Любителі авангардних меблів та високих технологій ніколи не зможуть по-справжньому оцінити красу модернових стилів загалом і Провансу зокрема. Вони можуть здатися їм занадто простими чи навіть наївними. Вітальня в стилі Прованс призначена виключно для тих, хто не проти облаштувати в будинку простий, але неймовірно затишний куточок, що нагадує про Південну Францію, де фарби сонячного літа переплітаються з лавандовими луками та синьовою ясного неба.

Потрібно відзначити одразу, що Прованс відноситься до провінційних напрямків, тому його друга назва звучить як «французький кантрі». Справжні французи – справжні естети. Вони чудово знаються на такому понятті як краса, тому їхня стилістична розробка завжди популярна і прикрашає інтер’єри багатьох сучасних будинків. Прованс, як жоден інший стиль, дає шанс поринути у свіжість та легкість обстановки сільського побуту, причому не тільки тим, хто живе в заміських будинках, а й мешканцям мегаполісів, у їхніх, часом, не найзатишніших квартирах. Французький кантрі здатний наповнити романтикою та зробити приємною будь-яку обстановку.
💡 Ідеї французького Провансу: в чому його магія?
«Обстановка у вітальні в стилі Прованс завжди являтиме собою тонке переплетення сільської простоти з морськими, сонячними та пляжними мотивами»
Жителі галасливих міст, напевно, як ніхто, мріють про усамітнення. Найзаповзятливіші намагаються відтворити подібну атмосферу у своєму будинку, і Прованс для цього підходить ідеально. Іноді Прованс вважають різновидом стилю кантрі. Останній справді має багато варіацій. Відмінність між ними визначена характерними інтер’єрними рисами побуту тієї країни, побут якої мають намір імітувати. Обстановка ж у вітальні в стилі Прованс завжди буде тонким переплетенням сільської простоти з морськими, сонячними та пляжними мотивами. Подібний інтер’єр справді схожий на напрямок кантрі, але він підкуповує різноманітністю кольорової палітри та має низку суттєвих відмінностей.

Серед особливостей його оформлення виділяють:
- Витонченість меблів, часто на різьблених ніжках.
- Пастельність фарб, ніби вигорілих на сонці.
- Присутність в декорі тільки світлого оздоблення.
- Оригінальність візерунків (квіткові мотиви, смужка, клітинка).
- Колоритність текстилю та посуду.
- Велика кількість вишивки та рюшів.
- Декор живими рослинами та квітами.
Всі ці особливості в сукупності і дозволяють відрізнити чистий Прованс від інших видів кантрі. Декому може здатися, що присутність зістарених меблів з шорсткими поверхнями в оточенні грубо оштукатурених стін – декор не для їхнього дому. І зовсім даремно! Зберіть усі складові цього інтер’єрного напрямку воєдино, і ви отримаєте вітальню в справжньому колоритному стилі Прованс, що радує затишком!

🎨 Оздоблення приміщення по-французьки
Отже, вирішено, стилю Прованс є місце у вашому домі, і не де-небудь, а в самій головній кімнаті – вітальні. Давайте постараємося розібратися, як зробити її максимально колоритною.
Почнемо з колірних аспектів. Основна стилістична ідея дотримується курсу простоти та сільської наївності, тому в роботі над створенням інтер’єру вам потрібно буде використовувати фарби, що не дають глянсових поверхонь, тобто матові. Бежевий, пшеничний, білий, оливковий, ніжно-блакитний – це пріоритетні кольори для фону та меблів. Романтично і дуже по-французьки виглядатимуть у декорі вітальні в стилі Прованс матеріали з малюнком під старовинний ситець. А ось шпалери з темним і похмурим забарвленням краще залишити на вітрині магазину.

Величезним плюсом Провансу є його екологічність. Ця стилістична риса вимагає застосування в оздобленні виключно природних матеріалів. Так, стіни штукатуряться простою штукатуркою, причому таким способом, щоб з-під її грубуватої поверхні місцями проступали фрагменти кладки. На підлозі вашої вітальні чудово приживуться і дошка, і паркет.
Мальовничо в обстановці такої кімнати виглядатимуть ковані речі, особливо, якщо на них буде добре помітний наліт старовини (патина). Багато дизайнерів вважають за краще оформляти вітальню в стилі Прованс виробами ручного кування – це можуть бути карнизи, люстри, ніжки меблів.

💡 Порада експерта: Натуральні матеріали коштують дорого. Щоб вийти з положення, сучасні дизайнери зійшлися на тому, що в сучасній інтерпретації Провансу цілком можуть використовуватися якісні штучні аналоги природних матеріалів. Головне – знайти дійсно безпечні та якісні їх варіанти (наприклад, ламінат замість дошки, поліуретанова ліпнина замість гіпсової).
Гостиная в стиле Прованс: вариации на тему цветов
Интерьеры этого стиля требуют насыщенности, однако совершенно не яркости, поэтому надо суметь подобрать гармоничные комбинации из сдержанных оттенков. Какие именно цвета могут претендовать на фон декора? В основном пастельный спектр, представителями которого являются:
- Охра.
- Оливковий.
- Теракотовий.
- Лавандовий.
- Білий.
Хороши в Провансе желто-голубые сочетания и нежно-пастельные композиции. В небольшом количестве могут присутствовать и морские оттенки. Правильнее их ввести в обстановку с декоративными элементами, вроде морских камней или рыбацких сетей.

