Гвинтові сходи в інтер’єрах сучасних котеджів

Функціональні та декоративні якості конструкції, що з’єднує два поверхи, однаково важливі. Сходи повинні забезпечити зручний, безпечний підйом, спуск. Окрім того, це головний предмет інтер’єру. Отже, конструкцію необхідно гармонійно вписати в оформлення, зробити вигідним акцентом.

Одним з популярних варіантів у сучасних заміських котеджах є гвинтові сходи. Ця конструкція має багато плюсів. Вирізняються варіативністю, що дозволяє зробити ідеальний вибір для будь-якого будинку.

Особливості гвинтової конструкції

Конструкція таких сходів завдяки радіальному розміщенню сходів за структурою схожа на нарізний гвинт, що і відображено в назві. Головною її особливістю є компактність. Відсутність маршів суттєво зменшує площу, необхідну для встановлення. Є багато видів гвинтових сходів. Вони відрізняються:

  • типами опор;
  • матеріалами;
  • розмірами елементів;
  • кількістю витків та ін.

Конструкція може мати одну центральну опору. Якщо дозволяє планування, сходи можуть фіксуватися на стінах. Встановлюються гвинтові сходи з кількома опорами, споруди без стійок.

гвинтові сходи

Гвинтові сходи дозволять заощадити простір

Зараз у монтажі конструкцій використовують багато різних матеріалів. Вибір залежить від величини навантаження, особливостей інтер’єру, фінансових можливостей. Індивідуально підбирається і структура споруди, довжина та ширина щаблів. Однак є розроблені норми для гвинтових конструкцій. Ними необхідно керуватися у проектуванні. Це дозволить виготовити безпечні, надійні сходи.

Плюси та мінуси сходів

Перш ніж замовляти установку конструкції фахівцям або створювати гвинтові сходи своїми руками, необхідно уважно вивчити плюси та мінуси, властиві таким спорудам.

До переваг можна віднести:

  • раціональне використання площі кімнати;
  • економічна витрата матеріалів;
  • оригінальний вигляд.

Гвинтова модель є оптимальним варіантом для невеликого приміщення, яке не дозволяє встановити традиційну маршеву споруду. Різноманітність конструкцій, можливість розробки індивідуального проекту дозволяють створити сходи в будь-якій кімнаті.

гвинтові сходи

Гвинтові сходи ідеально підійдуть для невеликих приміщень

Відсутність маршових майданчиків дозволяє витрачати матеріал у мінімальних обсягах. На замовлення чи самостійне створення таких сходів витрачається набагато менше коштів, ніж інші варіанти.

Будь-яка гвинтова конструкція є ексклюзивною, цікавою, гарантує оригінальність інтер’єру. Можливість вибирати форму, розміри сходів, кількість витків, матеріали є гарантією створення сходів, які гідно доповнять обстановку, створять максимальну зручність.

Є у цих конструкцій і недоліки, які слід врахувати під час вибору типу сходів. Гвинтова конструкція:

  • вимагає уважного, грамотного проектування;
  • створює незручності під час підйому речей з великими габаритами;
  • погано підходить для інтенсивної експлуатації.

Забезпечити надійність, безпека може лише споруда, зведена за розробленим проектом. Не варто будувати гвинтові сходи своїми руками з дерева, металу, іншого матеріалу, якщо немає навичок, досвіду у створенні таких конструкцій.

гвинтові сходи

Гвинтові сходи додадуть оригінальності будь-якому інтер’єру

Доставити на другий поверх ліжко, шафу або диван гвинтовими сходами буде складно. Потрібно враховувати цей фактор при зведенні такої конструкції, придбанні меблів. Практика показує, що при необхідності багато разів на день здійснювати спуски та підйоми по гвинтових спорудах, виникає відчуття дискомфорту, не виключені запаморочення, інші негативні симптоми. Можна встановити сходи, якщо другий поверх займають спальні, в які не доводиться заходити багаторазово.

Матеріали у гвинтових сходах

p align=”justify”> Важливим критерієм при виборі сходів є матеріал. Від нього залежить міцність та довговічність сходів, технології монтажу, вартість, відповідність стилю інтер’єру. Головними видами матеріалів для споруд є:

  • метали;
  • дерево;
  • пластик;
  • скло.

