Будинки з плоским дахом – їх особливості, переваги та недоліки

У центральних, північних регіонах будинки з плоским дахом є найпопулярнішим варіантом. У зимові місяці на такій покрівлі накопичується сніг, виникає ризик пошкодження, протікання покриття. Тому в зведенні приватних будинки з плоским дахом використовуються здебільшого скатні конструкції. Але зараз проекти будинків із плоским дахом стали користуватися популярністю. Вони приваблюють оригінальний сучасний дизайн, неординарні архітектурні рішення. Висока міцність інноваційних покрівельних матеріалів дозволяє створити надійне покриття, унеможливити ризик протікання, пошкоджень.

Переваги плоскої покрівлі

Плоскі дахи мають кілька очевидних переваг. Ці конструкції:

  • забезпечують економію витрат;
  • можуть використовуватися в практичних цілях;
  • відрізняються простотою технічного догляду.

У створенні скатної покрівлі потрібна установка конструкції крокв, решетування, що вимагає істотних витрат. На обладнання покрівельної системи витрачається чимало часу, подовжується процес будівництва будинку. Плоский дах монтується швидко, на його зведення витрачається мінімальна кількість покрівельного матеріалу.

будинок з плоскою дахом

Плоский дах швидко монтується

Сьогоднішні технології, матеріали надають можливість використовувати цю площу у практичних цілях. На одноповерхових будинках із плоским дахом обладнуються тепличні будівлі, створюються зручні зони для відпочинку у теплу пору року. Цей фактор є особливо важливим для невеликих ділянок, де доводиться економити кожен метр.

Плоска покрівля є чудовим варіантом для будинку, який згодом буде добудовуватись. У приватного забудовника є можливість звести другий поверх пізніше, коли буде накопичено необхідні кошти.

будинок з плоскою дахом

Плоский дах дозволяє звести другий поверх

Догляд за скатним дахом нерідко створює певні складнощі. Для її очищення, ремонту доводиться запрошувати верхолазів. Технічні роботи на плоскій покрівлі кожен господар може виконати самостійно. Очищення вентиляції або системи водостоку не пов’язане з ризиком, ремонт даху можна без кваліфікованої допомоги.

Основні недоліки плоскої покрівлі

При виборі типу покрівлі необхідно враховувати недоліки плоского даху у приватному будинку, щоб ухвалити оптимальне рішення. Така конструкція повинна мати максимальну міцність, надійність, так як їй доведеться відчувати суттєві навантаження. У створенні плоскої покрівлі використовуються:

  • залізобетонні конструкції;
  • якісна гідроізоляція;
  • надійні утеплювачі;
  • міцний покрівельний матеріал.
будинок з плоскою дахом

Для плоского даху використовують міцний покрівельний матеріал

Залізобетонна основа потрібна, якщо планується практичне використання даху. Ці елементи додадуть конструкції необхідної жорсткості, оптимально розподілять навантаження на несучі елементи будівлі. Вага у ЗБВ велика, потрібно враховувати цей фактор при створенні фундаменту, забезпечити належну міцність.

У виборі матеріалу для теплоізоляції слід враховувати підвищене навантаження, яке створюватимуть снігові маси в зимовий сезон. У формуванні покрівельного пирога використовуються матеріали, що мають підвищену стійкість до стиснення.

будинок з плоским дахом

Надійні утеплювачі забезпечать якісну теплоізоляцію

У розробці проектів будинків із плоским дахом особливу увагу приділяється системам водостоку. Важливо забезпечити якісне відведення води, щоб знизити ризик протікання.

Конструкція плоского даху

Елементи для структури покрівельного пирогу вибираються з урахуванням практичного використання даху. Якщо не планується її експлуатація, можна замість залізобетонних конструкцій використовувати дерев’яні деталі, які не створюють великого навантаження на систему, що несе. У більшості проектів одноповерхових будинків з плоским дахом передбачено зведення міцної, надійної покрівлі, яка практично може використовуватися. Структура такого покриття включає:

  • шар ухилу з бетону;
  • два гідроізоляційні покриття;
  • теплозахисний шар;
  • пароізоляція;
  • притискне покриття.
будинок з плоскою дахом

Пристрій плоскої покрівлі

Як гідроізоляція можна використовувати руберойд, бітум, якщо дах не буде використовуватися в практичних цілях. Для обладнання зони, що експлуатується, краще вибрати мембранні матеріали. Це може бути рідка гума, плівка з полівінілхлориду, EPDM та ін.

