатори натурального каміння не менш затребувані в обробці каміна, оскільки мають аналогічні натуральним побратимам характеристики. У їх складі, крім портландцементу та керамзиту, є добавка крихти натурального каменю. Плити штучного каменю отримують за технологією вібролиття, що робить їх вологостійкими і наділяє відмінними показниками міцності. Ось із таким матеріалом краще працювати при облицюванні каміна своїми руками, тому що особливих навичок процес його кладки не вимагатиме.
Облицювальна цегла
Хороший майстер здатний спочатку викласти камін із цегли так, що його особливо й декорувати не доведеться. Згодом таку кладку потрібно буде просто оновлювати. Прийдеться заново затерти і відшліфувати шви. Реанімувати колір каміна і зробити його більш насиченим допоможе нанесення на поверхню кладки солянокислого розчину.
Цегла може розглядатися як варіант обробки каміна. У цьому випадку їм обкладають конструкцію, що вже є. Матеріалом вибору мають бути представники вогнетривкої групи.
Гіпсокартон
Їм теж можна користуватися в обробці печей, але не відкритого типу. Дизайнери вдаються до гіпсокартонних декорів у разі обробки декоративних камінів, що лише імітують діючі вогнища. Оскільки гіпсокартонний лист не відрізняється високою декоративністю, то після завершення складання каркасної конструкції отриману поверхню доведеться дооформити рельєфною штукатуркою, викласти плиткою і т.д.
Оштукатурювання камінів
Оздоблення печі шляхом оштукатурювання – найпростіший, найшвидший і максимально бюджетний спосіб її оформлення. Такий декор не додатково обтяжуватиме об’єкт, тому можна не дбати про зміцнення фундаменту. При зміні загального інтер’єру приміщення у власника завжди буде можливість підвести колірне рішення порталу під нові вимоги.
За умови обробки каміна діючого типу не слід забувати, що витратним матеріалом не можуть стати ні фасадні, ні стінові штукатурні суміші. Вони не мають ефекту термостійкості.
Декоративність штукатурному шару надають кремнійорганічними, стійкими до температурних перепадів, фарбами.
Дерево як декоративне оздоблення каміна
Те, що дерево явно не належить до жаростійких матеріалів, відомо всім, проте, його не варто поспішати скидати рахунків як варіант обробки каміна. Зашите в дерево вогнище виглядає благородно.
Вирішивши виконати роботи з обробки каміна своїми руками, враховуйте таке.
Дерево вибраного зразка неодмінно має бути просякнуте вогнезахисними складами. Це перешкоджає спалаху оздоблювального шару.
Правильніше не повністю обшивати камін деревом, а зробити з нього лише декоративні вставки.
Оснастіть топку захисним екраном. Він не дозволить іскор розлітатися за її межі.
Не використовуйте в обробці каміна ясен і вільху. Нагріваючись, їхня деревина тріскається і скручується.
У разі якщо вам потрібно купити матрац зі знижкою звертайтесь – допоможемо. Коли дерево обрано для декору електрокаміна, то важливо простежити, щоб при роботі пристрою не порушувалися вентиляційні процеси, тоді воно не перегріється і дерев’яний портал не буде ризикувати загорітись.
Стильна обробка декоративних камінів
Камін в англійському стилі
Англійський камін – містер бездоганність. Його викладають у П-подібній формі та наділяють класичними рисами. У дизайні пріоритет віддається прямим лініям та рівним чітко виведеним кутам. Сама топка невелика, проте об’ємна. Акцентною зоною в оздобленні печі роблять великий портал. Його прикрашають плиткою, елементами кування, дорогою деревиною.
Каміни в стилі прованс
Жодних вишукувань, ніякої пихатості – тільки найпростіші форми. Створюючи такий камін, його дизайн проробляють в найдрібніших деталях. Колірне рішення декоративного оздоблення каміна обов’язково у спокійному відтінку. В ідеалі вогнище роблять у білому кольорі, хоча непогано впишуться в інтер’єрну композицію світлі спокійні тони порталу зеленого, синього, жовтого спектра.