гвинтові сходи

Повітряні гвинтові сходи зі скла

Вони можуть комбінуватися з метою надання необхідних естетичних та функціональних показників. Наприклад, металеві елементи, що мають високу міцність, застосовуються в місцях підвищеного навантаження, пластик може дублювати різні деталі сходів, забезпечуючи практичність, довговічність. У створенні сучасних конструкцій дедалі частіше використовується скло. Підвищена міцність загартованого матеріалу, триплекс дозволяє виготовляти надійні скляні щаблі.

Особливості дерев’яних конструкцій

Дерев’яні сходи мають високу популярність. Цей природний матеріал має унікальні властивості, має:

  • міцністю та стійкістю до навантажень;
  • довговічністю;
  • здатністю вносити в атмосферу тепло, затишок.

Конструкція з дерева свої якості зберігає багато років. Сучасні просочення надають деревині максимальної стійкості до вологи. У матеріалі не розмножуються мікроорганізми, не заводяться короїди. Теплі тони, гарна текстура гарантують споруді бездоганні естетичні показники.

гвинтові сходи

Дерев’яні гвинтові сходи внесуть атмосферу тепла та затишку

Створити гвинтові сходи з дерева своїми руками зможе кожен майстер, який має навички роботи з цим матеріалом. У монтажі не потрібно складного професійного обладнання.

Ці конструкції можна вважати універсальними, вони здатні прикрасити будь-який дизайнерський стиль. Спорудження деревини ідеально доповнює класику, кантрі, рустик, прованс, скандинавські оформлення. Якщо комбінувати дерево та метал, можна виконати конструкції, які добре впишуться у модерн, мінімалізм і навіть у лофт. У деревини багато відтінків, можна вдало підібрати матеріал для конкретного інтер’єру.

гвинтові сходи

Сходи з дерева підійдуть до будь-якого дизайнерського стилю

За міцністю та довговічністю метал є абсолютним лідером. Цей матеріал здатний виносити підвищені навантаження, будь-які дії ззовні, не втрачаючи своїх властивостей. У створенні гвинтових сходів використовуються різні сплави:

  • вуглецеві сталі;
  • алюміній;
  • нержавіюча сталь;
  • чавун.

гвинтові сходи

Метал здатний виносити підвищені навантаження

Конструкції зі сталі мають оптимальне співвідношення якості та ціни. Для забезпечення надійного захисту від корозії, надання відмінних естетичних якостей елементи покриваються порошковими барвниками. Велика палітра відтінків дає можливість точно підібрати варіант для інтер’єру. Може застосовуватися хромування, нікелювання, що забезпечує захист від корозії, гарний блиск.

гвинтові сходи

Хромовані гвинтові сходи для інтер’єру в сучасному стилі

Важливим плюсом алюмінієвих споруд є невелика вага. Навіть габаритні гвинтові сходи не створять високого навантаження на несучі елементи будівлі. Це міцний матеріал, що має максимальну стійкість до корозії.

У сучасних стилях інтер’єру гармонійно виглядають конструкції із нержавіючої сталі. Такі сходи відмінно впишеться в хай-тек, мінімалізм, лофт, еклектику.

Комбіновані гвинтові споруди в інтер’єрі

У створенні гвинтових конструкцій часто використовуються комбінування різних матеріалів. Здебільшого металеві елементи застосовуються у вигляді опор, перил. Зі сталі, алюмінію виготовляються балясини, використовується художня чавунна ковка та ін. Ефектно виглядають сходи, в яких комбінуються металеві та дерев’яні або скляні елементи.

Вибір поєднань залежить від дизайнерського стилю інтер’єру. Комбінування дерев’яних щаблів:

  • з елементами художнього кування використовуються в класиці;
  • з ажурними металевими огорожами застосовуються в модерні та провансі;
  • з лаконічними поручнями зі сталі доповнюють мінімалізм.

гвинтові сходи

Поєднання металу та дерева у гвинтових сходах

Ідеальним варіантом для хай-тека є гвинтові сходи з опорами, огорожами з нержавіючої або хромованої сталі та сходами з оргскла, триплексу. Ці конструкції виглядають оригінально, надають обстановці легкості, простору.

Замість дорогої деревини у виготовленні конструкцій можуть використовуватися елементи із плит, пластику, що імітують натуральні матеріали. У декорі сходів використовується плівка, що ламінує, штучний шпон, полімерна плитка.