Утеплити дах можна плитами екструдованого пінополістиролу або базальтовою мінеральною ватою. Нерідко у таких конструкціях створюється два шари утеплення. Один виконує головний захист будівлі від холоду, інший розподіляє навантаження. У проектах одноповерхових будинків з плоским дахом можна переглянути специфіку укладання утеплювачів.

будинок з плоским дахом

Схема утеплення покрівлі

Верхній притискний шар може створюватися з різних матеріалів. У цій якості використовуються терацієві або бетонні плити, керамічна плитка, гравій та ін.

За умови грамотного вибору матеріалів та якісного кваліфікованого монтажу така покрівля протягом кількох років бездоганно виконуватиме призначення, надійно захищатиме будинок від холоду, вологи, забезпечуватиме належний комфорт.

Системи відведення води на плоскій покрівлі

Якісна система відведення вологи є обов’язковою умовою створення плоских покрівель. Надійне водовідведення забезпечить збереження матеріалів покриттів, виключить можливість появи протікання. Не буде зайвою система підігріву, що дозволяє розтоплювати лід, сніг, запобігти їх накопиченню. Для обладнання такої конструкції використається спеціальний кабель.

У конструкції даху створюється невеликий ухил, що забезпечує природне стікання води. Система водовідведення включає:

  • воронки;
  • трубопроводи;
  • сітчасті фільтри.
будинок з плоским дахом

Відведення води на плоскій покрівлі

Вирви, розташовані на поверхні покрівлі, необхідно ретельно ізолювати, щоб унеможливити затікання води, її проникнення до утеплювача. Система трубопроводів створюється так, щоб потоки не потрапляли до фундаменту. Вода повинна прямувати до дренажної системи, відводитися від будинку.

Варіанти практичного використання плоского даху

На численних фото будинків з плоским дахом, які розміщені в інтернеті, можна ознайомитися з варіантами практичної експлуатації цієї зони. Вибрати оптимальне призначення можна з огляду на особливості ділянки, особисті переваги. Найчастіше покрівля використовується як:

  • невеликий сад або город;
  • квітника;
  • відкритої тераси для розваг;
  • місце де розташовані зручні дивани та пуфи для відпочинку;
  • майданчики для барбекю, мангалу;
  • спортмайданчик.
будинок з плоскою дахом

Зона відпочинку для будинку з плоским дахом

Дах ідеально підходить для вирощування рослин. Інтенсивне сонячне освітлення створює відмінні умови зростання, розвитку. Можна створити відкритий квітник, компактний город чи встановити тепличні конструкції. Сучасні технології дозволяють обладнати скляні бані, під якими можна обладнати чудовий зимовий сад.

будинок з плоским дахом

Плоский дах ідеально підійде для вирощування рослин

На будинку з прямим дахом створюються комфортні території для відпочинку. Вони можуть використовуватись для вечірок, зустрічей із друзями. На даху встановлюються шезлонги, столики та стільці, мангали.

Дах чудово підходить для занять спортом, фітнесом на свіжому повітрі. Деякі власники будинків обладнають на даху басейн. Така споруда вимагатиме чималих витрат. Але вона забезпечує ідеальні умови для літнього відпочинку. Дах може перетворитися на баскетбольний майданчик, зону для танців та ін.

будинок з плоскою дахом

За бажанням на даху можна встановити басейн

Особливості монтажу плоских покрівель

Бажано довірити монтаж плоского даху у приватному будинку кваліфікованим фахівцям. Від якості проведення цієї роботи залежить комфортність житла, його довговічність. Особливо важливо грамотно укласти експлуатовану покрівлю. Вона повинна мати високу міцність, стійкість до навантажень.

Роботи з обладнання плоского даху включають кілька етапів:

  • створення основи;
  • формування стяжки;
  • прокладка пароізоляції;
  • монтаж теплоізоляції;
  • укладання гідроізоляційного шару.

Якщо планується практичне використання даху, як основа використовуються плити з бетону. Неексплуатована покрівля може мати базове покриття із дерев’яних елементів, профнастилу. Основа покривається ґрунтовкою, що усуває шорсткості, що забезпечує якісну адгезію.

будинок з плоскою дахом

Влаштування плоского даху з профнастилу

Вирівняти поверхню дозволяє стяжка. При її формуванні створюється невеликий ухил, який забезпечить стікання води у спеціальні воронки. Вони створюються цьому етапі монтажу.