Основна мета колірних підбірок – створення атмосфери села з усією його умиротвореністю, розміреністю та затишком, тому темних фарб у декорі бути просто не повинно. Оскільки стіни вітальні, що облаштовується в стилі Прованс, повинні імітувати простоту сільського будинку, то використання глянцевих шпалер в якості декору для стін абсолютно не вітається, а ось штукатурка грубого нанесення – це те, що треба.
Хочете полегшити собі завдання – оббийте стіни деревом (вагонкою), а ось після цього пофарбуйте їх дешевою фарбою. Таким нехитрим способом ви і старовину зімітуєте, і інтер’єр створите своїми руками.
Роль акцентного кольору професіонали найчастіше довіряють білому. Це гарний варіант для кухні, наприклад, а ось у вітальні його краще змінити на щось більш насичене та тепле, як-от кремовий чи ванільний.

Інтер’єрні нюанси
«Текстиль для вітальні в стилі Прованс – це, перш за все, грубий натуральний вибілений льон, а також тканини з бавовни з квітковими принтами, смужкою або веселою клітинкою»
Интерьер гостиной в стиле Прованс должен поражать своей насыщенностью, солнечностью и стильностью. Обстановка в комнате должна навевать мысли о былых временах. Предать грубоватый вид стенам можно обычной побелкой или старыми красками.
Підлогу у вітальні слід обробити дошкою, оскільки це житлова кімната, а не холодною плиткою. Якщо вітальня велика за площею і придбання дошки викликає труднощі, то натуральний матеріал можна замінити сучасним ламінатом, що імітує її малюнок. А ось лінолеум та ковролін цьому стилю абсолютно не властиві, проте ви цілком можете скористатися для декору підлогової поверхні шикарним, пухнастим, довгошерстим килимом.

Стелі в декорі Провансу завжди залишаються світлими. Чудово впишуться в скромну обстановку дерев’яні балки, пофарбовані в темний колір. У цьому випадку спеціально використовується ця, не зовсім стандартна палітра. Ціль присутності балок – розбавити колірний спокій фону та створити контрастність.
У будь-якій вітальні є міжкімнатні двері. На їх декор також потрібно звертати увагу. В ідеалі дверне полотно покривають білою фарбою та патинують поверхню. Ця методика чудово передає колорит старовинного прованського побуту.

Так само особливого підходу вимагатимуть і вікна приміщення. Планування справжніх французьких будинків у прованському стилі таке, що їх прикрашають величезні вікна на всю стіну. У наших типових будовах такої розкоші ніколи передбачено не було. Чудовий ефект справить зона навколо вікна, яка повністю пофарбована білою фарбою. Драпірується вікно тканинами. В декорі Провансу не обійтися без тюлю та штор на вікнах. Підвіконня завжди повинні бути прикрашені живими квітами.
Текстиль для гостиной в стиле Прованс – это, прежде всего, грубый натуральный выбеленный лен, а также ткани из хлопка с цветочными принтами, полоской или веселой клеткой. Уместны будут в оформлении специфического пространства ажурные ткани. Из декоративных элементов в оконной зоне могут быть ленты и рюши.

Планування обстановки вітальні
Якщо ваша вітальня радує вас своїми площами, її оформлення в прованському стилі проблем не викличе. А ось у невеликих просторах відтворювати інтер’єр у дусі Провансу буде досить проблематично. Секрет у тому, що невеликі приміщення потребуватимуть особливого декоративного оздоблення дрібними елементами та аксесуарами, які тонко підкреслюють стилістичну приналежність декору. У невеликій кімнатці краще не затівати складних планувань.
Почати потрібно з меблів. У прованському стилі місце лише старим або зістареним предметам обстановки.

Для цього зовсім не потрібно лізти на горище. Ви цілком можете придбати нинішні меблі, які були випущені за останніми сучасними технологіями та просто штучно зістарені. В ідеалі всі предмети меблів повинні мати дерев’яний каркас. З такими меблями в інтер’єр прийде тепло та затишок. У прованській вітальні чудово сприймається:
- Плетені меблі.
- Масивні скрині.
- Різноманітні кошики.
- Звичайні лавки.
- Навісні шафи.