гвинтові сходи

Поєднання хромованої сталі та скла надає обстановці легкість

Можливість виготовлення сходів своїми руками

Часто власники будинків замовляють професійним майстрам створення такої конструкції. Але господарі, які мають слюсарні, теслярські навички, що мають в арсеналі потрібний інструмент, обладнання, можуть спорудити гвинтові сходи своїми руками.

Набір інструментів залежить від типу споруди, матеріалів, з яких вона створюватиметься. У роботі потрібні універсальні пристрої:

  • дриль або перфоратор;
  • УШМ;
  • будівельний рівень;
  • комплект ключів та викрутки;
  • набір дюбелів або анкерів.

гвинтові сходи

Креслення дерев’яних гвинтових сходів

Виготовити своїми руками гвинтові сходи з металу зможуть лише домашні умільці, які вміють працювати зі зварювальним апаратом. Можна для виконання цих робіт запросити спеціаліста.

Перш ніж розпочинати розробку проекту майбутньої конструкції, необхідно уважно вивчити особливості її елементів, виконати кілька важливих розрахунків. Це дозволить надати сходам необхідної комфортності та безпеки.

Основні елементи гвинтових сходів

Гвинтові споруди можуть мати різну конструкцію. У стандартний набір елементів входять:

  • опора у вигляді стовпа з металу, дерева;
  • ступені;
  • балясини;
  • перила;
  • перемички;
  • огорожу для другого поверху.

гвинтові сходи

Приклад конструкції гвинтових сходів

Форми, розміри елементів може бути різними, залежить від специфіки. Слід врахувати, що висота кімнати, в якій встановлюється конструкція, має бути понад два метри. У структурі таких сходів підступи зазвичай відсутні. Ці елементи можуть заважати оптимальному, безпечному встановленню ступні на сходинку. Їхня відсутність не тільки робить безпечною, зручною експлуатацію, а й позитивно позначається на дизайні. Сходи без підступок виглядають легкою, повітряною, виключається ефект перевантаженості інтер’єру.

Основні вимоги до гвинтової конструкції

Бажано довірити професійному фахівцеві проведення розрахунків, розробку проекту. Але якщо ви вирішили створити своїми руками гвинтові сходи з металу, дерева, необхідно враховувати основні вимоги, яким має відповідати надійна, безпечна модель. Основні оптимальні розміри конструкції такі:

  • ширина сходинки 0 20 см;
  • довжина сходинки – 80 см;
  • відстань між сходами – 15-20 см;
  • розмір повороту – 12 сходинок;
  • діаметр опори – 6-8 см;
  • висота витка – 170-200 см;
  • діаметр отвору на 2-му поверсі – 2 м;
  • загальна кількість ступенів – непарна.

Ці дані можуть використовуватися як орієнтир. Залежно від типу конструкції, особливостей експлуатації можуть змінюватися. Наприклад, якщо сходами не доведеться користуватися часто, довжина сходів може становити 50-60 см. При необхідності створити повноцінну споруду, що дозволяє зручно переносити навіть великогабаритні речі, цей показник можна збільшити до 3 метрів.

Індивідуально можуть розраховуватися відстані між ступенями. Головним орієнтиром цього є зростання людини, оптимальна довжина кроку. Якщо в будинку є діти, люди похилого віку, відстань між елементами не повинна бути великою. Це створить ризик травм.

гвинтові сходи

Стильні гвинтові сходи без поручнів

Не завжди в сучасних конструкціях гвинтових сходів є перила. Їхня відсутність надає споруді стильного, цікавого вигляду, інтер’єру забезпечується легкість, створюється відчуття простору. Але таке рішення не можна використовувати, якщо сходами користуватимуться діти, хворі люди.

Вибір та створення опори

Здебільшого як опори для таких конструкцій використовуються сталеві труби. Для цього купується металопрокат діаметром 6-8 мм, товщиною 5 мм. Ці показники забезпечують опорі необхідну міцність, здатність витримувати оптимальні навантаження. Для кріплення сходів до металевих стовпів приварюються болти, муфти.

Можна використовувати у спорудженні та інші види опор. Основою для гвинтових сходів може бути стовп:

  • дерев’яний,
  • цегляний,
  • бетонний.