Відмінним матеріалом для пароізоляційного шару є дифузна мембрана. Вона унеможливить проникнення конденсату до утеплювача, забезпечить циркуляцію повітря.

будинок з плоским дахом

Дифузна мембрана для пароізоляційного шару

Утеплювач можна вибрати з урахуванням особистих переваг, фінансових можливостей. Захистити будинок від холоду може шар керамзиту, шлаковату або скловату, пінополістирол. Багато власників будинків з плоским дахом віддають перевагу базальтовій мінеральній ваті. Матеріал має відмінні теплозахисні показники, є екологічно чистим, не горить.

будинок з плоским дахом

Мінеральна вата має відмінні теплозахисні показники

У гідроізоляції можуть використовуватися різні матеріали. Захистити від вологи покрівельний пиріг може руберойд. Нові матеріали мають високу міцність, надійність, виконують призначення кілька десятків років. Великою популярністю користуються наливні матеріали. Рідка гума або руберойд відрізняються простотою монтажу, відмінними технічними показниками. Ці види гідроізоляції часто використовуються для будинків зі зламаним дахом, матеріали дозволяють створити надійне покриття на поверхнях будь-якої конфігурації.

Типи плоских покрівель

Плоскі дахи бувають кількох типів. Покрівля може бути:

  • експлуатована;
  • неексплуатована;
  • інверсійної.

У створенні даху, який буде використовуватися як зона відпочинку, спортмайданчика, саду або квітника, важливою вимогою є міцність, стійкість до нагр.вузьким. Дерев’яна основа з таким завданням не впорається, потрібна надійна залізобетонна база. Проектувати таку покрівлю потрібно перед будівництвом, тому що для одноповерхового будинку з плоским дахом цього типу може знадобитися посилений фундамент.

будинок з плоскою дахом

Схема покрівлі, що експлуатується

Неексплуатованій покрівлі підвищена міцність не потрібна. Але для допустимих навантажень потрібно враховувати вагу снігової маси, яка може накопичуватися взимку. Основою такої конструкції може бути система з дерев’яних балок. Монтаж покрівлі обійдеться дешевше. Але слід врахувати, що термін її експлуатації буде меншим, ніж у даху, що експлуатується.

будинок з плоским дахом

Пристрій плоскої покрівлі, що не експлуатується

Відмінністю інверсійної конструкції є зворотний порядок укладання шарів. Теплозахисні насипні матеріали розміщуються на гідроізоляції. Такий порядок укладання шарів здешевлює конструкцію. Насипний матеріал не тільки утеплює будинок, а й створює захист від ультрафіолетового проміння, перепадів температури для гідроізоляції. Можна використовувати в цій якості дешеві матеріали, вони збережуть свої якості протягом кількох десятків років.

Зелена зона на плоскій покрівлі

На фото будинків із плоским дахом можна знайти багато цікавих ідей для оформлення комфортної зони. Особливою популярністю користується озеленення покрівлі, що перетворює її на невеликий садок, в якому можна приємно відпочити, влаштувати чаювання, вечірку. Для рослин будь-якого виду дах забезпечує ідеальні умови. Велика кількість сонячного світла, повітря гарантують швидкий розвиток, зростання.

будинок з плоскою дахом

Зелена зона на плоскій покрівлі

Можна використовувати в облаштуванні простий спосіб виставити на даху горщики з рослинами. Але сучасні технології дозволяють використовувати біліший цікавий варіант. Зелених тварин висаджують безпосередньо на покрівлі. Важливим учасником підготовки грунту є геотекстиль. Волокнистий синтетичний матеріал не дозволяє ґрунту вимиватися, забезпечує збереження структури.

Між теплоізоляцією та ґрунтовим шаром укладається розділовий матеріал. Потім слідують:

  • техноеласт ЕПП;
  • техноеласт Грін;
  • геотекстиль;
  • родючий ґрунт.
будинок з плоскою дахом

Схема “зеленої” покрівлі

Така технологія дозволяє створити хороші умови для росту та розвитку рослин, запобігає пошкодженню матеріалів покрівлі. На будинку з плоским дахом можна створити гарний квітник, вирощувати овочі, якщо на ділянці неможливо обладнати грядки. Створення теплиць надає можливість урізноманітнити ранніми овочами, зеленню домашній раціон.

Нюанси практичного використання плоскої покрівлі

Нескладно оцінити переваги практичної експлуатації плоского даху у приватному будинку. Для власників невеликих ділянок це чудова можливість створити додаткову зону, не займаючи корисної площі. Наприклад, якщо земля біля будинку використовується для городу, на даху можна обладнати зону відпочинку. За відсутності можливості розбити на ділянці квітник, зробити грядки, покрівля стане міні-городом, місцем для вирощування квітів.