Оскільки в інтер’єрі основний наголос робиться на старовинність обстановки, то в декорі цілком можуть з’явитися предмети меблів ручного кування або оригінального плетіння з лози. Вартість таких раритетів буде чималою, проте заради надання обстановці мальовничості, гроші витратити варто.
Вам ніколи не вдасться передати витонченість французького побуту, якщо у вітальні з’явиться шафа-купе. Повірте, в даному декорі її більш ніж повноцінно замінять місткі комоди та тумби. А ось без чого не обійтися в прованському інтер’єрі, так це без масивного і обов’язково круглого столу.
Що стосується декорування поверхонь, то по меблях та дверях можна пустити квіткові орнаменти. Подібний розпис може прикрасити і оббивку м’яких меблів. А взагалі, якщо ви не боїтеся яскравих акцентів, то обставте свою вітальню в стилі Прованс диванами, кріслами та стільцями в приглушених пастельних тонах. Це стане справжньою стилістичною родзинкою.

Декоративні елементи в Провансі
Дуже важливо при створенні Провансу правильно виконати декор стін. Необхідно зробити так, щоб від них просто віяло теплом та затишком. Вони повинні точно передати сільську атмосферу. Забудьте, що в декорі можна використовувати сучасні матеріали. Оформляйте стіну великою кількістю годинників, картин, дзеркал та панно з пейзажами у стилі Прованс. Підкреслити простоту та наївність допоможуть рослинні мотиви, присутні на покривалах, скатертині, серветках та подушках вашої вітальні. Чохли на стільці та накидки на диван зроблять інтер’єр дуже оригінальним та наповнять атмосферу домашнім комфортом. Характерними аксесуарами для Провансу є:
- Вази з квітами.
- Квіти в горщиках.
- Порцелянові статуетки.
- Фурнітура під кування.
- Плетений килимок.
До важливих атрибутів належать також мідний або керамічний посуд, який може бути виставлений у вітальні на відкритих полицях. У цьому милому інтер’єрі завжди можуть стояти букети з живих та сухих квітів.

Немаловажні в загальній картині вітальні в стилі Прованс форма таких дрібниць як карнизів, дверних ручок та меблевої фурнітури. Вони повинні бути стилізовані:
- Під золото.
- Мідь.
- Латунь.
- Бронзу.
Хоч Прованс і лояльний до великої кількості аксесуарів, проте перевантажувати його простір все ж таки не варто. Ніжну монотонно-пастельну палітру стилю дуже просто можна перетворити на колірну какофонію, і кімната вмить втратить свій шарм.
Не старайтеся з різноманітністю барвистих акцентів. Віддавайте перевагу предметам у сірих, зеленуватих та блакитних відтінках.

Освітлення
Обстановка вітальні в стилі Прованс відрізняється своєю неординарністю. Вдень її підкреслює денне світло, що заливає кімнату, а ось увечері тут все змінюється. У просторі кімнати ніколи не з’явиться яскраве штучне освітлення, а все завдяки специфіці розташування освітлювальних приладів. Вони кріпляться на невеликій висоті, і потоки, що випромінюються ними, не осяюють усі куточки вітальні, а м’якими, підкрадаючими хвилями розтікаються по підлозі.
Дуже важлива і «зовнішність» самих світильників. Найкраще якщо їх конструкції будуть виконані куванням, а абажури – натуральними тканинами. Останні можуть бути як однотонними, так і прикрашеними квітковими мотивами або пастельними смужками, що чергуються.

У вітальні має бути як головне, так і локальне освітлення. Перше забезпечується люстрами, а друге – бра (причому моделями, що направляють потоки світла вниз) або торшерами. Про точкові системи та світлодіодні підсвічування в даному інтер’єрі мова взагалі не йде.
Заключення
Вітальня в стилі Прованс, з’явившись у вашому домі, повинна стати не просто місцем для відпочинку та спілкування з гостями, а справді затишним куточком, в якому дуже просто відволіктися від міської метушні та поринути у приємні спогади про такий короткий, але дуже насичений подіями літній відпочинок!
Часті питання про вітальню в стилі Прованс 🤔
Так, це один з найкращих стилів для невеликих приміщень. Його світла палітра, велика кількість природного світла та витончені, негроміздкі меблі візуально розширюють простір. Головне – не перевантажувати кімнату зайвим декором.
Ідеально підійде невеликий диван з оббивкою з натуральних тканин (льон, бавовна) світлих пастельних відтінків. Дуже доречним буде квітковий принт або ледь помітна смужка. Форма дивана має бути м’якою, із заокругленими підлокітниками та часто на дерев’яних ніжках.
Так, але її потрібно максимально маскувати. Телевізор краще повісити на стіну та оточити його картинами в дерев’яних рамах, щоб він виглядав як частина галереї. Аудіосистему можна приховати в тумбі або комоді.
Обирайте легкі, натуральні тканини: бавовну, льон, ситець. Ідеальним варіантом будуть штори з дрібним квітковим візерунком, у клітинку “віші” або просто однотонні пастельні. Часто їх доповнюють ламбрекенами, рюшами, підхватами з стрічок.
Камін є дуже бажаним елементом, який додає затишку. В міській квартирі його можна замінити декоративним фальш-каміном, портал якого оздоблений каменем або плиткою. Всередину можна поставити свічки або красиві поліна, щоб створити імітацію вогнища.