Гармонійно виглядає конструкція, повністю виготовлена з дерева. Це оптимальний варіант для затишного кантрі чи рустика, скандинавського, еко-стилю. Стійка з цього дерева надає велику кількість видів кріплень. Щаблі можуть фіксуватися на металевих куточках, брусках та ін У виготовленні своїми руками гвинтових сходів з дерева своїми руками не потрібні послуги спеціаліста зварювальника, що скорочує витрати на монтаж.

гвинтові сходи

Гвинтові сходи повністю виготовлені з дерева

Незалежно від матеріалу, вибраного для опори, потрібно уважно розрахувати навантаження, яке падатиме на цей важливий елемент. Крім маси всіх елементів, що входять у конструкцію, враховується вага людини солідних габаритів та великої поклажі. До остаточної величини навантаження додається запас гарантії.

Створення сходів

Зручність, безпека користування сходами залежить від величини, форми сходів. Їх виготовлення приділяється особлива увага. Фахівці спочатку створюють шаблон, яким виготовляються елементи конструкції.

У створенні дерев’яних сходів потрібно використовувати деревину з високою густиною, здатну витримувати серйозні навантаження. Хорошими варіантами є дуб, модрина, бук. Є кілька вимог до дерев’яних сходів:

  • у виготовленні використовується матеріал з оптимальною вологістю не вище 16-18%;
  • дерево має бути оброблене спеціальними просоченнями;
  • товщина дошки повинна становити 5-6 см;
  • остання верхня сходинка повинна мати збільшені розміри.

гвинтові сходи

Від величини та форми сходів залежить зручність користування сходами

Ці елементи можуть мати різну форму. Класичним варіантом є прямокутник. Але у гвинтових сходах часто використовуються щаблі у вигляді трикутників, трапецій. При виготовленні таких деталей слід пам’ятати, що в середній зоні ширина не повинна бути менше 20 см. Інакше користуватися сходами буде незручно та небезпечно.

У створенні металевих сходів використовується сталевий листовий металопрокат. Для виготовлення елементів також використається шаблон. Товщина листів вибирається з урахуванням величини навантаження.

Виготовлення балясини, стійок та поручнів

Багато домашніх умільців, які виготовляють гвинтові сходи своїми руками, купують готові балясини. У дерев’яних конструкціях ідеально виглядають фігурні елементи, виточені на спеціальних верстатах. Можна зробити їх самостійно, якщо є навички, досвід роботи з деревом.

У металевих конструкціях форма балясини вибирається відповідно до стилю сходів. Це можуть бути лаконічні прути, якщо споруда має вписатися в мінімалізм, хай-тек. У класичних варіантах популярністю користуються чавунні елементи художнього кування, промислові імітації кованих конструкцій. Вишукано виглядають металеві мережива.

гвинтові сходи

Гвинтові сходи з кованими балясинами

Стійки, що з’єднують щаблі, можуть мати різну форму. Стандартним варіантом є циліндри. У дерев’яних спорудах використовуються різьблені елементи. Ці вироби також можна придбати у готовому вигляді у майстернях, що спеціалізуються на деревообробці.

У гвинтових сходах перила мають складну конструкцію. Виконати їх самостійно досить складно. Вигнуті дерев’яні елементи можуть створити професійні майстри, в арсеналі яких є спеціальне обладнання. Якщо доводиться виготовляти модель своїми руками, використовуються такі технології:

  • склеювання поручнів з тонких листів шпону;
  • випилювання невеликих деталей для подальшого збирання;
  • створення конструкції зі склеєних брусків.

У створенні металевих сходів використовуються труби, які приварюються до балясини. Можна використовувати дерев’яні поручні для підвищення естетичних показників, комфортного користування.

гвинтові сходи

Перила з труб, приварених до балясини

Етапи монтажу конструкції

Монтаж сходів виконується у кілька етапів. Порядок та вид робіт залежить від специфіки споруди, матеріалів виготовлення. Спорудження стандартної дерев’яної конструкції здійснюється наступним чином:

  • визначається місце розташування сходів;
  • виконується розмітка у вигляді кола на перекритті, де створюватиметься прохід на верхній поверх;
  • з використанням схилу визначається симетрична точка центру кола на підлозі, яка є місцем встановлення опори;
  • у перекритті вирізується необхідний отвір;
  • оформлюються краї отвору;
  • монтується опора сходів;
  • фіксуються кріплення для сходів;
  • на підлозі створюється основа для нижнього ступеня;
  • на підлозі другого поверху фіксується останній ступінь;
  • монтуються всі інші щаблі;
  • встановлюються балясини;
  • виконується розмітка, балясини спилюються під потрібним кутом;
  • фіксуються поручні.