Якщо планується використовувати дах у практичних цілях, необхідно забезпечити безпеку. Обов’язковим елементом для таких зон є огородження. Висота парапету має бути не менше 1 м 20 см. Якщо це будинок зі зламаним дахом, створюються зручні, безпечні переходи з однієї площини на іншу.

будинок зплоским дахом

Приклад огороджувальних конструкцій для даху

Плоска покрівля може стати не лише територією для відпочинку, занять спортом. Практичні господарі використовують дах для встановлення систем із сонячних батарей. Таке використання зони:

  • забезпечує значну економію витрат на утримання будинку;
  • виключає проблеми з перебоями постачання електроенергії;
  • може стати джерелом додаткового доходу.
будинок з плоским дахом

Сонячні батареї забезпечать значну економію витрат

Встановлення сонячних батарей на будинку з плоским дахом є оптимальним рішенням, якщо житло знаходиться у місцевості, де часто бувають перебої у постачанні електроенергії. Автономна система електроживлення дозволяє заощадити витрати. Якщо монтувати потужну систему, можна укласти договір із постачальником електроенергії на постачання електрики до загальної мережі, отримувати дохід. Сучасні батареї мають високу енергоємність. Навіть потужна система не займає великого простору, акумулятори накопичують енергію навіть у похмуру погоду.

Особливості проектування будинку з плоским дахом

Створити якісний проект будинку із плоским дахом, не маючи спеціальної кваліфікації, не вдасться. Цю роботу мають виконувати професіонали. Такі будівлі мають певну специфіку, важливо провести точні розрахунки, щоб забезпечити будинку надійність, довговічність.

Проектування виконується з урахуванням побажань. На цьому етапі визначається тип покрівлі, її призначення. Якщо дах буде експлуатованим:

  • створюється посилений фундамент;
  • у будівництві стін використовуються матеріали, здатні витримати навантаження, створюване залізобетонною основою покрівлі;
  • забезпечується безпека, зручність експлуатації даху.
будинок з плоским дахом

Проект будинку з плоским дахом

Всі ці нюанси включаються до проекту будинку з плоским дахом. Він містить усі деталі. Крім точних схем до проекту входять технічні описи, вказуються матеріали, які будуть використовуватись у будівництві. До документації входить і план проведення робіт. Наявність професійного, грамотного проекту гарантує оперативність будівництва, отримання якісного результату.

Сучасні архітектори використовують у проектуванні спеціальні комп’ютерні програми. Тривимірне моделювання забезпечує максимальну візуалізацію. Замовник може якісно оцінити проект, його відповідність особистим побажанням. При необхідності можна коригувати будь-які деталі, досягати ідеального результату.

Специфіка обладнання плоскої покрівлі

Покрівля може мати просту складну багаторівневу конфігурацію. Можна збудувати будинок з ламаним дахом або з прямим. Незалежно від поверховості, специфіки контурів будівлі, обладнання даху має включати:

  • вузли примикання з технологією створення;
  • карнизи;
  • воронки для збирання води;
  • флюгарки, аератори;
  • блискавка.

У плоскому даху вузли примикання можуть стати зонами ризику, якщо вони неякісно оформлені. Всі з’єднання вертикальних, горизонтальних елементів необхідно забезпечити герметичність. Є спеціальні технології створення вузлів примикання, які мають бути неухильно дотримані.

будинок з плоскою дахом

Відведення води з плоскої покрівлі

Карнизи виконують практичну та декоративну функцію. Вони захищають вимощення і стіни від попадання води, що стікає з покрівлі. Крім того, покрівля з цими елементами привабливо виглядає, дизайн фасаду забезпечується закінчений вигляд. Ширина карнизів вибирається з урахуванням погодних умов. Вона може становити від 50 см до 1 м-коду.

На плоскій покрівлі створюється кілька водозбірних вирв. За нормативами на площі 0,75 м2 повинна знаходитися 1 вирва. Естественний стік води забезпечується невеликими ухилами. Флюгарки, аератори обладнуються для відведення пари з покрівельного пирога. Як блискавковідводи використовуються спеціальні вертикальні блискавки або горизонтальна сітка.