Хороше рішення зістарити фарбу, надавши їй вицвілій вигляд. Можна облицьовувати камін прованс каменем або керамікою. Дерево, хоч і не далеке від стилю, але в обробці каміна такого типу зустрічається не так часто. Якщо воно і з’являється, то виключно дорогоцінних порід. Декором печі можуть стати ковані деталі.
Каміни в стилі кантрі
Каміни сільського стилю, при всій своїй простоті та нехитрій обробці, стають справжніми носіями домашнього затишку. Вони важковагові і мають значні габарити. Тому будівництво та оздоблення каміна своїми руками утруднені.
Портали оформляються у Д-подібній формі. Осередок має нішу під топкою, куди складаються розпалювальні дрова. Над топкою укладається потужна балка, найчастіше з кам’яного моноліту.
Кантрі-піч можна зробити не тільки працюючою на дровах, а й газовою. Декорувати портал рекомендується штучно зістареним пісковиком, цегляною кладкою, черепашником.
Каміни в етно-стилі
Етно-каміни відрізняються видовою різноманітністю. Їх можна інтерпретувати у строгому старонімецькому, скандинавському стилі або у яскравому індійському колориті.
За етнічну приналежність відповідає обробка каміна, що породить необхідність шукати специфічні елементи для його декору. Вони допоможуть прпровести асоціацію з обраним стилістичним напрямом. Як варіант обробки печі може розглядатися і крейда, і камінь, і глиняний розчин.
Камін може постати і у формі фактично відкритого вогнища, яке мало не розкладається в центрі вітальні як звичайне вогнище.
Каміни в стилі хай-тек
Інноваційні матеріали, передові технології, шокуючі рішення – ось провідні орієнтири в обробці камінів хай-тек. Їх можна створити у формі журнального столика, призми, підвісити вогненною кулею на металевому ланцюзі. Такі печі можуть стояти на підлозі, висіти на стелі, кріпитися до стін. Найчастіше це обертові та мобільні елементи інтер’єру.
В обробці декоративних камінів може поєднуватися непоєднуване, наприклад, вогонь і вода.
Матеріалом виготовлення є метал, вогнетривке скло, що відрізняються високою тепловіддачею.
Каміни в класичному стилі
Стилістичні бачення декоративного оздоблення каміна абсолютно ідентичні основним принципам класицизму: геометрична чіткість, рівні лінії, нейтральне оформлення кольорів. Щоб додати осередку респектабельності, його портал прикрашають ненав’язливими ліпними композиціями та молдингами.
Класичний камін може містити у своєму декорі елементи, характерні для бароко. У роботі над образом та оздобленням печі можна використовувати колони, ковані елементи захисту.
Висновок
Наявність у будинку функціонуючого каміна з відкритим вогнем сама по собі вже змінює атмосферу в ньому, якщо носій домашнього тепла в прямому і переносному сенсі, ще й вдало оформлений, то ефектність даного елемента обстановки зростає в рази. Варіанти обробки каміна є незліченними. Знайдіть серед них свій, і у вашому житті з’являться нові барви!
Цей текст вражає своїм детальним описом і відчуттям стилю. Автор зумів надихнути на створення гармонійного і затишного простору навколо каміна. Дуже корисні поради для тих, хто хоче додати своєму дому особливого шарму.
О, так, це точно найважливіше в житті! Що могло б бути важливішим, ніж декоративне оздоблення каміна? Можливо, глобальне потепління, світовий голод, політичні кризи, але хто я такий, щоб судити? Продовжуйте обговорювати ваші декоративні каміни.
Ого, звучить цікаво, але я абсолютно не розбираюся в оздобленні камінів. Може хтось пояснити мені більше деталей?
Авторе, будь ласка, розкрийте більше інформації про декоративне оздоблення каміна. Який стиль використовується в декорі? Які матеріали було використано для створення цього оздоблення? Чи є в ньому якісь унікальні елементи або деталі, які ви хотіли б поділитися? Як це декоративне оздоблення впливає на загальну атмосферу приміщення?