Оптимальні варіанти для кріплення елементів сходів

Міцність та безпека цієї споруди багато в чому залежить від якості кріплення. Створюючи своїми руками гвинтові сходи з металу, дерева, цей аспект необхідно продумати заздалегідь, придбати потрібний витратний матеріал.

Є у конструкції кілька важливих вузлів, яким слід приділити особливу увагу. Це з’єднання:

  • огорожі на верхньому поверсі з опорою;
  • опори та щаблів;
  • нижньої та верхньої сходинки з опорою.

У першому випадку в тильній частині опори встановлюється болт, на нього насаджується поручень, в якому проходить потрібний отвір. Фіксацію та маскування з’єднання забезпечує декоративна кришка.
гвинтові сходи

Етапи складання гвинтових сходів

Для міцного кріплення сходинок на опорі можна використовувати гільзи, шайби, які надягають на трубу. Нижній елемент фіксується на спеціальній підставі, що створюється на підлозі. Верхній щабель кріпиться на підлозі другого поверху.

Оздоблення готових сходів

Після закінчення монтажу гвинтових сходів можна приступати до оздоблювальних робіт. Різні покриття виконують декоративну та захисну функцію. Грамотний вибір матеріалів зробить конструкцію гідною окрасою інтер’єру, забезпечить їй довговічність.

У сучасному асортименті неважко знайти засоби для обробки будь-яких поверхонь. Металеві елементи сходів необхідно захистити від іржі, якщо вони не виготовлені з нержавіючої хромованої сталі. Можна використовувати міцні, довговічні порошкові барвники. Ці матеріали випускаються у широкій гамі кольорів, нескладно підібрати варіант з урахуванням специфіки інтер’єру.

гвинтові сходи

Забарвлення сходів носить декоративну та захисну функцію

У фарбуванні металевих елементів можна використовувати звичайні фарби. Ці матеріали не потребують застосування професійного обладнання. Впоратися з фарбуванням може навіть людина, яка не має навички, досвіду. Великий асортимент гарантує відмінний вибір.

Маскувати унікальну текстуру деревини не варто. Це головна перевага матеріалу. Незважаючи на просочення дерев’яних деталей, їм потрібний додатковий захист від вологи, негативних впливів сухого повітря. Для цього використовуються лаки, які наносяться до декількох шарів. Лакування не лише захистить дерево, а й надасть сходам благородного, респектабельного вигляду.

гвинтові сходи

Локування захистить дерев’яну поверхню сходів

Відео

5/5 - (15 голосів)

5 думок про “Гвинтові сходи в інтер’єрах сучасних котеджів

  1. Avatar of Косеневис
    Косеневис :

    “Гвинтові сходи в сучасних котеджах – це не просто елемент інтер’єру, це символ прагнення до вершин, витонченості та вишуканості.”

  2. Avatar of Валентина
    Валентина :

    Цей текст просто відкриває нові горизонти в дизайні сучасного житла! Користуючись гвинтовими сходами, можна максимально ефективно використати простір, а також додати інтер’єру оригінальності та стилю. Такі сходи здатні стати справжнім витвором мистецтва в просторі будинку. Дуже інформативно та натхненно!

  3. Avatar of Владимир
    Владимир :

    “Сходи до вершини можуть бути крутими, але краса подорожі варта зусиль.”

  4. Avatar of Шюобвясно
    Шюобвясно :

    Цей текст надихає на нові ідеї для дизайну інтер’єра! Гвинтові сходи не тільки функціональні, але й надають сучасним котеджам унікального характеру. Вони стають справжнім витвором мистецтва в просторі дому. Завдяки цьому матеріалу, я отримала багато корисної інформації про різні типи гвинтових сходів та їх вплив на загальний стиль інтер’єра.

  5. Avatar of Zeeskayuh
    Zeeskayuh :

    О, так, гвинтові сходи в сучасних котеджах – це абсолютно новий тренд, ніколи раніше не бачений. Що наступне? Вода в кранах?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookie, щоб запропонувати вам кращий досвід перегляду. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.