будинок з плоским дахом

В якості блискавковідводів використовуються блискавкоприймачі

Одно- та двоповерхові будинки

Обмежень щодо вибору проектів у забудовників немає. Ці покрівлі можуть використовуватися для будівництва будь-яких будівель. Можна збудувати двоповерховий, одноповерховий будинок з плоским дахом, просте недороге житло або презентабельну віллу.

Варіанти будинків на 1 поверх зазвичай вибирають забудовники, яким необхідно заощадити витрати на будівництво. Це чудове рішення, якщо планується у майбутньому добудовувати другий рівень для забезпечення максимального комфорту. Плоский дах дозволяє уникнути незручностей, не робити демонтаж перед будівництвом другого поверху.

Одноповерховий будинок із плоским дахом може стати затишним житлом для невеликої родини. Професійні архітектурні бюро пропонують багато цікавих проектів таких будівель. Кількість кімнат залежить від площі, в котеджі може бути 1-3 спальні, вітальня або студія та ін. У таких будинках зазвичай планується дах, що експлуатується, що забезпечує додаткову корисну зону.

будинок з плоскою дахом

Одноповерховий будинок з плоским дахом

Високою популярністю користуються комфортні двоповерхові будинки з плоским дахом. У котеджі можна забезпечити комфортні умови для проживання великої родини. Дах може бути експлуатованим і неексплуатованим. Якщо планується оформлення зони для відпочинку, фітнесу, особлива увага приділяється забезпеченню безпеки.

Дизайн будівель може бути будь-яким. Здебільшого будинки з прямим дахом проектуються в сучасних стилях:

  • мінімалізм;
  • лофт;
  • хай-тек.

Для цих напрямів характерні лаконічність, прямолінійність, відсутність зайвих елементів. Все це чітко виражено в будинках із плоскою покрівлею.

будинок з плоскою дахом

Двоповерховий будинок з плоским дахом для великої родини

Будівельні матеріали в будинках з плоским дахом

У виборі будівельних матеріалів для таких будинків немає особливих обмежень. Важливо лише враховувати ступінь навантаження, яке буде створювати покрівля, якщо це варіант, що експлуатується. На сайтах можна побачити фото будинків із плоским дахом:

  • цегляних;
  • блокових;
  • дерев’яних;
  • каркасних;
  • модульних.

Цеглини, панелі, блоки мають високу стійкість до навантажень. Ці несучі конструкції витримають експлуатований дах, забезпечать належну надійність. У будівництві можна використати залізобетонні перекриття, створювати міцну основу для покрівельного пирога.

Плоськими дахами можна обладнати будинки з бруса або колоди, споруди, зведені за каркасною технологією. Обов’язковим етапом будівництва є ретельна обробка верхніх елементів стін, перекриттів. Вони просочуються складами, що мають вологовідштовхувальні, антисептичні властивості. Якщо не проводити таку обробку, суттєво зменшиться термін експлуатації будівлі, створюється ризик передчасного руйнування матеріалів.

будинок з плоским дахом

Будинок із бруса з плоским дахом

У проектуванні дерев’яних, каркасних будинків з прямим дахом особлива увага приділяється розрахункам снігових навантажень. У таких будинках покрівля зазвичай буває неексплуатованою. Така конструкція не має великої маси, не перевантажує несучі елементи будівлі.

Дедалі більшою популярністю у приватних забудовників користуються модульні будинки. Ці будівлі зводяться у найкоротші терміни. Готовий будинок має відмінні теплозахисні показники. Модулі можна розташовувати з урахуванням особистих вимог, що гарантує максимальну зручність. З готових елементів можна створити оригінальний будинок із ламаним дахом, реалізувати цікаві творчі ідеї.

будинок з плоскою дахом

Модульний будинок дозволить реалізувати цікаві творчі ідеї

У кожному архітектурному бюро зараз пропонуються різноманітні проекти одноповерхових будинків із плоским дахом, двоповерхових котеджів. Можна зробити замовлення на створення ексклюзивного варіанту, в якому будуть точно відображені всі побажання.

Фотогалерея – будинок з плоским дахом

Відео

3 thoughts on “Будинки з плоским дахом – їх особливості, переваги та недоліки

  1. Роамратар says:

    Які особливості, переваги та недоліки будинків з плоским дахом ви знаєте?

  2. Наталья says:

    Чому будинки з плоским дахом люблять шахраї? Тому що там завжди можна знайти місце для нової схеми!

  3. Berc says:

    Автору вдалося всебічно та об’єктивно розкрити тему про особливості, переваги та недоліки будинків з плоским дахом, викладаючи матеріал зрозуміло та цікаво.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.